banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 14:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 96 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Само једна религија је права.
тачно 17%  17%  [ 4 ]
нетачно 33%  33%  [ 8 ]
ниједна религија не ваља 50%  50%  [ 12 ]
Ukupno glasova : 24
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Jul 2012, 15:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
ne propovjedam ja njihovu religiju, već govorim ono što piše u Biblij.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2012, 19:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
old fashion men je napisao:
Pa onaj ko gleda sa strane, on će izvagati argumenti i odlučiti se za jedne ili nijedne, nači pojedinac je taj neko ko gleda sa strane i odlučuje, a odlučuje na osnovu nekih, argumenata, činjenica, ili mu se pak samo sviđa ta furka.
Kao i ja sam, rođen sam u pravoslavlju, kao djete me krstili, a kada sam sam počeo da istražujem i čitam Bibliju, vidio sam da pravoslavlje sa Biblijom i hrišćanstvom nema nikakvih dodirni tačaka, nači tada sam svojevoljno odbacio to što mi je nametnuto rođenjem. Istražujući koja to religija ima biblijske stavove i ponašanje u skladu sa onim što naučava Biblija, uvidio sam da su to jedino JS, mada evidentno je da ja još nisam ni blizu toga da budem JS, što ne znači da jednog dana neće doći i do te promjene. Međutim važno je to da to neće biti mi nametnuto rođenjem ili nečijom tuđom odlukom, već će to biti isključivo moja odluka, moje promišljanje i rasuđivanje datih mi činjenica i argumenata, nači kada se sam uvjerim u istinitost svega.

To bi sve bilo jako lijepo da je Biblija jedina Sveta knjiga odnosno jedini religijski izvor na planeti.
Ali nije, i sta cemo sad?

Po cemu su to "cinjenice" iz Biblije tacnije od "cinjenica" iz recimo Bagavad Gite?

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2012, 20:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pročitaj i jednu i drugu, potrudi se, prostudiraj, poveži to sa nekim arheološkim, istorijskim, naučnim, geografskim, geološkim i svim ostalim činjenicama, pa sam donesi zaključak koja je od tih svetih knjiga vjerodostojna, usput uključi malo i medicinske i filozofsko sociološke aspekte i dobit ćeš točan odgovor, tj. jesu li tačnje činjenice iz Biblije ili Bagavad Gite, a tako i sa svakom drugom knjigom.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2012, 20:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Aha, znaci Miroljub Petrovic zna pravu istinu, posto je on i arheolog i biolog i geolog i medicinski strucnjak i nutricionista i filozof i sociolog.
Hajde bar da znam.

I de mi reci, kako to da je biblijski mit o potopu "tacniji" od gilgameskog?
Posto baratas naucnim i geoloskim cinjenicama pa da objasnis nama neukima.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jul 2012, 20:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Ko je pominjao Miroljuba :-?

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 18:09 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Feb 2012, 22:35
Postovi: 32
old fashion men je napisao:
Pročitaj i jednu i drugu, potrudi se, prostudiraj, poveži to sa nekim arheološkim, istorijskim, naučnim, geografskim, geološkim i svim ostalim činjenicama, pa sam donesi zaključak koja je od tih svetih knjiga vjerodostojna, usput uključi malo i medicinske i filozofsko sociološke aspekte i dobit ćeš točan odgovor, tj. jesu li tačnje činjenice iz Biblije ili Bagavad Gite, a tako i sa svakom drugom knjigom.


прочитао сам дијелове Гите (има доста пуно дијелова) и Библију,нисам Талмуд и Куран али ти могу рећи да веома цијеним и поштујем стару ведско-аријевску цивилизацију која се сматра темељем хиндуизма и данашње индијске културе.
нпр. наука о медицини-Ayur–veda,наука о здравом становању - Vastu...итд да не набрајам даље;то су веома старе науке базиране на природним законима као и религија.

мени се свидјело што не једу месо јер не желе да наносе смрт недужним живим бићима и животињама због задовољавања свог стомака.
такође та храна (месо и риба) не одговара људском организму и пробави јер је најсличније биљоједима.

поздрав


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 20:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
janmastami je napisao:
old fashion men je napisao:
Pročitaj i jednu i drugu, potrudi se, prostudiraj, poveži to sa nekim arheološkim, istorijskim, naučnim, geografskim, geološkim i svim ostalim činjenicama, pa sam donesi zaključak koja je od tih svetih knjiga vjerodostojna, usput uključi malo i medicinske i filozofsko sociološke aspekte i dobit ćeš točan odgovor, tj. jesu li tačnje činjenice iz Biblije ili Bagavad Gite, a tako i sa svakom drugom knjigom.


прочитао сам дијелове Гите (има доста пуно дијелова) и Библију,нисам Талмуд и Куран али ти могу рећи да веома цијеним и поштујем стару ведско-аријевску цивилизацију која се сматра темељем хиндуизма и данашње индијске културе.
нпр. наука о медицини-Ayur–veda,наука о здравом становању - Vastu...итд да не набрајам даље;то су веома старе науке базиране на природним законима као и религија.

мени се свидјело што не једу месо јер не желе да наносе смрт недужним живим бићима и животињама због задовољавања свог стомака.
такође та храна (месо и риба) не одговара људском организму и пробави јер је најсличније биљоједима.

поздрав

Kako da Bog to nije znao pa dao sve za jelo....ali dpobro je da ste vi tu da ispravite slabosti nečije.
Čudno piše negde u nekom časopisu da oni koji zapovedaju da se uzdržava od hrane koju Bog dade su duhovi ........ poznata krilatica ,,Ne može se sa batakom u nebo,, pa ne može se ni sa ovim ovakvim telom gore, i šta ćemo sad?
Telo se preobražava i uznosi i nosi vreću žita na leđima da ne skapa od gladi,,,eh narode, narode.
Ovo je kao u botaničkoj bašti ima raznih biljki.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 21:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Feb 2012, 22:35
Postovi: 32
lavić je napisao:
Kako da Bog to nije znao pa dao sve za jelo....ali dpobro je da ste vi tu da ispravite slabosti nečije.
Čudno piše negde u nekom časopisu da oni koji zapovedaju da se uzdržava od hrane koju Bog dade su duhovi ........ poznata krilatica ,,Ne može se sa batakom u nebo,, pa ne može se ni sa ovim ovakvim telom gore, i šta ćemo sad?
Telo se preobražava i uznosi i nosi vreću žita na leđima da ne skapa od gladi,,,eh narode, narode.
Ovo je kao u botaničkoj bašti ima raznih biljki.


pa u tome i jeste razlika sto svi ne vjerujemo u istu religiju;evo ti samo jedan citat "Pošto ne možemo da stvaramo, nemamo pravo na to da ubijemo ni jedno živo biće. Zbog toga su ljudski zakoni, koji prave razliku između ubijanja čovjeka i ubijanja životinja, nesavršeni . . .”


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 22:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
janmastami je napisao:
pa u tome i jeste razlika sto svi ne vjerujemo u istu religiju;evo ti samo jedan citat "Pošto ne možemo da stvaramo, nemamo pravo na to da ubijemo ni jedno živo biće. Zbog toga su ljudski zakoni, koji prave razliku između ubijanja čovjeka i ubijanja životinja, nesavršeni . . .”

Vegetarijanstvo nema veze sa vjerovanjem. Čovjek prestaje jesti meso onog trenutka kad mu se počne gaditi ili kad vidi šta se dešava sa životinjom koju kolju, a ima dovoljno empatije da mu se takav prizor zgadi za svaki slijedeći zalogaj. Opet, sa druge strane biljni svijet jedemo onda kada sazrije, npr. kad voćka prirodnim putem padne sa grane. Tim činom ne spriječavamo prirodni tok već ga potpomažemo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 22:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Feb 2012, 22:35
Postovi: 32
myHeart.myLife je napisao:
janmastami je napisao:
pa u tome i jeste razlika sto svi ne vjerujemo u istu religiju;evo ti samo jedan citat "Pošto ne možemo da stvaramo, nemamo pravo na to da ubijemo ni jedno živo biće. Zbog toga su ljudski zakoni, koji prave razliku između ubijanja čovjeka i ubijanja životinja, nesavršeni . . .”

Vegetarijanstvo nema veze sa vjerovanjem. Čovjek prestaje jesti meso onog trenutka kad mu se počne gaditi ili kad vidi šta se dešava sa životinjom koju kolju, a ima dovoljno empatije da mu se takav prizor zgadi za svaki slijedeći zalogaj. Opet, sa druge strane biljni svijet jedemo onda kada sazrije, npr. kad voćka prirodnim putem padne sa grane. Tim činom ne spriječavamo prirodni tok već ga potpomažemo.


ne razumijem te kako nema kad je vegeterijanstvo kao sistem prehrane poznat od davnina, na Istoku, prvenstveno u Indiji, gdje je bila dio vjerske prakse tzv. ahimse (nenasilja) i gdje je cijela država bila vege. U to vrijeme ljudi su shvaćali da svijet funkcioniše na principu akcije i reakacije (karme), te da će ti se vratiti ono što učiniš... Ukradeš li biće ti ukradeno, ubiješ li bićeš ubijen... Proporcionalno današnjem ekonomskom, gramzljivom, tehnološkom napretku duhovnost se zanemaruje i shodno tome ljudi zaboravljaju suptilne zakone prirode.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 22:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
Prijatelju, mozes li mi objasniti zasto onda u Indiji ljudi zive tako lose i plivaju po izmetu? Jer ako zive u skladu sa duhovnim i fizickim zakonima, onda bi trebali da prosperiraju. A oni zive gore od vecine drugih zemalja na svijetu. Znaci da nesto ne funkcionise u tim indijskim zupcanicima savrsenstva :)

Navescu ti samo jedan primjer, a druge primjere mozes procitati u temi "vrli svijet" prije mjesec dva postove gdje ljudi u Indiji plivaju u govnima.
Ali evo i drugi moj primjer. Rekao si da su vegetarijanci. A znas li koliko im to slabi imunitet jer ne dobijaju dovoljno proteina u ishrani? Lako je kod nas biti vegetarijanac kad imas cim drugo nadomjestiti proteine. Ali u siromasnoj indiji gdje vise od pola ljudi zivi sa manje od 2KM dnevno za sve troskove, to nije ni malo jednostavno. Mogao bi navesti jos desetine primjera, npr. ubijanje zenske djece jer zele sinove itd. Nisam bio u Indiji, ali prema onome sto sam citao to je prilicno odvratno mjesto. Pitam, kako je to moguce kad su oni toliko duhovni i pametni?

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 22:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
jellyfish je napisao:
Prijatelju, mozes li mi objasniti zasto onda u Indiji ljudi zive tako lose i plivaju po izmetu?

Zato što su cigani, normalno je da i žive ko cigani.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Jul 2012, 23:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 17 Feb 2012, 22:35
Postovi: 32
зато што се овај садашњи свијет односно циклус у којем се тренутно налази материјалистички и неуклапа се у религију која је супротно од тога.
тачно сиромашна су земља и велика већина живи у биједи и борби за преживљавање ипак их има преко милијарду тако је и на другим континентима али пропорционално њиховом броју становника.

просперирали су они још од цивилизације у долини Инда кад су још у то вријеме имали велике градове,развијену пољопривреду,рјешену канализацију итд...али свему дође крај имају успони и падови...


тачно је и то да раде такве злочине то нису вјерници већ убице а религија то настоји искоријенити али нажалост безуспјешно.

поздрав


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 05:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Malo o Indiji:

http://www.chinasmack.com/2010/pictures ... tions.html

Odvratno da odvratnije ne moze!

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 07:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Apr 2012, 20:40
Postovi: 84
janmastami je napisao:
ne razumijem te kako nema kad je vegeterijanstvo kao sistem prehrane poznat od davnina, na Istoku, prvenstveno u Indiji, gdje je bila dio vjerske prakse tzv. ahimse (nenasilja) i gdje je cijela država bila vege. U to vrijeme ljudi su shvaćali da svijet funkcioniše na principu akcije i reakacije (karme), te da će ti se vratiti ono što učiniš... Ukradeš li biće ti ukradeno, ubiješ li bićeš ubijen... Proporcionalno današnjem ekonomskom, gramzljivom, tehnološkom napretku duhovnost se zanemaruje i shodno tome ljudi zaboravljaju suptilne zakone prirode.

Da to si u pravu. Onda moramo razlučiti vegetarijanstvo koje je dio vjerovanja, pa vegetarijanstvo koje je dio mode i vegetarijanstvo koje sam opisao gore. :wink: Naravno da jedno sa drugim nema ništa suštinski, ali dobija ista ispoljavanja. To je jedan odgovor na pitanje "da li postoji ispravna religija".


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 07:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Opet pišete o običajima, neko jede meso a drugi ne, neko jede lijevom rukom a neko desnom, kao da je to bitno?!
Je li se svo znanje o Bogu skoncentrisalo u jedenje ili nejedenje mesa? Je li to poenta?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 07:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Vidis da jeste!
Al to se do te mjere oslobodilo da izjednacava ubistvo covjeka i lignje.
Al mora tako kad on vjeruje da mu se pradjed mozda reinkarnirao u tu lignju.
Njemu je neizjednacavanje zivota covjeka i zivotinje dokaz nesavrsenosti ljudskih zakona, a ne gej Brakovi, legalizacija prostitucije, kamatne stope u bankama...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 12:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Uopšte po logici stvari nije "vrlo moguće da niko nije u pravu".

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 12:57 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2012, 10:13
Postovi: 39
Иако нисам религиозан религију доживљавам као прворазредни културолошки феномен сваког народа и сваког појединца. Па тако, у највећој мери поштујем све верске обичаје свога народа, повремено одлазим у цркву (обавезно за задушнице), славим крсну славу, обелажавам већину великих хришћанских православних празника, а и моји синови, колико видим, су у потпуности прихватили готови исти систем вредности, само што они изгледа верују у бога, што ми уоште не смета.

Хоћу да кажем да је за мене моја религија најбоља и да се у њој најбоље осећам, као што сам сигуран, да се и Индијанци у Амазонији, или Бушмани на југу Африке и остали људи који верују у различите религије, богове и митове, сасвим добро осећају у својој кожи због тога ма где се они налазили.

Ово што сам навео свакако упућује на једну, по мени, чињеницу, да нема идеалне религије, баш као што нема ни идеалне, односно универзалне идеологије. Зашто? Па једноставно због тога што је свака религија, баш као и свака идеологија, у својој суштини превратничка и функционише на такав начин да потискује друге религије и друге идеологије како би постала једина васељенска, односно католичка (што је уствари исто). Због тога, сви ми који припада неким религијама, остајемо ускраћени за неке моралне, поучне, космогонијске па и религијске поставке које су можда и боље решене него "код нас", а које ми а приори одбацујемо као јеретичке.

Ваљда сам због тога одувек био довољно далеко и довољно близу различитим идејама, ни једну до краја не прихваћајући вечно ка своју осим идеје хуманизма. Једино сам у религијском смислу одан обичајима свог народа, што сам већ навео, али сам не једном био драг гост на религиским прославама својих пријатеља који у односу на мене припадају различитим конфесијама.

_________________
Io non parlo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Avg 2012, 16:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Oficir s ruzom je napisao:
Uopšte po logici stvari nije "vrlo moguće da niko nije u pravu".

Naravno. Kada pricamo o metafizickim stvarima u pravu je jedino onaj koji kaze da ne zna. Svi ostali moraju uzeti u obzir vjerovatnocu da vjerovatno nisu u pravu.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 96 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs