banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 04:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 24 Maj 2006, 19:24 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
Slika
Nevjerovatno je da milioni hrisćana danas svetkuju NEDJELjU kao dan Gospodnji iako u Bibliji nema ni jednog teksta koji bi to potvrdio. Sa druge strane od početka pa do kraja Biblije se spominje SUBOTA kao dan koji je Bog uspostavio za svetkovanje. Vjerovatno većina onih koji sebe smatraju Hriscanima nisu dovoljno obavješteni o ovim pitanjima.
Ako želimo da budemo pravi Hriscani moramo se vratiti korjenima Hrisćanstva, i upražnjavati religiju onako kako su to radili pioniri Hrisćanstva (APOSTOLI).
Istorija pokazuje da je u odredjeno doba u istoriji doslo do prodora paganske ideje u Hrisćanstvo. Posledica toga je bilo iskrivljivanje izvorne Hriscanske nauke. Ovo iskrivljivanje se posebno uočavalo u uvodjenju novotarija iz paganstva sa ciljem približavanja hriscanstva paganima koji su trebali biti kršteni. Iz ovoga razloga u crkvu su ulazili ljudi koji nisu bili skroz obraćeni i koji su u crkvu unosili svoja paganska vjerovanja.
Vise o ovoj temi sam uredio na ovom blogu:
http://subota.blogspot.com/

KRATAK PREGLED PAGANSKIH VJEROVANJA U HRISCANSTVU
Uvodjenje idola u crkvu- kipovi, ikone, brojanice, simboli
Uvodjenje obožavanja drugih licnosti osim Boga- kult svetaca, kult andjela, posebno kult Gospe ili Bogorodice.
Uvodjenje paganskih praznika i svetkovina- posebno upečatljivo uzimanje dana rodjenja MITRE (paganskog boga sunca) 25.12 za svetkovanje rodjenja Hristovog.
Uvodjenje komplikovanih i nerazumljivih Bogosluzenja- ovakav tip paganskog svetkovanja je jos jako zastupljen u pravoslavlju gdje misticizam igra znacajunu ulogu. Ova bogosluzenja su komplikovana i nerazmljiva i veoma različita od onih jednostavnih i razumljivih bogosluzenja koja su praktikovana u ranom Hrisćanstvu.

Ali najveći otpad dogodio se odacivanjem svetkovanja Biblijskog dana od odmora subote i uvodjenje svetkovanja paganskog dana Boga sunca nedjelje. Bog je kroz cjeli Stari Zavjet vodio bitku sa sotonom koji je Židovima poturao ideju o potrebi da svetkuju Bala vrhunsko pagansko božanstvo koje isto tako bilo božanstvo sunca. Prosto su nevjerovatne izjave onih koji pokusavaju opravdati postupke crkvenih otaca kada se uzme u obzir koliko je Bog puta izrazio svoje gadjenje prema bilo cemu sto bi ga povezalo sa paganskom vjerom. Ovo nečudi jer bolje poznavanje paganski vjerovanja jasno otkriva da se iza tih bozanstvata krije sotona.
Vise o ovome na:
http://subota.blogspot.com/2006/05/od-s ... -onda.html


KRATAK PREGLED OSNOVNIH BIBLIJSKIH STIHOVA O SUBOTI

Slika
Bog je posvetio subotu za vreme sedmice stvaranja -
1. Mojsijeva 2,1-3.
Bog ponovo spominje subotu u Deset zapovesti i time je čini večno važećom - 2. Mojs. 20,8-11; 5. Mojsijeva 5, 12-15.
Bog je dao subotu svim ljudima a ne samo Jevrejima -
Isaija 56,6.7; Marko 2,27.
Bog je predvideo i prorekao da će subota biti ponovo napadnuta od neprijatelja Božjih i to na poseban način - Danilo 7,25.
Isus nam je u držanju subote poseban primer - Luka 4,16.31.
Isusovi sledbenici držali su subotu i posle raspeća svoga Gospoda - Luka 23,55.56.
Isusovi sledbenici u zadnjim vremenima ce svetkovati sub otu – Matej 24,20
Ona će u poslednjim vremenima biti znak vjernosti Bogu - Otkrivenje 14,12
Vise o ovome na:
http://subota.blogspot.com/2006/05/krat ... ova-o.html
SVETKOVANjE SUBOTE
Vjernici koji prema biblijskim uputama svetkuju subotu to čine s radošću, a ne iz prisile. Oni u suboti vide dokaze Božje ljubavi; oni također razumiju da svetkovanjem subote uzvraćaju Njegovu ljubav. Pravi svetkovatelji subote manje razmišljaju o subotnjim ograničenjima a više od njenim prednostima.
Subota je najljepši dan u tjednu. Kad je Bog u svom sveznanju i dobroti vidio da je primjereno stvoriti ovaj svijet i to učiniti u šest dana stvaranja, On je također vidio da je primjereno dodati još jedan dan – dan "počinka" – da dovrši sedmodnevni tjedan. Ovaj je dan poseban upravo zato što ga je Jahve blagoslovio i posvetio (Post 2,3). Subota ostaje za ljudski rod posebno značajan dio vremena, čije su značenje te fizički i duhovni blagoslovi danas bogatiji no ikada. Stoga za nas koji živimo u ovom naraštaju, još uvijek vrijede subotnji božanski blagoslovi i mi ih možemo u potpunosti doživjeti. Kad Kristovom milošću prihvatimo i živimo u radosti subote, ona stvarno postaje naš najljepši dan u sedmici.


MOJE ISKUSTVO SA SUBOTOM
Moje iskustvo sa subotom je počelo cim sam prvi put čuo istorijsku priču o tome kako je zapravo doslo do promjene svetkovanja dana koji je Bog uspostavio (subote) i preuzimanja dana koji je deo paganske zaostavštine (nedjelje). Ispocetka sam se bojao da cu imati velike štete na mom poslu ako ne budem subotom radio prodaju, ali Bog me je drugih dana uvjek dovoljno blagoslovio da nikada ni jedna kila namirnica koje proizvodim i prodajem nisu propali zbog subote.
Sada shvatam duboki značaj subote i mislim da je ona znak vjernosti Bogu. U zivotu sam vec imao mnogo iskusenja zbog nje, za nekoga ko hoce da posebno slavi Boga na Njegov sveti dan ona moze biti razlog odbacivanja drustva ili nemogucnosti nalaženja stalnog zaposlenja, ali ona uvjek ostaje moćan blagoslov u životu. Jer daje mir u duši koji je izazvan Božijim posebnim prisustvom na taj dan. Osim toga Bog nikoga nije ostavio da propadne zato sto svetkuje Njegov sveti dan, vecina ljudi svetkovatelja subote koje znam su u pocetku imali mnogo problema ali kada su prošli tu probu ulavnom uvjek bi materijalno bivali blagoslovljeni i svaki gubitak im je Gospod povratio. A osećaj zajednistva sa Bogom na taj Dan je neopisiv. Ostaje samo pitanje kome želimo da služimo.

Moja nada je da će ovaj rad uticati na vas da sami istražite Bibliju i istoriju i uvidite potrebu poštovanja Boga postujući Njegove ZAPOVJESTI posebno subotu.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2006, 12:56 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
Slika
Samuele Bacchiocchi
"Od Subote Do Nedjelje"Prevod knjige doktora Samuela Bakiokija (Samuele Bacchiocchi), "From Sabbath to Sunday".
Slika
Doktor Bakioki je penzionisani profesor teologije i crkvene istorije na Andrews univerzitetu. Ova knjiga je njegova doktorska disertacija sa univerziteta Gregorijana u Vatikanu.
Više o autoru i njegovom delu možete naći na web sajtu doktora Bakiokoja.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2006, 18:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Micelijus je napisao:
Сваки дан је Божији.

А субота или недеља...
Човјек није створен ради суботе, недеље или било ког другог дана, него су сви дани створени човјека ради...

Upravo tako.

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2006, 17:21 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
Micelijus je napisao:
Сваки дан је Божији.

А субота или недеља...
Човјек није створен ради суботе, недеље или било ког другог дана, него су сви дани створени човјека ради...


Sa ovim se donekle slazem. U smislu da covjek nije stvoren radi subote nego subota radi njega. A sto se tice toga da je svijedno, ipak nije svijedno.
Jer upravo zato sto je Bog stvorio subotu radi covijeka. On ju je dao da covjeka rastereti i pruzio mu jedan dan u sedmici posebnu paznju. On je za taj dan obecao blagoslove. Ako ga ne koristimo mi gubimo te blagoslove. Naucna istrazivanja su pokazala da adventisti zbog svog nacina zivota zive znatno duze od ostalih ljudi koji nemaju slicne navike. Osnovni razlog ove dugovecnosti jeste zdrava Biblijska ishrana i sedmicni dan od odmora. Kada se subota svetkuje svi planovi i problemi se ostavljaju na stranu sto uklanja stres i daje snagu za naredne zivotne borbe. Osim toga subota je dan odnosa i medjuljudskih i izmedju covjeka i Boga. Subota je jako vazna zato sto ju je Bog uspostavio.
Evo sta On kaze:
"Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš što je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu milinom, sveti dan Gospodnji slavnijem, i budeš ga slavio ne idući svojim putovima i ne čineći što je tebi drago, ni govoreći riječi,
Tada ćeš se veseliti u Gospodu, i izvešću te na visine zemaljske, i daću ti da jedeš našljedstvo Jakova oca svojega; jer usta Gospodnja rekoše"(Isaija 58,13-14)

Subota je dan koji svedoci da je Bog stvoritelj, postovati je znaci dati mu hvalu i priznati njegov suverenitet. A blagoslovi koje covjek prima na ovaj dan su nevjerovatni. Govorim iz licnog iskustva. Kao i svi mi i ja imam mnogo problema koji se gomilaju tokom sedmice, subota cini da oni ne nestanu i da dobijem novu snagu za borbu u zivotu. Stoga svakom preporucujem postovanje Bozije zapovjesti o suboti, ako zeli da dobije snagu da se bori u zivotu.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2006, 19:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
Nema ovo veze sa EGW. Ja pisem ono sto vjerujem, a vjerujem da je ovo jako vazno. Osim toga sama Biblija govori o tome. Dr. Bakijoki je doktorirao na ovoj oblasti u Vatikanu. Njegov rad nisu mogli oboriti ni katolicki doktori teologije. Inace nebi dobio doktorat. A knjiga koju sam prezentovo je uticala da mnoge protestanske crkve u americi pocnu svetkovati subotu.
Osim toga moje licno iskustvo je jako u tome, doziveo sam mnoge blagoslove zbog toga sto drzim subotu.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2006, 20:39 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
*Sisiban* je napisao:
DEFENDER OF THE FAITH je napisao:
Osim toga moje licno iskustvo je jako u tome, doziveo sam mnoge blagoslove zbog toga sto drzim subotu.



Ti još malo k'o seja White, koja veli u jednom od svojih pisanija kako je u snoviđenju ugledala kako iz oblaka izranjaju ploče sa Deset zapovijesti, a iz jednog obližnjeg oblačka pojavi se Božji prst koji pokaza na Četvrtu zapovijed (subota), koja u tom momentu postade kao obasjana nekom jakom svjetlošću u odnosu na ostalih devet...

Pa vidis to je jako ljepo otkrivenje. Kada se teoloski pogleda znacaj subote vidise da je subotnje zapovjest jedina koja otkriva Boga kao tvorca, davaoca zakona i njegovu oblast. Postovati je znaci priznati Bogu sve to. Bog je tvorac i prostora i vremena i treba mu posvetiti i vreme.
9. Шест дана ради, и свршуј све послове своје.
10. А седми је дан одмор Господу Богу твојему; тада немој радити ниједнога посла, ни ти, ни син твој, ни кћи твоја, ни слуга твој, ни слушкиња твоја, ни живинче твоје, ни странац који је међу вратима твојим.
11. Јер је за шест дана створио Господ небо и земљу, море и што је год у њима; а у седми дан почину; зато је благословио Господ дан од одмора и посветио га. 2.Mojsijeva 20,9-11

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Maj 2006, 12:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Upravo tako. Samo... Micelijus spomenu Kineze na pocetku, a ja sam bas o tome htio reci nesto....
Da postoje naucni dokazi da su neki monasi na Tibetu zivjeli i po 200 godina... Da vidimo, to je u prosjeku, 125 godina duze od prosjecnog adventiste... 8) Ima o tome na podforumu LJepota i zdravlje. I bas me interesuje ko je radio ta ispitivanja i njihovu vjerodostojnost :roll:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Maj 2006, 13:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
RASPRAVA O SUBOTI
A. Evanđelja
Novi zavjet pruža važne informacije o teologiji subote i svetkovanju subote. Posebice Isusovo učenje i život otkrivaju osnove koje trebaju rukovoditi Njegove sljedbenike u pitanjima vezanim uz subotu. U ovom dijelu razmatramo važnije slučajeve, kad je Isus primjerom, riječju i čudom liječenja naučavao suštinu pravog svetkovanja subote. Pri ocjenjivanju Isusovih sukoba sa Židovima po pitanju subote, u kojima je čak bio optuživan za kršenje subote, moramo biti svjesni onoga što je na kocki: pitanje o važenju "usmenog zakona". Do rasprava o suboti nije došli po pitanju onoga što je zabranjivao Stari zavjet, već u vezi sa tradicijama koje su nastale tijekom razdoblja između oba zavjeta (vidi V. A. 2).
Temeljno načelo koje je Isus objavio bilo je da nije došao ukinuti Zakon i Proroke, već da ih ispuni (Mt 5,17.18). Ovo je načelo prikazano Njegovim odnosom prema suboti i drugim propisima Dekaloga, kao što je poštovanje roditelja i izbjegavanje ubojstva (rr. 21.22; 15,3-6). On je svojim stavom uzvisivao božanski Zakon, ali je zbog toga dolazio u sukob sa židovskim dodacima i tumačenjima tog Zakona. Njegove subotnje aktivnosti i poučavanje, prikazani u četirima Evanđeljima, otkrivaju ponovno usvajanje izvorne svrhe subote vraćanjem njezinog cjelovitog, dubokog duhovnog značenja.
Neki tekstovi, koji u četirima Evanđeljima spominju subotu, nisu uključeni u Kristovu raspravu sa književnicima i farizejima, dok drugi pokazuju da se radilo o polemičkoj situaciji tijekom događaja ili poslije njega.

a. Isusovo pohađanje sinagoge. Isus je subotom odlazio u sinagogu (Mk 1,21; 6,2; Lk 4,16.31; 13,10). Prema Luki 4,16 imao je "običaj" subotom ići u sinagogu. Time je pokazao pozitivno stajalište prema suboti kao vremenu "svetog zbora" (Lev 23,3).
b. Savjet vezan u subotu u Mateju 24,20. Jedna Isusova tvrdnja u Njegovoj eshatološkoj raspravi zapisanoj u Mateju 24 pokazuje istu vrst pozitivnog naglašavanja subote. Proričući vrijeme kad će rimska vojska osvojiti Jeruzalem, Isus je savjetovao svojim učenicima: "Molite da vaš bijeg ne bude zimi ili u subotu." (r. 20) Teškoće koje donosi zima razumljive su, ali zašto je spomenuo subotu? Ponekad se kaže da bi bijeg subotom bilo teško izvesti zbog miješanja Židova; međutim, ako su Židovi bili zaokupljeni borbom, subota bi bila prikladno vrijeme za napuštanje grada. Nije uvjerljiva ni ideja da bi "subotnji dan hoda" predstavljao prepreku, jer način svetkovanja subote prikazan u Evanđeljima podrazumijeva da su kršćani izbacili ovaj izvanbiblijski dodatak (osim toga, rabinska literatura dopuštala je bijeg da bi se spasio život). Ovaj tekst jednostavno pokazuje da su se učenici trebali moliti da ne moraju bježati subotom ne bi li tako izbjegli situaciju u kojoj bi im bilo onemogućeno normalno svetkovanje subote i a što bi umanjilo osjećaj svetosti subote.
c. Svetkovanje subote dok je Isus boravio u grobu. Luka 23,54-56 pokazuje primjer svetkovanja subote u dan koji je Isus proveo u grobu. Žene su vidjele gdje je bilo položeno Njegovo tijelo, zatim "pripremiše miomiris i pomast", a u "subotu se nisu micale prema propisu (Zakona)". Čekale su do rano "u prvi dan sedmice" da odu do groba i pomažu tijelu, ali su ga našle praznog (Lk 24,1-3). "Propis" koji su poštovali bio je očito subotnja zapovijed Dekaloga. Svetkovanjem subote u vrijeme Isusove smrti pokazale su da su slijedile Njegov primjer svetkovanja subote. Ovo također potkopava teoriju prema kojoj je Isus imao negativno stajalište prema suboti, koje je, navodno, pružilo temelj kasnijem odbacivanju subote.
d. Najranija zapisana ozdravljenja. Najraniji zapisani primjeri Isusovog liječenja subotom čini se nisu izazvali nikakvu raspravu. Marko i Luka opisuju izlječenje opsjednutoga koji je prekinuo subotno bogoslužje u sinagogi u Kafarnaumu (Mk 1,21-28; Lk 4,31-37). Kasnije, očito iste subote, Isus je izliječio Petrovu punicu od jake groznice (Mt 8,14.15; Mk 1,29-31; Lk 4,38.39). Nakon zalaska sunca uslijedilo je više drugih izlječenja (Mt 8,16; Mk 1,32-34; Lk 4,40).

a. Trganje klasja subotom. Prvi sukob oko subote što su ga zapisala trojice sinoptičara nastao je oko pitanja je li dozvoljeno da Isusovi učenici trgaju klasje subotom (Mt 12,1-8; Mk 2,23-28; Lk 6,1-5). Učenici su "trgali klasje te ga trli rukama i jeli" (Lk 6,1). Premda je Stari zavjet dopuštao onima koji prolaze kroz njivu da se posluže pšenicom i utaže glad, farizeji su prigovorili Isusu.
Prema usmenom zakonu (kasnije kodificiranom u Mišni i Talmudima), Isusove su učenike okrivili za dvije glavne vrste rada koji je subotom bio zabranjen: žetve i vršidbe (vidi V. A. 2). Isus ih je branio obraćanjem pozornosti na slučaj kad je David jeo postavljene kruhove jer je bio gladan, a spomenuo je i činjenicu da su svećenici u Hramu vršili dodatni rad subotom, a nisu zato bili krivi (Mt 12,3-5). Tako ni Njegovi učenici nisu bili krivi. Zatim je dodao: "A ja vam kažem da je ovdje nešto veće od hrama!" (r. 6) i objavio da je subota bila načinjena radi čovjeka, a ne obrnuto (Mk 2,27). Sva trojica sinoptika zaključju snažnom Isusovom tvrdnjom da je "Sin Čovječji uistinu gospodar subote" (Mt 12.8; Mk 2,28; Lk 6,5; vidi Stvaranje II. C).
b. Liječenje subotom kod sinoptika. U Mateju 12,9-13; Marku 3,1-5 i Luki 6,6-10 nalazimo izvještaj o liječenju čovjeka s uzetom rukom. Propisi, kasnije kodificirani u Mišni, dopuštali su subotom liječiti bolesnu ili povrijeđenu osobu, ali samo kad je situacija bila opasna po život. Ovo je bio kroničan slučaj pa se ovaj propis očito nije odnosio na njega. Zato su književnici i farizeji, "u nakani da ga okrive", upitali Isusa: "Je li dopušteno u subotu liječiti" (Mt 12,10; Lk 6,7). Isus im je odgovorio pitanjem: "Ima li tko među vama da svoju jedinu ovcu, kad bi u subotu upala u jamu, ne bi prihvatio i izvadio?" (Mt 12,11) Neki su rabinski propisi to dozvoljavali, no osnovno pitanje je bilo bi li za ljudsko biće trebalo učiniti nešto manje (r. 12). Zatim je farizejima postavio mnogo ozbiljnije pitanje: "Što je dopušteno u subotu: činiti dobro ili zlo? spasiti život ili ga upropastiti?" (Mk 3,4) Oni su smatrali da je ne učiniti dobro bilo isto što i učiniti zlo. Prema tome, propust da izliječi čovjeka s usahlom rukom bio bi suprotan njihovim osnovim načelima. Isus "ih srdito sve naokolo pogleda, ožalošćen zbog tvrdoće njihova srca" (r. 5).
Dva druga ozdravljenja koja su potakla pitanja zapisao je Luka: "Žena opsjednuta osamnaest godina od duha koji je bio začetnik bolesti" i čovjek s vodenom bolesti (Lk 13,10-17 i 14,1-6). U vezi s ovim ozdravljenjima Isus je ponovno ukazao na čovječnije postupanje sa životinjama subotom nego što su to književnici i farizeji bili spremni dopustiti za ljudska bića.
c. Liječenja subotom kod Ivana. U Evanđelju po Ivanu zapisana su samo dva Isusovo izlječenja subotom: u 5,2-9 ozdravljenje uzetog čovjeka u ribnjaku Bethezdi i u 9. poglavlju izlječenje slijepca. U prvom slučaju Isus je izliječio čovjeka i zatim mu zapovijedio: "Ustani, uzmi svoju postelju i hodaj!" (Iv 5,8). Čovjek je ustao i postupio onako kako mu je Isus rekao (r. 9); time je pokazao da je njegovo ozdravljenje bilo stvarno i potpuno. Ovaj je postupak izazvao sukob sa Židovima (rr. 10.16), pogotovo što je ozdravljeni čovjek prekršio zakon noseći teret subotom, što je bio jedan od trideset i devet glavnih poslova kasnije kodificiranih u Mišni. Isus je ovo ozdravljanje stavio u kontekst "moj Otac neprestano radi, zato i ja radim" (r. 17). Bog je bio stalno aktivan u održavanju svemira, kao i u djelu otkupljenja ljudskih bića. Isus je jednostavno, ali odlučno tvrdio da sudjeluje u ovoj stalnoj božanskoj otkupiteljskoj aktivnosti, potpuno sukladnoj svrsi subote. (Vidi Stvaranje, II. C.)
Da je u to bilo uključeno mnogo više od tjelesnog ozdravljenja vidljivo je iz riječi što ih je Isus uputio čovjeku kojega je kasnije našao u Hramu: "Eto, ozdravio si! Više ne griješi, da ti se što gore ne dogodi!" (r. 14) Ozdravljenje ovog čovjeka podrazumijevalo je duhovnu i tjelesnu dimenziju. Isto je prisutno u Isusovu izlječenju uzetoga u Kafarnaumu (Mt 9,1-7; Mk 2,1-12; Lk 5,17-25) kome je Isus oprostio grijehe, pokazujući "da Sin Čovječji ima vlast na zemlji opraštati grijehe" (Mt 9,6). Poruka je savršeno ista kao ona koju je objavio prigodom izlječenja uzetoga kod ribnjaka Bethezde. Tako su ova čuda bila proglašavanje Isusove božanske naravi i mesijanstva.
U slučaju izlječenja slijepca od rođenja, farizeji su optužili Isusa da ne svetkuje subotu (Iv 9,16). I ovom prigodom Isus nije poštovao farizejske zakone o svetkovanju subote, a ne biblijske propise. Što više, Isus je ovo čudo nazvao Božjim djelom (r. 3). Neposredno prije ovog ozdravljenja Isus je izgovorio riječi vrlo slične u značenju onima koje je izrekao kod ozdravljanja uzetoga kod Bethezde. Sada je rekao: "Dok je dan meni treba čini djela onoga Oca koji me posla." (r. 4) Ovim čudom Krist je ponovno otkrio da sudjeluje u djelovanju Boga Oca, i time je ponovno usmjerio pozornost na sebe kao Mesiju, preko kojega se svijetu daju božanska milost i blagoslovi.
Značenje Isusovih iscjeljivanja subotom
a. Razlozi za iscjeljivanja subotom. Isus je svoja čuda ozdravljanja mogao ograničiti na druge dane osim subote, ali to nije učinio. Zapravo čini se da Evanđelja posebno naglašavaju liječenja subotom koja su izazivala protivljenje Židova. Pomoću njih je Isus dao pouke o pravom svetkovanju subote. Štoviše, ovim je čudima usmjerio pozornost na svoju božansku narav, na zajedništvo s Ocem i na svoje djelo spašavanja. Sukob oko ozdravljenja subotom dao je Isusu priliku da uči važnim istinama koje su se odnosile na Njegovo spasiteljsko djelo. Osim toga, dva izlječenja subotom koja spominje Ivan, dogodila su se u Jeruzalemu u vrijeme godišnjih blagdana i time pružila Isusu priliku da objavi istine važne za spasenje ljudskih bića.
b. Ozdravljenja kao objave Isusove misije. Vrijedno je zapaziti dva ozdravljenja subotom, zapisana u Evanđelju po Ivanu, zbog rasprave koja je uslijedila i zato što su predstavljala karike u nizu događaja kojima je potvrđena Isusova misija. Kad je Isus ozdravio uzetog čovjeka kod ribnjaka Bethezde i objavio da On i Otac rade, Židovu su to shvatili kao tvrdnju izjednačavanja s Bogom i "još više nastojali da ga ubiju" (Iv 5,18). Isus je istaknuo nekoliko značajnih istina: (1) Sin čini isto što i Otac (r. 19); (2) "Otac ljubi Sina i pokazuje mu sve što sam čini. Pokazat će mu još veća djela od ovih" (r. 20); (3) "jer kao što Otac uskrisuje mrtvace i vraća im život, tako i Sin vraća život" (r. 21); (4) Otac, koji ima život u sebi, dao je i Sinu "da ima život u sebi" (r. 26); (5) Otac je "sav sud dao Sinu" (r. 22); (6) "tko ne poštuje Sina, ne poštuje ni Oca koji ga posla"(r. 23); i (7) onaj tko čuje Kristovu riječ i dođe k Njemu "ima život vječni" (r. 24; usp. rr. 39.40).
Isus ovdje uči, kao i u poglavljima koja slijede, da je pravi život, "vječni život", dostupan ljudskim bićima i da ga mogu primiti samo po Njemu. Ovo je ustvari osnovna vijest koju je Ivan objavio na samom početku svog Evanđelja: "U njoj bijaše Život i Život bijaše svjetlo ljudima." (Iv 1,4)
"Vječni život", što ga ima Krist kao jedini Izvor, jeste ono što je bio predmet Isusovih iscjeljivanja subotom. U Isusovoj raspravi kod ribnjaka Bethezde ovaj se izraz javlja dvaput (Iv 5,24.29), a pojavljuje se i u kasnijim poglavljima (Iv 6,27.40.47.54.68; 10,28; 17,2.3). Isus je jasno istaknuo da ovaj izobilan život (Iv 10,10) – život punine, cjelovitosti i bogatstva – zapravo počinje sada za one koji prihvate Njega i Njegovo spasenje (vidi Iv 5,24). Krist također potvrđuje da će se ovaj život produžiti u vječnost kad On uskrisi mrtve "u posljednji dan" (Iv 6,40; usp. 5,28.29; 6,39.40.54; 1 Kor 15,51-54; 1 Sol 4,16.17).
APOSTOLSKI PRIMJER
Podaci iz Djela apostolskih pokazuju da su apostoli poslije Isusova uskrsnuća nastavili svetkovati subotu. U Antiohiji u Pizidiji (u Maloj Aziji) Pavao i Barnaba su prisustvovali i sudjelovali dva tjedna zaredom u bogoslužju u sinagogi (Dj 13,14.42-44). Nekoliko godina kasnije, tijekom Pavlova drugog misioanrskog putovanja, Pavao i Sila su se u subotu pridružili skupini žena koja se okupila pored rijeke u Filipima (Dj 16,12.13).
Kad je stigao u Solun, Pavao je otišao u sinagogu "po svom običaju" (Dj 17,2), što je izraz vrlo sličan onome o Isusu u Luki 4,16. U tri subote koje je proveo u Solunu, Pavao je "raspravljao s njima na temelju Pisama, tumačeći i dokazujući kako je trebalo da Mesija trpi i uskrsne od mrtvih" (Dj 17,2.3).
Kasnije je Pavao godinu i pol dana radio u Korintu (Dj 18,1-18). Tijekom sedmice radio je u svom zvanju izrađujući šatorska krila (r. 3, DF), ali je "svake subote raspravljao u sinagogi i nastojao pridobiti Židove i Grke" (r. 4). No za vrijeme ovog dijela svog boravka u Korintu, zbog židovskog protivljenja na koje je naišao u sinagogi (rr. 6.7), propovijedao je "riječ Božju" (r. 11) u kući Ticija Justa.
Tako Djela apostolska bilježe niz slučajeva u kojima su Pavao i njegovi pratioci svetkovali subotu. S druge strane, nema izvještaja da bi ovi apostoli ikada održavali bogoslužja prvog dana sedmice. Dva teksta za koja se tvrdi da su dokaz redovnog nedjeljnog bogoslužja – Djela 20,7 i 1. Korinćanima 16,2 – u biti to nisu. Prvi zapravo govori o večernjem sastanku u posebnoj prigodi (prema biblijskom računanju u subotu uvečer), a drugi je savjet da svatko kod kuće (a ne u crkvi ili sinagogi) stavlja po strani novac koji će se kasnije prikupiti.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Jun 2006, 12:07 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
SUBOTA I SPASENJE

Jedan od glavnih razloga zbog koga je Hristos dosao na ovaj svet kao Spasitelj covecanstva je bio da donese odmor umornoj ljudskoj rasi. Greh ne samo da nas je odvojio od Boga, nego je isto tako doneo krivicu i sramotu ljudskom rodu prouzrokujuci nemir. To je bio razlog zbog koga je Isus pozvao obeshrabrene Jevreje svoga vremena: "Dodjite ka meni svi koji ste umorni i natovareni i ja cu vas odmoriti" (Matej 11,28).

Od samoga pada u greh je odmor, koga je Hristos dosao da da gresnom covecanstvu, povezan sa subotom. Zbog toga je ona ukljucena u deset zapovesti kao deo zaveta koga je Bog ucinio sa Izraelom. Mnogi hriscani nazalost ogranicavaju ovu zapovest o suboti, koja zahteva Boziji narod da drze subotu svetom, samo na Stari Zavet, iako se nigde ne moze naci da bibliji tako nesto uci. Subota je vrlo uskoj vezi sa Novim Zavetom.

Novi Zavet ne ukida zakon, kao sto to neki uce, nego ga upisuje u nasa srca (vidi Jevrejima 8,7-10). U ovoj lekciji cemo proucavati o tome sta biblija uci u pogledu subote kao sastavnog dela Novoga Zaveta spasenja miloscu, spasenje koje je nase u Hristu.

2. Mojsijeva 20,10 Kroz celu bibliju, stari kao i novi zavet, nalazimo da subota pripada Bogu, a ne coveku. Da, ona je nacinjena za coveka, ali ona ne pripada coveku (vidi takodje 2. Mojsijeva 31,13; Isaija 58,13).
1. Mojsijeva 2,1-3 Postoje dva razloga zasto se je Bog odmarao sedmoga dana stvaranja. Prvi je, jer je sve sto je On stvorio bilo "vrlo dobro," tj. absolutno savrseno (vidi 1. Mojsijeva 1,31).
Drugi razlog je, jer "su nebo i zemlja bili dovrseni" (1. Mojsijeva 2,1). Prema tome, razlog zbog koga se je Bog odmarao (znacenje subote) i odvojio (znacenje posvecenja) sedmi dan je da ona podseca na savrseno i dovrseno delo.
Marko 2,27: Zapazimo da Isus nije rekao da je subota nacinjena za Jevreje, nego za coveka, tj. covecanstvo. Subota je odvojena sa strane (posvecena) za coveka prilikom stvaranja. Adam i Eva su stvoreni na kraju sestoga dana. To znaci da je njihov prvi ceo dan bila Bozija subota. Prema tome, subota je Boziji sedmi dan, a nas prvi dan, jer je ljudski rod stvoren u Adamu (vidi Dela 17,26). Zbog toga sa Bozije tacke gledista mi pocinjemo odmorom u Bozjoj suboti i tek tada radimo drugih sest dana. Ovaj redosled postaje vrlo znacajan kada subotu posmatramo u svetlu spasenja.
Komentar: Bog je stvorio coveka da upravlja svime sto je On stvorio. Covek sam je trebao biti potpuno zavistan od Boga. Adam nije nicime doprineo stvaranju, nego je bio samo primalac. Subota je nacinjena ili odvojena (posvecena) za coveka da ga stalno podseca na tu cinjenicu. Kada zivimo nezavisno od Boga, mi ustvari krsimo subotni zavet.
1. Mojsijeva 3,19 Kada su Adam i Eva sagresili, oni su time okrenuli ledja Bogu i postali nezavisni od Boga. Zbog toga je Bog rekao, nakon pada, da ce sa "znojem lica svojega jesti hleb svoj." Prilikom pada u greh je subotni zavet prekrsen, jer nasi praroditelji nisu vise bili zavisni od Boga.
Jovan 1,3 Isus je Rec kroz koju je Bog sve stvorio. On je bio predstavnik Bozanstva kada je nas svet bio stvoren. Iz toga razloga on moze da tvrdi da je On gospodar od Subote (vidi Marko 2,28).
Jovan 1,14: Prilikom utelovljenja je Isus, Stvoritelj sveta, postao jedan od nas da bi mogao biti Spasitelj sveta. Svojim savrsenim zivotom i zrtvom na krstu On je spasio covecanstvo i obnovio subotni odmor.
5. Mojsijeva 5,15 Prema 1. Korincanima 10 je izlazak iz Egipta slika spasenja od ropstva greha. Bog je svojom zapovesti o svetkovanju subote, koju je dao Jevrejima prlikom izlaska iz Egipta, suboti dao znacenje spasenja. Ovo je prilaz suboti kojega u Novome Zavetu moramo imati da bi ju pravilno razumeli.
Jevrejima 3,18.19 Neverstvo znaci namerno okrenuti ledja Bogu. I pored svih cuda koje je Bog pokazao Jevrejima prilikom izlazka iz Egipta kao dokaz svoje sile da ih spasi, zalosno je reci da je vecina njih i pored toga Njemu okrenula ledja.
Jevrejima 4,1.2 U ovim stihovima je ulazak u Bozji odmor povezan sa verom u jevandjelje. Razlog tome je sto je Isus, koji je stvorio nas svet, isto tako izvor naseg spasenja. Kao sto su Adam i Eva usli u Bozji odmor prilikom stvaranja, tako isto i mi moramo verom uci u odmor koga nam je Bog u Isusu Hristu obezbedio.
Jevrejima 4,3.4 Nase spasenje je isplanirano u Hristu jos pre postanja sveta (vidi Efescima 1,4). Upravo kao sto je Isus stvaranje naseg savrsenog sveta dovrsio krajem sestoga dana i odmorio se u sedmom, On je dovrsio nase spasenje sestoga dana (Petak) i odmorio se u grobu u subotu.
Jevrejima 4,9 Posto je poslanica Jevrejima bila upucena Jevrejima prvoga veka, fraza "narod Boziji" se odnosi na Jevrejsku naciju. Rec "odmor" u ovome tekstu je sabbatismos, svetkovanje subote. Iako je Jevrejska nacija svetkovala sedmi dan - subotu, u Bozjim ocima to nije imalo nikakvu vrednost sve dok su odbacivali Isusa Hrista, Gospodara subote.
Jevrejima 4,10: Kada verom udjemo Bozji odmor i zavisimo u potpunosti o Hristovom savrsenom i dovresenom spasenju u pogledu naseg spasenja, mi cemo prestati da dodajemo nasa vlastita dela zakona tom spasenju (vidi Galatima 5,4). Svetkovnje subote kao dana odmora nas podseca na ovu cinjenicu.
Jovan 19,30 Kada je Isus povikao "svrseno je", On je objavio svetu da je Njegov zadatak u pogledu spasenja dovrsen. To se je dogodilo krajem sestoga dana (Petak), upravo pre pocetka subote (citaj Luka 23,44-56).
Isaija 66,22.23 Posmatranjem subote, Bozjeg sedmog dana, u svetlu potpunog i kompletnog plana spasenja otkrivamo da subota ukazuje na tri vazne cinjenice. Prvo, ona ukazuje na savrseno i dovrseno stvaranje, koje je greh upropastio. Drugo, ona ukazuje na savrseno i dovrseno spasenje ostvareno u Hristu na krstu. Trece, ona ukazuje na savrsenu i dovrsenu obnovu.
2. Mojsijeva 31,13: Suboti je nakon pada u greh dato i znacenje u pogledu spasenja. Ona je ucinjena znakom zaveta da je Bog spreman da postane jedan od nas u osobi Isusa Hrista i ucini nas svetim i bezgresnim u Njemu. Svima onima koji udju u Boziji odmor i svetkuju subotu (ne kao sredstvo spasenja, nego kao svedocanstvo vere u Hrista) je garantovano spasenje, koje je Hristos zadobio za svakoga na krstu (vidi Jevrejima 10,14).

ZAKLJUCAK: Subotni odmor nije bio dat iskljucivo Jevrejima, nego je nacinjen za coveka (vidi ponovo Marko 2,27). U bibliji ne postoji ni jedan stih koji kaze da je sedmi dan - subota data iskljucivo Jevrejima. U pogledu fantasticne radosne vesti o spasenju i odmoru u Hristu se zaista moze reci da je subota spoljasnji znak unutrasnjeg iskustva da je neko postao ponovo potpuno zavisan od Bozjeg spasenja u Hristu i odmora od nasih uzaludnih napore da se sami spasimo kroz legalisticke pokusaje da zaradimo spasenje kroz dela zakona. Svetkovanje subote u svetlu ove istine postaje uzitak i radost, koji na predivan nacin predstavljaju cinjenicu da smo spaseni samo miloscu kroz veru, a ne kroz dela, tako da se nijedan covek ne bi mogao hvaliti (vidi Efescima 2,8.9).
Zar nije predivno znati da su Boziji posebni blagoslovi obecani onima koji se secaju da cene i svetkuju Njegov sveti dan?

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Jun 2006, 16:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Sve najbolje onom ko ovo procita.... :-?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jun 2006, 12:56 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
To je moj prijatelju teologija. A to sto ti nepoznajes teologiju na visem nivou neznaci da ona nije validna.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jun 2006, 21:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Ево где црно на бело пише шта је била субота у Старом Завету и где је нашла свој крај:

(Кол 2)
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
17 Koje je sve bilo sjen od onoga što šćaše da dođe, i tijelo je Hristovo.


Тако су уредбе Старог Завета нашле свој крај у Христу: чиста и нечиста јела, празници (годишњи), младине (месечне) и суботе (седмичне).

Ето како са два стиха покопамо силне глупости које суботари ваљају... :lol: :lol: :lol:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jun 2006, 13:42 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2006, 11:53
Postovi: 84
Lokacija: Malo BL, malo Gradiska.
Maran Ata je napisao:
Ево где црно на бело пише шта је била субота у Старом Завету и где је нашла свој крај:

(Кол 2)
16 Da vas dakle niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine, ili za subote;
17 Koje je sve bilo sjen od onoga što šćaše da dođe, i tijelo je Hristovo.


Тако су уредбе Старог Завета нашле свој крај у Христу: чиста и нечиста јела, празници (годишњи), младине (месечне) и суботе (седмичне).

Ето како са два стиха покопамо силне глупости које суботари ваљају... :lol: :lol: :lol:


Ti si jako jadan teolog, znas.
Prava biblijska nauka se nikada ne zasniva na jedno stihu i rjeci iz Biblije.
Necu trositi stranice ovog foruma na tako nebitan tekst. Na ovom linku dr. Bakijoki je to jako ljepo i naucno obradio:
http://www.svetlostistine.com/Knjige/Od ... Datak.aspx
Osim toga sto se nedelje tice ona se nigdje ni ne spominje u Bibliji!! A subota se veoma dobro spominje od prve do zadnje knjige u Bibliji.
U biti sve u sve mu je stvar ubjedjenja i predubjedjenja. Ako ti ne zelis da vjerujes u nesto u to te niko ne moze ubjediti. Zidovi nisu hteli vjerovati Isusu iako je cuda cinio medju njima. A ko moze onda uraditi nesto vise. Ako ti Duh Sveti nesto ne stavi u srce ti nebi povjerovao ma koliko to bila isitina.
PS: O Kolosanima 2,16-17 raspravljam samo sa onima koji procitaju tekst. Nema smisla da sada trosim svoje vreme na objasnjavanje problema koji su imali kolosani i o cemu to prica Pavle. To je stvar ozbiljnog proucavanja biblije i niko to ne moze za malo skontati. A i kada se istrazi opet sve dodje na isto.

_________________
Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da nijedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima ľivot vječni. (Jevandjelje po Jovanu 3,16)
SAJT O BIBLIJI:
http://www.biblija.cjb.cc
NESTO MALO O MENI:
http://www.mladen.iwarp.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jun 2006, 18:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Чисте суботарске глупости. Наведи ми барем један стих Новог Завета где је наређено светковање суботе. Мани се философије. Стих ће бити довољан. :lol:

А овако суботари карактеришу делове Библије са којима је гуру Вајтова у конфликту:
Citiraj:
Necu trositi stranice ovog foruma na tako nebitan tekst.
:lol: :lol: :lol:

Тако свака секта свог гуруа ставља испред Библије, и оно што је од гуруа а у супротности је са Библијом, они признају а те делове Библије називају "nebitan tekst". :drinking:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jun 2006, 17:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Okt 2005, 01:39
Postovi: 137
Ne vidim šta je tu čudno?

Naravno da je Subota "taj pravi" sedmi dan, i naravno da je na "trista" mjesta spomenuta u Svetom Pismu, nedvosmisleno.

Hrist ni jednom riječju nije "ukinuo" sam sedmi dan, nego mu, kako je i sam rekao, dao puninu i pravo značenje.

I naravno da treba da budemo pravi hrišćani (ili muslimani, budisti i šta ja znam kako se već ko osjeća) ne samo Subotom nego i svim drugim danima u sedmici.

Ono što je meni malo nelogično je toliko uporno insistiranje adventista na toj Božijoj zapovijesti. Šta je sa ostalih devet? Hajde, u neku ruku možda mogu i da razumijem činjenicu da živimo u svijetu u kome se lažne stvari podvaljuju za prave (misleći prije svega na odnos Subote i Nedelje), međutim vjerujem da se jednako dovoljno treba skretati pažnja i na odvajanje od Boga, na omalovažavanje roditelja, na krađe, ubistva...

Još nešto - "Defenderu", kao pripadnik jedne relativno male vjerske zajednice u Republici Srpskoj, pa i široj regiji, očekivao sam u tvom nastupu malo više smirenog duha i odanosti Bogu (po čistoj logici - ako si se pridružio Adventistima, nisi to valjda učinio zbog neke materijalne koristi - nema vas puno - ako si rođen u adventističkoj porodici, onda je to druga priča) nego što se iz tvojih riječi da naslutiti.

Mislim, riječima:
Citiraj:
Ti si jako jadan teolog, znas.
Prava biblijska nauka se nikada ne zasniva na jedno stihu i rjeci iz Biblije.

ili
Citiraj:
To je moj prijatelju teologija. A to sto ti nepoznajes teologiju na visem nivou neznaci da ona nije validna.

si na dobrom putu da postaneš nadmeni farisej kao Maran Ata nemali broj puta (bez uvrede i jednom i drugom).

I kakvi su ono "nadahnuti" dokazi - zbog Subote ljudi duže i bolje žive? Pa ovo nije ni za vrtića!

Ili ovo:
Citiraj:
Doktor Bakioki je penzionisani profesor teologije i crkvene istorije na Andrews univerzitetu. Ova knjiga je njegova doktorska disertacija sa univerziteta Gregorijana u Vatikanu.

Pa šta?! Znači sad, čovo ima titulu i zbog toga sve moramo uzimati apriori zdravo za gotovo? Ljudi, bre, manite se "ljudske mudrosti", a uzmite "Božju ludost". Mislim, da se ne shvati pogrešno, ne želim da sudim o nečemu što nisam ni pročitao (a citiranu knjigu nisam čitao), nego mi smeta taj princip isticanja titula kao ordenja na poprsju i još uzimanja toga kao mjerila "kvaliteta". Pogotovo u ovom slučaju.

A tek ovo
Micelijus je napisao:
Које је ово испирње мозгова...
Са центрифугом...

bez namjere da vrijeđam - ali hajde da je ovo neko drugi napisao, pa još bih i shvatio, premda se donekle moram i složiti jer je Defender ovdje copy/paste-ao u najboljem maniru Jerusalima/Srbije/Rusije ili kako se već zvaše naš polimorfni učesnik ovog foruma. Vidim da se i Vader javlja, a ljudi, ponovo bez namjere da vrijeđam i po mom skromnom mišljenju i ubjeđenju - vaša grupa je već objavila megabajte teksta koji su nerijetko znali zalaziti upravo u domen pranja mozga (između svih dobrih tekstova koje ste valjda u toj tolikoj količini, hvala Bogu, morali konačno i da napišete ;-)).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 08 Jun 2006, 12:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Osim toga sto se nedelje tice ona se nigdje ni ne spominje u Bibliji!!


Kako se ne spominje? Isus je vaskrsnuo u nedelju. Apostoli su lomili hljeb u nedelju.

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2006, 19:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Okt 2005, 01:39
Postovi: 137
Micelijus je napisao:
Друже "притисак", у праву си.

Поздрав.


Eto, prika Micelijuse, ja se raspisao k'o pravi, a ti samo "u pravu si". :-)
Šta je reći - obaveze oko Svjetskog prvenstva? ;-)

Vidim da je inače nastupio post u ovoj grupi, pa sve nekako pravdam sa ovim "velt majsteršaftom cvaj tauzend zeks" :-)

Svako dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hm...
PostPoslato: 12 Jun 2006, 20:03 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 26 Okt 2005, 01:39
Postovi: 137
Harvester je napisao:
Citiraj:
Osim toga sto se nedelje tice ona se nigdje ni ne spominje u Bibliji!!


Kako se ne spominje? Isus je vaskrsnuo u nedelju. Apostoli su lomili hljeb u nedelju.


Bez namjere da raspirujem raspravu (pogotovo u nekom ružnom smjeru), samo jedan mali komentar na ovo - Nedelja se nigdje ne spominje kao Nedelja, već kao prvi dan sedmice i tom danu se ni na koji način nije pridavao neki značaj dok sa druge strane Suboti itekako jeste - kroz čitavo Sveto Pismo. E sad druga je priča činjenica da Jevreji (kojima je inicijalno i dato 10 zapovijesti) uglavnom nisu skontali samu svrhu Zakona, pa tako ni zapovijesti o sedmom danu koja, koliko god to danas jeretički zvučalo, zaista jeste Subota.
I, ponovo, zapovijest o sedmom danu nije jedina, niti je sedmi dan jedini dan kad ljudi trebaju da se sjete Boga i svojih bližnjih (zato, uostalom, i one Isusove priče o Magarcu u bunaru i trganju klasja u Subotu, itd.).

Svako dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2006, 18:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Наведите ми цитат Новог Завета у коме се потврђује потреба светковања старозаветне суботе која је по први пут обзнањена на Синају. Без философирања... цитат ће бити довољан. :lol: :lol: :lol:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hm...
PostPoslato: 20 Jun 2006, 11:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Okt 2002, 09:33
Postovi: 6443
Lokacija: Majka Rusija
Citiraj:
Наведите ми цитат Новог Завета у коме се потврђује потреба светковања старозаветне суботе која је по први пут обзнањена на Синају. Без философирања... цитат ће бити довољан.


Pa već si tražio citat i nisi ga dobio. Zašto misliš da će sad da bude drugačije? :D

_________________
Ne možemo ništa uraditi za jednu sekundu, to mogu samo Srbi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs