banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 21:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 92 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 16 Dec 2011, 22:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jun 2009, 09:41
Postovi: 3660
Lokacija: House of Pejin
Najveći ateista svih vremana. Ja sam ranije volio da ga čitam, kasnije mi je njegova prepotencija smučila, ali je ostao principijelan do kraja.

rip

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mQorzOS-F6w[/youtube]

_________________
Ne idem više u školu, idem samo u džamiju i na igranke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 05:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
O jeb'o sve svoje, pa nije nesto star bio...

RIP

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 13:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Dobro da se nije bavio samo religijom, pa se može reći da je samo dio svog života protračio sa svojim zabludama i predrasudima, a ne čitav život.

Saučešće porodici.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 13:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Elvis Presley je napisao:
O jeb'o sve svoje, pa nije nesto star bio...


Pio je i pusio mnogo, i do litar alkohola na dan, sto je jedan od najrizicnijih faktora za rak jednjaka. Ne kazem da je to jedini uzrok, ali povecava rizik drasticno.



Hristov je napisao:
Dobro da se nije bavio samo religijom, pa se može reći da je samo dio svog života protračio sa svojim zabludama i predrasudima, a ne čitav život.



Zavisi Hristov sta neko misli da su zablude. On vjerovatno misli za religiozne ljude da trace zivot u zabludama, slicno kao sto ti mislis za njega.
Iako nisam ateista, gledajuci ovaj video gore moram reci da sam zadivljen. Covjek uopste nije licemjeran za razliku od vecine religioznih ljudi i daleko mi izgleda bolji od vecine religioznjaka.
Pogledajte recimo sta govori o zrtvovanju djeteta, u starom zavjetu. Koji su to samo argumenti i zaista gledajuci zdravorazumski u pravu je 100 posto. Pa onda u drugom dijelu videa kad kaze da religija cini od dobrih ljudi da rade lose stvari. Covjek je gotovo sve u pravu sto je rekao. Osim mozda jednog. A to je pretjerana sigurnost u nepostojanje Boga. U sustini ima daleko vise validnih argumenata nego teisti. Jedini problem, a to ocigledno ne shvataju ni teisti, ni ateisti, sto se postojanje Boga ne moze dokazati argumentima. Vec vjerujes ili ne vjerujes, ili ne znas (agnostik).

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Zabluda je kad neko nema cjelokupnu sliku o vjeri i hrišćanstvu pa daje neznalačke izjave poput njegovih, barem u onih pola minute-minut što vidjeh. To što si napisao neke stvari, poput ubijanja djece, to mogu razumijeti da čovjeku ne sjedne, ali neke teološke stvari kad krene pričati i svoje promašeno tumačenje hrišćanstva i biti vjere.... Ko da su mu jezuiti "tumačili" hrišćanstvo.

Gledao sam neki dan emisiju o jednoj djevojci iz DE koja je prvih šest godina rasla u Amazoni sa indijancima, kaže da su indijanci imali svoju "kosmologiju" i "teologiju" koja je bila sasvim humana, jednostavna, živjeli su slobodnog duha i neusiljeno. Onda su došli misionari da ih "civiliziraju" i "prosvijetle", otada nose teret vječnog grijeha i krivice, ni sami ne znaju tačne kakve krivice. E tako i on doživljava vjeru, kao da su mu misionari objašnjavali vjeru.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 14:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Predlazem da pogledas cijeli video. Mozda u prvom minutu videa tako izgleda kao sto kazes, ali kasnije on navodi validne argumente koji se temelje na sadasnjoj situaciji u svijetu i onome sto svaki dan gledamo u vijestima. Da ne spominjemo sad jedanaesti septembar ili srednji vijek, dovoljno je pogledati recimo arape ili balkance da se shvati koliki je uticaj religije i nacije na ljudsku mrznju.
Naravno, ne kazem da je to jedini uzrok, ali svakako zauzima vazno mjesto.
Dalje, nije problem kao sto si rekao u religiji vec u onima koji predstavljaju tu religiju. Kao sto si rekao za te misionare u Amazonu, to vazi i za skoro sve danasnje religije, prvenstveno mislim najvise na islam, a i hriscanstvo velikim dijelom.
Znaci, njegovo misljenje o religiji je iz onoga sto on vidi. A skoro svugdje vidimo negativno o religiji. Jedino ako se covjek samoinicijativno religiozno obrazuje onda moe izvuci prave zakljucke i teziti nepristrasnoj duhovnosti. Dok god ima vanjske "pomagace" kao crkve, dzamije, misionare i druge koji pricaju jedno a rade drugo covjek ce steci lose misljenje o religiji. Recimo, kako ja da nemam lose misljenje o "arapskom islamu" kad stalno na tv-u oni se tuku i ubijaju u ime religije. Isto tako je ovaj covjek stekao utisak o hriscanstvu na osnovu starog zavjeta i nekih drugih stvari. I zaista, gledajuci iz perspektive obicnog covjeka on je u pravu. Jedini nacin da religiju shvatimo na drugi nacin je drugi, pojedinacan pristup kroz individualni religijski nepristrasan pristup. Naravno, to je moje misljenje, ne mora znaciti da je ispravno.

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 14:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Hristov je napisao:
Zabluda je kad neko nema cjelokupnu sliku o vjeri i hrišćanstvu pa daje neznalačke izjave poput njegovih

Niko ne moze imati cjelokupnu sliku o vjeri, o hriscanstvu djelomicno da, ali ne i o vjeri. Ono sto nam je prezentovano od strane religija je pretpostavka vjera, pravog, istinskog znanja nema, za njega trebaju cinjenice. A opet ako imas cinjenice, onda to nije vjera vise...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Jelly, on jeste u pravu kad iznosi istorijske činjenice, ali njegov zaključak da zbog toga treba zabraniti religiju je van svake pameti. Sa istim pravom ja mogu tražiti da se zabrani korištenje dinamita, a ako on počne sa pričom o toma da nema dokaze za Boga niti je vjera utemeljena a efikasnost dinamita jeste, ja tako mogu reći ko je on da meni tumači kakva je vjera ispravna?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 15:05 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Hristov je napisao:
Jelly, on jeste u pravu kad iznosi istorijske činjenice, ali njegov zaključak da zbog toga treba zabraniti religiju je van svake pameti. Sa istim pravom ja mogu tražiti da se zabrani korištenje dinamita, a ako on počne sa pričom o toma da nema dokaze za Boga niti je vjera utemeljena a efikasnost dinamita jeste, ja tako mogu reći ko je on da meni tumači kakva je vjera ispravna?

Ko treba da tumaci kakva je vjera ispravna ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 15:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pročitaj slijedeći tekst, stihove 34-40: http://wwwyu.com/biblija/40mat022.htm#34

Esencija Pisma je sadržana u ovih 7 stihova što si pročitao, znači čitavo Pismo se vrti oko dvije zapovijesti, sve ostalo u Pismu je uslovno rečeno istorijska hronologija. Da li misliš da tebi i meni treba tumač za te stihove, i koja od dvije zapovijesti je odgovorna za sve religijske ratove? Ljudi su klali djecu kamama pa išli krvavih ruku u kapelicu da im fratar oprosti grijehe, ako su ljudi spremni na takve stvari, kako onda neće voditi ratove "u ime" Boga...

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 16:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
"Bog je stvorio cijeli univerzum i sve sto ga sacinjava?"
"Kako znamo da je to Bog uradio?"
"Pa tako pise u bibliji!"
"Kako znamo da biblija ne laze?"
"Pa Bog ju je napisao, Bog ne bi lagao"
"Kako znamo da ju je Bog napisao?"
"Pa biblija kaze tako...."

Nego, neki dijelovi religije zaista su i moralno ispravni i korisni drustvu, npr. "Ljubi bližnjeg svog kao samog sebe." Ne vidim kako bi neko mogao imati nesto protiv toga, ja licno nemam, ali...
u bibliji postoji mnogo vise od toga, izmedju ostalog i poziv na rat, unistenje, pokolj, genocid, cedomorstvo. Zaista apsurdno zvuci da ljudi u sadasnjem vremenu, civilizacijski toliko razvijeni da je samo nebo granica vjerujemo u nesto sto je napisano pre par hiljada godina kada je vrhunac inteligencije bio konstrukcija tocka. Ne krivim ljude sto su tada vjerovali u bajke ispisane uzduz i poprijeko biblije, jednostavno nisu imali objasnjenja za mnoge fenomene, ali sta reci za danas ?

Da se vratimo na temu i Hitchensa, on je upravo iznosio stajaliste koliko religija sputava civilizaciju i da bi mogla biti kobna po ljudski rod, mislim da je to potpuno realno ako sagledamo desavanja oko nas. Da li on ima pravo da tumaci vjeru, zasto da ne? Ili hoces da kazes da je u redu kada misionari idu u hodocasca pa pokrstavaju sve redom, milom i silom, kada ljudi ginu zbog religije i naucnici zavrsavaju na lomaci, ili da predjemo na sadasnje vrijeme dolazi do sukoba hriscanstva i islama iskljucivo zbog vjere! To je u redu, a kada neko pokusa da objasni koliko je sve to apsurdno i da je opasno po civilizaciju, kada pokusa da objasni koliko samo stetnih poruka i interpretacija religija sadrzi onda dolazimo do ko je on da tumaci vjeru.

Vjera je nesto sto drzis za sebe, to je tvoje licno ubjedjenje, tvoj bedem za koji smatras da te stiti od negativnih uticaja i nista vise nam ne treba crkva, svestenici, papa ili ne znam ko god da nam daje svoje tumacenje nego sto nam treba Hitchens i ostali filozofi ateisti. Ili po kojoj to liniji su religijski "cinovnici" sirom svijeta merodavni da tumace volju Boziju (ukoliko ista postoji). Niti ih Bog bira niti ih Bog postavlja na polozaje i ne razlikuju se nista manje od rimskih careva ili faraona koji sami sebe proglasavase za bogove!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 16:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Kad kažem tumačenje vjere, ne misli se na to kad meni Hitchens priča o krstaškim ratovima, nego kad mi priča da se vjera zasniva na strahu, ili kad ti kao ateista u zadnjem pasusu meni objašnjavaš razliku između ispravne i neispravne vjere što je van svake pameti, da je moja vjera nešto lično i da mi ne treba zastupnik, kao da ti odjednom znaš sve o Bogu i spisima, vjeri, mudrostima, zakonu, itd. shvataš razliku? Ajde nije ni bitno..

Što se tiče zastupništva u religiji, to je potrebno kad je u pitanju svijetovno zastupništvo, ali u duhovnom pogledu nije potrebno.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 17:19 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
Hristov je napisao:
Kad kažem tumačenje vjere, ne misli se na to kad meni Hitchens priča o krstaškim ratovima, nego kad mi priča da se vjera zasniva na strahu, ili kad ti kao ateista u zadnjem pasusu meni objašnjavaš razliku između ispravne i neispravne vjere što je van svake pameti, da je moja vjera nešto lično i da mi ne treba zastupnik, kao da ti odjednom znaš sve o Bogu i spisima, vjeri, mudrostima, zakonu, itd. shvataš razliku? Ajde nije ni bitno..

Što se tiče zastupništva u religiji, to je potrebno kad je u pitanju svijetovno zastupništvo, ali u duhovnom pogledu nije potrebno.

Pa po tebi se ne moze postici koncenzus ni oko cega onda, npr.: "Treba da budem uzoran gradjanin? Ko ima za pravo da meni govori kakav gradjanin treba da budem?"
Niko tebi ne pokusava utuviti u glavu nista, jednostavno vodimo diskusiju, a tako ni Hitchens, nije on kucao tebi na vrata i rekao Hristov ti si moj neprijatelj i moja je duznost da tebre preobratim u ateistu, vec jednostavno pusta svoje ideje i razmisljanja u prostor i koga zanima polemisace, koga ne neka zaobidje i Hitchensa i njegovu filozofiju. A to sto radi je mnogo blazi oblik od atmosfere koju religije stvaraju vjekovima, napadati covjeka zato sto iznosi svoje misljenje je primitivizam, ajmo se vratiti u doba inkvizicije pa ga na lomacu poslati, jbg nije pogodan zatupljenim narodnim masama kontrolisanim od strane crkve, pa ga treba sikanirati i nakon smrti?
Citiraj:
kao da ti odjednom znaš sve o Bogu i spisima, vjeri, mudrostima, zakonu

Nikakvu mudrost ja nisam prosipao, samo iznio cinjenice sta izmedju ostalog pise u bibliji, a ti kao vjernik pretpostavljam da si je procitao pa i znas da sam u pravu kad kazem da se tamo poziva na navedeno. O vjeri se moze raspravljati na nivou ciste apstrakcije gdje svako ima puno pravo da tvrdi postojanje Boga i nijedan ateista ne moze odnijeti prevagu u toj diskusiji, ali kada govorimo o dokazima i cinjenicama onda religije padaju u drugi plan, jer nemaju nista.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 17:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Hristov je napisao:
Jelly, on jeste u pravu kad iznosi istorijske činjenice, ali njegov zaključak da zbog toga treba zabraniti religiju je van svake pameti

Religiju, a ne vjeru.
Ako imas nesto sto proizvodi vise sukoba i negativnosti od pozitivnih stvari, onda je logicno da se zalazes za ukidanje toga necega.
Moral postoji i bez religije i uvijek je postojao.
Citiraj:
Religion is an insult to human dignity. With or without it you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion.


To sto je to tebi apsurdno je tvoj stav ali ti bas nisi kompetentan da govoris za Hicensa da je protracio svoj zivot sa zabludama i predrasudama.

Ne kazem ja da podrzavam Hicensa u svakom pogledu, ja ne osporavam mnoge funkcije religije kao takve i ne mislim da je religija 100% losa ali realnost je da ovo stanje kakvo je danas a tice se uticaja religije na drustvo, nikako ne ide u prilog opravdavanju te iste religije.

Takodje se ne slazem sa mnogim konzervativnim stavovima Hicensa a pogotovo ne sa njegovim podrzavanjem rata u Iraku ali covjek je imao svoj stav i ostao je njemu dosljedan.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 17:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Taman posla da mislim da si zlonamjerno to radio, samo ti kažem da način kako si napisao to što si napisao predstavlja postupak iz uvjerenosti da znaš iz osnova šta to znači vjera, ta uvjerenost je pogrešna i takođe karakteriše izjave Hitchensa.

Spacedwarf je napisao:
a tako ni Hitchens, nije on kucao tebi na vrata i rekao Hristov ti si moj neprijatelj i moja je duznost da tebre preobratim u ateistu, vec jednostavno pusta svoje ideje i razmisljanja u prostor i koga zanima polemisace, koga ne neka zaobidje i Hitchensa i njegovu filozofiju. A to sto radi je mnogo blazi oblik od atmosfere koju religije stvaraju vjekovima, napadati covjeka zato sto iznosi svoje misljenje je primitivizam, ajmo se vratiti u doba inkvizicije pa ga na lomacu poslati, jbg nije pogodan zatupljenim narodnim masama kontrolisanim od strane crkve, pa ga treba sikanirati i nakon smrti?


Citiraj:
Während eines Vortrags in der Universität von Toronto am 15. November 2006 sagte Hitchens, man solle Religion der Lächerlichkeit preisgeben und ihr mit „Hass und Spott“ begegnen.


Prevod:
Citiraj:
Za vrijeme jednog predavanja na univerzitetu u Torontu .... Hitchens je rekao da religiju treba izložiti ismijavanju i dočekivati je sa mržnjom i ruganjem.


Čovjek je čitav život po univerzitetima svrdlao ljudima u glavu ovakve stvari, ja samo komentarišem njegovo životno djelo a ne pozivam na posthumni linč. Ako smiju ateisti valjda mogu i ja.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 18:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2010, 11:58
Postovi: 624
Lokacija: Константинопољ
U potpunosti se slazem sa njegovom izjavom, ali religiju, ne vjeru, bitna razlika.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 18:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
U SSSR su pokusali samo djelimicno staviti religiju izvan zakona pa gdje je to dovelo. Mislim da religiju ne treba zabraniti, ali je treba staviti izvan drzave, odnosno oduzeti joj svaku moc da se mijesa u politiku, obrazovanje i druge drustveno bitne aktivnosti, vec da bude svijet za sebe.
Na zalost, cesto se desava, u zadnjih 20 godina to je pored arapskih zemalja i kod nas postalo izrazeno, da se religija petlja u politiku, obrazovanje i druge drustvene djelatnosti. Religija je dokazala da stvara rat kad se nadje u vlasti jer nema tolerancije prema drugacijem, zato je treba staviti izvan moci, mislim da je to on htio da kaze.
Sjetimo se u bivsoj Yu religija nije bila zabranjena, i svako je mogao vjerovati i ici u crkvi ili dzamiju, ali nije mogla religija odredjivati buducnost naroda.
1993 gledam skupstinu RS, sjedi pop, u Sarajevu sjedi hodza i sta bi RAT.
Znaci religiji kad se da moc, ona poludi, i to je kao i "nacija", "opijum za narod", sto rece covjek u ovom videu, "religija cini dobre ljude da rade uzasne stvari". Tako i ovo. Ne zabraniti religiju, ali joj oduzeti moc da zabad nos u druge stvari. Pa ko vjeruje neka vjeruje, a ne da se natura u skupstini, ili u skoli u obliku vjeronauke, to treba zabraniti jer je istorijski dokazano da je to veliko zlo.
Vjerovatno je Hitchens to rekao u tom kontekstu, a ne da treba zabraniti religiju kao slobodnu volju, vec samo nametanje religije i moc religijskih vodja koji su u sustini najcesce gori od ateista.

_________________

Filozofija...


Poslednji put menjao jellyfish dana 17 Dec 2011, 18:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 18:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Spacedwarf je napisao:
U potpunosti se slazem sa njegovom izjavom, ali religiju, ne vjeru, bitna razlika.

Drugar ni ti ne vjeruješ u to što si napisao, "ismijavajmo religiju bez da diramo Pismo i bilo šta što ima veze sa onim što predstavlja osnov vjere", mislim, come on... Vidjeli smo kako to već funkcioniše kod ateista antiteista Hitchensovog kova u stvarnosti.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 17 Dec 2011, 18:13, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 18:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9337
http://www.njuz.net/ateista-ne-moze-da- ... io-u-raju/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 18:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
jellyfish je napisao:
U SSSR su pokusali samo djelimicno staviti religiju izvan zakona pa gdje je to dovelo. Mislim da religiju ne treba zabraniti, ali je treba staviti izvan drzave, odnosno oduzeti joj svaku moc da se mijesa u politiku, obrazovanje i druge drustveno bitne aktivnosti, vec da bude svijet za sebe.
Na zalost, cesto se desava, u zadnjih 20 godina to je pored arapskih zemalja i kod nas postalo izrazeno, da se religija petlja u politiku, obrazovanje i druge drustvene djelatnosti. Religija je dokazala da stvara rat kad se nadje u vlasti jer nema tolerancije prema drugacijem, zato je treba staviti izvan moci, mislim da je to on htio da kaze.
Sjetimo se u bivsoj Yu religija nije bila zabranjena, i svako je mogao vjerovati i ici u crkvi ili dzamiju, ali nije mogla religija odredjivati buducnost naroda.
1993 gledam skupstinu RS, sjedi pop, u Sarajevu sjedi hodza i sta bi RAT.
Znaci religiji kad se da moc, ona poludi, i to je kao i "nacija", "opijum za narod", sto rece covjek u ovom videu, "religija cini dobre ljude da rade uzasne stvari". Tako i ovo. Ne zabraniti religiju, ali joj oduzeti moc da zabad nos u druge stvari. Pa ko vjeruje neka vjeruje, a ne da se natura u skupstini, ili u skoli u obliku vjeronauke, to treba zabraniti jer je istorijski dokazano da je to veliko zlo.
Vjerovatno je Hitchens to rekao u tom kontekstu, a ne da treba zabraniti religiju kao slobodnu volju, vec samo nametanje religije i moc religijskih vodja koji su u sustini najcesce gori od ateista.


To je poenta, znači definitivno onemogućiti instrumentalizaciju religije kroz odvajanje religije od politike, spriječiti svaku moguću vrstu političkog uticaja religije jer smo vidjeli kuda to vodi. Samo, problem je što je apetit ljudi Dawkinsovog i Hitchensovog kova mnogo veći.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 92 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs