
Da li se za posjetu ovom spomeniku mora traziti odobrenje aerodroma ili nekog drugog?
Spomen kompleks poginulim pripadnicima 2. krajiske brigade je jedan od ljepsih, ali ga nisam jos posjetio.
Citiraj:
Iako se brojne mesne kancelarije Gradske boračke organizacije Banjaluka (GBOB) godinama unazad bore za izgradnju novih spomen-obeležja i česama poginulim borcima u svojim mesnim zajednicama, trenutno jedna od glavnih preokupacija GBOB-a ipak su spomenici koje su podizali radnici pojedinih kolektiva, a koji sada, nažalost, predstavljaju smetnju.
Glavni problem sa spornim spomen-obeležjima je činjenica da mnogi od njih pripadaju preduzećima koja više ne posluju, planiraju da se sele ili su se već preselili, preduzećima koja su prodata, privatizovana, promenila namenu ili se jednostavno nalaze na mestu gde nije rešeno pitanje vlasnika lokacije. Evidencija o broju spornih spomen-obeležja ne postoji, a u Gradskoj boračkoj organizaciji kažu da se čak za pojedine od njih ne zna ni gde su premešteni.
Predsednik GBO Banjaluka, Goran Rogić, kaže da su gradnja i podizanje spomen-obeležja jedno vreme uslovno rečeno bili veoma popularni, te da su podizani u mnogim firmama. Nažalost, kaže Rogić, sada je Gradska boračka organizacija u problemu, jer je veliki broj spomen-obeležja odavno na dugom štapu.
Centralno obeležje na čekanju
Kada su u pitanju aktivnosti Gradske boračke organizacije Banjaluka na izgradnji spomen-obeležja poginulim borcima, trenutno se radi na rešavanju tog pitanja u mesnim zajednicama Zalužani, Starčevica, Lauš, Šargovac i Paprikovac. Projekat centralnog spomen-obeležja borcima VRS još čeka gradnju.
- Gorući problem su spomen-pano u "Jelšingradu", gde parastos poginulim borcima tog preduzeća nije održan poslednje tri godine, jer novi vlasnik ne dozvoljava da se uđe, kao i spomen-obeležje poginulim radnicima preduzeća "Autoprevoz" koji je zbog selidbe firme potrebno izmestiti, a s obzirom na to da se radi o spomeniku teškom šest tona, evidentno je da nam je to takođe jedan od problema. Problematika postoji i u vezi sa spomenikom poginulim radnicima nekadašnje fabrike obuće "Bosna". Naime, zemljište fabrike pripalo je jednim delom Fabrici obuće "Bema" i drugim delom Univerzitetu "Apeiron", te ovaj spomenik sada nije prispeo nigde. Sporna je i spomen-ploča preduzeća "Put", zatim bivši "Univerzal", "Usluga", itd - kaže Rogić dodajući da je niz spomenika koji su sada "sigurni", ali o čijoj dislokaciji će se sigurno pričati, poput spomenika u krugu bivše fabrike "Čajavec". On dodaje da je ovo problem koji treba sistemski rešavati.
- Mi smo u razgovoru sa načelnikom Odeljenja za boračko-invalidsku zaštitu grada pokrenuli inicijativu prema Odeljenju za prostorno uređenje da se proveri koji su to lokaliteti u gradskom vlasništvu, kako bi sva sporna spomen-obeležja mogla biti izmeštena na jedno mesto i da se tu napravi svojevrsni spomen-park - dodaje Rogić. Banjalučanin Pero Gajić i sam nekadašnji pripadnik VRS kaže da je sramota celog srpskog naroda to što spomen-obeležja poginulim borcima predstavljaju smetnju.
- Često prolazim pored "Čajavčevog" spomenika i kada ga vidim prljavog i zapuštenog, bude mi žao tih duša koje su dale život za ovu zemlju. Činjenica da ima spomen-obeležja koja nekom smetaju, za koja se ne zna gde su, ili su jednostavno zarobljena u firmi koju je kupio novi vlasnik i koga spomenik ne interesuje, zaista je žalosna - kaže Gajić.
Steta je sto su te spomen ploce u napustenim zgradama ostavljene da propadaju, jedna od njih je hol Energomonta, a ovi sto im se ne zna lokacija je samo nasa sramota.
Je li bilo tesko skuckati negdje u gradu spomen sobu?