banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 22:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 98 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2003, 11:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Nov 2003, 11:32
Postovi: 12
Zazen.
Ima vise praksi koje se vode pod ovim nazivom i koliko je meni poznato sve su modifikacija Mahasatipatane, prakse s kojom se Buda otvorio za Nibanu.
Neki japanski Zen majstori preporucuju za pocetak svakodnevni rad Zazena u kom se mentalno broje udisaji i izdisaji (od 1 do 10, pa cirkularno). Prva polovina prakse se radi sjedeci i otvorenih ociju. Druga polovina se radi u hodu, koji treba da bude lak. (Soto skola Zena daje prednost lakim pokretima; Rinzai nesto brzim) Iz licnog iskustva, koje sam imao u proslosti sa ovom praksom, mogu reci da dovodi do povecanja budnosti i koncentracije u svakodnevnim aktivnostima i smatram je vrlo dobrim sredstvom za vodjenje mentalne higijene.
Ako se dobro sjecam,Erih From(poznat i po praktikovanju Zena) je u svojim djelima promovisao ovu praksu.


Prica o Prosvjetljenju.
Cini mi se da je nekada ima previse. Zavrsni ciljevi Joge su jako daleko od prosjecnog covjeka i za njihovo dostizanje je potrebno mnogo truda i vremena, mnogo padova i ustajanja. Takodje, nas jezik je skrojen po arsinima uobicajenog stanja svijesti i tesko je iz njega naci pravu perspektivu za sagledavanje ovih ciljeva.
Ono sto praktikant moze u (dugotrajnom) pocetku ocekivati jeste to da uocava da je nesto manje uspavan nego inace.

Ima jedna prica o susretu dva ucitelja Zena koje su pratili njihovi ucenici. Poslije nekog vremena caskanja jedan ucitelj upita onog drugog, "Dobro, a sta nam mozete reci o Zenu?". Upitani ucitelj je poslije kratke pauze uzeo stap i naglo ga bacio prema prvom ucitelju, sa namjerom da ga pogodi. Ovaj se, medjutim, na vrijeme sklonio i izbjegao udarac. :lol:

_________________
Ha! There is time for the earth in the grave!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2003, 14:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Практиковање јоге као спиритуалне стазе обоготворења не може ни у ком свом облику бити подржано као пут избављења. Многи искрени боготражитељи, заведени мистиком Истока на странпутице, искусили су узалудност свог трагања, без јасног циља и смисла, без представе о почетку и крају тог пута, мудровања које прија сујети, док им учитељи “голицају уши” причајући оно што би волели да чују о себи, а не онако како јесте.

Сложеност и компликованост система јоге није због њене несазнајне дубине, већ због нејасноће и обмане. Свако ко је читао Еванђеље, Радосну вест о спасењу рода људског, зна да су и најдубље истине просте, разумљиве неуком једнако као и ученом, јер се разумевају Духом Светим. Јогу ни сами њени оснивачи не разумеју до краја. Најревноснији следбеници напуштају јогу кад дођу до врха или до дна. :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Dec 2003, 15:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Sleepy je napisao:
Na koga vas ovo :bad-words: podsjeća?
:wink:

Koliko puta imam pravo pogadjati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 02:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Nov 2003, 19:04
Postovi: 363
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Neki japanski Zen majstori preporucuju za pocetak svakodnevni rad Zazena u kom se mentalno broje udisaji i izdisaji (od 1 do 10, pa cirkularno).

Jedan od nacina je i samo svjesno sjedenje. Tj biti svijestan cinjenice da sjedis. Znaci biti budan. Takodjer je isto i sa hodanjem.
U sustin Buda je dozive probudjenje posmatranjem disanja, ali ne samo to, vec uocavanjem stanke izmedju udisaja i izdisaja. To je dobro objasnjeno u Vigjana Bhairava Tantri.

Sto se tice prosvjetljenja, uvijek se postavi pitanje, ako trazis prosvjetljenje, ondaznas i kako ono izgleda, ako znas kako ono izgleda zasto ga onda traziti. Problem je sto ljudi izvode zakljucke o prosvjetljenju . Kada i ima i manje iskusto Kensoa, vidjeli bi da je sva ideja o prosvjetljenju, kao nekom misticnom dogadjaju puka izmisljotina uma. Jer vidjeti sebe nema veze sa tim ideja koje se vrte po knjigama. Sve je u trenutku jasno, i veoma jednostavno, tako da oni koji su ga dozivjeli, ili kenso ili satori, uvijek ili placu ili umiru od smijeha.

Citiraj:
Ono sto praktikant moze u (dugotrajnom) pocetku ocekivati jeste to da uocava da je nesto manje uspavan nego inace.


Mislim da je to dovoljno, jer je to pocetak kraja. Budnost je ta koja se trazi. Iz nje prirodno proizilazi probudjenje ili samospoznaja.

Pozdrav Terzilli

_________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 04:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Претерано посвећивање пажње савршенству тела кроз јогу, вежбу и исхрану, представља губитак драгоценог времена потребног за очишћење душе. Привид савршенства води у сујету, самозадовољство и гордост – извор свих зала, због које је и статана пао са небеских висина. Уместо љубави стиче се самољубље.

Плодови медитације временом покажу лажни мир – који је у глави, а не у срцу. Он медитанта чини неприродним и отуђеним од своје суштине. Од ове умне прелести човек се тешко може отргнути јер непрекидним изговарањем мантре, концентрацијом на јантру и мандалу, призива демоне и потврђује да је са њима у сталној вези.
А жељена нирвана је празнина и ништавило без Бога! Без истине! Без љубави! Без циља и наде! Бесмисао... :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 04:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
Joga je predivna!

I sama se njome bavim,i stizem klanjati i molitve obavljati :)
Svaki misic osjeti djelovanje joge,zaista je predivna stvar,a moja meditacija je moj namaz.

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 05:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Дечија посла... смешна си... :lol: 8) :roll: :wink:

ПС: За једног Православног, то рећи, било би једнако одрицању Бога. За Мухамеданце није, јер су у истом кошу са паганизмом Далеког Истока. :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 05:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
Maran Ata je napisao:
Дечија посла... смешна си... :lol: 8) :roll: :wink:

ПС: За једног Православног, то рећи, било би једнако одрицању Бога. За Мухамеданце није, јер су у истом кошу са паганизмом Далеког Истока. :roll:


Ja sam muslimanka,casna roda i poroda,ne stidim se svoje vjere!
Muhammed je moj primjer,nas poslanik,a joga nikakve veze nema sa vjerom,vec meditacija.A mogao bi se i ti malo proteci,jer Bog voli zdrave i koji svoje tjelo odrzavaju,ukocices se tu jadan nebio izmisljajuci neopravdano :lol:

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 05:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Опет грешка... јер нас Православље учи: "Од здравог духа и здраво тело". Наравно, ту оригиналну изреку, антихристи су изокренули наопачке и узалуд свој дух хоће да поправе телесним вежбањем.

Узалуд... :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 05:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
Maran Ata je napisao:
Опет грешка... јер нас Православље учи: "Од здравог духа и здраво тело". Наравно, ту оригиналну изреку, антихристи су изокренули наопачке и узалуд свој дух хоће да поправе телесним вежбањем.

Узалуд... :roll:


Greska!

Koliko ih samo ja poznajem,psihicki stabilne osobe ali nisu fizicki aktivne,zapustene i trombave :(
Pogledaj samo kako muslimani to cine, 5 puta na dan imaju gimnastiku,pregibavanje kicmenog stuba.Allah dz.s je to lijepo uskladio.Jer svaki vjernik musliman je zdrav i fizicki i psihicki.
Kazem "Vjernik" jer i kod nas ima takvih fanatika poput tebe,pa npr.dzihad shvate kao rat pa haj u borbu i pogini sa rijecima "Allahu Ekber" a tesko takvima!

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 05:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Citiraj:
psihicki stabilne osobe ali nisu fizicki aktivne,zapustene i trombave


Зашто изједначаваш психичку стабилност са здравим духом ? Има колико хоћеш атеиста који не верују у Бога, а психички су стабилни. Дакле, сама поставка ти је у корену погрешна. :wink:

Физичко и психичко здравље без духовног здравља су ништавни, јер само они који живе по духу, могу угодити Богу. Они који живе по телу - умреће... учи нас Библија. :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 05:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
Maran Ata je napisao:
Citiraj:
psihicki stabilne osobe ali nisu fizicki aktivne,zapustene i trombave


Зашто изједначаваш психичку стабилност са здравим духом ? Има колико хоћеш атеиста који не верују у Бога, а психички су стабилни. Дакле, сама поставка ти је у корену погрешна. :wink:

Физичко и психичко здравље без духовног здравља су ништавни, јер само они који живе по духу, могу угодити Богу. Они који живе по телу - умреће... учи нас Библија. :roll:



Zato sto je povezano jedno sa drugim.Slazem se ja stobom,ko nema vjere u Boga da mu je dusa prazna,ali vjeruj mi da je fizicka aktivnost bitna za tjelo,samim tim i za psihu,dakle,ovdje se radi o Jogi,da ne odstupimo od teme.

Joga je super a ja i dalje vjerujem u Allaha,tebi ce biti ovako lakse da shvatis :)

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 12:32 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Joga je predivna!

I sama se njome bavim,i stizem klanjati i molitve obavljati
Svaki misic osjeti djelovanje joge,zaista je predivna stvar,a moja meditacija je moj namaz.


Bravo Dženita! :D :D :D

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 15:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Dzenita je napisao:
Ja sam muslimanka


Od kada?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 20:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Ево сад ће да те пробају врбовати у паганзам Индије... додуше, прећи са мухамеданског паганизма на индијски и није нешто катастрофално тешко... што би рекао народ: "није шија, него врат".

Иначе, Православље нас учи да се два господара не могу служити. Самим тим је немогуће за Православног да изјави како је неко паганско учење добро, укључујући и јогу. Привид телесног вежбања је само начин - мамац за лаковерне. :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Dec 2003, 21:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
daMIR je napisao:
Dzenita je napisao:
Ja sam muslimanka


Od kada?



Pozdrav Damire

Od kada? :)
Odavno.......
Rodjena sam u Islamu,odrastala sam u Islamu i umrijecu sa sehadetom :)
Pa eto,posto sada imam 28 god,mogla bih reci da sam aktivna vec 20 god :)

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2003, 03:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
Zbog tvojih rijeci ovde želim ti dobrodošlicu na ovaj forum Dženita! :)
Ja sam hrišćanin, vjerujem u Hrista, i znam da će mi oprostiti ako mu slučajno sagriješim u svome nastojanju da živim. (Marko 3. 28. -Zaista vam kažem: Svi grijesi oprostiće se sinovima čovječijim, i huljenja na Boga, ma koliko hulili; 29. -A koji pohuli na Duha Svetoga nema oproštenja va vijek, nego je kriv vječnome sudu.)
Nastojim uvijek da ne prekršim nijednu od njegovih zapovijesti i držim se Riječi. Ne bojim se joge i sličnoga (jer znam ko me ljubi silno), naprotiv, ljudi su puno lijepoga tu sakupili (i korisnog).
Želim da se bavim tim i upoznam (koliko je to moguće) jer mislim da će mi koristiti (duhovno naravno). Ako ne bude niko me ne tjera da nastavim, u bilo kojem trenutku mogu odustati od svega toga.

Maran ata toliko kudi to što joga suzbija ego, nastoji da ga kontroliše (ili tantra samo drugačijim metodama)-
Marko 9. 34. -Ko hoće za mnom da ide neka se odrekne sebe i uzme krst svoj, i za mnom ide.
Maran Ata pretpostavljam da ima zdrav duh ali um mu nije baš najzdraviji (za tijelo ne znam).
Citiraj:
"није шија, него врат".

Nije Maran Ata nego Aman Rata! Iskuliraj brate!!! :lol:

Veeeeeeeeeliki pozdrav Frozenu i Jivan Mukti!!! :wink:

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2003, 04:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Жуђена нирвана је празнина и ништавило без Бога! Без истине! Без љубави! Без циља и наде! Бесмисао...

Безлични Апсолут није Тројични Бог који је људима кроз Христа и реч Божију Светог Писма јасно открио Себе као Оца и Сина и Духа Светога. Зато владика Николај каже да је “философија хиндуизма у ствари философија песимизма без Бога и наде у Вечно спасење”. :roll:

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Dec 2003, 04:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
Pozdrav i s moje strane Sleppy

Hvala na dobrodoslici,i lijepim rijecima.

Ne mora da znaci da ce ti biti u grijeh upisano ako se zelis baviti Jogom.Za mene je joga vrsta sporta,koji u istinu ima snage da pokrene misice koje mi mozda slabo il nikako micemo.
A sto se meditacije tice,ne mjenjam nista za svoj namaz.Jer dok u namazu stojim,sjedim,pregibavam se,dok se Allahu molim,nista me vise ne smiri.U tom stanju(dok se klanja) Allah dz.s napravi nevidljivi zid meleka(andjela) cuvaoca,te nemogu doticnome ni blizu prici.Ovo isto vazi i dok se Kur`an uci.
Dakle,ako ti radis jogu ne mora znaciti da vjerujes u statu-u
pozdrav

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Dec 2003, 03:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
Kada su jednog probuđenog zen majstora upitali: "Šta mislite gdje ćete otići poslije smrti?" On im odgovori: "U pakao. Tamo je pomoć najpotrebnija."

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 98 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs