banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 09:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Jan 2012, 20:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9xxuuppxkLo[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AqrW5kBWgvo[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KLtAboLk-fc[/youtube]
Citiraj:
Sveti Sava i siromah


Naidje Sveti Sava pokraj jedne sirotinjske kuce taman na Bozic. Tamo kuknjava, jer se celjad, sa sitnom djecicom, nije imala cim omrsiti. Sveti Sava dade onda domacinu punu casu masla. Obraduje se siromah i zahvali, a zena uze maslo, prikupi korice i spremi poparu. Siromah je trosio maslo godinu dana, a nikada mu nije nestajalo. Tak kad se pofalio jednom prijatelju poce maslo da iscezava, a da se nije falio, Bog zna dokle bi mu trajalo.

Narodna pripovetka


Citiraj:
Sveti Sava uci ljude


Iduci po svijetu dodje Seti Savo do neke kuce, u kojoj cu na tavanu veliku galamu. Zapita jedno celjade: " Sta to rade na tavanu ljudi?" " Evo ima cijelo jutro dizemo pastrmu na tavan, pa nikako ne mozemo da ga umirimo, vo se gica i ne da se objesiti." Sveti Savo pomoli se Bogu, ode na tavan i kaza da se vo skine dolje, zakolje i iskasapi, pa tek onda vjesa i da se susi. Sveti Sava naidje na ljude gde sa cetiri vola unose svjetlost u kucu. On ih zapita: " Sta radite to braco?" " Evo, nacinismo kucu, pa tri dana sa ova cetiri vola unosimo svjetlost, pa sve jednako. Do pred vrata se vidi, a kad u kucu mrak." Sveti Sava im rece: " E, ljudi Bozji, treba naciniti prozore", a oni se mnogo zahvale.

Narodna pripovetka



Citiraj:
Sveti Sava i neradne zene


Bila je jedna zena mnogo lenja, pa je pomalo radila, a pomalo spavala. Govorio joj muz: "More, predi, zeno; kosulje mi se pocepase, caksire mi se poderase; deca su nam ogolela." - " More, predem ja, covece, kako da ne predem, ali ovo prokleto raste", odgovarala bi zena. Tako dodje jednom Sveti Sava u to selo, a znea se ova doseti pa ga pozove da cita molitvu njenom klubetu, ne bi li postalo vece. Cim je stupio u kucu ove neradne zene, Sveti Sava je video sta je. Zato odmah metne epitrahilj na vrat i stane glasno govoriti( kao da iz knjige cita):

Porani, Jelo, i odocni, Jelo,
i porasce ti klube, Jelo.
Porani, Jelo, i odocni, Jelo,
i porasce ti klube, Jelo...

Cita tako Sveti Sava, a zena sagnula glavu pa se samo krsti. Kad vide da Sveti Sava cita samo to pa to, rekne: " Zar, samo to duhovnice?"- " Samo to, snaho, samo to", odgovori Sveti Sava, - " samo ce ti od toga porasti klube i ni od cega drugog." Seti se zena i zastide se, pa kad Sveti Sava ode, ona okupi presti; uvece posedi malo vise, ujutro ustane malo ranije, i klube poce brzo da raste.

Druga neka neradna zena nikako nije mogla da izatka platno na razboju; sve joj se nalazili neki preci poslovi, i tako joj predja stajala neizatkana za pune tri godine. Mislila je da su to neke madjije te zato pozove Svetoga Savu, da joj cita molitvu razboju. Dodje Sveti Sava, pa kad je video sta je i kako je, metne epitrahilj i pocne glasno da govori( kao da iz knjige cita):

Nalozi, zeno vatru, pa cuk- cuk uz razboj;
donesi vodu, pa cuk- cuk uz razboj;
pometi kucu, pa cuk- cuk uz razboj;
umesti hleba, pa cuk- cuk uz razboj;
operi sudove, pa cuk- cuk uz razboj;
okupaj dete, pa cuk- cuk uz razboj;
pomuzi stoku, pa cuk- cuk uz razboj...

" Je l' samo to, duhovnice?"- upita neradna zena Svetoga Savu. " Samo to, hriscanice, samo to", odgovori Sveti Sava. I zena poslusa svetitelja, i uradi kao sto joj je on citao, i predju na razboju izatka za kratko vreme.

Narodna pripovetka

http://www.bgdconsulting.com/svsava/

Слава му!!!

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2012, 16:26 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Slava pripada samo JEDNOM koji nas je stvorio.
Budisti slave Budu a on je prah u zemlji i kome slava...?
I sad redom sve koji su u zemlji čovek može da slavi jer su sve to STVORENJA koja jesu i nisu a Bog je oduvek i zauvek zato slavimno TVORCA a ne prah.
Nije loše setiti se ljudi koji su imali dobru veru i dobra dela iz vere ako je tako onda i mi imamo obavezu da budemo takvi a ne sakrivati se iza drugih misleći da Bogu službu činimo.
Pozdrav.
ps. gledam da dok žvaće i on mene gleda ali ga stvarno nepoznam....

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jan 2012, 17:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slažem se, čak smatram da je Sveti Sava u jednom momentu u srpskom narodu imao status božanstva, čim mu je Turčin mošti morao spaliti.

Sada mislim da on ima pravo mjesto u srpskom narodu,svetac prosvetitelj.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 10:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AqrW5kBWgvo[/youtube]

Ovo mi je inace najdraza pjesma te vrste. Najezim se svaki put kad cujem.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Feb 2012, 14:32 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ali baš, po boji glasa i načinu pjevanja ja vjerujm da ovo izvodi neki monah. Nije duhovna pjesma, ali on ju je otpjevao tako da izgleda.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs