banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Jun 2024, 20:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Okt 2007, 18:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Niste vi probali "hljeb" iz "pekare" Bakal u Rosuljama... Eh, kakva je ono toksikologija... hemija se uveliko probija kroz ukus, a sljedeći dan je toliko suv da ga možeš hladno baciti. Ubrzo nakon otvaranja pekara je dobila nadimak "trovačnica" :lol:

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Okt 2007, 23:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Okt 2007, 20:14
Postovi: 186
Lokacija: Banja Luka
Kao i sve ostalo...

_________________
Nisam jaka ali sam pametna


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 12:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Citiraj:
Црном хлебу црно само име
На нашем тржишту постоје само обојени и специјални хлебови. – На декларацији на рафу морају бити истакнути цена, произвођач и врста хлеба

Хлеб пријатељства, код нас познат и као превара „хиландарски, манастирски, па чак и амишки”, поново је „слетео” у Србију. Прошле недеље група исељеника је из Канаде рођацима донела и овај поклон – тесто којим се наводно дарују наjмилији. Сујеверне домаћице га замесе једном у животу и верују како доноси срећу породици. Суштина је, кажу, проследити га даље и не прекинути ланац. И док је такозвани хиландарски хлеб тренутни хит у дијаспори, код нас се ова превара одомаћила још пре десет година. Православна црква одавно је дала свој суд – реч је о заблуди, светогрђу и измишљотини, али би свакако било занимљиво видети резултат инспекцијске контроле „квасца” који је прошао милионе дланова. Ово тесто без порекла, декларације и за које се претпоставља да садржи чак некакве гљиве које миришу на хиндуистичке обредне штапиће – истог трена би завршило на депонији. Слична судбина би вероватно задесила и многе векне са пекарских рафова у Србији. Јавна је тајна, а за „Потрошачку политику” стручњаци је разоткривају – црног хлеба, тврде, нема на овом тржишту.

– То је наш закључак. У Правилнику о квалитету жита, млинских и пекарских производа, тестенина и брзо смрзнутих теста пише да је црни хлеб онај који се прави од брашна типа 1100. Међутим, наши млинови то брашно не производе јер га произвођачи и не траже. Зато црног хлеба нема, а у понуди су само специјалне врсте, које се боје дозвољеним природним супстанцама, попут сладног брашна, а могу се додати и овсено или сојино брашно, као и какао производи. Све то је дозвољено стављати у хлеб и ови додаци између осталог имају и својство измене боје хлеба. Битно је нагласити да није дозвољено додавати боје – каже Ненад Вујовић, начелник пољопривредне инспекције у Министарству пољопривреде.

Према подацима ове инспекције, последња акцијска контрола обављена је крајем децембра 2008. године и обухватила је 344 произвођача. Уочено је чак 88 неправилности. Највећи број се односио на неадекватно декларисање.

– Иако се хлеб продаје у ринфузном стању, на декларацији на рафу мора да се наведу цена, произвођач и врста хлеба. То значи да уместо црни на етикети мора да стоји обојени или специјални хлеб – каже наш саговорник и додаје да су спекулације да се хлеб боји кафом бесмислене јер је то економски неисплативо. Инспекција се до сада није сусрела с тим.

Вујовић саветује потрошаче да увек обрате пажњу на декларацију, на назив векне, произвођача и грамажу. Јер уколико пише црни хлеб а није произведен од брашна 1100, реч је о обмани потрошача. Ово брашно се, кажу стручњаци, добија интензивнијим млевењем целог пшеничног зрна. У његов састав улазе и периферни делови зрна пшенице, попут омотача, што правом црном хлебу даје тамнију боју.

Да правог црног хлеба код нас нема тврди и Нада Филиповић, професор Технолошког факултета у Новом Саду.

– Пекари стављају пржени јечам и пржену раж и тако се добија хлеб који само подсећа на прави црни, али има структуру и све особине белог хлеба. Међутим, тај пржени јечам и раж садрже једињење акриламид, које је на листи недозвољених састојака. Неки кажу да се у хлебу налази у малим количинама, али то је непотврђено и не знамо да ли се таложи у организму и колико је штетно по здравље – упозорава Нада Филиповић.

Хемичари подсећају да је акриламид случајно откривен у храни 2002. године. Шведски научници су пронашли велику концентрацију овог једињења у храни која је богата скробом и која је била изложена термичкој обради, пржењу и печењу, попут чипса, помфрита и хлеба. Иначе, података о томе колико је опасан по здравље – нема.
Филиповићева објашњава да је то посао за инспекцију и да пекари раде оно што им се дозвољава. Потрошачи се питају да ли осим ових „фарби” у хлебу има и још неких додатака.

– Коришћење адитива у савременом пекарству свакодневна је појава. Додаје се витамин Це, али и разни емулгатори ради продужавања свежине. Има их у свакој векни. Ипак, највећи проблем је неадекватно декларисање. А сваки купац превару може да открије једноставним експериментом – стави у воду једно веће парче средине црног хлеба и ако вода потамни, а хлеб побели, знаће о чему је реч. Осим тога црни хлеб има благ мирис мекиња, мању запремину, средину која има грубље поре – каже наша саговорница.

Ипак, маркетиншке кампање учиниле су своје. Све више купаца у јутарњој куповини бира тамну векну. Јер је, верују, здравија. Шта кажу нутриционисти?

– Тачно је да је црни хлеб здравији и богатији витаминима, минералима и протеинима, али има готово исту нутритивну вредност као бели. Осим тога, дуже држи ситост и не надима. Ипак, такав црни хлеб се може наћи тек у можда десет одсто пекара. А онај који нам пекари нуде као црни сумњивог је састава и није исти у свим радњама, јер је јавна тајна да се боји. Заблуда је и да не гоји. Сваки хлеб гоји, разлика је у томе који је нутритивно квалитетан, а који нас затрпава скробом – каже Ана Тодоровић, нутрициониста Дома здравља „Савски венац”.

Стефан Деспотовић - Јелица Антељ

---------------------------------------------------------

Контрола и самоконтрола

Инспектори Министарства пољопривреде контролишу цео процес на тржишту хлеба, од производње до продаје. Када инспектор уђе у пекару, најпре испитује да ли произвођач испуњава такозване техничко-технолошке услове, то јест да ли има одговарајућу опрему и услове за производњу, запослене с потребним степеном стручне спреме и довољан број просторија. Други степен контроле односи се на квалитет пецива. Произвођач може да обавља самоконтролу или да ангажује некога ко ће испитивати исправност. Осим тога, и инспектори их контролишу узимањем узорака. Спроводе и редован надзор, као и контроле по дојави грађана. Постоје и такозване акцијске контроле, када инспектори одједном обиђу велики број пекара.

--------------------------------------------------------

„Сава” најпопуларнији

Важећим правилником дефинисане су основне врсте пшеничног хлеба. Бели се прави од брашна типа 500, полубели – Т 850, црни – Т 1100, а такозвани грахам умешен је од прекрупе. Осим пшеничног, у основне врсте се убрајају и ражани, кукурузни, хељдин и мешани. Најпопуларнији је бели „сава” хлеб, који заузима чак 90 одсто тржишта, а преосталих 10 процената све друге врсте.

Тешко је проценити колико се врста хлеба нуди потрошачима, али се претпоставља да је на рафовима супермаркета и пекара изложено око 50 различитих типова малих, средњих и великих векни. Ту су обични бели и црни, али и манастирски, моравски, комшијски, интегрални, ловачки, багет, са зачинима, сељачки, млинарски, воденичарски....

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 14:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2007, 13:48
Postovi: 582
Јао сад кад их почнем тестирати редом у чаши воде :D ! Само се питам шта ћу да радим ако ниједан не прође тест...

Кад смо већ код дозвољених и недозвољених адитива, тек недавно сам сазнала да се калијум метабисулфит, популарни винобран, који маме и баке користе за спремање зимнице не налази на позитивној листи адитива. А код нас се може купити у готово свакој радњи, и то све са лијепо нацртаним воћем и поврћем...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 14:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Mar 2009, 23:07
Postovi: 763
Još je veća prevara prodavnice zdrave hrane, žao mi je ljudi koji naivno nasjedaju na te prevare i velike pare ostavljaju prevarantima!

Svi se nešto furaju da je kornfleks zdrav, kupuju ga, bacaju novac a x puta je zdravije uzeti običnu kuruzu i jogurt... Ali ajde, dok je glupana na ovom svijetu biće i mudraca da im uzimaju pare!

_________________
In My Life, There Was So Much Anger
Still I Have No Regrets
Just Like You, I Was Such A Rebel
So Dance Your Own Dance, And Never Forget!


Poslednji put menjao socialbug dana 16 Jul 2009, 16:00, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 15:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kod mene kući se peče domaći hljeb, rijetko se kada kupuje industrijski.
Nekad se stavi vrlo malo raži jer hljeb od same raži je veoma ljepljiv, gorak i ne "narasta".
Crno brašno nema tamnu boju, a sa dodatom raži u hljebu se vide male tamne ljuspice.
Industrijski "ražani hljeb" nema te ljuspice nego je boja homogena, tako da se lako primjeti da je u pitanju boja.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 17:19 
Ma prestajem ga jesti, nek se je*u.... :D :D :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 17:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 01 Jul 2009, 20:41
Postovi: 199
Probala sam sve moguće sorte hljebova iz gotovo svih pekara. I pogodite šta nijedan ne valja! Neki čak toliko smrde (imam vrlo osjetljivo čulo mirisa) da ih ne možeš jesti. Zato ja sebi pravim domaći hljeb. Naučila od mame, još u njega dodam malo sjemenki lana, susam ili nekih koje se mogu kupiti u marketima i bude kao duša. Još kad se kuća razmiriše od njega... mmmmm :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 21:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
He, danas ti ono "ko tebe kamenom, ti njega hljebom" dobija skroz drugo značenje... Beton - beton

I, naslov me podsjeća na onu epizodu Nadrealista...
Uzmete jedan bjeli hljeb... a ako gosti vole crni, promućkate auto-lak... ovako... zamaskirate jednu polovinu hljeba...

Toliko o crnom hljebu...

A, svaka čast vama što si pravite hljeb, D.I.Y. je inače najbolji način u svemu, ali fakat ne znam kad bih stizao...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 22:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Euroth je napisao:
He, danas ti ono "ko tebe kamenom, ti njega hljebom" dobija skroz drugo značenje... Beton - beton


Ne, bolje rečeno žvaka - žvaka.
Industrijski hljeb je dosta žilav, jedva se zubima pregrize, da imam osjećaj, kad od nervoze krenem da čupam, da ću obje vilice ostaviti na komadu hljeba. :lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 22:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Vi sigurno niste probali Correga tablete za učvrščivaje zubne proteze!
Na akciji je uz Softly.


Ne znam, ja imam filing k'o da beton grizem. A kako stji u visećoj, nekad kad otvorim da ga uzmem a on mi padne na glavu, opet imam filing - beton...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2009, 23:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Euroth je napisao:
Vi sigurno niste probali Correga tablete za učvrščivaje zubne proteze!
Na akciji je uz Softly.


Ne znam, ja imam filing k'o da beton grizem. A kako stji u visećoj, nekad kad otvorim da ga uzmem a on mi padne na glavu, opet imam filing - beton...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: I meni je pala na pamet ona reklama o Korega ljepilu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=10TfxcE1K4I[/youtube]

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs