banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 20 Jun 2006, 11:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Možda dotičnog citata - nema?

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 13:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
У томе и јесте поента. Ја им наведем стих у коме јасно пише да је старозаветна субота била сенка која је нашла свој крај у Христу, на шта они повуку гомилу људске философије и лупетања не би ли оповргли оно што црно на бело пише, а заузврат нису у стању да поднесу барем један стих који говори о потреби светковања...

Да споменем и то да суботари верују тако како верују не на основу Библије, него на основу бабине "визије" у којој је она "видела како 4. заповест светли". :lol: :lol: :lol:

Подсетићу вас и на то да је иста та баба у "визији" видела Христа како држи плоче као склопљену књигу, и када их је отворила, могла је да прочита написане заповести... а ако погледамо у Библију, наћи ћемо да су стварне плоче биле написане са обе стране... :lol: :lol: :lol:

Кога је то она заправо "видела" и чије су то плоче биле? :drinking:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 13:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
DEFENDER OF THE FAITH je napisao:
To je moj prijatelju teologija. A to sto ti nepoznajes teologiju na visem nivou neznaci da ona nije validna.


Друг теолог би могао мало да поради на својој писмености, па тек онда да соли памет онима који ће то дозволити...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 14:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Micelijus je napisao:
Maran Ata je napisao:
У томе и јесте поента. Ја им наведем стих у коме јасно пише да је старозаветна субота била сенка која је нашла свој крај у Христу, на шта они повуку гомилу људске философије и лупетања не би ли оповргли оно што црно на бело пише, а заузврат нису у стању да поднесу барем један стих који говори о потреби светковања...
Слично као што неки на стихове који јасно говоре против штовања слика, кипова и сл. наводе гомиле људске филозофије не би ли оповргли оно што црно на бијело пише...
Имаш цитат Новог Завета? Наведи. :lol:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 20:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Наведи ми Православца који мисли да је икона - Бог. :lol:

Овим смо све твоје глупости бацили у канту за ђубре. Иначе, идол није обавезно нешто насликано или исклесано, него је идол све оно од чега си зависан, па макар то била и јутарња кафа. :wink:

А после Христа, људи више нису имали потребе да измишљају како изгледа божанство, па су могли да Га сликају онако како су Га видели. :angel:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jun 2006, 22:57 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
o suboti, Novi Zavjet..poslanica Jevrejima 4:9-11, takodje i u 3 glavi, 11 stih..


sto se tice Kolosanima 2:16.17..tebi je dzaba govoriti, jer su ti oci corave a um zatvoren. :D ostim sto lupetas, bolje bi ti bilo da mi objasnis glagol "krino" koji je Vuk preveo "da vas niko ne osudjuje". pogledaj malo grcku literaturu pa mi daj znacenje tog glagola. pa onda mozemo pricati.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jun 2006, 06:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Okt 2005, 01:39
Postovi: 137
Maran Ata je napisao:
Наведи ми Православца који мисли да је икона - Бог. :lol:

Nemoj tako Maran Ata - znamo i ti i ja da ovo ne stoji - Pravoslavni se rod uglavnom prema ikonama odnosi kao prema božanstvima - porodica mi je dovoljno velika da znam o čemu pričam. Nisu samo ikone u pitanju: evo otiđi sad u Hram Svete trojice i prilikom bilo koje procesije (bilo da se radi o krštenju ili vjenčanju), sastavni dio obreda će biti cjelivanje ikone i/ili krsta (!?).
Maran Ata je napisao:
Иначе, идол није обавезно нешто насликано или исклесано, него је идол све оно од чега си зависан, па макар то била и јутарња кафа. :wink:

Ovo je tačno...
Maran Ata je napisao:
А после Христа, људи више нису имали потребе да измишљају како изгледа божанство, па су могли да Га сликају онако како су Га видели. :angel:

... a ovo apsolutno netačno - štaviše sad bih trebao da kao i ti insistiram da nađeš u Svetom Pismu stih kojim ovo potkriljepljuješ i onda bi lagano rasprava zaista otišla u nekom ružnom smjeru gdje bismo se mi busali u prsa oko toga ko je veći Hrišćanin kao i trista puta do sad... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jun 2006, 06:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Okt 2005, 01:39
Postovi: 137
Micelijus je napisao:
Па шта, значи ако стриктно не пише поново у Новом Завјету Божија заповијест не важи, јел то хоћеш да кажеш?

Ova je na mjestu. Činjenica je da je Dekalog dat kao univerzalno mjerilo vrijednosti i nikakve veze nema da li se nalazi u Starom ili Novom zavjetu - sve zapovijesti i dalje stoje. Jedino što bi umjesto na papiru trebale biti zapisane u srcima...

Micelijus je napisao:
За суботу је записано и речено, пошто су људи почели робовати суботи, умјесто да им ова служи

A ovo nisam razumio pa te molim da objasniš šta si htio reći..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jun 2006, 15:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
spavac je napisao:
o suboti, Novi Zavjet..poslanica Jevrejima 4:9-11, takodje i u 3 glavi, 11 stih..


Да си читао то главу посланице Јеврејима, нашао би ово:

8 Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio po tom.

Који је то ДРУГИ ДАН о коме је Христос говорио?!? :lol: :lol: :lol:



А за ове иконоборце... пољубити некога или нешто не значи аутоматски мислити да је тај неко или нешто Бог. У Библији имамо велики број пољубаца по разним основама. Према томе је и ваша тврдња - малоумна. :drinking:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 21 Jun 2006, 17:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Micelijuse, možeš li da mi navedeš izvore koji govore ono za pedeset koraka i slično? Ne sjećam se toga iz Biblije.
Dalje, kad si spomenuo Sveto Pismo i "ostale svete spise", na koje si konkretno spise mislio i gdje to u Svetom Pismu piše da osim njega ima još svetih spisa?
Što se ikona tiče, Sveto Predanje kaže da je prve ikone slikao upravo sv. apostol i jevanđelist Luka. Osim toga, i meni ćete takođe morati da objasnite na koji način cjelivanje nečega znači obožavanje toga. Na stranu očigledan primjer da se ljudi međusobno ljube, pa bi prema toj logici trebalo valjda da smatraju jedni druge bogovima. Ako npr. majka poljubi sliku svog sina koji je iz bilo kog razloga odsutan, da li to znači da se ona klanja toj slici?

Citiraj:
А после Христа, људи више нису имали потребе да измишљају како изгледа божанство, па су могли да Га сликају онако како су Га видели


Ovo JESTE tačno. Ne mogu da se sjetim kako tačno glasi citat i iz kojeg je dijela Novog Zavjeta, ali kaže se eksplicitno "Hristos je slika Boga živoga". Kao i ono "Ko je vidio mene, vidio je Oca."

Opet što se tiče subote - zar nije u Starom Zavjetu neki čovjek pogubljen jer je sakupljao drva u subotu? Ne vidim kakva je razlika između skupljanja drva i trganja klasja.

Još samo ovo, pa bježim dok me niste linčovali: U Apostolskim djelima se spominje da su bolesnici stavljali preko sebe Pavlov ogrtač i da su bili izliječeni čim ih je dodirnuo. Takođe, ona žena što je dodirnula Isusove haljine i mislila "Samo da dodirnem njegovu haljinu i biću izliječena". Ako je ljubljenje ikona idolopoklonstvo, zar nije i to bilo idolopoklonstvo prema ogrtačima, haljinama i sl.?

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jun 2006, 21:40 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
o ikonama otvorite temu, bilo bi fino.


heheh moj maran ata.vidim ja da ti nemas pojma o grckom..procitaj malo Bibliju na grckom, pogledaj koja rijec stoji "za taj drugi dan"..takodje sumnjam da si cuo za rijec egzegeza. 9 i 10 stih aludiraju na 4 stih, tako da ako cemo laicki gledano, ta dva stiha pobijaju tvoje tumacenje 8 stiha.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Jun 2006, 21:44 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
sto se tice djela apostolskih ako pogledas stih u 5 glavi 15. govori se o tome kako je sjenka pavlova lijecila, ne postoji i orginalnim spisima. ubacili su ih katolici, takodje i jos neke stihove. ali eto otvorite drugu temu po pitanju toga, da se ne mijesaju.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Jun 2006, 13:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Хехехехех... ето како јеретици на очигледне показатеље из Библије о пројављивању Бога кроз материјалне предмете, измишљају како тих стихова "нема у оригиналима". :lol: :lol: :lol:

Ма иди бегај! :drinking:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 23 Jun 2006, 12:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Тада се вратише у Јерусалим с горе која се зове Маслинска, која је близу Јерусалима један суботни дан хода.


Okej. Baš sam nedavno čitao Djela apostolska i sjećam se ovog stiha i sjećam se da mi je bilo malčice neobično što se naglašava "subotni" dan hoda. Znači to je to :D

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jun 2006, 21:39 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
navedi ti meni jedan stih gdje je naredjeno svetkovanje nedelje. :D

neznam koliko ti je poznato nesto o valdezanima, koju su u 12 vijeku takodje cuvali subotu i dobili nadimak "subotari". a da ne spominjem informacije o cuvanju subote po egiptu, etiopiji, pa cak i 1054 godinu i razlog za sizmu. ili da pricamo o sekti "dies solis" u rimu pocetkom 2 vijeka. ili da pricamo o antijevrejskoj propagandi. ili o politici cara konstantina.


rekoh vec za poslanicu Kolosanima 2:16 i glagol krino, mada vidim da ti nije poznat, jer bi drugacije se prevelo nego kako je uradio karadzic, mada mislim da je to pritisak objasnio ili se dotakao kako su subotu shvatali fariseji i knjizevnici i nametnuli je covjeku kao samar, koji stavis na magarca, tj subota je bila teret.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 24 Jun 2006, 12:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
neznam koliko ti je poznato nesto o valdezanima, koju su u 12 vijeku takodje cuvali subotu i dobili nadimak "subotari". a da ne spominjem informacije o cuvanju subote po egiptu, etiopiji, pa cak i 1054 godinu i razlog za sizmu. ili da pricamo o sekti "dies solis" u rimu pocetkom 2 vijeka. ili da pricamo o antijevrejskoj propagandi. ili o politici cara konstantina.


Postoje i zapisi da su hrišćani već u prvom ili drugom vijeku svetkovali nedelju. I šta ćemo sad?

Na kraju krajeva, u Starom Zavjetu postoje najmanje dva primjera uvođenja praznika i običaja kojih nema u Mojsijevom zakonu.

Osim toga, negdje piše "Koji razlikuje dane, Bogu ih razlikuje, tako i onaj koji ih ne razlikuje, Bogu ih ne razlikuje". Ovde niko nikog ne goni da slavi nedelju, pa ne vidim zašto vi nas gonite da slavimo subotu.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2006, 14:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
1. Недеља се не светкује, него је то богослужбени дан у који сви заједно светкујемо Христа и Његово Васкрсење.

2. Валдежани су добро позната средњевековна секта која је у кратким цртама проповедала следеће:

- Веровали су у два бога
- Један је био добар а други зао
- Добри бог је послао Исуса да људе ослободи из тела у које их је заробио зли бог
- Исус није дошао у телу, него је то била само илузија
- Исусове муке нису биле стварне него само илузорне
- Исус нас никада није спасао него само показао пут којим можемо постићи спасење
- Веровали су у реинкарнацију
- Веровали су да брак треба ибегавати и упражњавали су секс изван брака
- Светковали су суботу

Епилептичрка Вајтова њих и њима сличне Албигенце назива "чуварима вере кроз векове". :lol: :lol: :lol:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 24 Jun 2006, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
1. Недеља се не светкује, него је то богослужбени дан у који сви заједно светкујемо Христа и Његово Васкрсење.


To sam i mislio, al sam se pogrešno izrazio :roll:

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 24 Jun 2006, 14:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
- Веровали су у реинкарнацију

Citiraj:
- Светковали су суботу


Mislim da će određeni članovi foruma da reaguju na ovo :D

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2006, 15:20 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
naravno da su slavili nedelju, prvi dan u sedmici :D poznato mi je maran ata o valdezanskim ucenjima, samo nisi shvatio poentu..vidim da nisi se ni dotakao sizme 1054. :D

harvester ne zaboravi termin "dies solis" - od njega je poceto nedeljno bogosluzenje kao 7 dan.


maran ata, jel moze da mi das objasnjenje glagola "krino" iz kolosanima 2:16 ili ne. :D

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs