banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 05:12

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Crkva i koronа
PostPoslato: 17 Apr 2020, 20:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Bing je napisao:
Да ли би се причестили иза некога за кога сигурно знате да има корону?


Не, из простог разлога што таквој особи не би било дозвољено да буде на јавно месту и у цркви.

Да ли доктори и медицински персонал треба да иду на посао и лече пацијенте оболеле од короне? Ако би размишљали као ти, онда сигурно не.

Што се тиче короне, на самом почетку је апеловано на све вернике да поштују прописе и да не долазе у цркву уколико осећају било какав проблем. Мени је прилично нејасно шта то уствари критичари хоће од цркве: Да изађе и каже вирус је јачи од Господа Саваота и Господа Христа Богочовека? Да се одрекне себе?

Уколико погледамо генезу развоја ситуације у Србији, лако је проверљиво да је црква:
1. позвала вернике да се држе прописа.
2. увела служење литургије без верника.
3. омогућила дигитални пренос литургија преко црквене телевизије Храм.
4. донела одлуке о причешћу и организовању истог тако да се не угрожавају верници и становништво

Укратко речено, шта је било могуће од стране СПЦ, то је и урађено. Једино још су могли да затворе цркве и кажу до даљњег не радимо. Не верујем ни да би то задовољило критичаре.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 17 Apr 2020, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
The_new_Statesman je napisao:
Silvio, da ne kopiram sada tvoj tekst, poenta je da je vec bilo promjena. Sa pehara se preslo na kasiku iz nekog nama nepoznatog razloga. Ne vidim uopste razlog da se promjena u vidu vise kasika i/ili drugacijeg organizovanja pricesca pravda ne znam ni ja kakavim dogmama.

Prvo jer sadasnji oblik pricesca nije originalni, a ni originalni (neka to bude pehar) nije tako uspostavljen radi dogme vec iz ozbiljnih prakticnih razloga. Pre 20 vijekova nije ni moglo drugacije. Da sam tehnicki nacin pricescivanja toliko ovisan o dogmi onda bi sada imali odredjen i materijal i oblik i velicinu kasike, pa u kojoj ruci se drzi, pa kada se pere...

Uh, pere li se ikako? Ako se u vecini hramova kasika opere poslije pricescivanja onda sva melodrama oko kasika pada u vodu.

I jos jednom, postojao je nacin da se organizuje pricescivanje i pod uslovom jedne kasike. To je ogranicen broj vjernika u hramu i to je karantin. Zvuci grubo, ali i to je zrtva zar ne.


Не баш тако. Пехар се и даље користи у причешћу. Од када се користи кашичица ја не знам, али знамо да кашика постоји хиљадама година. Не могу рећи да се негде већ од најранијег хришћанства не користи кашика. Али пехар је вероватно преовладао у једном периоду. Вероватно је током средњег века дошло до ширења коришћења кашичице, али то нема везе са медицином или хигијеном, већ верским убеђењима тога доба о којима сам писао у оном претходном упису. Могућност да се проспе крв Христова много је већа из пехара, него из кашичице. А до које се мере ишло из страха да се такво нешто може десити, показала је Латинска црква када је потпуно искључила крв Христову током давања односно примања причести.

Мислим да црква не би имала никакав проблем да јој је прописан број верника по храму. Ја сам вечерас био у локалној цркви, запалио свеће и отишао кући. Видео сам да се око 40-50ак људи скупило ван храма и храмовског дворишта тј. на јавној површини али мислим да је 99% имало маске, а сви су држали дистанцу.
Сазнање од малопре: Извесни "савесни грађанин" је пролазио ту, видео тих 40-50 верника и позвао полицију. Дошла је полиција по позиву, видела да се држи одстојање и да људи носе маске, честитала празник и отишла даље уз константанцију да су случајно пролазили и то видели, не би ни стали. Овако су морали да изађу по позиву. Ово само потврђује оно моје писање од јуче да што се верника, који су сваке недеље у цркви (а ја нисам тај) тиче, ја сам сигуран да би се они придржавали свега онога што им се пропише да би присуствовали литургији унутар храма. Али исто тако сам сигуран и да би маса ови антиклерикалних критичара, прва била напољу да је цркви одобрен захтев да се укине забрана изласка између 5 и 10ч.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i koronа
PostPoslato: 17 Apr 2020, 21:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Silvio Dante je napisao:
Уколико погледамо генезу развоја ситуације у Србији, лако је проверљиво да је црква:
4. донела одлуке о причешћу и организовању истог тако да се не угрожавају верници и становништво


https://www.facebook.com/bukamagazin/vi ... 0963479107

Da li je ovo organizovano tako da se ne ugroze vijernici i stanovništvo? Niko od sveštenstva ne nosi maske, kao ni dio vjernika. Koristi se ista kašika. Ne pridržavaju se pravila minimalnog rastojanja.

Silvio Dante je napisao:
Ја сам вечерас био у локалној цркви, запалио свеће и отишао кући. Видео сам да се око 40-50ак људи скупило ван храма и храмовског дворишта тј. на јавној површини али мислим да је 99% имало маске, а сви су држали дистанцу.
Сазнање од малопре: Извесни "савесни грађанин" је пролазио ту, видео тих 40-50 верника и позвао полицију. Дошла је полиција по позиву, видела да се држи одстојање и да људи носе маске, честитала празник и отишла даље уз константанцију да су случајно пролазили и то видели, не би ни стали. Овако су морали да изађу по позиву. Ово само потврђује оно моје писање од јуче да што се верника, који су сваке недеље у цркви (а ја нисам тај) тиче, ја сам сигуран да би се они придржавали свега онога што им се пропише да би присуствовали литургији унутар храма. Али исто тако сам сигуран и да би маса ови антиклерикалних критичара, прва била напољу да је цркви одобрен захтев да се укине забрана изласка између 5 и 10ч.


Dakle ti si prekršio naredbu o policijskom času koji je stupio na snagu od 15 časova? Crkva je prekršila istu tu naredbu?
Policija je zažmirila, a nekog drugog bi zbumbali u maricu, izveli pred sudiju i kaznili? Ti misliš da je to sve u redu i baš onako kako treba biti?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i koronа
PostPoslato: 17 Apr 2020, 22:08 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Apr 2019, 14:03
Postovi: 69
Silvio Dante je napisao:
Bing je napisao:
Да ли би се причестили иза некога за кога сигурно знате да има корону?


Не, из простог разлога што таквој особи не би било дозвољено да буде на јавно месту и у цркви.

Да ли доктори и медицински персонал треба да иду на посао и лече пацијенте оболеле од короне? Ако би размишљали као ти, онда сигурно не.


Мислим да ти поређење није на мијесту ,поредити да ли неко мора отићи у цркву са тим да ли ће медицински радник отићи на посао онда када се од њега то и највише очекује и када је највише потребан и уосталом да иде радити оно за шта се и школовао,а то је да спашава људске животе у свим тренутцима а поготово овим мало горим је у најмању руку смијешно.У задњем посту си споменуо да би да је то дозвољено највише злоупотребили антиклерикални људи ја баш мислим супротно да би највише злоупотребили и највише проблема направили ови што се бусају да су вјерници а у цркви су 1-2 пута годишње( да не дође до забуне не мислим на тебе ни никога лично)који у суштини и јесу најгласнији сада.Зато сам и поставио ово питање да ли би се причестили иза некога ко је сигурно заражен јер знам да сигурно не би а да неко врло лако може бити заражен а да то и не зна је нажалост тренутна реалност.

_________________
Како брат?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i koronа
PostPoslato: 17 Apr 2020, 23:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
Silvio Dante je napisao:
Bing je napisao:
Да ли би се причестили иза некога за кога сигурно знате да има корону?



Да ли доктори и медицински персонал треба да иду на посао и лече пацијенте оболеле од короне? Ако би размишљали као ти, онда сигурно не.




Poređenje ti nema nikakve veze.

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 01:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Silvio Dante je napisao:
Čiča iz Rogače je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Fra Gregurov nasljednik

Što nam jasno govori da je SPC duboko podjeljena na dvije (mada se nazire i treća) struje,vjernici zbunjeni a narod dezorjentisan.


Зашто се одмах каже да је подељена? Можда је само слободоумна и свако има право да каже свој лични став.
(...)
Значи, више различитих мишљења у оквиру једне цркве није подела, него једна од одлика православња, а то је слободна мисао.

Како да не. :) А професори Богословског факултета који су потписали јавни допис против иницијативе о изучавању Дарвинове теорије (фантастично нешто како су написали) како је њихова слободна мисао испоштована? Пријетњама, смјенама и притисцима. Декан је смијењен противно закону и статуту Београдског универзитета.

А Вукашин Милићевић? Који је због изношења слободног мишљења (као доцент Београдског универзитета) суспендован из свештеничког чина, а у питању му је и доцентура (што је илегално). Је ли и то примјер његовања слободе мишљења у православљу. И ту су одлучили да за њих не вриједе државни и универзитетки прописи - Синод није дио ПБФ, нема шта да уопште пита и тражи на његовом ННВ, камоли да утиче на изборе декана или услове које неко мора имати за избор или останак у звању.

То што је прије 2 године отказан округли сто о питањима увођења вјеронауке на Филозофском факултету у БЛ јер су позвани свештеници након што су потврдили учешће добили забрану учествовања од стране надлежног епископа, па је организатор отказао догађај јер је бесмислено разговарати о томе без учешћа СПЦ, је ли то примјер његовања слободне мисли? При том су из Исламске заједнице и Католичке цркве уредно потврдили долазак и нико им није ништа бранио.

Говорити о СПЦ и слободи мисли је заиста знак велике аутохипнозе.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 01:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Кад сам већ поменуо Милићевића... Сјајан интервју. Ово је лице цркве каква треба бити и ако не буду је водили овакви људи, та црква нема будућности.

Citiraj:
Konačno, kako vidite situaciju u Pravoslavnoj crkvi na svetskom nivou?

Mi de facto imamo raskol koji se još uvek nije formalizovao. Tragedija je u tome što ne postoje saborski mehanizmi koji bi to sprečili, a oni ne postoje zato što pravoslavne crkve uglavnom žive neke izmeštene živote, u idejnom i istorijskom smislu. Carigradska patrijaršija živi zlatno doba Vizantije, Moskovska je zaboravila da se dogodila 1917. godina i vratila se u čelični zagrljaj države, a druge se crkve uglavnom još uvek bave devetnaestovekovnim nacionalnim pitanjima. Učaurene su u prošlim vremenima i žive izmešteno.


https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1762413

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 09:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Evo sta je PR i marketing. Malo siju maske, malo 'spontano' igraju kosarke.

https://www.nezavisne.com/magazin/zanim ... anu/595005


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 09:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Evil_Dead je napisao:
Кад сам већ поменуо Милићевића... Сјајан интервју. Ово је лице цркве каква треба бити и ако не буду је водили овакви људи, та црква нема будућности.

Citiraj:
Konačno, kako vidite situaciju u Pravoslavnoj crkvi na svetskom nivou?

Mi de facto imamo raskol koji se još uvek nije formalizovao. Tragedija je u tome što ne postoje saborski mehanizmi koji bi to sprečili, a oni ne postoje zato što pravoslavne crkve uglavnom žive neke izmeštene živote, u idejnom i istorijskom smislu. Carigradska patrijaršija živi zlatno doba Vizantije, Moskovska je zaboravila da se dogodila 1917. godina i vratila se u čelični zagrljaj države, a druge se crkve uglavnom još uvek bave devetnaestovekovnim nacionalnim pitanjima. Učaurene su u prošlim vremenima i žive izmešteno.


https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1762413


Citiraj:
Zar Evanđelje ne kaže eksplicitno: šta hoćete da vama čine ljudi, činite i vi njima tako. Šta mi hoćemo? Da dođu svi da nam se klanjaju, da priznaju naša stradanja? Čak i ako hoćemo da nam se klanjaju, moramo prvo mi da se poklonimo njima.


Neće da može, poštovani gospodine Milićeviću. Iz prostog razloga što ako se mi poklonimo njima, tako kako vi zamišljate, neće i oni nama, već će reći "priznali ste da ste genocidaši - sad snosite posljedice". Sva poenta npr. gungule oko Srebrenice, koja je bez sumnje najvćei zločin u prošlom ratu i zaslužuje maksimalne kazne za aktere, je da se sakrije činjenica da je srpski narod stradalnički na ovim prostorima. Pa sad još i "bijele trake", ne bi smo li kako ispali Hitlerov nakot... mi koji smo od Hitlera propatili, njega i njegovih saradnika čiji nam potomci sad lijepe epitete.

Dozvolite da se i ja, iako nisam učen kao profesor teologije, poslužim biblijskim citatom: "Budite mudri kao zmije, a bezazleni kao golubovi".

Citiraj:
Говорити о СПЦ и слободи мисли је заиста знак велике аутохипнозе.


Šta je uopšte koncept slobode misli u Srpskoj pravoslavnoj crkvi? Ako ja čitam "Oče baš" umjesto "Oče naš", je li to sloboda misli, ili odstupanje (jeres)?
Pretpostavljam da većinu dogmi pravoslavne crkve nije usvojio ni Patrijarh Irinej, ni Patrijarh Pavle, ni Ilija Garašanin (morao sam...), čak ni Sveti Sava, već je to tako hiljadu i više godina unazad. I ajde sad da pokažemo slobodu misli, pa ja ću ovako, ti onako, a on kako hoće? Imaš ti svaku slobodu da misliš kako hoćeš, ali ako čitaš "Oče baš", to nije pravoslavlje, izvini. Bar te danas neće niko spaljivati ako si druge vjere, namnožilo se sekti koliko hoćeš, pa ko želi, ne vjerujem da bi mu bilo zabranjeno da osniva "Slobodnomisleću Pravoslavnu Crkvu" ili šta god.


A na temu - ni meni nije jasno zašto nisu mogli organizovati pričešćivanje različitim kašikama? Uz distancu i maske, ne bi se stvorila ovolika frka. A ne govorim to frke radi, već meni neukom nije jasno je li to nekako protivno crkvenom.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 09:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
The_new_Statesman je napisao:
Spoiler:
Pitanje koje postavlja arhimandrit Petronije J. Ž. Buti, na izjavu ovoga da se ne boji infekcije u pričešću: Bi li on upotrebio pričešće u koje bi usuli cijankalija? sasvim promaša cilj, jer ne može biti da i sam arhimandrit nije primećivao da je drugo “mogućnost” zaraze, a drugo “izvesnost” cijankalija. To pak što seo ukazivanju poštovanja Svetim tajnama, tako i isključenje mogućiosti štete koja bi mogla nastaviti za zdravlje vernih kad bi u takvom putiru stajalo vino, koje ne postaje odmah, čim se ulije u njega, krv Hristova.


Ako dobro shvatam Patrijah Pavle kaze da "izvjesnost" moze opravdati izmjenu?


Da, i ja sam to primijetio. Ako uzmemo da je "izvijesnost" da je dovoljno ljudi u populaciji zaraženo da bi se zaraza prenijela i na pričešće, zar to ne bi moglo opravdati izmjenu?

Citiraj:
Bilo bi prekomerno uzdanje u milost Božju, u najmanju ruku lakomislenost za svaku osudu, nedostojna nas kao saradnika, pomoćnika Božjih (1 Kor. 3,9), kad bi sveštenik znajući da je vino bilo u neodgovarajućem sudu, ili zaraženo kakvim virusima, ili otrovano, da ga upotrebi za pričešće. Jer treba shvatiti da mi verni ne mislimo da je Sveto pričešće hemijsko sredstvo za neutralizaciju otrova, te da se može u tom cilju upotrebljavati, ili s njim tako eksperimentisati, nego pre svega i iznad svega božansko sredstvo za duhovno uzdizanje, oslobođenje od greha, zadobijanje života večnog i vaskrsenja u poslednji dan (Jn. 6, 54).


Pa to. Ako uzmemo da je vjerovatnoća dovoljna, da se može reći da jeste. Onda to može povući izmjenu?
Na kraju teksta patrijarh Pavle pominje da se kašičica "otire" nakon pričešća. Zašto se onda ne bi mogla "otirati" nako svakog pričestnika (je li se tako kaže)? U čemu je razlika? Ili ako je otiranje način za dezinfekciju iz 4. vijeka, recimo, šta je onda gori neki način za dezinfekciju iz 21. vijeka, jer u suštini rade isto?

Volio bih čuti odgovor na ova pitanja.

Činjenica je da su i sveštenici i učeni teolozi kroz istoriju imali različite stavove - pa nisu valjda džaba sazivani onoliki Vaseljenski sabori? To što je možda dogmatski riješena velika većina pitanja, znači li i da je riješeno svako? Npr, pojavi se prvi automobil. Može li sveštenik da vozi automobil? Sigurno se direktan odgovor na ovo ne može naći u nekom tipiku Svetog Save.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 11:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Rivaldinho je napisao:
Šta je uopšte koncept slobode misli u Srpskoj pravoslavnoj crkvi? Ako ja čitam "Oče baš" umjesto "Oče naš", je li to sloboda misli, ili odstupanje (jeres)?
Pretpostavljam da većinu dogmi pravoslavne crkve nije usvojio ni Patrijarh Irinej, ni Patrijarh Pavle, ni Ilija Garašanin (morao sam...), čak ni Sveti Sava, već je to tako hiljadu i više godina unazad. I ajde sad da pokažemo slobodu misli, pa ja ću ovako, ti onako, a on kako hoće? Imaš ti svaku slobodu da misliš kako hoćeš, ali ako čitaš "Oče baš", to nije pravoslavlje, izvini. Bar te danas neće niko spaljivati ako si druge vjere, namnožilo se sekti koliko hoćeš, pa ko želi, ne vjerujem da bi mu bilo zabranjeno da osniva "Slobodnomisleću Pravoslavnu Crkvu" ili šta god.

Мијешаш слободу мишљења са слободом дјеловања.[/quote]

Слободно мислити значи бити слободан отворено, јавно и с аргументима говорити чак и о фундаменталним стварима и унутар заједнице постићи консензус како треба и шта треба. То се не би требало забрањивати ако се говори о "слободној мисли" у цркви, како то вели Силвио. Аргументи да се нешто ради 1000 година нису аргументи. Јер и до тог од прије 1000 и више година дошло се расправама и аргументацијама унутар заједнице. Тек онда кад је исцрпљена свака могућност да се дође до заједничког става долази до одвајања и раскола.

Слободно дјеловати значи ово о чему ти говориш, али ако је то дјеловање производ заједничког закључка након исцрпне расправе и слободног изношења мишљења. Уколико је то дјеловање производ ината, тврдоглавости и убијеђености у исправност само свог мишљења - онда говоримо о самовољи.

У СПЦ не постоји слобода мишљења. Свима који би да отворено разговарају и износе ставове се то онемогућава. Или ће бити како се наметне, без дискусије, или неће ни бити. Ту нема ни слободног мишљења ни слободног дјеловања. При том, не мислим да треба вјерујући народ да се превише петља у те ствари, већ говорим о теолозима и свештенству које би то радило.
Понављам, аргумент да се нешто ради већ 1000 година није аргумент. Нешто што је имало смисла и било корисно прије 1000 година данас је можда потпуно контрапродуктивно и штетно за саму цркву, те би требало о томе говорити, а не позивати се на аргумент ауторитета традиције или било чега другог.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 11:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1429
Evil_Dead je napisao:
Кад сам већ поменуо Милићевића... Сјајан интервју. Ово је лице цркве каква треба бити и ако не буду је водили овакви људи, та црква нема будућности.

Citiraj:
Konačno, kako vidite situaciju u Pravoslavnoj crkvi na svetskom nivou?

Mi de facto imamo raskol koji se još uvek nije formalizovao. Tragedija je u tome što ne postoje saborski mehanizmi koji bi to sprečili, a oni ne postoje zato što pravoslavne crkve uglavnom žive neke izmeštene živote, u idejnom i istorijskom smislu. Carigradska patrijaršija živi zlatno doba Vizantije, Moskovska je zaboravila da se dogodila 1917. godina i vratila se u čelični zagrljaj države, a druge se crkve uglavnom još uvek bave devetnaestovekovnim nacionalnim pitanjima. Učaurene su u prošlim vremenima i žive izmešteno.


https://www.vreme.com/cms/view.php?id=1762413


Kako kazu misljenje je kao supak svako ga ima pa i ovaj. Odavno nesto licemjernije nisam procitao a fino je pobrojavo sve vazne teme koje zivot znace i migrante i LGBT i prava zena a Jasenovac onako usput ne dovodi u pitanje ali hajd da o Jasenovcu ne pricamo puno znate ima i ... Ovaj nazovi modernista bi pretostavljam sutra i stepinca proglasio za sveca da bismo pokazali kako mi vodimo racuna o drugome Drugome.

Da ima nekih stvari u Crkvi koje bi se mogle unaprijediti to stoji ali da se vodimo prema ovakvima i da nam ovakvi vode Crkvu tek tu nema buducnosti, pa on se odrekao starog zavjeta. Zar zbog misljenja ovkavih mamlaza Srpska Pravoslavna Crkva se treba odreci svega sto jeste, a zaradi cega, da bismo prihvatili neke tamo nove neoliberalne vrijednosti jer ove nase koje su nas odhranile i odrzale svo ovo vrijme i uprkos svemu kroz sto smo prosli, sad odjednom nisu dobre i politicki korektne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 11:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Evil_Dead je napisao:
Слободно мислити значи бити слободан отворено, јавно и с аргументима говорити чак и о фундаменталним стварима и унутар заједнице постићи консензус како треба и шта треба. То се не би требало забрањивати ако се говори о "слободној мисли" у цркви, како то вели Силвио. Аргументи да се нешто ради 1000 година нису аргументи. Јер и до тог од прије 1000 и више година дошло се расправама и аргументацијама унутар заједнице. Тек онда кад је исцрпљена свака могућност да се дође до заједничког става долази до одвајања и раскола.

Слободно дјеловати значи ово о чему ти говориш, али ако је то дјеловање производ заједничког закључка након исцрпне расправе и слободног изношења мишљења. Уколико је то дјеловање производ ината, тврдоглавости и убијеђености у исправност само свог мишљења - онда говоримо о самовољи.

У СПЦ не постоји слобода мишљења. Свима који би да отворено разговарају и износе ставове се то онемогућава. Или ће бити како се наметне, без дискусије, или неће ни бити. Ту нема ни слободног мишљења ни слободног дјеловања. При том, не мислим да треба вјерујући народ да се превише петља у те ствари, већ говорим о теолозима и свештенству које би то радило.
Понављам, аргумент да се нешто ради већ 1000 година није аргумент. Нешто што је имало смисла и било корисно прије 1000 година данас је можда потпуно контрапродуктивно и штетно за саму цркву, те би требало о томе говорити, а не позивати се на аргумент ауторитета традиције или било чега другог.


Izlaziti u javnost sa sopstvenim stavovima koji nisu odobreni od onih iznad njega, je itekako već djelovanje. Slušaju ga vjernici, od kojih mnogi mogu poći njegovim putem. Tako je vjerovatno i počeo svaki raskol u crkvi do sada. Ne vjerujem da se crkvene stvari mogu voditi "izokola" već da postoji način i hijerarhija. A iz ono malo što sam čitao - princip "poslušanja" je jedna od najvažnijih stvari u crkvi. Npr. čitao sam u knizi o čuvenom ocu Tadeju kako je tražio premještaje, ali odbijali su mu i on je to prihvatao kao poslušanje. Sad, ako je prof. Milićević veći autoritet u pravoslavlju od oca Tadeja... ne vjerujem da jeste. A kažu i za (ne)čuvenog Arija da je bio među vodećima po obrazovanosti, u svoje vrijeme.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 12:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Rivaldinho je napisao:
Ne vjerujem da se crkvene stvari mogu voditi "izokola" već da postoji način i hijerarhija. A iz ono malo što sam čitao - princip "poslušanja" je jedna od najvažnijih stvari u crkvi. Npr. čitao sam u knizi o čuvenom ocu Tadeju kako je tražio premještaje, ali odbijali su mu i on je to prihvatao kao poslušanje. Sad, ako je prof. Milićević veći autoritet u pravoslavlju od oca Tadeja... ne vjerujem da jeste. A kažu i za (ne)čuvenog Arija da je bio među vodećima po obrazovanosti, u svoje vrijeme.

И о том је рекао у интервјуу, само се не чита пажљиво:

"Pravoslavna crkva je pedeset godina sazivala Sabor da bi se na kraju pokazalo da je moguće "dogovoriti se" samo o onome u vezi sa čim i inače nije bilo spora."

Принцип "послушања" постоји и у војсци, па не тврдимо да у војсци постоји слобода мишљења. С друге стране, свака војска и сваки генерал који је инсистирао да ради како се одувијек радило је ту војску одвео у пропаст (оно кад јуришаш коњима на тенкове или бајонетима на митраљезе јер не не пратиш шта се у стварности дешава, већ се играш оловним војницима). А он за цркву каже управо то - да није у контакту са стварношћу.

Tabako Pit je napisao:
Zar zbog misljenja ovkavih mamlaza Srpska Pravoslavna Crkva se treba odreci svega sto jeste, a zaradi cega, da bismo prihvatili neke tamo nove neoliberalne vrijednosti jer ove nase koje su nas odhranile i odrzale svo ovo vrijme i uprkos svemu kroz sto smo prosli, sad odjednom nisu dobre i politicki korektne.

Кад је мој покојни ђед прије 60 година зидао кућу и уводио воду, те сазидао ВЦ у кући, говорили су му како се повео за "градским вриједностима", како га је извор (удаљен неколико километара) напајао, а пољски вц иза куће био добар, а сад му не ваља. Ђе ћеш у својој кући пишати и срати, побогу!?
Јел морам рећи колико је 10 година послије тога остало пољских вц у селу? Ко је ту био лицемјер, а ко је гледао у свијет око себе? Које "вриједности" су опстале, а које су нестале? ;)

Управо је идеја "остати оно што се одувијек било и не мијењати се никада јер нас је спасавало раније" директан пут у пропаст. Ни ти не радиш што ти је ђед радио (можда мислиш да радиш, али не радиш), а ни твоје унуче неће радити и цијенити оно што ти радиш и цијениш. И то је нормално. Ко не може да се прилагоди новим околностима, тај пропада. Увијек било, увијек ће бити. Ни црква није изузетак од тога.

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 12:54 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39419
Lokacija: Месечева икра
Rivaldinho je napisao:
[A kažu i za (ne)čuvenog Arija da je bio među vodećima po obrazovanosti, u svoje vrijeme.


To što je on prokužen, a njegovo učenje anatemisano ne znači da on tad nije bio u pravu. Ista stvar se maltene desila Koperniku i Galileju samo u nauci pa se ipak pokazalo da su oni u pravu ali religija nije opipljiva i naučno dokaziva pa je to malo teže da se desi sa disidentima iz crkve. Inače sam mišljenja da Hrist kada bi vidio na šta hrišćanstvo liči i u šta se pretvorila crkva vratio bi se na krst. Ustvari, mislim da Isus nije ni imao namjeru da stvori novi religiju i crkvu nego da reformiše judizam. Ništa u njegovim učenjima i ne govori o tome. Crkva je projekat Pavla i ostalih ljudi oko njega i nakon njega jer im se osladila moć koju su osjetili nad ljudima.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 13:03 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Apr 2020, 16:15
Postovi: 1429
Evil_Dead je napisao:
Tabako Pit je napisao:
Zar zbog misljenja ovkavih mamlaza Srpska Pravoslavna Crkva se treba odreci svega sto jeste, a zaradi cega, da bismo prihvatili neke tamo nove neoliberalne vrijednosti jer ove nase koje su nas odhranile i odrzale svo ovo vrijme i uprkos svemu kroz sto smo prosli, sad odjednom nisu dobre i politicki korektne.

Кад је мој покојни ђед прије 60 година зидао кућу и уводио воду, те сазидао ВЦ у кући, говорили су му како се повео за "градским вриједностима", како га је извор (удаљен неколико километара) напајао, а пољски вц иза куће био добар, а сад му не ваља. Ђе ћеш у својој кући пишати и срати, побогу!?
Јел морам рећи колико је 10 година послије тога остало пољских вц у селу? Ко је ту био лицемјер, а ко је гледао у свијет око себе? Које "вриједности" су опстале, а које су нестале? ;)

Управо је идеја "остати оно што се одувијек било и не мијењати се никада јер нас је спасавало раније" директан пут у пропаст. Ни ти не радиш што ти је ђед радио (можда мислиш да радиш, али не радиш), а ни твоје унуче неће радити и цијенити оно што ти радиш и цијениш. И то је нормално. Ко не може да се прилагоди новим околностима, тај пропада. Увијек било, увијек ће бити. Ни црква није изузетак од тога.


Ako nisi mogao da nadjes bolji primjere od toga na ovoj temi ja nebih dalje o vrijednostima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 13:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Tabako Pit je napisao:
Ako nisi mogao da nadjes bolji primjere od toga na ovoj temi ja nebih dalje o vrijednostima.

Шта фали примјерима? Не садрже апстрактне и измишљене појмове, попут серафима и херувима?

Или мислиш да постоји неки посебан језик којим се једино смијемо служити кад говоримо о цркви црквеним стварима, па у њега не спада вц? Аргументација се не осврће на садржај, већ на формалну исправност аргумента, тако да вц и црквена догма потпадају под исти апарат логичке анализе исправности закључивања.

Иначе, неко ко доктора наука, доцента универзитета и свештеника назива мамлазом, тешко да може говорити о било каквим вриједностима. Тражиш да се о ономе што ти сматраш вриједним говори с неким опрезом и светошћу, али допушташ себи да о вриједностима других говориш погрдно. Занимљиво... :D

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 16:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Castra je napisao:
@Umetnik

Silvio Dante je napisao:
Није вино, него крв Христова. Христ, Син Божји, је свемогућ. Сетимо се Христових исцелења. Самим тим и његова крв је исцелујућа. Сваки додир кашичице са крвљу Христовом аутоматски елиминише болест. Да ли ти или ја верујемо у то или не, то је потпуно друго питање али ако би црква признала да крв Христова не побеђује један обични вирус, тиме би се одрекла веровања у Христа као Богочовека и свела Христа на наш ниво, а то је ниво слабашних грешника.


Čekaj da ti dam kontekst...
Dakle, pričamo o teološkoj osnovi crkvenog zahtjeva za pričest.
U citatu je Silvio naveo razlog zašto Crkva nije spremna da se odrekne korišćenja jedne kašike.
Ja uzimam tu informaciju i karikiram je, da bih pokazao da to što Crkva ili crkva drži kao osnov nečega često nema uporište u stvarnom životu.
Ja nisam nigdje napisao da se "Hristova krv" treba prodavati kao lijek, već samo kauzalno proširio ono što je prema Silviovom pisanju osnova stajališta Crkve.
Poenta je da je Crkva spremna da ugrozi živote svojih vjernika zarad svog teološkog stajališta, što po mom mišljenju nije u redu.
Da li si sad razumio?

Света Христова крв и јесте света, али кад је човјек унесе у себе, он је себе духовно просветио. То и јесте основни и заправо једини циљ причешћа-уношење светог Духа у нашу душу и просвећивање нас, наше душе. Ту се нигдје не спомиње тијело.

Ево, узећу само свој примјер, ишао сам и примао причешће док сам имао неке болести... Након причешћа сам их и даље имао, или ако ме нешто бољело, био повријеђен, причешће ме није излијечило. Постоји могућност да причешће може да излијечи, али се то у принципу не дешава често. Постоје неки извори, мјеста која дјелују исцјељитељски на човјека, у смислу да га "поправе" и физички, тјелесно, али таква мјеста људи ходочасте, она су позната... Онда би људи ходочастили сваку цркву која постоји зато што је причешће љековито.

А то да црква сматра да причешће може да злијечи... Можда може, можда може и да убије вирус, али то није примарна "обавеза" причешћа. Можда, кад би сад постзојала литургија на Васкрс, би сви који су дошли на литургију и причестили се након поста изашли из цркве незаражени, нити би се заразили... Можда Бог има такав план и желио би да направи то чудо, али о том ми не можемо знати. Истина јесте да је Христова крв заиста света, али да лијечи 100 од 100... Очигледно не. Не можемо ми знати шта је Божија воља.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i korona
PostPoslato: 18 Apr 2020, 17:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2010, 23:46
Postovi: 5853
Citiraj:
Шта фали примјерима? Не садрже апстрактне и измишљене појмове, попут серафима и херувима?


Sve u vezi sa crkvom može zvučati apstraktno i izmišljeno. Pa hrišćanstvo i pravoslavlje se zasniva na vjerovanju da je mrtav čovjek oživio nakon 3 dana, kud ćeš dalje?

Ako se npr. pojavi neko ko kaže "Naš moralni kodeks je ispravan i trebamo ga se držati, ali nemojte da guramo više tu priču o vaskrsenju, to je nemoguće, ili o pričešću, to je magijski ritual, paganština... ajte da se malo modernizujemo", takva stvar jednostavno ne može proći u onom što se zove hrišćanska, ili bar pravoslavna crkva. O nekim postavkama sigurno nema rasprave jer su dobro utvrđene sa crkvenog stanovišta (npr. vaskrsenje, priroda Svete Trojice...), a o nekima može biti, kao što smo vidjeli iz tradicije (npr. prelazak sa čaše na putir, kako su pisali ljudi ovdje).

Mislim da je pitanje ovdje da li su trenutne crkvene vlasti možda previše uštogljene da bi ispitale te neke koncepte koji su podložni promjenama, ili prilagođavanju zavisno od uslova. Definitivno postoji vrsta ljudi koji bi se držali nečega samo da bi se držali nečega, sigurno ih i u crkvi ima takvih, a vazda su se i teolozi, episkopi i drugi, razlikovali u mišljenjima u većoj ili manjoj mjeri. U svakom slučaju mislim da put gdje neko iz crkve izlazi u javnost da bi tu vodio borbu sa drugima iz crkve, neminovno vodi ka propasti iste.

Citiraj:
Кад је мој покојни ђед прије 60 година зидао кућу и уводио воду, те сазидао ВЦ у кући, говорили су му како се повео за "градским вриједностима", како га је извор (удаљен неколико километара) напајао, а пољски вц иза куће био добар, а сад му не ваља. Ђе ћеш у својој кући пишати и срати, побогу!?
Јел морам рећи колико је 10 година послије тога остало пољских вц у селу? Ко је ту био лицемјер, а ко је гледао у свијет око себе? Које "вриједности" су опстале, а које су нестале?


Ne znam koliko je dobar primjer, jer se sigurno može naći primjera i za stvari za koje su ljudi mislili da donose napredak, a ono kasnije ispade šteta. Dalje, ne znam koliko su ovi praktični primjeri iz materijalnog svijeta primjenljivi na crkvu koja se bavi, kako rekosmo, apstraktnim :)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Crkva i koronа
PostPoslato: 18 Apr 2020, 17:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2008, 23:04
Postovi: 7327
Lokacija: Satriale's Pork Store
Castra je napisao:
Silvio Dante je napisao:
Уколико погледамо генезу развоја ситуације у Србији, лако је проверљиво да је црква:
4. донела одлуке о причешћу и организовању истог тако да се не угрожавају верници и становништво


https://www.facebook.com/bukamagazin/vi ... 0963479107

Da li je ovo organizovano tako da se ne ugroze vijernici i stanovništvo? Niko od sveštenstva ne nosi maske, kao ni dio vjernika. Koristi se ista kašika. Ne pridržavaju se pravila minimalnog rastojanja.

Silvio Dante je napisao:
Ја сам вечерас био у локалној цркви, запалио свеће и отишао кући. Видео сам да се око 40-50ак људи скупило ван храма и храмовског дворишта тј. на јавној површини али мислим да је 99% имало маске, а сви су држали дистанцу.
Сазнање од малопре: Извесни "савесни грађанин" је пролазио ту, видео тих 40-50 верника и позвао полицију. Дошла је полиција по позиву, видела да се држи одстојање и да људи носе маске, честитала празник и отишла даље уз константанцију да су случајно пролазили и то видели, не би ни стали. Овако су морали да изађу по позиву. Ово само потврђује оно моје писање од јуче да што се верника, који су сваке недеље у цркви (а ја нисам тај) тиче, ја сам сигуран да би се они придржавали свега онога што им се пропише да би присуствовали литургији унутар храма. Али исто тако сам сигуран и да би маса ови антиклерикалних критичара, прва била напољу да је цркви одобрен захтев да се укине забрана изласка између 5 и 10ч.


Dakle ti si prekršio naredbu o policijskom času koji je stupio na snagu od 15 časova? Crkva je prekršila istu tu naredbu?
Policija je zažmirila, a nekog drugog bi zbumbali u maricu, izveli pred sudiju i kaznili? Ti misliš da je to sve u redu i baš onako kako treba biti?


Чекај, у једном храму је урађено тако, а у 1001 другачије и сад тај један је релевантан за паушалну оцену за све?

Нисам ја прекршио ништа, нити је полиција зажмурила на било шта, него је једноставно преконтролисала, видела да је све у реду и отишла даље. Ја живим у земљи која није ставила народ под забрану изласка и сл.

_________________
РЕПУБЛИКА СРПСКА

http://www.youtube.com/watch?v=oXo4ox94 ... e=youtu.be


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs