banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 12:38

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 00:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
The_new_Statesman je napisao:
Spoiler:
Pitanje koje postavlja arhimandrit Petronije J. Ž. Buti, na izjavu ovoga da se ne boji infekcije u pričešću: Bi li on upotrebio pričešće u koje bi usuli cijankalija? sasvim promaša cilj, jer ne može biti da i sam arhimandrit nije primećivao da je drugo “mogućnost” zaraze, a drugo “izvesnost” cijankalija. To pak što seo ukazivanju poštovanja Svetim tajnama, tako i isključenje mogućiosti štete koja bi mogla nastaviti za zdravlje vernih kad bi u takvom putiru stajalo vino, koje ne postaje odmah, čim se ulije u njega, krv Hristova.


Ako dobro shvatam Patrijah Pavle kaze da "izvjesnost" moze opravdati izmjenu?


Jesi li primjetio u tekstu da se patrijarh Pavle poziva na taj slučaj koji je bio aktuelan 1911. stvari se u crkvi pomjeraju, ali rasprava može da traje jedan i po vijek.

U bolnice dolaze popovi da pričeste one koji su objektivno sprječeni.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 07:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Moze trajati i dva dvijeka, svejedno je. Promjene su napravljene.
Znaci moze se ako se hoce.
Mislim stvarno, ne mjenjaju Deset Bozijih zapovjesti ukucanih u kamenu, vec procedure koje su sastavili ljudi tokom vremena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 07:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
filozof sa vrbasa je napisao:
Castra je napisao:
Ako krv Isusova može da pobijedi koronu, možda da šaljemo popove u bolnice umjesto respiratora?
Fino jedan pop i svima kašičicu u usta i svi zdravi i pravi...


E ovo je već ruganje Bogu, čovjek umire i neko mu dođe i kaže gdje ti je sad taj tvoj Bog.


Nije to Fikrete nikakvo ruganje bogu, već karikiranje slučaja sa kašikom u crkvi.
Ako kažete da se jedna kašika i dalje treba koristiti u vrijeme pandemije, jer krv Isusova pobjeđuje koronu i time ne predstavlja sigurnosni rizik za vjernike, onda tom istom logikom nam ne trebaju bolnice i respiratori.

Niko ovdje ne zagovara ovako radikalno rješenje: https://www.dailyedge.ie/prepackaged-ho ... 4-Sep2014/

Brt, činjenica je da su crkve kroz vijekove imale raznorazne promašaje. Možda je i ovo jedan od njih. Kao što reče TNS, neko je odlučio da se sa čaše pređe na kašiku pa nikome ništa, možda bi se i sad moglo preći sa kašike na jednokratnu kašiku. Možda bi sveštenstvo moglo da koristi neke mjere zaštite da zaštiti sebe i svoje vijernike, osim ako baš insistirate da nema šanse da se neko zarazi u crkvi jer razlog X, Y...

Ili ajde da pročitamo i ovo: https://www.klix.ba/vijesti/regija/vlad ... /200330147

Jedan vladika preminuo, a dva sveštenika zaražena.
Neki docent na Bogosloviji kaže da je jedna kašika društveno neodgovorna i da to nije jedini i obavezujući način. Takođe naglašava da Rusi dezinfikuju kašiku, a Rumuni koriste jednokratne kašike.

Evo ne znam: https://www.themoscowtimes.com/2020/03/ ... les-a69649

Da li ste vidjeli kako izgleda Uskrs u Vatikanu?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 12:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
krajo je napisao:
Silvio Dante je napisao:
Philby je napisao:
Ne kontam zašto bi bio problem da se koriste jednokratne plastične kašičice za pričest? Ne samo sad u vrijeme korone, već inače?



Зато што би на тај црква морала да се одрекне свог теолошког темеља, а које кажа да је причест претварање хлеба и вина у крв и тело Христово. Христос је Логос, почетак и крај, свемогућ. Богочовек, Син Божји који је победио смрт. Као такав он не може да буде болестан него само исцелење, самим тим ни крв и тело његову не могу да буду болест, него исцелење.

Покушао сам ово у кратким цртама да ти објасним са теолошке стране. Прихватањем идеје да се кашичице мењају значило би да прихваташ да је причешче могуће заражено, да је крв Христова могуће болесна или да силаском Светог Духа не долази до преображаја вина и хлеба у крв и тело Христово. Ни једна црква не може овога да се одрекне из простог разлога што на светој тајни причешћа почива хришћанство.

Ја знам да 95% људи ово не разуме. Маса свештеника теолошки је слабо поткована и има пропусте у овој области, али исто тако није могуће цркви да саопштењу ово црта и објашњава. Ко схвата, схвата. Ко не схвата, нека просто размисли да ли је причешће већа опасност од редова пред пекарама, месарама који су данас по градовима у Србији 100 и више метара или је већа опасност од гурања у Лидлу и Максију где маса људи пипка исте полице, исте производе и сл.


I sad ti kažeš ,ako se zna da je virus opasan i još uvijek nepoznanica i da vjernici koji bi došli na pričest i isti vršili iz iste kašike i potencialno mogli zaraziti jedni druge, prosto je nemoguće zato što bi Hristova krv eliminisala sam virus(bolest)?Bi li ti sad išao na pričest sa još nekolicinom vjernika i isti vršio sa istom kašikom?


Ја сам ти теолошки објаснио зашто аргумент са мењањем кашичице отпада и зашто су све православне цркве (не само СПЦ него све!) одбациле тај предлог.

И до сада сам ишао на причест не размишљајући о томе ко се пре мене причестио и сл. јер ако са таквим мислима идеш на причест, ти си дефинитивно на погрешном месту односно ниси се духовно припремио за свету тајну причешћа.

Један занимљив текст везан за тему и религију: https://pravoslavie.ru/srpska/130334.ht ... IYNP9IMZKQ (ЕПИДЕМИЈЕ У СРПСКИМ ПИСАНИМ ИЗВОРИМА ОД XVI ДО XIX ВЕКА)

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Poslednji put menjao Silvio Dante dana 17 Apr 2020, 13:34, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 12:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Umetnik je napisao:
Додуше, ако већ говоримо о неком поразу Цркве или одрицања и одбацивања својих догми, онда мислим да је гора ствар да се у храмовима уопште не обиљежи најзначајнији хришћански празник него да се обиљежи, али да се малко измијени приступ. Овако сад имамо ситуацију да литургије у храмовима уопште нема!?


Литургије се држе без присуства верника. Бар у епархијама ван Србије и РС. Додуше ту нема полицијског часа, али мислим да ће се литургије држали у свим храмовима где је то било предвиђено и пре короне.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 13:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
The_new_Statesman je napisao:
Kako se radilo pre kasike?


Пехар. Латинска црква је већ негде током 12-13 века почела да користи само хлеб при причешћу, избацивши вино. Односно вршио се призив Светог Духа на хлеб и вино али је током причешћа коришћен само хлеб јер се сматрало Христос је све присутан и уколико се причест врши само кроз тело Христово то има исто дејство као крв и тело Христово.
Разлог за ово је била бојазан која се појавила у Латинској цркви већ током 11. века да се приликом причешћа из пехара просипа крв Христова, што се сматра великим грехом. Тада је решење нађено у одлуци да се причест врши само телом Христовим. Незванично "угледни грађани" (аристократија) имали су повремено прилику да обаве причест у њеном пуном облику. Ово је једна од озбиљнијих критика које је Лутер својевремено упутио Ватикану, што је довело до реформације. На Другом Ватиканском сабору током 60-их донесена је одлука да се омогући свим Римокатоличким бискупијама да поново користе вино и хлеб у причешћу, мада се код њих обичај причешћа само хлебом усталио и већина и даље не користи вино.

Православне цркве и оријентално-православне цркве су увек причешћивале онако како је то од самог почетка било кроз хлеб и вино и ту никада није било одступања. Бар није забележено.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 13:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Silvio Dante je napisao:
krajo je napisao:
Silvio Dante je napisao:
Philby je napisao:
Ne kontam zašto bi bio problem da se koriste jednokratne plastične kašičice za pričest? Ne samo sad u vrijeme korone, već inače?



Зато што би на тај црква морала да се одрекне свог теолошког темеља, а које кажа да је причест претварање хлеба и вина у крв и тело Христово. Христос је Логос, почетак и крај, свемогућ. Богочовек, Син Божји који је победио смрт. Као такав он не може да буде болестан него само исцелење, самим тим ни крв и тело његову не могу да буду болест, него исцелење.

Покушао сам ово у кратким цртама да ти објасним са теолошке стране. Прихватањем идеје да се кашичице мењају значило би да прихваташ да је причешче могуће заражено, да је крв Христова могуће болесна или да силаском Светог Духа не долази до преображаја вина и хлеба у крв и тело Христово. Ни једна црква не може овога да се одрекне из простог разлога што на светој тајни причешћа почива хришћанство.

Ја знам да 95% људи ово не разуме. Маса свештеника теолошки је слабо поткована и има пропусте у овој области, али исто тако није могуће цркви да саопштењу ово црта и објашњава. Ко схвата, схвата. Ко не схвата, нека просто размисли да ли је причешће већа опасност од редова пред пекарама, месарама који су данас по градовима у Србији 100 и више метара или је већа опасност од гурања у Лидлу и Максију где маса људи пипка исте полице, исте производе и сл.


I sad ti kažeš ,ako se zna da je virus opasan i još uvijek nepoznanica i da vjernici koji bi došli na pričest i isti vršili iz iste kašike i potencialno mogli zaraziti jedni druge, prosto je nemoguće zato što bi Hristova krv eliminisala sam virus(bolest)?Bi li ti sad išao na pričest sa još nekolicinom vjernika i isti vršio sa istom kašikom?


Ја сам ти теолошки објаснио зашто аргумент са мењањем кашичице отпада и зашто су све православне цркве (не само СПЦ него све!) одбациле тај предлог.

И до сада сам ишао на причест не размишљајући о томе ко се пре мене причестио и сл. јер ако са таквим мислима идеш на причест, ти си дефинитивно на погрешном месту односно ниси се духовно припремио за свету тајну причешћа.

Један занимљив текст везан за тему и религију: https://pravoslavie.ru/srpska/130334.ht ... IYNP9IMZKQ (ЕПИДЕМИЈЕ У СРПСКИМ ПИСАНИМ ИЗВОРИМА ОД XVI ДО XIX ВЕКА)


U redu da si do sada išao kao i svi ostali.Ali sada je druga situacija.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 15:28 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
https://srpskainfo.com/nije-napadnuto-h ... a-primjer/

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 15:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Fra Gregurov nasljednik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 16:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
The_new_Statesman je napisao:
Fra Gregurov nasljednik

Što nam jasno govori da je SPC duboko podjeljena na dvije (mada se nazire i treća) struje,vjernici zbunjeni a narod dezorjentisan.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i koronа
PostPoslato: 17 Apr 2020, 17:28 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Apr 2019, 14:03
Postovi: 69
Поприлично ми је јасан став око овога и цркве и државе и да свако осигурава себе у садашњој ситуацији поготово ми је јаснији овај црквени дио него што је био раније(хвала Силвио на детаљном објашњењу),али занима ме једна ствар и мишљење људи који се залажу за дозволу причешћа.Да ли би се причестили иза некога за кога сигурно знате да има корону?

_________________
Како брат?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 17:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ja u crkvu idem od 1993. godine i od tada se pričešćujem, kad sam bio mali gadili su mi se stari ljudi, ali nikada u crkvi ne razmišljam ko od vjernika ima neku zaraznu bolest. Kad sam ja bolestan ne idem na bogosluženja.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 18:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15282
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
filozof sa vrbasa je napisao:
Kad sam ja bolestan ne idem na bogosluženja.

Mžeš biti bolestan (kliconoša) a da to ne znaš

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 18:13 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Čiča iz Rogače je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Kad sam ja bolestan ne idem na bogosluženja.

Mžeš biti bolestan (kliconoša) a da to ne znaš


+++

Citiraj:
Polovina zaraženih virusom korona nema simptome


https://www.rtvbn.com/3982138/polovina- ... a-simptome

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 18:27 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1429
U principu razumijem one koji iz iskrenih razloga i pored rizika, a realno i ako primjenis sve dostupne mjere rizik postoji, smatraju da je liturgije trebalo odrzati, ali nikako ne razumijem one koji su kroz ovu pricu pogotovo u Srbji ocigledno samo prizeljkivali da se Crkva suprostavi drzaviili ti Vucicu, pozivajuci se na vjeru i tradiciju iz potpuno krivih razloga.
Crkva je uradila ono sto je mogla, trazila je, drzava nije odobrila i u cemu onda prica kakva je kasika. Ali ne, kod nas sve treba prikazati u negativnom kontekstu, Crkva ne valja, kao sto nam sve ostalo ne valja, od pocetka do kraja, odnosno ne valjamo ni mi sami, dotle da cak prerasta u autosoviniza. Ko li su, kakvi su to oni koji valjaju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 18:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Castra je napisao:

Nije to Fikrete nikakvo ruganje bogu, već karikiranje slučaja sa kašikom u crkvi.
Ako kažete da se jedna kašika i dalje treba koristiti u vrijeme pandemije, jer krv Isusova pobjeđuje koronu i time ne predstavlja sigurnosni rizik za vjernike, onda tom istom logikom nam ne trebaju bolnice i respiratori.

E видиш, по овоме би се дало закључити да баш и немаш превеликих додирних тачака са хришћанством. Што није никаква критика или погрда, већ само закључујем да не знаш. Што такође није срамота, јер срамота је само не хтјети знати. Дакле, ноу офенс :)

По мени се чак и не мора једна кашика користити у вријеме короне, јер чак и измјена тога не би била више од једва 10% смањивања могућности заразе. Може се вирус задржати у ваздуху па поново удахети кад сљедећи дође да се причести, црква је затворен објекат у ком би било људи... Машти на вољу, много је начина да се пренесе вирус. Кашика је једна карика у читавом ланцу. Али да се вратим на твој пасус, нико не каже да сама Христова крв лијечи корону, у виду да је то неки лијек, антибиотик, шта ли... Па да онда још почнемо да пакујемо и продајемо освећену крв као лијек :confused2: Е то је ругање и богохуљење итекакво.

Кад би дошао поп и дао болесницима вино, а они након тога оздравили, то би било чудо равно онима описаним у Јеванђељу. Чуда се дешавају, али ријетко, и нико не може да зна када и гдје ће се десити, тако да нико не може ићи са претпоставком да Христова крв лијечи 100%, па да затворимо болнице. А на тај начин искушавати Божију вољу... :roll:

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 19:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Silvio, da ne kopiram sada tvoj tekst, poenta je da je vec bilo promjena. Sa pehara se preslo na kasiku iz nekog nama nepoznatog razloga. Ne vidim uopste razlog da se promjena u vidu vise kasika i/ili drugacijeg organizovanja pricesca pravda ne znam ni ja kakavim dogmama.

Prvo jer sadasnji oblik pricesca nije originalni, a ni originalni (neka to bude pehar) nije tako uspostavljen radi dogme vec iz ozbiljnih prakticnih razloga. Pre 20 vijekova nije ni moglo drugacije. Da sam tehnicki nacin pricescivanja toliko ovisan o dogmi onda bi sada imali odredjen i materijal i oblik i velicinu kasike, pa u kojoj ruci se drzi, pa kada se pere...

Uh, pere li se ikako? Ako se u vecini hramova kasika opere poslije pricescivanja onda sva melodrama oko kasika pada u vodu.

I jos jednom, postojao je nacin da se organizuje pricescivanje i pod uslovom jedne kasike. To je ogranicen broj vjernika u hramu i to je karantin. Zvuci grubo, ali i to je zrtva zar ne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 19:49 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Apr 2019, 14:03
Postovi: 69
filozof sa vrbasa je napisao:
Ja u crkvu idem od 1993. godine i od tada se pričešćujem, kad sam bio mali gadili su mi se stari ljudi, ali nikada u crkvi ne razmišljam ko od vjernika ima neku zaraznu bolest. Kad sam ja bolestan ne idem na bogosluženja.


Моје питање није било да ли размишљаш о томе него да ако сигурно знаш да особа испред тебе има корону да ли би се причестио?

_________________
Како брат?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 20:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
@Umetnik

Silvio Dante je napisao:
Није вино, него крв Христова. Христ, Син Божји, је свемогућ. Сетимо се Христових исцелења. Самим тим и његова крв је исцелујућа. Сваки додир кашичице са крвљу Христовом аутоматски елиминише болест. Да ли ти или ја верујемо у то или не, то је потпуно друго питање али ако би црква признала да крв Христова не побеђује један обични вирус, тиме би се одрекла веровања у Христа као Богочовека и свела Христа на наш ниво, а то је ниво слабашних грешника.


Čekaj da ti dam kontekst...
Dakle, pričamo o teološkoj osnovi crkvenog zahtjeva za pričest.
U citatu je Silvio naveo razlog zašto Crkva nije spremna da se odrekne korišćenja jedne kašike.
Ja uzimam tu informaciju i karikiram je, da bih pokazao da to što Crkva ili crkva drži kao osnov nečega često nema uporište u stvarnom životu.
Ja nisam nigdje napisao da se "Hristova krv" treba prodavati kao lijek, već samo kauzalno proširio ono što je prema Silviovom pisanju osnova stajališta Crkve.
Poenta je da je Crkva spremna da ugrozi živote svojih vjernika zarad svog teološkog stajališta, što po mom mišljenju nije u redu.
Da li si sad razumio?

Ja sam se pitao i sledeće:
Castra je napisao:
Zašto ovi crkveni službenici sa slika ne nose nikakav vid zaštite?


TNS i bing su postavili dobra pitanja...
1) Poznato je da možeš biti zaražen i bez simptoma. Ne trebaš ići nigdje što nije nužna potreba. @Fiki
2) Da li bi koristio kašiku koju je koristio neko ko je vidno zaražen i sa simptomima ili bi vjerovao Crkvi?
3) Vremena i običaji se mijenjaju, kao na primjeru pehara i kašike, a i bezbroj nekih drugih. Zašto je sad problem napraviti sledeću promjenu.
4) Zašto Crkva ne obezbijedi uslove za sigurno sprovođenje obreda?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 20:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Čiča iz Rogače je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Fra Gregurov nasljednik

Što nam jasno govori da je SPC duboko podjeljena na dvije (mada se nazire i treća) struje,vjernici zbunjeni a narod dezorjentisan.


Зашто се одмах каже да је подељена? Можда је само слободоумна и свако има право да каже свој лични став. Један од разлога поделе хришћанства на западно и источно је управо то што је римски папа изашао из канонског оквира који су успоставили црквени оци, јер је Ватикан, позивајући се на институцију римског папе, постулирао своје мишљење као једино негативно.

Доста сам ових дана читао коментаре како су људи изненађени да се не поштују одлике патријарха и како то патријарх нема снаге и сл. А узорк таквим коментарима је само незнање. Патријарх је само "први владика међу једнакима". Та позиција значи да он представља цркву у земљи и ван ње и да су се православне епархије његове цркве дужне да га помињу у молитвама, али он нема могућност да наметне мишљење. Ако би црквену хијерархију неком врстом банализације спустили на државно-уставни ниво, могли би позицију патријарха да упоредимо са позицијом председника у парламентарним системима већине држава Западне Европе, где је већина председничких овлашћења протоколарног карактера.

Значи, више различитих мишљења у оквиру једне цркве није подела, него једна од одлика православња, а то је слободна мисао.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs