banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 18:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Dec 2021, 09:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Ljudi bacaju pune vrece smeca kraj puta.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 09:25 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17219
Lokacija: Q5HW+6W
Naravno da ništa nije crno ili bijelo, ali znam iz svog iskustva, kao i iz iskustva ljudi iz svog okruženja, da se može zaraditi pristojna plata sa svojim znanjem, iskustvom i bez stranke (politike). Dosta ljudi koji su radili sa mnom, koje sam i sam obučavao, su otišli vani; to su ljudi raznih profila, od montera do inženjera, odlazili su zbog raznih razloga (neko zbog para, nekom nije bilo nešto po volji), sa svima sam u kontatktu, obilazio ih, vidio kako žive. I šta mogu iz tog zaključiti? Samo da je stvar stanja u glavi, ko je bio ovdje vrijedan - vrijedan je i tamo, ko je bio beter - beter je i tamo. Naravno da ti beteri tamo rade, ali samo zato što moraju, pošto su svjesni da nema mame i tate (ili nekog trećeg) da ih podrže ako ne uspiju. I isti ti beteri kukaju kao što su kukali i ovdje, a ako kojim slučajem ne uspiju i vrate se - kukaju još više.
Ko je normalan, vrijedan, sebi će obezbjediti egzistenciju gdje god da ga baciš. Stvar je prioriteta u životu i ko šta hoće da postigne, te koliko hoće da se potrudi da to ostvari. Ništa ne pada s neba i uglavnom je svako krojač svoje sudbine. Zato i kažem, ko misli da će mu vani biti bolje - nek ide, nije moje da ikoga ubjeđujem u jedno ili drugo, ali me niko ne može ubjediti da se ovdje ne može koliko-toliko normalno živjeti... nisam ćorav, fala Bogu. Isto tako, sistem nije uređen i ima dosta mana, ali ako nećemo raditi na tome da nešto promjenimo - neće se ni to samo od sebe desiti. Kao i sve ostalo u životu. Dakle, možemo pokušati napraviti bolji sistem ili ne raditi ništa i pljuvati... šta je po vama bolje?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 09:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Pretvorili ste temu u raspravu odlazak/ostanak.

Ovo sto enter prica da se fino moze zivjeti od svog postenog rada je ponajvise zahvaljujuci masovnom odlasku stanovnistva.
Da se ne lazemo :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 10:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Maj 2018, 09:42
Postovi: 2625
Lokacija: PD
ma pušite ga defetisti!

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 10:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7187
Ljudi masovno napuštaju i Hrvatsku, i mnoge ostale zemlje, ljudi koji imaju specijalozovane vještine i znanja naravno idu tamo gdje su bolje plaćeni.
Pričati da je ovdje dobro ako neko hoće da radi je glupost, jer ovdje možeš raditi samo ako si daleko iznad prosjeka na nekom polju, ili, što je češći slučaj, ako nekom platiš ili preko stranke dobiješ nezasluženo mjesto.
70% mojih kolega koji su preživili rat je otišlo vani, neko na lopatu, neko na mistriju ili CNC, zavisno od znanja koje su imali.
Ovi što su ostali su ili obične propalice i bitange ili stranački uhljebljeni. Npr imao sam vojnika koji je bio takav ljigavac da mi se gadio, tokom rata je kupio diplome srednje i više upravne, i sad radi u upravi prihoda i uzima lopatom debile koji kupuju ili prodaju nekretnine. Jedne prilike je našem kolegi uzeo 500km da mu "odredi manji porez" koje je morao vratiti uz izvinjenje, da mu ja ne bih jebao i oca i majku i psa i koze.

Ovdje racionalan i iole pametan čovjek uopšte ne bi trebao razmišljati šta da radi, jednostavno pravac zapad i ako posjeduje bilo kakvu vještinu imaće priliku da za 10 godina ostvari ono što ovdje ne bi mogao ostvariti nikad, osim ako se ne upusti u neki težak kriminal. Za omladinu kojoj su roditelji već obezbijedili osnovne egzistencijalne potrebe, tipa auto, stan/kuća itd, donekle je i prihvatljivo da se radi za 1000km uz sve plaćene obaveze ali dugoročno to je samo gubljenje vremena za svaku od tih jedinki, naravno ako govori neki od jezika. Ako se ne snalazi i nema afiniteta za njemački ili italijanski itd, onda neka sjedi ovdje i radi za 1000 cijeli život i pomiri se sa mizernim primanjima i uopšte mizernim životom u odnosu na bolje uređena društva.

Nama je loše iz prostog razloga - na pozicijama su većinom nekvalitetni kadrovi, lopovi i ljigavni i pohlepne bitange. Sve je manja koncentracija kvalitetnih i obrazovanih, a sve veća lopova i leziljebovića.

To o čemu enter priča sam ja prošao ali prije 20 godina, na opštini od 40-50K ljudi je bilo nas par koji smo znali instalirati windows, podesiti nešto na telefonu a da ne pričam postaviti satelitsku ili bilo kakav tako sličan tehnički zadatak, mrežu u nekoj firmi, ekscel tabelu itd itd. Sad postoji armija ljudi koji posjeduju ta znanja i to je sad common knowledge a nivo ekspertize na nekom polju koji je potreban da "dobro zaradiš" je daleko, daleko veći.

Škole izbacuju apsolutno nesposobne kadrove, sa jako malo ili nimalo upotrebljivog znanja, bez radne discipline i razumijevanja značaja odgovornosti prema obavezama. U mom komšiluku skoro svi punoljetni imaju i rade neke poslove. Par komšija je vani, "voze", par i radi ovdje po nekim institutima na izmišljenim pozicijama, dobar dio omladine po raznim pekarama/kafićima, tete na kioscima i čak neki u policiji. Naravno niko ne zarađuje preko 1500, a većina ispod 1000. I to pola na račun, dakle minimalac, a ostatak koverte. Radi se 10-12 sati dnevno itd itd.
To je jednostavno katastrofalno.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 10:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Nije defetizam nego realnost. Kao sto je realnost da je odlazak stanovnistva negdje pri svom spicu. U narednom periodu ce odlaziti sve manje ljudi jer ce plate i radni/zivotni uslovi skociti, a sa druge strane otisao je svako ko zeli i/ili mora.

Ovaj dio sa porastom standarda ima veze iskljucivo sa manjkom radne snage u Evropi. Nikako sa nasim politickim, ekonomskim, drustvenim i obrazovnim sistemom.

Jednostavno se posljedice manjka radne snage prelivaju kao sto se preliva i inflacija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 11:02 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17219
Lokacija: Q5HW+6W
Rocker je napisao:
To o čemu enter priča sam ja prošao ali prije 20 godina, na opštini od 40-50K ljudi je bilo nas par koji smo znali instalirati windows, podesiti nešto na telefonu a da ne pričam postaviti satelitsku ili bilo kakav tako sličan tehnički zadatak, mrežu u nekoj firmi, ekscel tabelu itd itd. Sad postoji armija ljudi koji posjeduju ta znanja i to je sad common knowledge a nivo ekspertize na nekom polju koji je potreban da "dobro zaradiš" je daleko, daleko veći.

Škole izbacuju apsolutno nesposobne kadrove, sa jako malo ili nimalo upotrebljivog znanja, bez radne discipline i razumijevanja značaja odgovornosti prema obavezama. U mom komšiluku skoro svi punoljetni imaju i rade neke poslove. Par komšija je vani, "voze", par i radi ovdje po nekim institutima na izmišljenim pozicijama, dobar dio omladine po raznim pekarama/kafićima, tete na kioscima i čak neki u policiji. Naravno niko ne zarađuje preko 1500, a većina ispod 1000. I to pola na račun, dakle minimalac, a ostatak koverte. Radi se 10-12 sati dnevno itd itd.
To je jednostavno katastrofalno.

O tome se i radi, da bi došao do nekog nivoa ekspertize - treba uložit mnogo, mnogo truda i vremena. Ali se na kraju isplati, i to debelo. I ako tada odlučiš da odeš i unovčiš to u inostranstvu (ako ti je do para) - eto prilike. Malo od onih koje odu rade high profile poslove u inostranstvu, samo je stvar što su tamo prosti poslovi više plaćeni nego kod nas.
Današnja omladina je tako odgojena da ima pažnju na nivou vinske mušice, želja za učenjem nepostojeća, a svi hoće odmah da dobiju velike plate. Imamo poremećen sistem vrijednosti, te ako se ne uradi nešto po tom pitanju - nema na ma budućnosti. Ono, na mladima svijet ostaje...
Kad se već spominje davanje plate na ruke, i to je problem sam po sebi... gazda gleda državu kao neko ko mu otima pare, daje manje para u budžet, ovi siromašni budžet pokradoše, manje se para ulaže u državu i upadneš u začarani krug. Naravno da će država krasti, ali ako u budžetu ima više para, više će i ostati za neke druge stvari koje mogu popraviti kvalitet života. Naravno, ovo je pojednostavljena priča, da se sad neko ne ufati toga, ali je primjer kako jedno gura drugo.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 11:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
The_new_Statesman je napisao:
Nije defetizam nego realnost. Kao sto je realnost da je odlazak stanovnistva negdje pri svom spicu. U narednom periodu ce odlaziti sve manje ljudi jer ce plate i radni/zivotni uslovi skociti, a sa druge strane otisao je svako ko zeli i/ili mora.

