banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 246 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Jan 2013, 23:17 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Slučajno sam pre možda par godina pročitao da u Srbiji ima registrovanih pola miliona satanista.
Sad ako se tu dodaju sve one babe i dede i ostale snajke koje šapuću u kosti i razne stvari onda je to bar milionče.
Toga nisu pošteđeni ni drugi narodi ali procentualno gledano ovamo je tama.

Onaj spisak od gore nije merodavan jer nema osobe koja nema nešto od navedenog :)
Apostoli su imali bolove tako da je merilo malo drugačije.
Pozdrav.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 10:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Mislim da ko previše vjeruje u to upravo taj i postaje žrtva te magije tj svoje uobrazilje.
Davno sam igrom slučaja skoro postala žrtva obmane, kao što rekoh igra slučaja, tj. moja naivnost a s druge strane proračunata manipulacija. Ničim izazvano mi utrpaše "papir", ja gledam, okrećem, obrćem - papirčina i za par dana mi traži 150 eura za to :D rekoh - ne vrijedi ti taj papir toliko a i bacila sam ga, na šta dobih odgovor da će na mene biti bačeno ovo i ono, a ja rekoh - moli Boga za moje zdravlje, jer ako svojom greškom i nokat uvrnem doći ću i razbiću te ko jaje da te neće spasiti ni zapisi ni propisi, samo toliko da znaš kome prijetiš.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 13:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
ajkula je napisao:
OMAR je napisao:
ajkula je napisao:




Neko mi uzme pramen kose i sjebe mi komplet zivot? Hau jes nou :lol: Doduse, islam vjeruje u ta sranja :roll:


Ti si malo veci komad teletine. Lakse je meni dokazati postojanje tog nego tebi srusiti te dokaze jer nauka suti o tom.


Davno sam ja prerasla status teletine :lol: Nego, ajmo ovako! Ja tebi dam moj pramen kose, nokta.. sta god hoces.. Ti radi sa njim sta god hoces, nosi kome hoces.. Pa da vidimo hoces li mi sta ubajati :wink: Moze?


Kakva bi to moja moralna etika bila ?
Zasto mislis da bi ja htio sa to radim ? Ne tvoje nego ne bi nicije stvari nikom nosio u svom zivotu. Ima ljudi kojim je dusevna bolest bila milost, u tom smislu da su spoznali istinu lijececi se ali to je tezak put i ima laksih puteva da se spoznaju te stvari nego da prolazis kroz pakao. Imas mnogo ljudi koji su dozivljavali svasta i oni bi ti najlakse i mogli opisati dozivljaje. Moj prijatelj je prije bio D.J. sa svom okolinom, personalnoscu, vanjstinom itd koja ogruzuje covjeka te "profesije". Zbog bolesti je bio prisiljen totalno promijeniti svoj zivot i dan danas, 8-9 godina kasnije zivi po Islamu.

Znanje vracanja, sa tim su ljudi prvi put bili iskusani u Babilonu. Bili su iskusani jer su mogli na taj nacin imati utjecaj na druge osobe, mogli su nauciti kako ali bilo im je zabranjeno. Iz Babilona znanje se prenijelo u Egipat preko jevreja (robova ), pa su faraonovi najveci "magicari" bili sihribazi koji su zmije bacili pred Musaa. a.s ( mojsiju ). Iz Egipta po cijelom svijetu. Danasnje ostavstine korjen tu imaju.


Bezbroj puta sam se uvjerio u iste ! Nalazio sam se na mjestima gdje su opsjednuti ljudi imali reakcije prilikom ucenja Kur´ana i to ne mozete nicim porediti.



Slozit ce se svako samnom da je mnogo lakse zivjeti bez pravila, nasladjujuci se svakako nego imati neki pravilnik. Ovo govorim da ljudi shvate da mora biti razlog sto sam ja musliman i sto nastojim da zivim po islamu. Na neki nacin "teret" je u danasnjem vremenu, pogotovo jer su muslimani i te kako na losem glasu. Pa i post od jutra do mraka bez vode i hrane skroz 30 dana bi bio dovoljno opterecenje sam. Imam debeo razlog sto pokusavam ne izlazim iz okvira Islama


Nema smisla sad da vam pokazujem neke video isjecke jer ce ovi sto i onako ne vjeruju reci da je gluma i namjestaljka. Jedino uzivo da vide bi imalo efekta.

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 14:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Bice da nisi shvatio poentu moga posta. Ono sto sam ti htjela reci je da ko vjeruje u Boga i Njegovu milost tome nikakve vradzbine ovoga svijeta nece moci nista.

Kad vec spomenu Mojsija i zmije, cija zmija je na kraju pobjedila? :wink:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 15:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
ajkula je napisao:
Ono sto sam ti htjela reci je da ko vjeruje u Boga i Njegovu milost tome nikakve vradzbine ovoga svijeta nece moci nista.

U ovo jedino vjerujem.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 16:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Sta je ovo, izgleda da svaka vjera ima svoje egzorciste :lol:

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 16:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
meni više ništa nije jasno.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 16:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
A imate li vi Omare neku svetu vodicu da prscete djavole sa tim i da se oni kao peku i to? Ili je u pitanju kozji loj, od onog smrada 100 djavola bi pobjeglo a ne samo jedan :wink:

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 16:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
OMAR je napisao:

Ti si malo veci komad teletine
. Lakse je meni dokazati postojanje tog nego tebi srusiti te dokaze jer nauka suti o tom.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
sad me slobodno banujte :lol: :lol: :lol:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 16:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Nisam ni ja vjerovao da to radi i sl., ali dodje mi lik i rece imas to i to nabaceno, to i to su posljedice. Sta je uzrok, i da li je nabaceno je nebitno, bitno je da lik pogodi posljedice koje samo ja znam :confused4:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 17:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15262
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KhsOxwYDlfw[/youtube]

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 17:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
ajkula je napisao:
Bice da nisi shvatio poentu moga posta. Ono sto sam ti htjela reci je da ko vjeruje u Boga i Njegovu milost tome nikakve vradzbine ovoga svijeta nece moci nista.

Kad vec spomenu Mojsija i zmije, cija zmija je na kraju pobjedila? :wink:


Zasto mislis da Bog ne moze to covjeku dati kao iskusenje ? Zbog cega mislis da bi ti bila postedjena ? Npr. ima ljudi koje Bog iskusa da ih ocisti od grijeha, ima oni koji dobiju iskusenje kao odgojnu mjeru da nauce nesto iz tog, a ima i onih koji na taj nacin budu kaznjeni.

Pobdjedila je naravno zmija Musaa a.s jer je ona bila prava, istinita nadnaravnost od Boga a ne "trik" kao u vraceva faraonovih.

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 18:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
skeva je napisao:
A imate li vi Omare neku svetu vodicu da prscete djavole sa tim i da se oni kao peku i to? Ili je u pitanju kozji loj, od onog smrada 100 djavola bi pobjeglo a ne samo jedan :wink:



Nema nikakve "svete" vode. Ako covjek uci Kur´an na taj nacin da mu dah ide u vodu, ta voda mjenja svoje svojstvo i kao takva moze jako smetati dzinu. Tu vodu ljudi piju, kupaju se sa njom i tako. Svako sebi moze uciti na vodu, dovoljno je ispravno poznavanje ucenja Kur´ana. Ne moraju nikakve institucije niti njihovi sluzbenici imati ikakve veze, niti ikakve gluposti. Ovo se moze uraditi i sa medom ili uljem od crnog kumina ( ulje corokota ).


Ako imas vremena pregledaj malo stvari oko kojih je onaj japanski doktor Masaru Emoto digao svijet izjavljujuci da je voda ziva i da pamti. ( ovo ti spominjem kao zanimljivost a ne kao dokaz )



Evo ovu legendu je isprskao :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t9Tg9kn9hZ0[/youtube]

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 18:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
OMAR, odakle potiče taj običaj sa svetom vodicom u islamu? Je li to u islamu jedini način da se razriješi neka crna magija, odakle potiče sve to?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 19:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
Hristov je napisao:
OMAR, odakle potiče taj običaj sa svetom vodicom u islamu? Je li to u islamu jedini način da se razriješi neka crna magija, odakle potiče sve to?


Nije jedini nacin nego je jedna od mnogih stvari koja pomaze. Ne mora covjek biti bolestan uopste da je uzima. Vecinom i duze vrijeme bolesni uzimaju kao vid terapije izmedju ostalih stvari.


Odakle potice obicaj ? Je li to navlacis vodu na svoj mlin pa hoces da kazem da od krscana potice ? SVAKI poslanik ili vjerovjesnik je sigurno upoznao ljude sa tim stvarima. Rukja / egzorcizam nije samo svojstven bio Muhammedu alejhisselatu ve selam nego i poslanicima i vjerovjesnicima prije njega ukljucujuci i Isaa alejhisselam ( Isusa kako vi po grckom kazete ).


Vezano jos za vodu... u Mekki ima Zem Zem izvor koji je ostavstina Ibrahima alejhisselam ( Abrahama ). To je voda koja je oko 100 puta bogatija mineralima od obicne vode.




[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2KZohfZX7AQ[/youtube]

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 19:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
Evo jedine "specijalne" vode u Islamu...



Zem Zem - Stani, Stani



UMJESTO UVODA

Vjerojatno je logično da se u meni kao inženjeru hidrotehnike, čija je profesionalna karijera vezana isključivo za pitku vodu, uz saznanje da sam imao sreću da ovu mubarek vodu pijem direktno na izvoru, probudio poseban interes da istražim i dobijem malo više podataka o svemu vezanom za Zem-Zem. Allah dž.š je tvorac sve vode na svijetu, i postoji veliki broj izvora i vrela koji svojim kapacitetom i svojom ljepotom plijene pažnju. I u našoj zemlji postoje izvori poput Dumana u Livnu, izvora Ljute kod Konjica ili izvora Bune u Blagaju od kojih zastaje dah, ali je činjenica da niti u jednom insanu u čijoj duši piše „La ilahe illallah Muhammedu Resulullah” spomen niti na jedno od njih ne izaziva čežnju kao kada se spomene Zem – Zem.

Zem-Zem je vrelo koje izvire u Mekki u neposrednoj blizini Bejtulaha. Za Zem-Zem se znalo još davno prije rođenja Muhammeda a.s, ali ga je s vremenom zatrpao pijesak, i zaboravilo se gdje je njegova tačna lokacija. Preci (djed i pradjedovi) Muhammeda a.s su bili zaduženi za opskrbu hranom i pićem hodočasnika koji su dolazili posjetiti Kjabu, što je bila velika čast ali kako nije bilo dovoljno vode to je bila i jako teška dužnost. Jedne noći je djed Muhammeda a.s (Abdul-Muttalib r.a) usnio na kom se mjestu nalazi izvor, i narednih dana ga je pokušao iskopati, što mu je na kraju i uspjelo. Ovo djelo mu je jako podiglo ugled među narodom, a izvor Zem- Zem se od tada dobro čuva i njegovu vodu muslimani jako cijene.

Danas svaki hadžija kao jednu od obaveznih stvari koje nosi kući s Hadždža je barem jedna flaša vode s tog mubarek izvora,

Postoji vjerodostojan (sahih) hadis koji dokazuje kako je pronađen izvor Zem-Zem-a. Prema tom hadisu Ibrahim a.s je vođen Melekom Džibrilom doveo Hadžeru i tek rođenog sina Ismaila a.s na mjesto gdje se nalazi Kjaba i tu ih ostavio. Prije nego je krenuo nazad u Palestinu Hadžera ga je pitala zašto je nju i njihovo dijete doveo na beživotno mjesto, gdje nema ni zelenila ni vode. Odgovorio je da je to uradio po Božjoj naredbi. Kada je to čula Hadžera mu reče: „Sada sam manje zabrinuta“. Udaljivši se od mjesta na kome je ostavio Hadžeru i Ismaila a.s, i kada ih više nije mogao vidjeti, Ibrahim a.s se obratio Allahu dž.š dovom:

„Gospodaru! Dio svoje porodice sam ostavio u neplodnoj dolini u blizini Tvoje kuće (Kjabe) da ti se mole i učine je korisnom ljudima i opskrbi ih plodovima kako bi zadovoljni bili“


Nakon što su Hadžera i Ismail a.s potrošili sve zalihe vode koje su imali i koje su držali u kožnom mijehu, oglasio se plač djeteta. U nadi da će u blizini pronaći vodu Hadžera se užurbanim koracima kretala između dva mala brda, koji će kasnije biti prozvani imenima Safa i Merva. Došavši sedmi puta na brdo Merva čula je nepoznati glas koji je doziva njenim imenom. Hadžera je tada izgovorila: „Pomozi ako si s dobrom namjerom“, a onda se ispred nje ukazao Melek Džibril koji je nogom udario u tlo iz kojega je tog momenta snažno potekla voda. Hadžera je požurila da zagradi vodu, da ne oteče, kako bi je sačuvala, i dok je to radila izgovarala je na staro-surjanskom jeziku riječi „zem-zem“, što znači: stani- stani. Komentirajući ove Hadžerine riječi Muhammed a.s je jednom prilikom rekao: „Da Hadžera nije izgovorila riječi zem-zem voda bi potekla kao što teku vode rijeka“. Ono što je važno zabilježiti, a što je jako zanimljivo i sa hidro –geološkog stanovišta je činjenica da se voda Zem-Zem-a ne miješa s ostalim vodama u Mekki, pa čak ni sa onima koje se nalaze veoma blizu ovome izvoru, kao i to da do sada nije zabilježeno da je ovaj izvor, star oko 4000 hiljade godina ikada presušio niti da se njegov kapacitet umanjio.





POLOŽAJ IZVORA ZEM-ZEM

Godine 1971. dr. ing. Jahja Kušik objavio je naučno djelo pod naslovom „Zem-Zem“ u kome iznosi podatke višemjesečnog naučnog istraživanja ovog izvora. Autor knjige diplomirao je ekologiju na univerzitetu u Washingtonu (SAD), gdje je i doktorirao. Njega je saudijski kralj Fejsal imenovao za vođu ekipe stručnjaka koja je imala zadatak da iznese naučne odgovore na brojna pitanja vezana za izvor Zem-Zem. Prema ovom izvještaju glavni izvor vode Zem-Zem nalazi se točno ispod Hadžerul-Esveda, izbija iz granitne stijene dužine 45 centimetara i visine 30 cm. To je izvor iz kojeg dolazi najveća količina vode.

Drugi izvor nalazi se tačno ispod mjesta sa koga se uči ezan u Velikoj Džamiji, i izbija iz stijene dužine 70 centimetara, i debljine 30 cm. Pored ova dva glavna izvora postoji još 21 manji izvor. Do sada je utvrđeno da voda svih izvora Zem Zem-a dolazi iz pravca brda Džebel el Kubejsi, a na kojem je sada izgrađen kraljevski dvorac.


TEHNIČKE KARAKTERISTIKE

Početkom 1971. godine jedan zapadni „stručnjak“ objavio je članak u kome je tvrdio da voda izvora Zem-Zem nije zdrava za piće. Svoje tvrdnje je potkrijepio tvrdnjama da se Kjaba nalazi na nadmorskoj visini ispod nivoa mora, kao i da se sve otpadne vode iz Mekke moraju slijevati prema Kjabi. Kada su ove informacije došle do kralja Fejsala on je naložio ministarstvu poljoprivrede i vodoprivrede Saudijske Arabije da uzorke Zem-zem vode pošalju u nekoliko eminentnih europskih instituta na analizu. Kako su svi uzorci u analizi pokazali potpunu ispravnost, eksperti iz nekoliko instituta su zatražili dozvolu da na licu mjesta istražuju ovaj izvor i njegove vode. Ronioci su se spustili u bunar u koji se sakupljaju vode i ustanovili da voda u njega dolazi samo iz jednoga pravca. Da bi se uvjerili u tu tvrdnju odlučili su snažnim pumpama svu vodu iscrpiti i ustanoviti pravac iz koga voda dolazi u ovaj bunar i u kojem kapacitetu. Ova metoda se zove „Metoda probnog pumpanja“ i primjenjuje se i kod nas u Bosni i Hercegovini prilikom ispitivanja izdašnosti izvorišta. Ovim ispitivanjem je utvrđeno da je dubina vode u bunaru između 4,2 i 5,5 m, da je tlo bunara pjeskovito, i da voda izvire iz pijeska. Kapacitet izvorišta iznosi oko 50 l/s. Što se tiče tvrdnje da bi voda Zem-Zem mogla biti porijeklom iz Crvenoga mora konstatirano je da nije boćata (nema primjesa morske vode), a tvrdnja da se Kjaba nalazi u depresiji ispod nivoa mora nije točna. Meka je udaljena od Crvenoga mora 75 kilometara i nalazi se u brdovitom području na 178 metara nadmorske visine.

U biološkoj i hemijskoj analizi Zem-Zem vode, te usporedbi vode koja se pije iz drugih izvora s vodom Zem-Zem-a, ustanovljeno je da je voda Zem-Zem-a mnogo bogatija kalcijumom i magnezijumom od ostalih voda. Ono što je posebno interesantno jeste da Zem-Zem voda sadrži visoku koncentraciju florida koji je efikasan protiv bakterija. Svi instituti kojima je dostavljena voda na analizu ustanovili su da je u cijelosti čista i da je i prema ispitivanju hemijskih i bakterioloških parametara pogodna za piće te da ne postoji nikakva opasnost za potrošače. Ovim ispitivanjem je još jednom dokazana mudžiza Zem-Zem vode. Do sada se nikada nije dogodilo da su se hodočasnici požalili na zdravstvene probleme zbog vode.



POSEBNOSTI ZEM-ZEM VODE - BIOLOŠKO –HEMIJSKA SVOJSTVA

Još ni jednom od postanka izvora Zem-Zem nije se dogodilo da je presušio ili da se uslijed suše smanjio dotok vode u njemu. Upravo suprotno, otkako se vode istraživanja dokazano je da je dotok vode u izvoru sve veći. Isto tako voda iz Zem-Zem-a nikada nije izgubila ni jedno od bioloških i hemijskih svojstava, što se vremenom događa kod drugih voda. Prema analizama utvrđeno je da jedan litar Zem-Zem vode sadrži oko 2000 miligrama bioloških i hemijskih elemenata, dok je ta količina kod ostalih izvorskih voda u Mekki i okolini oko 260 miligrama. U jednom litru vode Zem-Zem-a nalazi se:

250 miligrama natrija (NA),

200 miligrama kalcijuma (CA),

120 miligrama kalija (K),

50 miligrama magnezijuma (MA),

366 miligrama bikarbonata (C),

372 miligrama sumpora (S)

273 miligrama nitrata (NO³)

6 miligrama hlorida (CL),

0,15 miligrama željeza (Fe), i

0,12 miligrama bakra (Cu)

Istraživači se slažu da svi spomenuti elementi čine ovu vodu idealnom za ljudsko tijelo.

Analizom vode ovoga izvora i vodotoka kroz koje protječe utvrđeno je da nema mikroba koji bi bili štetni po čovjeka. Ono što vjerojatno daje kvalitet ovoj vodi jesu stijene i zemlja kroz koju prolazi.

Hemijsko - biološki parametri Zem-Zem vode odgovaraju tvrdnjama da ju je Melek Džibril pronašao po naredbi Allaha dž.š. zbog čega se Zem-Zem-u i pripisuju sveta svojstva. Neko drugo objašnjenje za kvalitetu ove vode teško da je moguće pronaći.

Najnovija analiza vode Zem-Zem provedena je prošle godine na institutu „Hado“ u Tokiju i proveli su je japanski naučnici. Oni su također utvrdili da se ova voda razlikuje po svom biološkom i hemijskom sastavu od svih „običnih“ voda koje svakodnevno pijemo. Japanski naučnik sa instituta „Hado“, prof. Massaro Imuto piše da je voda analizirana po „nano“ metodi, po kojoj je samo jedna kap Zem-Zem-a ubačena sa 1000 kapi obične izvorske vode i rezultati su pokazali da je ta jedna kap oplemenila hiljadu kapi obične izvorske vode. Zbog ovog eksperimenta prof. Masaro je vodu Zem-Zem nazvao blagoslovljenom. On je također potvrdio da ova voda nije promijenila svoja hemijska i biološka svojstva usprkos svim sprovedenim pokušajima i eksperimentima. Bitno je napomenuti i da istraživanja koja je uradio Institut "Hado" u Tokiju nisu bila naručena od strane Saudijske Arabije.

ZEM-ZEM VODA KROZ HISTORIJU
Prema dostupnim podacima ostalo je zabilježeno da je u prvom vijeku poslije Isa a.s-a izvor imao dvije cisterne, jednu za piće i jednu za pranje. U to vrijeme, bio je jednostavno okružen ogradom od kamena.

U doba Abasidskog Kalife, Al-Mansura 771. god (149. hg) okolina izvora je popločana mramorom, što je slijedeći kalifa Al-Mahdi obnovio i tijekom svog kalifata, te izgradio kupole od tikovine koje su bile prekrivene mozaikom. Jedna mala kupola pokrivala je izvor a druga veća kupola pokrivala je prostor za hodočasnike. U 835. god (213 hg) za vrijeme kalifata Al-Mutasim-a bilo je više restauracija, a kupola je bila prekrivena mramorom.
U 1417. godini (795. hg), za vrijeme dinastije Memluka, Kjaba je bila oštećena u požaru, te joj je bila neophodna temeljita restauracija. Daljnja obnova izvršena je 1430. (808. hg), i ponovo 1499. (877. hg) za vrijeme sultana Kitbai-a, kada je ponovo zamijenjen dotrajali mermer.

U moderno doba, najveća obnova na kupoli izvršena je u doba Osmanlijskog sultana Abdul Hamida II u 1915. (1333 hg). Kako bi se smanjila gužva Zem-Zem je odmaknut od svoje izvorne lokacije, kako bi se olakšalo obavljanje Tavafa, u vrijeme hadža kad milijuni hodočasnika obilaze oko Kjabe. Voda se sa izvora pumpa u istočni dio džamije, gdje je razvedena u odvojene lokacije za muškarce i žene.

Zem-Zem je danas potpuno pokriven a njegova voda je razvedena svuda po haremu. Osim toga svaki dan se ogromne količine ove blagoslovljene vode cisternama prevoze u Medinu, gdje se u Poslanikovoj džamiji služi hodočasnicima u plastičnim buradima.

POSTOJE LI SLIČNI IZVORI?
Slobodno se može reći da je voda sa izvora Zem – Zem jedinstvena. Niti na jednom poznatom izvoru na svijetu nije pronađena voda koja bi svojim svojstvima bila istovjetna Zem Zem vodi.

Naj sličnija voda, Zem-Zem vodi izvire u mjestu Keruan-u u Tunisu. Islam je u Keruan došao 47- e godine po hidžri i na ovome mjestu su muslimani izgradili prvi sistem za prečišćavanje vode na svijetu, a koji je i danas u funkciji. Ovaj grad se smatra četvrtim gradom po važnosti u svijetu Islama (iza Mekke, Medine i Jerusalema) i u njemu se nalazi inajveća Džamija u Africi (Džamija Okba). Džamija je izgrađena 670. godine (49-te po Hidzri), a izgradio je Ashab Muhameda a.s Sidi Okba r.a. Afrikanci dolaze u ovu džamiju na hodočašće. Oni vjeruju da 7 farz namaza koji se klanjaju u ovoj džamiji ima vrijednost Hadža. Kada sam boravio tamo od lokalnog berberskog stanovništva sam čuo i priču da je „Sidi Okba r.a prije nego što je krenuo u Tunis na Zem-Zem-u u Mekki izgubio svoju kapu i da ju je pronašao u Keruanu“. Ova legenda koja nije utemeljena niti u jednom vjerodostojnome zapisu ipak govori o vezi između ova dva grada međusobno udaljena 3500 km kao i o vječitoj težnji muslimana da budu blizu i da osjete okus Zem-Zem-a

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 19:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ne navodim mlin na svoju vodu nego pitam, al ajd :cat:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 19:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
Hristov je napisao:
Ne navodim mlin na svoju vodu nego pitam, al ajd :cat:



Jesi zadovoljan odgovorom? :)

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 19:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pa i nisam baš. Ali ako sam dobro skontao egzorcizam je opisan u haditima ili hadisima, to sa vodom, ili? Interesuje me kako su ljudi došli na tu ideju sa vodom, ozbiljno pitam, nemam lično pojma o tome i interesuje me čisto informativno. Ima li Muhamed ikakve veze sa time ili su na to ljudi došli nekim proviđenjem, interesuje me prvi put kako je to urađeno, kako je sve počelo.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Jan 2013, 19:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jan 2013, 20:30
Postovi: 103
Hristov je napisao:
Pa i nisam baš. Ali ako sam dobro skontao egzorcizam je opisan u haditima ili hadisima, to sa vodom, ili? Interesuje me kako su ljudi došli na tu ideju sa vodom, ozbiljno pitam, nemam lično pojma o tome i interesuje me čisto informativno. Ima li Muhamed ikakve veze sa time ili su na to ljudi došli nekim proviđenjem, interesuje me prvi put kako je to urađeno, kako je sve počelo.



Ima utemeljenje naravno i vjerskim zakonom ( serijatom ) je dozvoljeno-ispravno, s tim da rukja / egzorcizam nije dosao posljednjim bozijim poslanikom a.s. nego je postojao i prije. Ako te bas interesuju detalji i dokazi onda bi morao izdvojiti vremena da ti nadjem.

_________________
Molitva njihova biće u njima: “Hvaljen neka si, Allahu!”, pozdrav njihov; “Mir vama!”, a njihova posljednja molitva: “Tebe, Allaha, Gospodara svjetova, hvalimo!’” { Kur`an 10:10}


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 246 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs