banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 16:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 22 Feb 2012, 07:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Neki dan sam čula da se ovdje kod nas grobna mjesta na novom groblju prodaju po cijeni 3.000 KM (jedno ležište) i 5.000 KM (dva ležišta). Priskupo, s obzirom da je cijena kvadrata stana daleko manja. :)

Naravno Komunalno preduzeće vrši prodaju i uzima pare, a ne sveštenik, jer su groblja (održavanje i izgradnja grobnih mjesta kao i prodaja) u nadležnosti Komunalnog preduzeća (opštinska zemlja, nije crkvena).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 09:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26569
Lokacija: Banja Luka
Шајин je napisao:
1.Село у близини Добоја, у питању је сахрана од прије неки дан. Поп наплатио 300 марака за своје услуге на сахрани!!!??? :angry4: АЛОООО 300 марака у овој кризи! Као цијена је толика јер унапријед наплаћује и за кољиво које треба освештати за 40 дана па се све унапријед плаћа..бла бла бла... Затим код њих у селу је обичај да се цјелива преминули и сви који цјеливају сандук оставе нешто пара. Мени је то мало безвезе обичај, али добро ако је тако код њих није проблем. Међутим ваљда по том обичају паре у неким селима иду домаћину(што и има логике, да се мало помогне човјек, јер је сахрана велики трошак), али поп рекао, Не, те паре иду цркви и наравно узео све

Па да мени такво нешто направи неки поп, ја бих све истрпио, ипак сахрана је и треба преминулог сахранити како треба, али бих се касније дофатио те стоке безобразне што глуми попа и убио га од батина!!!!

2.У манастиру Липље одређен цјеновник колико шта кошта. Прави цјеновник имају!!!! Уђете и прочитате, кољиво толико, сахрана толико. Да монах дође у кућу и освешта то се наплаћује 30 марка! Као не мора дати толико онај који нема, а у ствари и онај најсиромашнији ће се на крају потрудити да исплати колико треба, уколико икако може. Оно није да ћеш дати задњу пару, али свакако више него што би могао и требао. Још му баба ове године дала домаћег димљеног сира и још неких ствари... па не бих му ја дао нема шансе! Код мене у стан неколико година стално дође други свештеник да освешта, и сваки каже дајте колико можете! Тако и треба.

3.друг ми је причао да у његовом селу претходни поп није хтио доћи на сахрану уколико се њему не исплати његова тарифа и још свашта нешто. на крају је толико изнервирао људе да су га истукли и отјерали. сад ваљда ради у другој парохији. није ми јасно како му уопште дозвољавају да ради као свештеник...

4.када прођем поред цркве Свете Тројице и погледам на пракинг са стране, тачно ми дође да плачем од муке. Народ нема шта да једе а они возају нове мерцедесе и аудије!!?? Умјесто да те паре преусмјере за нпр. социјалне случајеве из парохије они троше паре на нове лимузине. Тетка ми живи у Добоју и у њеном насељу црква за све породице организује подјелу пакетића поводом Светог Николе. Нажалост такви примјери су ријетки.

Тачно ми се згадила ова црква, тј. не црква него одређени појединци. Почињу ме благо подсјећати на оне из Ватикана што су откупљивали гријехове. Добро ови наши нису отишли тако далеко, али стварно постају безобразни у задње вријеме. Са доста људи сам причао и слажу се са мном. Данас је прави бизнис бити поп. Па не треба да причам о примјеру оног са Мејдана што се накупио пара и пара. Пола града зна да је он поп који је крао само тако, и никоме ништа.

тачно више нисам паметан


Ako je pop Milidrag u pitanju ne vjerujem da bi ga ubio od batina, prije bi on tebe :D (ili bi pozvao svoje mafioze, svog velikog prijatelja dodika ili nekog treceg :wink: ) :D

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 10:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15309
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
A šta ako je crkva u sklopu groblja,onda je valjda to crkvena zemlja.

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 11:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/s ... borca.html


Strasno :-?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 11:47 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2009, 13:42
Postovi: 14961
nek ide u qrac krasni i drzava,da oce padne kakva kometa da nas sve syebe.pa jel taj jadni covjek pokoj mu dusi zasluzio bar dva metra yebene zemlje,za sta se on to borio :angry4: :angry4: :angry4:

ljudi danas dizu kredite kad im neko umre i vise ne znam sta je isplativije umrijeti ili ziviti,isti qrac


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ja se svakog dana, iznova, nerviram kada procitam ovako nesto i kada shvatim koliko je nas narod pasivan i prihvata stvari kako mu se ponude. Zar se ne moze skupiti hrpa jakih ljudi, pa otici do popa da malo popricaju sa njim? Pa da se napise pismo i Patrijarhu licno ako treba?! Dok narod bude cutao gazice ko kako bude mogao :-?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 12:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
spijo je napisao:
A šta ako je crkva u sklopu groblja,onda je valjda to crkvena zemlja.

Jeste osveštana zemlja, ali crkvena nije, npr. po selima ili grobljima u određenim naseljima gdje se sahranjuju samo ljudi iz tog naselja, ti ljudi skupljaju pare i ulažu u groblje jer to groblje neće niko da održava ako ne porodice koje tu imaju spomenike. To je slučaj po manjim mjestima. Za javna groblja u koja se može bilo ko pokopati nadležno je Komunalno preduzeće.
Svako groblje ima crkvu, dobrovoljni prilozi ostavljeni u crkvi idu crkvi, a ostali novac ide u održavanje crkve kod lokalnog čovjeka zaduženog za to. Neki dan sam bila na sahrani i sveštenik je zaustavljen na kapiji da bi mu se dao novac, nije ga tražio sam, niti je rekao tarifu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 13:22 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Tvrtku pozdrav.
što se tiče učenja ne treba mi Pavle jer imam sve proroke i apostole a pre svega Isusa a On dovoljno reče pa mi Pavola nije iznad Njegove.
Koliko vidim ti si ratovao a Isus uči bar vernike da okrenu i drugi obraz a On će se za sve pobrinuti ali i SZ govori šta prima čovek koji se oslanja na svoju mišicu.
ko kvari Isusovu nauku ti bi trebao znati ali....ja nikad nisam učio da ljube predmet ili klanjaju ptedmetu a to ni Isus nije učio pa ko kvari veru?

Nemam ja ništa protiv popova to će oni sa Bogom rešiti.
Auta koja voze neka voze kad se može jer je uvek bilo onih sa makazama dok god je bilo i runa.
Toliko godina iskustva u tome imam da mi netreba niko govoriti o ustrojstvu crkve i funkcionisanju i međuljudskim odnosima kao ni tebi recimo o ratu a meni je rat nepoznat bar taj telesni.

Važno je da si postigao cilj u ratu i sad je Ok.
Ja i sad zaplačem za Jugom a onaj ko je razbijao nemože to činiti.
Meni su svi narodi braća a tebi....valjda nebi ubijao braću...zašto oružje onda i rana?
No dobro, nek si ti meni care živ i zdrav imaš vreme kajanja i to je dobro.

Evo za tebe jedna:

http://www.youtube.com/watch?v=gEUBKBuHZ4c

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 13:43 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
ajkula je napisao:
Ja se svakog dana, iznova, nerviram kada procitam ovako nesto i kada shvatim koliko je nas narod pasivan i prihvata stvari kako mu se ponude. Zar se ne moze skupiti hrpa jakih ljudi, pa otici do popa da malo popricaju sa njim? Pa da se napise pismo i Patrijarhu licno ako treba?! Dok narod bude cutao gazice ko kako bude mogao :-?


E, pa sad,to ,,POPRIČATI,, je nasilje.
MNOGO je lakše uzeti Bibliju i sam se uveriti čemu uče oni što bi se sa njima ,,PORAZGOVARALO,,onako informativno.
A onda vam više neće biti do njih jer će biti prepoznati.
Oni su nesrećnici tako naučeni i nevide izlaz pa vam ga ne mogu ni ponuditi.
Okadiće vas odpojati nekoliko rečenica i eto ali ŽIVOT i način ŽIVLJENJA kao i verovanje se izostavlja jer gde god u Pismu naiđete na kađenje ikonama i likovima i klanjanje istim to Bog osuđuje na propast a oni čine i šta sad?
Bog vam ostavlja mogfućnost izbora, ići za čovekom slepcem ili ići za Božijom rečju šta izaberete tamo i završavate jer po izboru ide i plata.

Svako dobro.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 18:11 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
ajkula je napisao:
http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/10438/Pop%20tra%C5%BEio%20700%20KM%20da%20sahrani%20borca.html


Strasno :-?

Evo nešto u sličnom duhu....

http://pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/s ... izana.html

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 19:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Прочитајте коментаре и паметном доста.
Прошле године римокатолички свештеник је одбио да сахрани на рмк гробљу жену која је имала парцелу поред супруга, јер је после његове смрти напустила РКЦ и отишла у неку секту. И сви су , па чак и дежурни пљувачи са Б92, прихватили да се свако сахрањује према својој вери. Као што некада нису неправолсавни, некрштени и самоубице, сахрањивани на грољу, него ван њега.
Баш данас сам имао сахрану човјека који је овде за 22 моје службе није дао динара прилога кад се градила црква, није ме примао у кућу, није славио Славу....
И јуче ми јављају да је умро у БГ у болници, и неће да га носе кући, него траже да се донесе у цркву да ту буде док не почне опело, да га возе црквена погребна кола, да га ја пратим до гробља кроз село...
На крају ме нису ни питали колико су дужни Цркви и мени, него се сигурно сад хвале како су зезнули попа, који им неће требати, јер сигурно неће давати даће и парастосе

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 19:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
E nek je neko zajebo i popa i crkva pa makar i mrtav :lol:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 20:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15309
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Ovca se pretvorila u vuka. :lol:

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 20:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
TBPTKO je napisao:
На крају ме нису ни питали колико су дужни Цркви и мени

Колико су ти дужни? Је ли постоји нека рачуница?

И разумијем да су дужни Цркви, али зашто су теби дужни?

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 20:46 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
TBPTKO je napisao:
Прочитајте коментаре и паметном доста.
Прошле године римокатолички свештеник је одбио да сахрани на рмк гробљу жену која је имала парцелу поред супруга, јер је после његове смрти напустила РКЦ и отишла у неку секту. И сви су , па чак и дежурни пљувачи са Б92, прихватили да се свако сахрањује према својој вери.

Zašto misliš da ne mi ne bi sa istim žarom pljuvali i po katoličkim popovima? Kao da se razlikuju od pravoslavnih.... Fazon je što ovde i nemaš baš katolika previše,naročito ne na forumu i nepoznaje se "materija" za pljuvanje....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 21:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
E nek je neko zajebo i popa i crkva pa makar i mrtav :lol:

Драго ми је што сам ти уљепшао дан и ја теби желим све најбоље, као и ти мени.

И разумијем да су дужни Цркви, али зашто су теби дужни?

Ваљда вриједи свештеничка служба или ми треба да живимо од ваздуха. Кад ми еј умро отац, платио сма свима почевши од љекара који је установио смрт, преко оног што је купао и облачио, па погребник уваљује своју одјећу и обућу, не да да се зову други људи, него његови да копају раку, по његовој тарифи.. на крају и матичар треба платиит оно што ради за плату да би папирологија била готова како би мајка добила пензију.

Зока , ниси сконтао, баш ти са Б92 који пљују СПЦ, су се сложили са ркт свештеником, да је у свему у праву.

Лавић , одувијек су свештеници српски били са својим народом.И у добру и у злу, почевши од Немањића, преко Арсенија Чарнојевића, Проте Матеје, Луке Лазаревића, до попа Ђујића и последњег рата.
Ко хоће нешто сазна нека прочита http://www.svetosavlje.org/pastir/index ... 27&t=8#tm8, а ко би да вређа нека само настави.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 22:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
TBPTKO je napisao:
И разумијем да су дужни Цркви, али зашто су теби дужни?

Ваљда вриједи свештеничка служба или ми треба да живимо од ваздуха. Кад ми еј умро отац, платио сма свима почевши од љекара који је установио смрт, преко оног што је купао и облачио, па погребник уваљује своју одјећу и обућу, не да да се зову други људи, него његови да копају раку, по његовој тарифи.. на крају и матичар треба платиит оно што ради за плату да би папирологија била готова како би мајка добила пензију.

Нисам те питао за љекаре или матичаре. Питао сам за тебе. И молим те за конкретан одговор.

Ти си написао да породица преминулог дугује теби и Цркви и да те нису као свештеника СПЦ питали колико дугују. Ја те ево још једном питам, а колико дугују? Да ли постоји нека рачуница (типа "30 година није дао ништа за Цркву, то је 30 пута 100 евра годишње") или не постоји?

Кад одеш код матичара, он има цјеновник. Погребник има цјеновник, од ковчега до вијенца. Имате ли ви (или ти, како хоћеш)?

Друго питање је било да ми појасниш зашто мислиш да породица покојног дугује теби? Дакле, разумијем да мислиш да дугују Цркви, али зашто теби?

И још једном, молим те не позивај се у одговору на друге. Не интересују ме ни адвентисти ни католици. Ни љекари ни гробари.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 22:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa i crkva je na državnim jaslama, znači finansirate se od para građana, a ne plaćate nikakav porez, oslobođeni ste svega, prema tome sve usluge koje obavljate građanima su vam plaćene i niko vam ništa ne duguje, u protivnom skinite se sa budžeta, formirajte cjenovnik, nabavite fiskalne kase i plaćajte poreze i doprinose.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 23:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Maj 2007, 12:39
Postovi: 998
Црква није на државном буџету, осим ако се не мисли да се помогне градња неке цркве од државих пара. Помијешао си нас са РКЦ у Хрватској.Али ако је у Србији по попису око 85% православних зашто њихове паре које плаћају држави не би могле да иду СПЦ.
А од тих пара финансирају се разне организације, за које људи нису чули, нити шири круг људи зна за њихово постојање и дјеловање. ИЛи ја не пратим спорт , али би по тој логици имао права да се буним што се издваја за спорт. Свештеници немају плату од државе, а ни од Цркве, живе од онога што им вјерници дају. Ако не плате социјално, нико им неће овјерити књижицу, ако не плате пензионо немају пензију.
Све што се набавља за Цркву није ослобођено плаћања ПДВ-а.
Цјеновник је постојао и у Краљевини има га и сада, али шта радити с оним ко нема или ко неће да плати.
Ускратити му обред и свести све на паре.
Ни ви сами не знате шта хоћете, а ни шта нећете. Дрвите да свештеник треба бити хуман, а хоћете Цркву да сведете на супермаркет.
Шоле или шуле, чим су ме звали да обавим опело, ваљда треба да знају да имају обавезу према мени. Као што људи за свадбу ангажују музичаре, сниматеље, конобаре и награде их за њихов труд, онда нека и свештеник буде награђен.
Глупо је ово писати људима који нису чланови Цркве , који немају развијену литургијску свијест, којима Црква затреба пар пута у животу, а ван тога , што се њих тиче могла би се срушити.

_________________
Nikad Srbin kukavica nije,
smrt ga gleda , on se na nju smije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Feb 2012, 23:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
TBPTKO je napisao:
Црква није на државном буџету

Imate plaćeno penziono i zdravstveno osiguranje, a ne plaćate doprinose, prema tome na budžetu ste, bar ovde u BiH, za Srbiju ne znam.
A nisam siguran, ali mislim da čak i neku platu primate sa budžeta, ali sam siguran da vam država plaća zdravstveno i penziono osiguranje, a pri tome vam ne ubire nikakve poreze, kao što je porez na imovinu, porez na trgovinu kojom se bavite i sl.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 143 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs