U banjalučkom Kliničko-bolničkom centru godišnje se prosječno rodi oko 3.000 novorođenčadi, a trebalo bi da bude mnogo više poroda s obzirom na broj stanovnika, rekao je Nebojša Jovanić, načelnika Klinike za ginekologiju i akušerstvo KBC-a.
"Mi nemamo osnovnu reprodukciju koja podrazumijeva da svaka porodica ima bar dvoje djece. Posebno je malo porodica koje imaju troje ili više djece", kaže Jovanić.
Prema podacima Kliničko-bolničkog centra od 2001. do 2006. godine broj poroda se smanjio. Broj poroda ove godine manji je u odnosu na prije pet godina za oko 400.
Iz Odsjeka za upravne poslove Administrativne službe grada navode da je do decembra ove godine rođeno 2.770 beba, dok su umrle 1.953 osobe. Prošle godine je rođeno 3.095 novorođenčadi, a umrlo je 2.205 osoba, odnosno broj rođenih je za 890 veći od broja umrlih.
Prema riječima Vere Kursar, šefa Odsjeka za upravne poslove Administrativne službe grada, ove i prošle godine je, ipak, pozitivan demografski priliv.
"Sve dok je broj rođenih veći od broja umrlih osoba demografski priliv je pozitivan", smatra Kursareva.
Nenad Babić, nacionalni koordinator za reproduktivno zdravlje, međutim, kaže da iako je natalitet veći od mortaliteta postojeća razlika između broja rođenih i umrlih nije dovoljna.
"Broj rođenih bi trebalo da bude daleko veći u odnosu na broj umrlih nego što je sada, tako da se stopa nataliteta ne može smatrati pozitivnom", navodi Babić. On dodaje da se u RS obavi oko 13.000 poroda godišnje.
Doktor Jovanić kaže da se u Banjaluci najviše beba rodi u martu, aprilu, septembru i oktobru, a objašnjenje je da se najviše djece začne u vrijeme praznika i godišnjeg odmora.
Prema podacima iz KBC-a Banjaluka i dalje se u gradu na Vrbasu više rađa djevojčica nego dječaka.
Prema riječima sociologa Siniše Marčića, egzistencija je jedan od presudnih faktora koji utiču na smanjenje nataliteta. "Nedostatak novca je jedan od razloga što se ljudi rjeđe odlučuju na brak i potomstvo", ističe Marčić.
http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vi ... 09&meni=18