Ovaj dio sa porastom standarda ima veze iskljucivo sa manjkom radne snage u Evropi. Nikako sa nasim politickim, ekonomskim, drustvenim i obrazovnim sistemom.

Jednostavno se posljedice manjka radne snage prelivaju kao sto se preliva i inflacija.


Ja spadam u treću grupu koja ne zna kako da ode, a vjerujem da nisam jedini. Najgore je nama.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 11:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1566
Rocker je napisao:
Ljudi masovno napuštaju i Hrvatsku, i mnoge ostale zemlje, ljudi koji imaju specijalozovane vještine i znanja naravno idu tamo gdje su bolje plaćeni.
Pričati da je ovdje dobro ako neko hoće da radi je glupost, jer ovdje možeš raditi samo ako si daleko iznad prosjeka na nekom polju, ili, što je češći slučaj, ako nekom platiš ili preko stranke dobiješ nezasluženo mjesto.
70% mojih kolega koji su preživili rat je otišlo vani, neko na lopatu, neko na mistriju ili CNC, zavisno od znanja koje su imali.
Ovi što su ostali su ili obične propalice i bitange ili stranački uhljebljeni. Npr imao sam vojnika koji je bio takav ljigavac da mi se gadio, tokom rata je kupio diplome srednje i više upravne, i sad radi u upravi prihoda i uzima lopatom debile koji kupuju ili prodaju nekretnine. Jedne prilike je našem kolegi uzeo 500km da mu "odredi manji porez" koje je morao vratiti uz izvinjenje, da mu ja ne bih jebao i oca i majku i psa i koze.

Ovdje racionalan i iole pametan čovjek uopšte ne bi trebao razmišljati šta da radi, jednostavno pravac zapad i ako posjeduje bilo kakvu vještinu imaće priliku da za 10 godina ostvari ono što ovdje ne bi mogao ostvariti nikad, osim ako se ne upusti u neki težak kriminal. Za omladinu kojoj su roditelji već obezbijedili osnovne egzistencijalne potrebe, tipa auto, stan/kuća itd, donekle je i prihvatljivo da se radi za 1000km uz sve plaćene obaveze ali dugoročno to je samo gubljenje vremena za svaku od tih jedinki, naravno ako govori neki od jezika. Ako se ne snalazi i nema afiniteta za njemački ili italijanski itd, onda neka sjedi ovdje i radi za 1000 cijeli život i pomiri se sa mizernim primanjima i uopšte mizernim životom u odnosu na bolje uređena društva.

Nama je loše iz prostog razloga - na pozicijama su većinom nekvalitetni kadrovi, lopovi i ljigavni i pohlepne bitange. Sve je manja koncentracija kvalitetnih i obrazovanih, a sve veća lopova i leziljebovića.

To o čemu enter priča sam ja prošao ali prije 20 godina, na opštini od 40-50K ljudi je bilo nas par koji smo znali instalirati windows, podesiti nešto na telefonu a da ne pričam postaviti satelitsku ili bilo kakav tako sličan tehnički zadatak, mrežu u nekoj firmi, ekscel tabelu itd itd. Sad postoji armija ljudi koji posjeduju ta znanja i to je sad common knowledge a nivo ekspertize na nekom polju koji je potreban da "dobro zaradiš" je daleko, daleko veći.

Škole izbacuju apsolutno nesposobne kadrove, sa jako malo ili nimalo upotrebljivog znanja, bez radne discipline i razumijevanja značaja odgovornosti prema obavezama. U mom komšiluku skoro svi punoljetni imaju i rade neke poslove. Par komšija je vani, "voze", par i radi ovdje po nekim institutima na izmišljenim pozicijama, dobar dio omladine po raznim pekarama/kafićima, tete na kioscima i čak neki u policiji. Naravno niko ne zarađuje preko 1500, a većina ispod 1000. I to pola na račun, dakle minimalac, a ostatak koverte. Radi se 10-12 sati dnevno itd itd.
To je jednostavno katastrofalno.


Hajd da i ja jednom u potpunosti se složim sa tvojim postom. Odlično napisano.
Nadovezaću se samo na Enterov post da je potrebno mnogo više kvalitetnih radnika u realnom sektoru, a da nisu akademski gradjani. Ti isti bi trebali da budu dobro plaćeni za posao koji obavljaju, a ne da dobijaju za preživljavanje. Stub ekonomije nose obični ljudi, naravno da je potreban i obrazovan kadar, ali bez dobrih plata za sve, doći ćemo u situaciju da neće imati ko raditi fizičke poslove za minimalac. Možeš onda da ulažeš u sebe koliko hoćeš, ne znam samo na koga ćeš primjeniti to znanje, osim ako sam se ne uhvatiš fizičkog posla.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
@Fikrete
Dovoljno je da znas lijepiti plocice.
Ili da znas neko seksi tehnicko znanje.
Ali zar bi ti onda trebala Njemacka?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:02 
OnLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Avg 2020, 15:58
Postovi: 645
filozof sa vrbasa je napisao:
Ja spadam u treću grupu koja ne zna kako da ode, a vjerujem da nisam jedini. Najgore je nama.


Cini mi se da nam fali da imamo dvadesetak godina i bilo kakvu vjeru u neko bolje sutra.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Peceni je naceo dobru temu, gledam po vecim firmama u mom okruzenju kako se kao kuga siri broj nekakvih menadzera procesa klinaca palaca. Cim jedan takav upadne u firmu kroz par godina svaki papir koji se odstampa dobija vlastitog nosaca i komplet proceduru za rukovanje u razlicitim vremenskim prilikama. Naravno, firma ce dobiti menadzera za vremensku prognozu i uticaj vremena na kancelarijski materijal.
Karikiram, ali birokratizacija i izbjegavanje donesenja odluka (odgovornosti) sprecavaju rast, inovativnost i konkurentnost uopste.
A menadzeri skakavci ce samo preci na sledeci plijen kada ogole prethodni.
Ne kazem da ponekad nema kratkorocne koristi, ali dugorocno...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
TNS po tvojoj slobodnoj procjeni kada će doći to zlatno doba zbog odlaska drugih?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
Fikrete, ti na čije mjesto ciljaš ne planiraju da idu.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31234
Lokacija: Je Suis Ahmed
:lol:
Ja se ne pronalazim u ovim zanimanjima u čemu je trenutno manjak, vozači, zavarivači i vodoinstalateri.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9866
Lokacija: Далеко од раја
Ti si više za poštara, čistača bazena, dostavljača pice, montera za kablovsku... :D

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Fikrete, mnogima je vec bolje.
Evo jedan primjer, jedna vulkanizerska radnja je radila sedam dana u sedmici. Od toga sest dana u najmanje dvije smjene. Plata kikiriki.
Sada rade pet dana u dvije smjene i svaka druga subota do 15.00
Plata 3 kikirikija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7187
Average IQ u BiH je 89, u Italiji 105 a Sloveniji 95.
Suprotno libtardskom vjerovanju i propagandi da smo svi isti, empirijski se lako da dokazati korelacija izmedju prosjecnog iq-a jedne populacije i opsteg blagostanja.

Dakle, u samom startu smo kao drustvo hendikepirani, i ovo objasnjava zbog cega bogate arapske ekonomije masno placaju visoko kvalifikovane kadrove sa zapada - ne zbog toga sto ih mrzi da rade, nego zbog toga sto nisu sposobni donositi poslovne odluke koje ce imati optimalan rezultat.

Zamisljam npr nase sume srpske, kako bi se stvari okrenuli da angazuju nekoliko dokazanih strucnjaka iz austrije/slovenije/njemacke.
Naravno, to je bajka, ali hajde da zamislimo koliko bi to bilo korisno na nekom kratkorocnom periodu id desetwk godina, da ne pricam 50 ili 100.
Sto je najtuznije, mi uopste ni nemamo neku instituciju, bila to partija, nvo, ili prosto neki ugledan pojedinac koji bi u javnom diskursu potencirao i insistirao na ovoj temi, da pronadjemo nacin kako da najoptimalnije koristimo dostupne resurse.
Ja koji sam sasvim prosjecnog obrazovanja i po mnogim aspektima prosto seljacina dolazim do takvih ideja i zakljucaka, pitam se da li su nasi “alkademski” prosto neka gomila retarda pa da niko tako ocigledne stvari ne apostrofira, ili ne znam ni sam sta.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Poslednji put menjao Rocker dana 26 Dec 2021, 12:38, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36432
Philby je napisao:
Ti si više za poštara, čistača bazena, dostavljača pice, montera za kablovsku... :D


Os da, pu pu daleko bilo, pogine od rasnih pasa, pada u vodu ili sa merdevina?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Dec 2021, 12:42 
OnLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2020, 15:23
Postovi: 3108
To si u pravu. Naši akademski građani su gomila retarda koji najčešće osim tog zvanja i nemaju ništa drugo vrijedno pomena.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs