banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 09:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 178 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Dec 2012, 20:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
A šta je trebao grad da uradi?
Da uloži ne puno manje para u manji bazen, jer se Banjaluka definitivno neće više širiti kroz nadolazeće godine? Ili da napravi manji bazen prije, pa još jedan mali kasnije, pa još po neki? Poenta je da je pravljen olimpijski bazen, koji kao takav ima neke standarde. I opet napominjem, puno ljudi su kvazianarhisti koji ne žele tamo da idu jer je obavezna kapica.
I šta je to nepotrebno na tom bazenu?
Veliki bazen? Mali Bazen? Tuševi? Svlačionice?

I kao što je napomenuto, većina bazena se ne može održavati sama od sebe. Koji sportski objekat u BL može? Koji klub? Grad sam po sebi nije privatna firma koja za cilj ima dobit, već grad mora da obezbjedi građanima da zadovolje određene potrebe. Da je bazen skupa investicija, da se kralo para za izgradnju i da je skupo održavanje, jeste, ali kao takav ne znači da je nepotreban. Možda jeste preskup za doba kad se gradio, ali kad se gradio imao je na umu i budućnost razvijanja grada
A kad su tuševi u pitanju, nije da se nema para da se zamjene, štaviše imaju skladište istih, već je do ljenosti domara ili kako se već zove to osoblje, što je opet problem kadra a ne finasija.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 20:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Sep 2004, 09:01
Postovi: 4094
Lokacija: Mejdan
a ouvaj, ko drzi onu kafanu gore?
kad god sam usao gore vazda je bilo popunjeno...

_________________
ZP550


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 20:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Sep 2005, 20:36
Postovi: 5341
Lokacija: Wien, Österreich
_зока je napisao:
laoce je napisao:
Koliko bi, po tebi , trebao biti bazen? Ja nesto kontam da fudbalsko igraliste ne bi trebalo biti vece od 50 sa 25 metara - uzima previse prostora, valja travu saditi, kositi, ljeti navodnjavati.

Manje se čovjek i umori na takvom terenu...

Valja loptu gonjati 100 m - umori se narod, a i oznoji posteno.
Bazen je napravljen sa namjenom da ga prvenstveno koriste sportski klubovi i tako je i koncipiran - bazen je super napravljen,svjetski i ja sam sretan sto imamo jedan takav objekat ( ja na zalost nisam docekao da ga koristim).
Mozda ne bi bilo lose da je napravljena sauna( mislio sam da ima jedna), a sto se tice zanimacija za djecu - bazen svakoako koriste 99 % djeca :) .

_________________
democraticus artis crastis individibidualis artis crastis libertas


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 20:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2008, 16:27
Postovi: 17340
Što se tiče saune i još nekih objekata, to je bilo u planu da bude u zatvorenom bazenu pored aquane što se trebao graditi....koji se zbog nedostatka finansija, za sad graditi neće...
Čitajte novine.

_________________
Rape train has no brakes

Sa korita Ivanova


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 20:27 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
Džontra je napisao:
A šta je trebao grad da uradi?
Da uloži ne puno manje para u manji bazen, jer se Banjaluka definitivno neće više širiti kroz nadolazeće godine? Ili da napravi manji bazen prije, pa još jedan mali kasnije, pa još po neki? Poenta je da je pravljen olimpijski bazen, koji kao takav ima neke standarde. I opet napominjem, puno ljudi su kvazianarhisti koji ne žele tamo da idu jer je obavezna kapica.
I šta je to nepotrebno na tom bazenu?
Veliki bazen? Mali Bazen? Tuševi? Svlačionice?

I kao što je napomenuto, većina bazena se ne može održavati sama od sebe. Koji sportski objekat u BL može? Koji klub? Grad sam po sebi nije privatna firma koja za cilj ima dobit, već grad mora da obezbjedi građanima da zadovolje određene potrebe. Da je bazen skupa investicija, da se kralo para za izgradnju i da je skupo održavanje, jeste, ali kao takav ne znači da je nepotreban. Možda jeste preskup za doba kad se gradio, ali kad se gradio imao je na umu i budućnost razvijanja grada
A kad su tuševi u pitanju, nije da se nema para da se zamjene, štaviše imaju skladište istih, već je do ljenosti domara ili kako se već zove to osoblje, što je opet problem kadra a ne finasija.

Šta sam ja maloprije gore na pisao de još jednom pažljivo pročitaj....

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Dec 2012, 22:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 21 Apr 2012, 18:43
Postovi: 84
JBG nema para za bazen, ali ima za prevarante

Grad Banjaluka prevarantima platio stotine hiljada evra

http://www.banjaluka-info.com/banjaluka ... ljada-evra


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 01:11 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 08 Feb 2010, 13:02
Postovi: 307
nepokoreni je napisao:
Džontra,
Ne smeta mi bazen, volim bazen i volim plivanje al mi smeta što je slupana ogromna lova na ogroman kompleks za koji budala zna da treba velika lova da bi se samo prečistila voda, očistile pločice, i postrojenje držalo u operativnom stanju i sve to treba kadar da ga opslužuje da bi to sve radilo kako valja i da bi mogao da smočiš svoju iritantnu guJcu u vodu...E sad isplativost samog bazena nije moguća od samo posjećenosti i manifestacija to svi znamo, OK...ali taj ISTI bazen NE MOŽE da pokrije zaradom od pomenutih dešavanja kadar koji ga opslužuje da radi kako treba, a da se na lažemo treba poprilično ljudi raznih struka da to sve fercera (Iskustvo govori, ne na bazenu doduše) plus razni češiguzi i neradnici u istom objektu (standardna oprema državnih preduzeća jel?) i rezervni dijelovi, sredstva za rad i ostala trebovanja. Da taj objekat MOŽE da pokrije svojom posjećenošću samo osoblje bazena i recimo filtaciju vode ja sam negativac i pik na mene, ali prosto NE MOŽE jer je grad i neko mnogo pametan napravio monumentalno zdanje (spomenik megalomanske gluposti) tri puta većeg kapaciteta nego što može da se popuni i preopteretio je ionako već prenategnuti budžet grada za održavanje sportskih takmičenja....samo izračunaš koliko para treba da bi osoblje primilo plate i prijave i eto šta pričam, i zato nema love da se zamijeni tuš koji košta cca 10 KM.
To je ko kad tebi samom firma dodijeli stan od 90 kvadrata pa se hvataš za glavu kad ti stigne račun za grijanje i ostale komunalije...


kao i obicno lupetas gluposti. Svrha svega je i bila da se napravi OLIMPIJSKI bazen, a to znaci dimenzije 50x25, to je pravi kompleks, koji nudi mogucnost treniranja i na 50m a i na 25, sa vaterpoliste bitno da mogu imati duzinu 30m, jer je igraliste toliko dugo. Akvana predstavlja zabavni park i cemu ti pricas i ideja svega je da je GOB sportski bazen a Akvana zabavni. Na bazenu u podrumu imas uostalom teretanu, a u sklopu teretani i finsku saunu.

Osim toga za tvoju informaciju GOB pripada gradskoj firmi Akvana, a ta firma je u vlasnistvu GOB-a, bazena Akvane, restorana na Akvani, mislim restorana na GOB-u, ima jos jedan restoran ali ne znam koji i gdje i staklenca u parku Petar Kocic. Znaci firma Akvana pa samim tim i bazen ima prihode sa vise strana, ali im treba i gradska "inekcija". Grad im odlucio smanjiti budzet za 300 000 hiljada i odatle je pustena buba, koja nema veze sa realnoscu, ali moram priznati da je imalo svrhu da se vidi svijest ljudi u ovome gradu. Drago mi je ipak da vecina ima svijest, a vi manjina ako nista drugo citajte i ucite od vecine, da bi nam grad bio bolji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 01:27 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 08 Feb 2010, 13:02
Postovi: 307
Schlager je napisao:
tu bi djeca trebalo besplatno dolaziti ponekad,u sklopu fizickog vaspitanja.


slazem se sa tobom, za sada grad radi obuku neplivaca u sklopu svog programa, mislim da ce tvoja ideja zaziviti u buducnosti, za sada je jos rano!

Citiraj:
nisam stvarno strucnjak za te vodene sportove,zato se i izvinjavam ako nesto glupo napisem,ali nekako sam uvjeren da ce deset puta vise vrhunskih sportista dati PK i VK Partizan iz Beograda sam,nego ovih nasih 10,ili 110....plasim se da mi nemamo ni blizu strucnjaka ni za dva dobra kluba,a kamoli 10,zato sam malo molio da mi se pojasni ovaj koncept...

ali dobro,slazem se sa vama,yebo rezultate,neka djece nek vjezbaju,razvijaju tijelo i duh,putuju,sticu prijateljstva,postaju bolji ljudi...


Schlageru ideja je odlicna, medjutim ne mozes nesto gurati na silu ako ne ide, a krenuo si lagano otvarati pandorinu kutiju, pa cu se ja makar ovdje zaustaviti sa komentarisanjem u tom pravcu.
Isto tako znas valjda da u Beogradu postoji puno vise klubova nego kod nas, Partizan je najbolje organizovan, ali tu treba reci i da imaju svoj bazen (Banjica), zamisli da kod nas jedan klub ima svoj bazen...uostalom vaterpolisti Partizana sutra dolaze na pripreme u Banja Luku i imace sutra prvi trening u 17.00h ...ne znam tacno koliko ostaju...
Sto se tice plivanja, plivaci 22. aprila su odlicne rezultate ostvarilvali godinama unazad, u Olimpu su sada ove dvije trebinjke koje su isle na juniorsku olimpijadu mislim itd..nije da nema rezultata...i vaterpolisti ucestvuju na takmicenjima u Srbiji u mladjim kategorijama...

Pisao si i skolskim prvenstvima, i do sada su se igrala ta prvesntva ali vise provizorno, reda radi...zazivice to, samo treba dobra organizacija a i vremena, jer ne mozes izaci ispred zgrade i vjezbati plivanja ili vaterpolo, kao npr. fudbal rukomet ili kosarku itd.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 08:01 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12649
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Prije svega da kažem da je grad Banjaluka u GOB uvalio u njegovu izgradnju nešto preko 17 miliona km, i da je dato još dva miliona km na solarne kolektore, bazen bi mogao sam da posluje, ovako do ove jeseni su vodu zagrijavali na lož ulje za koje znamo kakva je cijena i ove jeseni su uradili jedan projekat i prešli su na pelet, koji takođe nije baš jeftin, oni koji ga troše znaju koliko ga treba... Dakle greška je urađena u startu i ovo sada je samo krpljenje sistema... Akvana i njeno ugostiteljstvo sa svojim pratećim sadržajima bez ikakvih problema bi mogla da posluje sama, ali GOB je trenutno rupa bez dna, jer gotovo da ne ostvaruje nikakve prihode, a rashodi prevashodno za zagrijavanje su ogromni...

Prihodi su takvi kakvi jesu jer praktično rekreativnih termina uopšte nema, sve su zauzeli klubovi koje je neko već nabrojao, a i kada mogu da dođu rekreativci onda mogu da koriste samo nekoliko "!traka"... Osnovni problem je taj što su ljudi koji su uvidjeli mogućnost lake i brze zarade počeli da registruju klubove što vaterpolo što plivačke kao udruženja građana, a nakon registracije obrate se nadležnom odjeljenju opštine i kažu doslovce " nama pare ne trebaju i ne tražimo ih, ali treba nam BESPLATNIH termina na GOB", tu nastaje glavni problem, jer ovima milozvučno izgleda to kad neko kaže pare nam ne trebaju i kažu jebeš bazen, daj im termine, a onda osnivači tog udruženja zapucaju po školama i vrtićima i počnu da dijele flajere, roditelj ko i svaki drugi ako dijete hoće nema izlaza i odlazi da upiše dijete, a tamo upis nije besplatan nego se plaća, od 40 km pa naviše, mjesečno, možda mi nećete vjerovati, ali ću reći da svako udruženje kada dođe do nekog takmičenja koja oni jako često organizuju i kandiduju u gradskom odjeljenju za koji dobijaju besplatan termin, onda ta udruženja od svojih takmičara naplaćuju po 10 km za korištenje "trake", eto možda sam preopširan, ali pokušao sam da objasnim da ljudi shvate, da ima ljudi koji su se fino dosjetili i solidno zarađuju preko plivanja...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 08:46 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
_зока je napisao:
Bazen treba raditi, makar i ne bio održiv.

ako nije odrziv ili nek` traze sponzore ili nek` naprave komercijalni sadrzaj/objekte ili nek` se privremeno zatvori da ne generise gubitke
jbt kako je bazen u osnovnoj skoli koju sam pohadjao nije pravio gubitke? potpisali fino sa vrticima i drugim skolama da se dolazi na treniranje plivanja ili casove fizickog i bazen je non stop bio pun

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 09:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2011, 10:43
Postovi: 4021
Citiraj:
Prije svega da kažem da je grad Banjaluka u GOB uvalio u njegovu izgradnju nešto preko 17 miliona km, i da je dato još dva miliona km na solarne kolektore, bazen bi mogao sam da posluje, ovako do ove jeseni su vodu zagrijavali na lož ulje za koje znamo kakva je cijena i ove jeseni su uradili jedan projekat i prešli su na pelet, koji takođe nije baš jeftin, oni koji ga troše znaju koliko ga treba...


@RBA
Mislim da bi bilo i jeftinije od toga. Cijene te tehnike su u strmoglavom padu, firme se bore za svaku narudžbu. Taj trend će se uskoro nastaviti. Trenutna isplativost tih sistema je na oko desetak godina. Trajanje tehnike preko dvadeset. Održavanje jednostavno. Osim toga postoje dvije vrste. Jedan koji proizvodi struju (fotovoltaik) i termička solarna postrojenja kojima se zagrijava voda. Ova potonja je za oko trećinu jeftinija od fotovoltaika i koriste se upravo najviše za zagrijavanje bazena.
Da država jednom naveliko investira u ovakvu tehniku i rastereti time na duži rok sopstveni budžet jer će stadioni, dvorane, bazeni pa i neke administrativne zgrade biti energetski nezavisni gdje bi nam bio kraj.
Ali neka se redovno obnavlja vozni park, da ne zaostajemo u tom pogledu za Nijemcima...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 09:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39450
Lokacija: Месечева икра
BSE je napisao:
_зока je napisao:
Bazen treba raditi, makar i ne bio održiv.

ako nije odrziv ili nek` traze sponzore ili nek` naprave komercijalni sadrzaj/objekte ili nek` se privremeno zatvori da ne generise gubitke
jbt kako je bazen u osnovnoj skoli koju sam pohadjao nije pravio gubitke? potpisali fino sa vrticima i drugim skolama da se dolazi na treniranje plivanja ili casove fizickog i bazen je non stop bio pun

Ti znaš da bazen nije bio u finansijskoj dubiozi ili si to zaključio na osnovu popunjenosti bazena? I to dok si bio u osnovno-školskom uzrastu?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 09:22 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jun 2002, 08:33
Postovi: 10481
Lokacija: Banja Luka
_зока je napisao:
BSE je napisao:
_зока je napisao:
Bazen treba raditi, makar i ne bio održiv.

ako nije odrziv ili nek` traze sponzore ili nek` naprave komercijalni sadrzaj/objekte ili nek` se privremeno zatvori da ne generise gubitke
jbt kako je bazen u osnovnoj skoli koju sam pohadjao nije pravio gubitke? potpisali fino sa vrticima i drugim skolama da se dolazi na treniranje plivanja ili casove fizickog i bazen je non stop bio pun

Ti znaš da bazen nije bio u finansijskoj dubiozi ili si to zaključio na osnovu popunjenosti bazena? I to dok si bio u osnovno-školskom uzrastu?

znam samo iz razloga sto su se time redovno hvalili :D

_________________
Batmobil ti inace ima 5.7 litarski chevroletov V8 motor, koji ti ima ubrzanje do 100 za 5 sekundi. Ako uzmes u obzir da batmobil tezi preko dvije tone,to ti je zbilja fenomenalno. Al` dobro,dosta o mom autu, pricajmo malo o meni!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 09:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 08 Feb 2010, 13:02
Postovi: 307
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
Prije svega da kažem da je grad Banjaluka u GOB uvalio u njegovu izgradnju nešto preko 17 miliona km, i da je dato još dva miliona km na solarne kolektore, bazen bi mogao sam da posluje, ovako do ove jeseni su vodu zagrijavali na lož ulje za koje znamo kakva je cijena i ove jeseni su uradili jedan projekat i prešli su na pelet, koji takođe nije baš jeftin, oni koji ga troše znaju koliko ga treba... Dakle greška je urađena u startu i ovo sada je samo krpljenje sistema... Akvana i njeno ugostiteljstvo sa svojim pratećim sadržajima bez ikakvih problema bi mogla da posluje sama, ali GOB je trenutno rupa bez dna, jer gotovo da ne ostvaruje nikakve prihode, a rashodi prevashodno za zagrijavanje su ogromni...

Prihodi su takvi kakvi jesu jer praktično rekreativnih termina uopšte nema, sve su zauzeli klubovi koje je neko već nabrojao, a i kada mogu da dođu rekreativci onda mogu da koriste samo nekoliko "!traka"... Osnovni problem je taj što su ljudi koji su uvidjeli mogućnost lake i brze zarade počeli da registruju klubove što vaterpolo što plivačke kao udruženja građana, a nakon registracije obrate se nadležnom odjeljenju opštine i kažu doslovce " nama pare ne trebaju i ne tražimo ih, ali treba nam BESPLATNIH termina na GOB", tu nastaje glavni problem, jer ovima milozvučno izgleda to kad neko kaže pare nam ne trebaju i kažu jebeš bazen, daj im termine, a onda osnivači tog udruženja zapucaju po školama i vrtićima i počnu da dijele flajere, roditelj ko i svaki drugi ako dijete hoće nema izlaza i odlazi da upiše dijete, a tamo upis nije besplatan nego se plaća, od 40 km pa naviše, mjesečno, možda mi nećete vjerovati, ali ću reći da svako udruženje kada dođe do nekog takmičenja koja oni jako često organizuju i kandiduju u gradskom odjeljenju za koji dobijaju besplatan termin, onda ta udruženja od svojih takmičara naplaćuju po 10 km za korištenje "trake", eto možda sam preopširan, ali pokušao sam da objasnim da ljudi shvate, da ima ljudi koji su se fino dosjetili i solidno zarađuju preko plivanja...


Po mome misljenju cijene solarnog sistema su jos uvijek poskupe, ali to je buducnost sigurno. Trebalo bi definitivno izracunati kalkulaciju, ali buduci da GOB radi citavu godinu i da je zatvoreni bazen, mislim da bi samo neka kombinacija bila isplativa, dok se cijene solarnih sistema ne spuste. Isto tako ne znam cak ni da u Evropi negdje olimpijski bazen radi na sistemu solarne energije, tek su krenuli neki fudbalski stadioni sa ovom praksom.

Postoji savezi, plivacki i vaterpolo, i na savezima (i roditeljima) je da rijese problem o kojem ti pises.

Za rekreativce se isto mogu samo djelimicno sloziti. U vrijeme skolske godine je stvarno tijesno, jer dijeca ide u popodne u skolu i tek od 19.00h mogu trenirati, tako da je u toku skolske godine bazen od 19.00h do 21.30h pun, tj. ostanu ove trake za rekreativce o kojima pricas. Isto tako za ljude koji nisu zaposleni tj. rekreativce, imaju bazen od 9.00h do 19.00h gotovo samo za sebe. Ja cesto sa drugom idem direkt poslije posla tj. od 16.00h i uvijek ima dovoljno mjesta. Kao sto sam rekao od 19.00h nastaje "haos".

U toku ferija tj. van skolske godine i ljeti, nije ovolika guzva, jer treninzi se odrzavaju ranije i u razlicitim terminima, tako da rekreativcima ostane vise prostora.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 09:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 08 Feb 2010, 13:02
Postovi: 307
kitopsina je napisao:
Mislim da bi bilo i jeftinije od toga. Cijene te tehnike su u strmoglavom padu, firme se bore za svaku narudžbu. Taj trend će se uskoro nastaviti. Trenutna isplativost tih sistema je na oko desetak godina. Trajanje tehnike preko dvadeset. Održavanje jednostavno. Osim toga postoje dvije vrste. Jedan koji proizvodi struju (fotovoltaik) i termička solarna postrojenja kojima se zagrijava voda. Ova potonja je za oko trećinu jeftinija od fotovoltaika i koriste se upravo najviše za zagrijavanje bazena.
Da država jednom naveliko investira u ovakvu tehniku i rastereti time na duži rok sopstveni budžet jer će stadioni, dvorane, bazeni pa i neke administrativne zgrade biti energetski nezavisni gdje bi nam bio kraj.
Ali neka se redovno obnavlja vozni park, da ne zaostajemo u tom pogledu za Nijemcima...


ja sam cijene davno proucavao i nesto racunao (ne znam trenutnu situaciju, ali ako su cijene u padu to je druga prica) i sigurno je da bi se solarno zagrijavanja isplatilo za Akvanu, koja radi u ljetnim mjesecima, dok za GOB je druga prica (treba vazduh zagrijavati i u zimskim mjesecima).
ali kao sto sam rekao, tada su cijene bile masne.
Znas li ti mozda ovako okvirno, koliko bi kostalo da se GOB i Akvana opreme solarnim sistemima?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 10:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
RBA 1987 eks VB 1987 je napisao:
Osnovni problem je taj što su ljudi koji su uvidjeli mogućnost lake i brze zarade počeli da registruju klubove što vaterpolo što plivačke kao udruženja građana, a nakon registracije obrate se nadležnom odjeljenju opštine i kažu doslovce " nama pare ne trebaju i ne tražimo ih, ali treba nam BESPLATNIH termina na GOB", tu nastaje glavni problem, jer ovima milozvučno izgleda to kad neko kaže pare nam ne trebaju i kažu jebeš bazen, daj im termine, a onda osnivači tog udruženja zapucaju po školama i vrtićima i počnu da dijele flajere, roditelj ko i svaki drugi ako dijete hoće nema izlaza i odlazi da upiše dijete, a tamo upis nije besplatan nego se plaća, od 40 km pa naviše,...


U ovom je i osnovni problem, i vidi se aljkavost vlasti tj. zaposlenih u Akvani-GOB-u... Znaci napravili su bazen, a nisu razradili nacin na koji ce se vrsiti zarada tj. prihodi da bar budu na pozitivnoj nuli.
Zbog takvih ljudi na celnim pozicijama su npr. male pekare istisnule velike proizvodjace peciva poput npr. Zitoprodukta, i generalno sve male privatne firme istisnule velike drzavne. Prije toga je svaka privatna djelatnost nadjacala drzavnu (komunisticku), ali je najveci problem sto ljudi zaposleni u drzavnim firmama ili drzavnim institucijama se i dalje ponasaju kao da smo u 80im.

U glavnom da ne sirim temu na tu stranu, ili grad ili GOB ili Akvana ili svi zajedno treba da skontaju na koji nacin izvuku bazen iz krize i da mu dalji rad bude koliko toliko ekonomski isplativ... imajuci u vidu dosadasnju angazovanost i iskustva drzavnih-gradskih sluzbenika, ova ce prica sve vise poceti da lici na sindrom toplane...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 10:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2011, 10:43
Postovi: 4021
Nisam stručnjak za te stvari, ali sam se isto tako interesovao... Evo npr. ovo:

http://www.solaranlagen-portal.com/sola ... ise-kosten

Najbitnije što kažu je da zagrijavanje bazena preko solarnog kolektora košta od 90 € po kvadratnom metru vodene površine. Ako se hoće i grijanje i topla voda u ostatku sistema onda je naravno više. Voda u bazenu se u pravilu zagrijava na samo 25 stepeni, a za grijanje i ostalo naravno mnogo više. Ono što se ovdje može još pročitati je da bi cijela ova skalamerija za jednu porodičnu kuću koštala oko 8000 €. (Fotoćelije tj. fotovoltaik bi koštao oko 13000 €.)
Sistem treba pregledati svake dvije godine te čistiti redovno, a to je jednostavno. Ploče se čiste pažljivo destilovanom vodom da ne ostane kamenac i da se ne oštete. To može raditi i nekvalifikovana radna snaga.
Cijene ovih sistema su u padu. Znam da je Siemens nedavno djelimično izašao iz ovog posla.
Na temi FK Borac sam postavljao slike i informacije o Dreisam stadionu u Freiburgu (Njemačka) čiji su krovovi pokriveni solarnim pločama. Vjerovatno se radi o nekom sponzorstvu jer je i stadion nosi ime te firme. U svakom slučaju piše da taj sistem na krovu stadiona godišnje proizvede 250000 Kwh.
A mislim da je čak i kod nas regulisano to da se višak ove energije može prodavati elektromreži. Sklopi se ugovor...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 10:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2010, 15:17
Postovi: 3033
a mi naravno imamo vise suncanih dana od Nijemaca...

_________________
The Sun does not have no prisoners!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 10:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2011, 10:43
Postovi: 4021
http://www.energetika.ba/solarna-energi ... rihod.html

http://www.dw.de/prva-solarna-elektrana ... a-15887646

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2012, 10:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Sep 2011, 10:43
Postovi: 4021
Dakle, ovi iz Kalesije su uložili 800000 km i to u (skuplje) fotoćelije i zato jer hoće da proizvode i prodaju struju.
Snabdijevanje dvorane ovim sistemom bi bilo puno jeftinije. Bio bi dovoljan samo dio ovog kapaciteta...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 178 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs