banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 22:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Okt 2011, 19:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Pa rekao sam ti, ja se ne nalazim u tom okruzenju, kako ti mogu dati svoj licni uvid o karakteru nekog pojedinca koji je pripadnik istocnjackih religija.
Ono sto sam ja iznio je neki generalni osvrt na kulturu istoka u globalu i ranije sam iznosio stavove koje imam nakon sto sam proucavao malo istocnjacke religije.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2011, 19:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
OK, nije problem, samo mene licno interesuju vasa iskustva sa ljudima oko sebe koji su se jako posvetili proucavanju i praktikovanju religiozne filozofije Istoka. Ne kako dozivljavate ljude sa istoka generalno nego vasa licna iskustva i kakvo objasnjenje imate za to. Do sada sam osim par kvalitetnih replika procitao uglavnom analizu mog psiholosko dusevnog stanja prilikom pisanja postova.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2011, 19:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Opet kažem, ne znam otkuda tolika opsjednutost samim sobom, kad se tvojom ličnošću ovdje bavilo u zanemarljivom obimu.

Poznajem nekoliko osoba koje se deklarišu kao budisti i jednog taoistu. Jedan momak prilično studiozno proučava spise, prevodi, učestvuje u diskusijama na forumima. Povučeniji je, ali takav bi bio i da nije budista. Inače je normalan, nije depresivan, čak se i smije. Drugi momak je više "nafuran" na budizam, pa ga ni ne uzimam previše ozbiljno. U suštini, nijedna od tih osoba ne odbacuje ovaj svijet, nisu depresivni, rade neke obične stvari. Da li treba da zaključim kako sam primijetio da je masovna pojava, da su osobe u mom okruženju koje proučavaju ili praktikuju neku formu istočnjačke duhovnosti prilično normalne i svakidašnje?

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2011, 19:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Popokatepetl je napisao:
Opet kažem, ne znam otkuda tolika opsjednutost samim sobom, kad se tvojom ličnošću ovdje bavilo u zanemarljivom obimu.

Imas li neki recept ili terapiju da mi prepises doktore?

Popokatepetl je napisao:
Da li treba da zaključim kako sam primijetio da je masovna pojava, da su osobe u mom okruženju koje proučavaju ili praktikuju neku formu istočnjačke duhovnosti prilično normalne i svakidašnje?

Ne znam, sta ti mislis?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Okt 2011, 22:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Provokatorske fore kod mene ne prolaze, pošto se bavim istočnjačkom duhovnošću i mudrošću, pa me to čini smirenim, produhovljenim i mudrim. Sa druge strane, pogledaj sebe, čovječe! A pitanje je da li ti uopšte želiš da ova tema ikuda ode?

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2011, 01:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Popokatepetl je napisao:
pošto se bavim istočnjačkom duhovnošću i mudrošću, pa me to čini smirenim, produhovljenim i mudrim.

:lol: :lol: :lol:
Ubilo se za potpisa.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2011, 07:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Popokatepetl je napisao:
Sa druge strane, pogledaj sebe, čovječe!

Popokatepetl je napisao:
A pitanje je da li ti uopšte želiš da ova tema ikuda ode?

Evo ga opet i njegovog analiziranja. Mislim da je tvoje pitanje od vitalnog znacaja za ovu temu te predlazem psiholozima foruma da se pozabave njime. Do kojeg zakljucka te je dovela tvoja analiza, kakve namjere imaju tipovi mog psiholoskog profila?

Mislim, komentarisi temu, ne znam otkud potreba da se bavis mnome i analiziras moje postupke, ne samo na ovoj temi nego i drugdje. Ajde pokusaj napisi jedan post u kojem nece biti aluzija na moje postove i na moju licnu osobnost nego na samu temu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2011, 08:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Jos jednom cu ponoviti da se ne bi unosila zabuna, mozda je do mene sto nisam naglasio da mislim na aspirante sa Zapada, a mozda sam nekim svojim recenicama odveo temu u pogresnom smjeru. Znaci ne misli se na ljude koji su rodjeni u tom istocnjackom miljeu, nego na ljude sa Zapada koji osjecaju sklonost ka istocnim filozofijama i krecu intenzivno da proucavaju istocnu literaturu, raznih gurua, pravaca i sl., ali koje su manje vise sve usidrene u mainstream religijama. Da ne moram pojasnjavati, vi kad uzmete neku religioznu knjigu u ruke, odmah znate iz kojeg podneblja dolazi, i tim se vodite kao kriterijem.

Da vam olaksam posao, uzmite za konkretan primjer ljude iz BL, jednostavno iz svog blizeg okruzenja, za koje znate da se intenzivno bave citanjem i proucavanjem i praktikovanjem istocne religije, bilo kojeg vida istocne religije. I napisite da li mislite da na neki nacin i cime to odskacu od drugih ljudi. Ja sam stekao poseban utisak, zelim da cujem vase utiske a ne da ih pobijam, niti mi je to ikada bila namjera, samo pokusavam da nadjem objasnjenje za slucajeve koje sam ja susretao. Naravno, nikad nisam tvrdio da su svi redom isti, samo izrazavam svoje iskustvo, koje je potpuno, POTPUNO, subjektivno, i to nikada nije bilo u pitanju, zato nema potrebe da se objasnjavamo. Zelim da cujem vasa iskustva da prosirim svoje vidike, da utvrdim da li je moje vidjenje samo moje, ili ga dijelim sa vise ljudi, i da li postoji pravilnost neka. Zamislite da na kraju zakljucimo da postoji odredjeni zajednicki obrazac, zar ne bi bilo dobro da upozorimo ljude na te zamke? Vecina mojih prijatelja koji su odlucili da posvete vise vremena religiji koja je imala dodirnih tacaka sa Istokom, ili jednostavno da citaju sto vise religioznih knjiga, mogu potvrditi ovdje da sam im skrenuo paznju na negativne efekte koji mogu nastupiti a koje sam ja svojim ocima posmatrao upravo kod njih zato sto nisu slusali moje savjete. Da li sada shvatate sta je moj (skriveni :angry3: ) cilj teme? Ja nemam koristi od price tipa "Tvoja prica je subjektivna jer se zasniva na subjektivnom iskustvu", i "tvoje misljenje je pogresno" i "imas skrivene namjere", zato sam rekao da analizu mog razmisljanja i namjera ostavite za drugu temu i navedete pro i contra iskustva. Popo ti si naveo svoja iskustva u vezi par ljudi i slobodan si da izvedes i podijelis svoj zakljucak sa nama, ali nema potrebe da povlacis suptilne paralele i kritikujes moje misljenje kad jednostavno ne znas koliko ljudi ja poznajem na osnovu kojih izvodim svoje zakljucke. Pa na samo ovom forumu ste mogli PROCITATI slucaje dva aspiranta koji su sami rekli da imaju problema sa depresijom, ja licno sam procitao dva puta a ne citam ni 1% tema na ovom a pogotovo na ostalim podforumima. Sama cinjenica da se AKTIVNO bave praksom za vise srece i radosti u zivotu a da zavrse u dusevnom ponoru je interesantna stvar, zar ne?

Volio bih da Damaskin napise par recenica, posto je on bio neko vrijeme proucavao Istok. :)

PS: Rose, u pravu si, ali sufizam ima dosta elemenata istocnjackih religija, pogotovo kad je taj misticni aspekt u pitanju, ali naravno nije u pitanju istocnjacka religija.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Okt 2011, 13:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Okt 2006, 13:07
Postovi: 295
Popokatepetl je napisao:
Drugi momak je više "nafuran" na budizam, pa ga ni ne uzimam previše ozbiljno.

Haloooo momak, ... nema potrebe da pricamo jedno o drugom iza tastature. :D

P.S. Malo se zezam, samo nastavljam u duhu kako sam dozivio ove vase rasprave (tj dozivio sam je kao 'ako imas problem, imas i pricu - tragikomedija vol 2'). :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 11:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Današnji članak: Epidemija samoubojstava - tko se i zašto masovno ubija u Indiji?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 12:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Hristov je napisao:

Ovo ima veze sa temom - kakve???

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 12:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Search your feelings, Elvis :D

Ne mora da ima veze naravno, medjutim meni daje povoda za pitanje da li je religija imala uticaja na to da tako masovno padaju u stanje tog beznadja. Ako si citao moje postove, moja dilema je zasto relativno veci broj ljudi koji su pod uticajem istocne religije teze podnosi raskorak izmedju realnosti i onoga sto propovijeda njihova religija.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 12:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Pa ti ako si procitao taj clanak mogao si vidjeti da to nema nikakve veze sa religijom. Tacnije, taj nagli porast samoubistva nema veze sa njihovom religijom.

Ja ne smatram da religija nema ulogu u stopi samoubistva, Dirkem je pokazao da je stopa samoubistva veca kod protestanata nego kod katolika jer je integracija u katolickoj zajednici veca nego kod protestantskih zajednica. No nebitno, ja ti opet mogu ponoviti da ono sto ti vidis (ili ponavljam, sto hoces da vidis), ja a izgleda ni ostali na ovoj temi ne vidimo.
Tako da, ne znam sta bih ti vise rekao :)

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 12:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Sve to stoji, ali volio bih stvarno procitati iskustva ljudi, a do sada nista. Ono sto tebi i meni logika nalaze ne mora imati veze sa stvarnim stanjem stvari. Nisam ni ja iz dokolice otvorio temu ili zato sto imam neki problem pa sam trazio pricu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 14:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Da navodi religijsku strukturu ljudi koji su izvršili samoubistvo, članak bi možda bio relevantan u nekoj mjeri. Ovako, govori nam samo to, da se u proteklih 16 godina u Indiji ubilo oko 250 hiljada ljudi. S obzirom da tamo živi nezanemarljiv broj muslimana i hrišćana, vjerovatno i oni spadaju u dio samoubica, tako da je članak sa te strane beskoristan.

E sad, mene interesuje, da li ti u stvari želiš da pokažeš, kako su "istočnjačke religije" (mada se ne mogu trpati u isti koš, ali hajde) generalno takve, da svoje sljedbenike vremenom bacaju u ponore apatije, depresije, bezvoljnosti, itd? Ili prosto smatraš da neki "zapadnjaci" prihvate neku od tih religija kao posljednju oazu, ulazeći u sve to nepripremljeni, bez odgovarajućeg duhovnog vođstva, završe u neprilikama koje su navedene?

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 15:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ja trazim da cujem vasa iskustva sa ljudima koji se bave istocnjackom duhovnoscu, i kako objasnjavate odredjene osobine kojima odskacu od drugih, ako odskacu. Ja istocnjacku duhovnost ne vidim niti kao losu niti kao dobru, medjutim vidim nesposobnost mnogo ljudi da se ispravno postavi prema tim ucenjima, i zato se izrode u ljude sklone depresiji, ili sa nevjerovatnom oholoscu. Ja maltene nisam vidio gordije, cinicnije i oholije ljude nego medju onima koji praktikuju istocnu duhovnost, i trazim da razmijenimo misljenja o tome. U svom prvom postu sam naveo moje pretpostavke o tome sta je uzrok i jednom i drugom, i trazim da navedete svoje primjere i vasa objasnjenja, razmisljanja.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Okt 2011, 18:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Ja mislim da zapadni covjek, ma koliko proucavao istocnjacku religiju, ne moze da postane (u duhovnom smislu) onakav kakvi su ti ljudi koji su rodjeni i koji zive na istoku a naravno, pripadaju tim isticnjackim religijama.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2011, 00:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Problem sa tvojim temama Hristov je sto postavis neku svoju hipotezu, a onda otvoris temu u kojoj istu ne izneses, nego je impliciras izmedju redova, uz to jos ocekujuci da se ostali sloze s tobom. Ovo nije prva takva tema koju si otvorio, mogla bih navesti barem jos dvije otvorene na identican nacin.

Subjektivni utisci nisu osnova za bilo kakvu ozbiljnu diskusiju, jer je statisticki uzorak osoba sa odredjenim karakteristikama koje licno poznajemo zanemarljiv, sami tim zakljucci doneseni na ovaj nacin ne vrijede vise od suve sjive. Za sve ostalo postoji Google, a ako si ambiciozan i Google Scholar.

U clanku koji si postavio su ti takodje dati najvjerovatniji razlozi za epidemiju samoubistava u Indiji. Duhovnost to svakako nije, to je krajnje neozbiljno implicirati.

Upravo je suprotno. Duhovnost, ukljucujuci i istocnjacku ima zastitni efekat u odnosu na zivotne poteskoce i negativnosti.

Kad je istocnjacka filozofija zivljenja u pitanju, pojedini elementi iste poput mentalizacije su postali dio mainstream psiholoske terapije, tj mentalizacija se koristi u kognitivno-bihejvioralnoj terapiji.

Toliko. Mislim da se na temu nema mnogo sta dodati.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2011, 06:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Elvis Presley je napisao:
Ja mislim da zapadni covjek, ma koliko proucavao istocnjacku religiju, ne moze da postane (u duhovnom smislu) onakav kakvi su ti ljudi koji su rodjeni i koji zive na istoku a naravno, pripadaju tim isticnjackim religijama.

U potpunosti se slažem (evo da se Elvis i ja u nečemu složimo :D )
Ma koliko zapadni čovjek brijao glavu i proučavao svete spise ne može postati Budista, Japanac i sl. Možda je i u kolektivnom nesvjesnom (koje nasljeđujemo) neka kvaka.

Samo ne razumijem baš ovaj termin "istočnjačka religija", šta bi trebalo biti kontra tome, zapadnjačka? I ta zapadnjačka (npr. katolicizam) vuče korijen sa Istoka. Budizam - istok, Judaizam -istok, Hrišćanstvo - istok, Islam - istok, šta ostaje?

Tema se jeste rasplinula, mislila sam da je u pitanju efekat gordosti koji pojedini teisti doživljavaju u odnosu na druge ljude (teiste i ateiste), u smislu "ja više od tebe znam, ja sam povlašćeniji od tebe" itd. Evo priznajem da je i meni suština teme onda promakla.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Okt 2011, 07:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Kao prvo, da bi pričali o "istočnjačkim" religijama ili donosili bilo kakve zaključke vezane uz uticaj tih religija, iste bi trebalo poznavati, međutim nisam primjetio da neko ovde na bilo koji način poznaje te religije, a svi laprdate o njima :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 78 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs