banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 22:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Nov 2011, 22:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Oficir s ruzom je napisao:
Znaci nije bit u vremenu kad je nastala nazivom neka religija, nego je bit u pocetku vremena kad je ta "neka religija" bila bez naziva jer je oznacavala upravo ono sto Bog od nas sviju zeli....totalnu pokornost a to nastaje daaaaavno prije atributa Judaizam... :)


Definisi totalnu pokornost u vjeri koja od ljudi eksplicitno zahtijeva umjerenost.

Voljela bih upoznati covjeka koji je bezgrijesan. Ili sam ih vec upoznala - to su oni koje nazivamo licemjerima, zar ne ?

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 23:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
OK Oficire, hvala za odgovor. Kao sto rekoh, moje vidjenje vjere je takvo da ja ni u jednom njenom dijelu ne nalazim nista ekstremno, za mene upravo u tome lezi njena ljepota. Izbjegavanje pica npr. za mene nije vjerska praksa nego cist zdrav razum. Meni zdrav razum kaze da se necu izvrnuti poslije jedne case vina ali mi kaze i da ne treba pretjerivati. Shodno tome, ako meni spisi kazu da izbjegavam vino, ne znaci da mi namecu neku zapovijed nego mi savjetuju da slusam zdrav razum koji mi takodje kaze da ne treba pretjerivati u picu. Upravo tako posmatram i zapovijesti. Pridrzavanje zapovijesti je za mene kao odrzavanje duse trijeznom od "alkohola" negativnih i destruktivnih emocija. Spisi nas uce slusanju vlastitog zdravog razuma, zato toliko pouka i mudrih izreka, spisi prosto kipte od njih. Kada bih naizust morao reci pet asocijacija koje mi dolaze na um kad razmisljam o Pismu, jedna od njih bi bila: "Sine moj, poslusaj savjet oca svoga..." Dosta cesto ces u Pismu naci da odredjeni segmenti pocinju tim i slicnim rijecima, pogotovo mudrosti..

Znaci moje cvrsto pridrzavanje Pisma ne mogu zamisliti da zavrsi u ekstremizmu, nego u mudrosti, da budem uzor drugima u svakom pogledu, da me nazovu mudrim, razboritim, pouzdanim, itd...

Spomenuo si to drustvo koje se voli oduzeti petkom i to... Njihova vizija tebe moze biti ambivalentna, ne znam tacno kako te dozivljavaju, ali imaj na umu da bi ti ljudi mozda iskljucivo i jedino tebi povjerili kljuceve svog stana, upravo zato sto upraznjavas islam tako kako ga upraznjavas...

Rose, hvala i tebi na odgovoru. Vidim da si sklona sufizmu, volio bih kada bi napisala kako primjenjujes sufizam u svom zivotu. Znam jednog sufistu ovdje u AT, jednim dobrim dijelom su akademici, visoko rangirani ljudi u drustvu.

Btw. ja sam nedavno otvorio slicnu temu, pricalo se o tome kako ostati vjeran principima svoje vjere bez da se izolujemo od svijeta.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Nov 2011, 23:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Hristov je napisao:
Pridrzavanje zapovijesti je za mene kao odrzavanje duse trijeznom od "alkohola" negativnih i destruktivnih emocija.
Znaci moje cvrsto pridrzavanje Pisma ne mogu zamisliti da zavrsi u ekstremizmu, nego u mudrosti, da budem uzor drugima u svakom pogledu, da me nazovu mudrim, razboritim, pouzdanim, itd...


Potpuno isto i ja pokusavam u svakodnevnom zivotu. Uz to sto mi je najveca nagrada kada mi se ljudi osmijehnu - eto, mozda je to najvise sto neko moze i dobiti od drugog covjeka, bez velike filozofije. :)

Citiraj:
Rose, hvala i tebi na odgovoru. Vidim da si sklona sufizmu, volio bih kada bi napisala kako primjenjujes sufizam u svom zivotu. Znam jednog sufistu ovdje u AT, jednim dobrim dijelom su akademici, visoko rangirani ljudi u drustvu.


Jos nesto sto je tipicno za sufije je smisao za humor. Nema valjda nista teze od covjeka koji sebe uzima pretjerano ozbiljno. Besmisleno mi je sada nabrajati sta sve radim u svakodnevnom zivvotu, ali znam da ljude dijelim samo po principu da li su dobri ili losi. Dobrota je jedino sto me u covjeku impresionira i trudim se i sama biti takvom. Uz to sto pokusavam biti stroza prema sebi nego prema drugima, ne pricam okolo o drugim ljudima, trudim se da se ne ljutim i da vise oprastam nego se ispricavam. Nisam nikome nista duzna i stalno radim. Jedino sam neskromna po pitanju garderobe. :oops: Volim se dotjerivati i tu nisam mnogo odmakla od tipicnog zenska. :oops: Po pitanju ostalih stvari sam prilicno skromna i zadovoljna zivotom. Valjda mi Dragi Bog malo progleda kroz prste akoBogda.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 00:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Japanese_rose je napisao:
Jedino sam neskromna po pitanju garderobe. :oops: Volim se dotjerivati i tu nisam mnogo odmakla od tipicnog zenska. :oops:


Da ti mozda nisi Ilda Saulic? :lol: :D Ona se inace drzi Titove: "Trosi, trosi i trosi, ako treba i zaduzi se!", pogotovo kad je garderoba u pitanju :D

Hvala na odgovoru, pravo nekako lijepo kad vidis da se ljudi trude da zive po svojoj savjesti, da se ne prepustaju letargiji i hedonizmu.

Negdje sam procitao na forumu, neko je napisao da se neke stvari ne mogu kontrolisati kad je covjek blizak sa nekim, npr. sa roditeljima brzo gubimo strpljenje i sl. dreknemo se na njih i nerviramo zbog iracionalnih stvari koje nisu vrijedne pomena. Takve stvari su najbolji test nase vjere, kad se bez napora, neobjasnjivo, vise NE ljutimo zbog stvari zbog kojih smo se prije neobjasnjivo ljutili. Znaci kad to postane dio nase licnosti. Sto je interesantno, takve promjene su neprimjetne, nakon nekoliko godina te nesto podsjeti kako si reagovao/la na neke stvari davno prije, i smijes se sebi i pitas se da li si to zaista bio/la ti.

Laku noc, odoh baciti svoje kosti u krevet.

Spoiler:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-lw36uY6xAM[/youtube]

Slika

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 13:32 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Elvis Presley je napisao:
Ja govorim o nastanku monoteistickog sistema ideja, ucenja kako hoces. A to se odnosi na judaizam (naravno, ako kao kriterij uzmemo prvi masovniji monoteisticki pokret).


Ti kao kriterij uzimas Judaizam kao ime koji ima karakteristike danasnje vjere koju prakticiraju zidovi...medjutim vjera Musaova a.s. i Ibrahimova upravo prema kriterijima sljednosti ili nastanka vjere nije bila Judaizam...jer Judaizam se javlja dosta kasnije...nego je bila vjera "Pokornosti Bogu"...

Dakle
Elvis Presley je napisao:
Ne moze nesto sto dolazi hronoloski posljednje da bude izvorno.


Perfektno receno...ajd onda objasni kako Judaizam koji dolazi hronoloski poslije vjere Adema a.s., Ibrahima a.s. Musa a.s. moze da bude ispred svih...i prva od masovnijih religija koja je prakticirala vjeru u jednog Boga ???

Gledano godinom kad je doslo do historijskog buma islama, ta godina je godina pocetka Objave Poslaniku Muhammedu s.a.w.s....to je ono sto ti pratis...datume, e sad sta ti mislis da li je negdje u nekom djelu zemlje bilo Islama i prije Muhammeda s.a.w.s....mozda ces reci nije, jer nema historijskih izvora, medjutim sve ti religije govore da su postojali Poslanici i prije Muhammeda s.a.w.s. a koji nisu zvani od naroda Judeisti a njihova vjera nije zvana Judaizmom...
Rijec "krscanstvo" dolazi dosta godina kasnije, cak kasnije od nakon Isusove smrti...
Kad bi Isus bio ziv i kad bi ga pitali koja je njegova vjera da nam je opise...siguran sam da ne bi rekao da je "krscanin"...jer za tu rijec nije ni znao da postoji, niti da je "Judeist"jer se jos za zivota odrekao njihove vjere, rekao bi za sebe da svim svojim bicem pripada vjeri koja totalno postuje Bozju volju u svim segmentima...

Kroz sve moje postove na ovoj temi stalno up'otrebaljavam dvije rijeci koje su vezane za Poslanike s.a.w.s., za sve njih...to su rijeci Poslanik i Vjerovjesnik...svaki Poslanik je i Vjerovjesnik a svaki vjerovjesnik nije Poslanik...(razlika je u donosenju pravila ili zakona odnosno fikha...a dogma ili iman kod sviju je isti) ...svi su poslanici braca po vjeri...ali ne i po vjerozakonu koji se upravo mjenjao dolaskom odredjenih vremena...i jos nesto ....svi oni i Poslanici s.a.w.s.i Vjerovjesnici su bili reformatori...naravno osim onog prvog Adema a.s.....
Znaci nista novo nisu donosili po pitanju dogme, ali su imali ponekad nesto novo po pitanju zakona ili fikha...

Paradox ne postoji po tom pitanju... :)


Japanese_rose je napisao:
Definisi totalnu pokornost u vjeri koja od ljudi eksplicitno zahtijeva umjerenost.



Jako dobro pitanje....

Evo u najrakcem totalna pokornost je umjerenost.
Medjutim bolje ce oslikati jedan konkretan primjer, evo recimo mog dzemata....

Za vrijeme hutbe, petkom hodza govori o umjerenosti u vjeri ...divna tema, medjutim poznajuci moje mjesto u kojem znam 95 % naroda...kazem da oni uopste nisu umjereni...jer najcistiji primjer umjerenosti u vjeri je primjer Poslanika s.a.w.s....a kakv je njegov primjer
1 sehadet
2 namaz ...eh vec na koraku br. 2 vidimo koliko nas ima umjerenih u vjeri ili lijenih u vjeri koji se oslanjaju na rijec "Bog je Milostiv" iako je Allah s.w.t. najmilostivi prema Poslaniku s.a.w.s. ovaj je imao namaz citavog zivota, medjutim u masi ljudi od 100 njih 3-4 redovno klanjaju oni ostali nista, e sad znaci li to da ovih 96-97 lkjhudi od njih 100 predstavlja umjerenost a ovih 3-4 predstavljaju extrem jer obavljaju 2. islamski sart kojeg nije bio oslobodjen nitiijedan Poslanik ili melek.
3. Post...posto je jednom godisnje primjetio sam da vise naroda posti njih oko 70 % medjutim opet ne upraznjavaju i namaz s postom , jer eto kad se posti ne treba se klanjati...znaci li to opet da su tih 70 % umjereni a onih 30 % extremni
4. zekat....i kad ko ima novac ne daje ...o tome nemam ni primjera
5. hadzdz...da ne idemo u farzove hadzdza...

Biti umjeren u Islamu ne znaci, svjesno izostavljati Bozje naredbe, cak i ne smatrajuci da je to grijeh, a oslanjati se na Milost ...

Da skratim...Umjerenost u Islamu podrazumjeva u obredoslovlju da se ispostuju FARZOVI, a u odnosu prema ljudima da se drugom ne zeli ono sto se nebi zeljelo i samom sebi...znaci nema mjesta terorizmu bilo koje vrste.

Japanese_rose je napisao:
Voljela bih upoznati covjeka koji je bezgrijesan. Ili sam ih vec upoznala - to su oni koje nazivamo licemjerima, zar ne ?


Bezgrjesnog nema, ali ima ljudi koji ne smatraju grijeh grijehom... :)

Hristov je napisao:
Btw. ja sam nedavno otvorio slicnu temu, pricalo se o tome kako ostati vjeran principima svoje vjere bez da se izolujemo od svijeta.


Mislio sam ti to i spomenuti u proslom primjeru, ali nisam bio siguran da sam zapamtio one stvari o kojima smo pricali....sjecam se te teme...
E ovo je slicno samo za nijansu "extremnije"... :D

Hristov je napisao:
Takve stvari su najbolji test nase vjere, kad se bez napora, neobjasnjivo, vise NE ljutimo zbog stvari zbog kojih smo se prije neobjasnjivo ljutili.


To je ono sto i ovdje treba moci...ne cini odmah defanzivu, jer neko ko je promjenio odredjeni segment svog zivota ne mora uopste da znaci da je to promjenio da bi privukao vasu paznju, ako gledate to tako onda ste vi / mi narcisoidni jer smatramo da je neko nesto uradio zbog nas a ne zbog sebe ili zbog Boga ( a ovo drugo je jos teze prihvatiti jer nam odmah pred oci stoji slika extremizma i kud bi druzenje s takvom osobom od tog momenta moglo da odvede)....

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 13:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Oficir s ruzom je napisao:
Ti kao kriterij uzimas Judaizam kao ime koji ima karakteristike danasnje vjere koju prakticiraju zidovi...medjutim vjera Musaova a.s. i Ibrahimova upravo prema kriterijima sljednosti ili nastanka vjere nije bila Judaizam...jer Judaizam se javlja dosta kasnije...nego je bila vjera "Pokornosti Bogu"...

Ja kao kriterijum uzimam vjerske spise judaizma koji su ujedno i prvi dokumenti o tim tvojim poslanicima. Ponavljam, kada je nastalo ime ili kakve su karakteristike danas nije bitno, osnova se nije promijenila a osnova je u svetim knjigama i opstem skupu vjerovanja a ona pocinju od Jevreja.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 14:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Izvorno praktikovanje vjere... mislim da bez čista srca sve pada u vodu ma kako se vjerno držali "rituala".
Gdje ima prerasuda, iole mržnje ili zlopamćenja, egoizma, samodopadljivosti sve pada u vodu.
Pobijediti sebe je teže nego pobijediti čitavi svijet.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 14:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Oficir s ruzom je napisao:
Kad bi Isus bio ziv i kad bi ga pitali koja je njegova vjera da nam je opise...siguran sam da ne bi rekao da je "krscanin"...jer za tu rijec nije ni znao da postoji, niti da je "Judeist" jer se jos za zivota odrekao njihove vjere, rekao bi za sebe da svim svojim bicem pripada vjeri koja totalno postuje Bozju volju u svim segmentima...

Nije se odrekao Izraelskog vjerovanja već samo načina na koji su ga tumačili (Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nisam došao da pokvarim, nego da ispunim). Isto kao što bi se Muhamed danas odrekao onoga kako se Islam tumači. Kao i Hrist onoga što se smatra pod hrišćanstvom. A tek da ne govorimo kako same Nebeske Ličnosti gledaju na današnje islamce, hrišćane, izraelce.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 15:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
+1

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 15:14 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2011, 12:09
Postovi: 92
Vader je napisao:
Oficir s ruzom je napisao:
Kad bi Isus bio ziv i kad bi ga pitali koja je njegova vjera da nam je opise...siguran sam da ne bi rekao da je "krscanin"...jer za tu rijec nije ni znao da postoji, niti da je "Judeist" jer se jos za zivota odrekao njihove vjere, rekao bi za sebe da svim svojim bicem pripada vjeri koja totalno postuje Bozju volju u svim segmentima...

Nije se odrekao Izraelskog vjerovanja već samo načina na koji su ga tumačili (Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nisam došao da pokvarim, nego da ispunim). Isto kao što bi se Muhamed danas odrekao onoga kako se Islam tumači. Kao i Hrist onoga što se smatra pod hrišćanstvom. A tek da ne govorimo kako same Nebeske Ličnosti gledaju na današnje islamce, hrišćane, izraelce.


Kako je vrijeme odmicalo, ljudi su učinili svoje.
Božanske poruke su poprimile i neke druge neautentične dimenzije.
A kasnije dolaze i raskoli.
Valjda je tako i prirodno. Rijeka je čista jedino na vrelu/izvoru dok nizvodno što dalje idemo postaje mutna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 16:10 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Elvis Presley je napisao:
Ja kao kriterijum uzimam vjerske spise judaizma koji su ujedno i prvi dokumenti o tim tvojim poslanicima. Ponavljam, kada je nastalo ime ili kakve su karakteristike danas nije bitno, osnova se nije promijenila a osnova je u svetim knjigama i opstem skupu vjerovanja a ona pocinju od Jevreja.


Da li je Nuh a.s. bio Jevrej ???

Nije...

Od koga je potekla njegova vjera...da li od vjere koja dolazi kasnije...vratimo se jos za stepen nazad, hronoloski naravno, od koga je potekla Ibrahimova a.s. vjera...Sta mislis da li isto od naroda Jevrejskog koji se pojvaljuje vjekovima kasnije???

I na kraju niti Adem a.s. nije bio Jevrej???

Ti vezes kriterij za jednu naciju konkretno Jevreje...ali bilo je onih koji su se "totalno pokoravali Bogu" i daaavno prije postanka te nacije...bila su plemena, pa cak i pojedinci poput Ibrahima koji se sam samcat okarakteriziran kao ummet ili covjek cije je vjerovanje ravno jacini vjerovanja jednog naroda, zatim Hidr koji se javlja jos u vremenu Musa a.s....cak Musa a.s. uci o vjerovanju od Hidra...

Pogresno je imati kriterij koji je vezan za jednu naciju...jer grupe ljudi koji su obdrzavali "totalno pokoravanje Bogu" su uvjek postojale kroz istoriju makar se nekad pojavljuju i sami pojedinci, bez grupa...poput Ibrahima a.s. i nisu vezane za naciju niti cak podneblje...

Knjige su ok....medjutim Ibrahimu a.s. nije data Knjiga nego suhufi (svezci)...sta sad s njim...znaci niti je bio Jevrej niti mu je data Knjiga, ali je imao vjerozakon kao ni Nuhu a.s. kao i Ademu a.s. kao Situ, Idrisu, Hudu, Salihu,Lutu, Zulkarnejnu, Ismailu, Ishaku...itd.

Poslanika je bilo 313 ...a vjerovjesnika 124 000...Sta mislis da li su svi Vjerovjesnici i Poslanici dolazili iz Jevrejskog naroda koji se pojavljuje vjekovima i vjekovima poslije Adema a.s.???

Vader je napisao:
Nije se odrekao Izraelskog vjerovanja već samo načina na koji su ga tumačili (Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nisam došao da pokvarim, nego da ispunim).


Posto je Isa a.s. specifican slucaj...(a to podrazumjeva da bi daleko otisli s teme) reci cemo da je bio i Poslanik i Vjerovjesnik i reformator, da se odrekao nacina vjerovanja i vratio narod (ili bar one koje je uspio) na stazu "totalne predanosti i pokornosti Bogu" koju su jevreji u to doba bili zanemarili i, narocito s toga sto se kler pretvorio u licemjere...
Poslana mu je Knjiga koja je trebala da zamjeni (ublazi) Mojsijev zakon....naravno nije mu poslana nova dogma ili vjera drugacija od one koju je propagirao Mojsije...

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 19:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Oficir s ruzom je napisao:
Pogresno je imati kriterij koji je vezan za jednu naciju...jer grupe ljudi koji su obdrzavali "totalno pokoravanje Bogu" su uvjek postojale kroz istoriju makar se nekad pojavljuju i sami pojedinci, bez grupa...poput Ibrahima a.s. i nisu vezane za naciju niti cak podneblje...

Hehe, pokusavaj ti igrati na tu kartu ali ne ide.
Pisao je i Tolkin o vilenjacima i orcima pa to ne znaci da postoje.

Avram se mozda ne veze ni za jednu naciju konkretno u svetim spisima ali prvi dokument u kojem se pominje Avram je Knjiga Postanka.
Uostalom, danas postoji poprilicno velik konseznus da je Avram oslikavao i simbolisao jevrejski narod pod Vavilonom i kasnije Persijom i da je on Eponim za Jevreje. E sad sto njega kasnije svojataju i hriscani i muslimani to je druga stvar.

Kao sto rekoh, stvar je poprilicno jednostavna, radi se o prostoj hronologiji. Hriscani i muslimani kasne za Jevrejeima nekoliko vijekova i to se nikada nece promjeniti. Zato se i prodaje ta spika o jednom Bogu a vise objava, Avramu kao ocu vise nacija a Adamu kao ocu svih ljudi itd.

To je ovaj fazon:
Slika

:)

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Nov 2011, 20:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Oficir s ruzom je napisao:
reci cemo da je bio i Poslanik i Vjerovjesnik i reformator

Kako se muslimani uvrijede kada neko nešto napiše o Muhamedu što ne stoji u Kuranu, zamisli da ja kažem da je Muhamed bio plagijator, lažov i običan političar koji je smislio način da pokuša ujediniti arapska plemena koja su se klala međusobno, to bi bila uvreda jel da?
Jednako tako je uvredljivo ovo što ti pišeš za Isusa, Isus je bio ono što Biblija kaže da jeste, ništa više i ništa manje, Božij Sin i spasitelj, onaj kojega je Bog poslao da otkupi grijehe čovječanstva, alfa i omega, prvi i poslijednji.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2011, 00:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Elvis Presley je napisao:
Hehe, pokusavaj ti igrati na tu kartu ali ne ide.


Bitno je da obojica znamo da si shvatio poentu...ali...ali...ali ...i jos jednom ...ali... :D

Elvis Presley je napisao:
Avram se mozda ne veze ni za jednu naciju konkretno u svetim spisima ali prvi dokument u kojem se pominje Avram je Knjiga Postanka.


Mislim da se vec ponavljas i da si samo drugacije upakovao ideju...sad si samo s nacije, pa s knjige presao na odredjeni dio knjige, a poslije ces mozda kao argument staviti tacno poglavlje...to sto atomiziras argument je i dalje jedan te isti argument...Kuca Ibrahimova a.s. je kaba u sred Mekke...to je najstariji relikvij koji je vezan za Ibrahima a.s. cak stariji i od same knjige Postanka ciji su djelovi pisani poslije zivota Ibrahima a.s....ali kucu ili Kabu Ibrahim a.s. je gradio licno za svog zivota....dakle po tvom razmisljanju svi bi Judejci i krscani trebali biti muslimani jer je Ibrahim a.s. napravio Kabu koja od vijeke vjekova se nalazi u rukama Arapa-muslimana.
Krscanstvo ne znam da li je postojalo u doba Ibrahima a.s. i u kom obliku, Judeizma nije bilo, Islama jest...ne islama kakvog je dobio Objavom Muhammed s.a.w.s jer je razlika u fikhu...al ne u dogmi.

old fashion men je napisao:
Citiraj:
Oficir s ruzom je napisao:
reci cemo da je bio i Poslanik i Vjerovjesnik i reformator


Kako se muslimani uvrijede kada neko nešto napiše o Muhamedu što ne stoji u Kuranu, zamisli da ja kažem da je Muhamed bio plagijator, lažov i običan političar koji je smislio način da pokuša ujediniti arapska plemena koja su se klala međusobno, to bi bila uvreda jel da?
Jednako tako je uvredljivo ovo što ti pišeš za Isusa, Isus je bio ono što Biblija kaže da jeste, ništa više i ništa manje, Božij Sin i spasitelj, onaj kojega je Bog poslao da otkupi grijehe čovječanstva, alfa i omega, prvi i poslijednji.


Kad kazem da je Isusu bio Poslanik (to je dobra osobina) Vjerovjesnik (to je plemenita osobina), reformator ( to je casna i hrabra osobina) zamoljavam ostale krscane da kazu da li sam s ovim osobinama uvrijedio njih ili Isusa koji se spominje u Bibliji recite: Hristove, Vederu, spavacu...a ti kad spomenes da je Muhammed s.a.w.s bio lazov, plegijator i obicni politicar...tu bas ne vidim dobrih osobina nego uvrede...

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2011, 00:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
P.S. zaboravih napisati Elvisu ovo za evoluciju...

Ne znam koje boje koze je bio Adem a.s. mozda je bio nesto izmedju, nisam siguran da je bio bijel...
al mozda bi najbjelji ljudi trebali biti oni iz prasume Amazon...a oni crni...hm

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2011, 00:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Oficir s ruzom je napisao:
Kuca Ibrahimova a.s. je kaba u sred Mekke...to je najstariji relikvij koji je vezan za Ibrahima a.s. cak stariji i od same knjige Postanka ciji su djelovi pisani poslije zivota Ibrahima a.s....ali kucu ili Kabu Ibrahim a.s. je gradio licno za svog zivota....dakle po tvom razmisljanju svi bi Judejci i krscani trebali biti muslimani jer je Ibrahim a.s. napravio Kabu koja od vijeke vjekova se nalazi u rukama Arapa-muslimana.

Hahaha, o majko.
Znaci ako ja sad napisem dokument u kojem navodim da je Adam bio Srbin i da je Eden zapravo malo mjesto u Potkozarju to znaci da je Adam Srbin i da su Srbi najstariji narod.
Covjece nemoj biti smijesan kao neki kvaziistoricari ili slicne dijabole koje se koriste bezveznim lupetanjima kao naucnim argumentima. Nisi valjda tako nisko spao.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2011, 09:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Oficir s ruzom je napisao:
Jako dobro pitanje....


Ko je u pitanje dovodio osnovne postavke ( 5 islamskih sarta ) Islama ? :roll: O napisanom ti nemam reci sta, osim da ti neces odgovarati za tudje grijehove, a drugi nece odgovarati za tvoje. Posmatraj sebe vise nego druge i svima ces uciniti uslugu. Ljudi se ni na sta ne mogu natjerati, a nekad je bolje cutati nego negativno pisati o onima koji ti nista nisu naudili, a mozda su bolji od tebe ( ti to ne znas, pa se pokusaj toga drzati ).

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2011, 16:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Oficir s ruzom je napisao:
Kad kazem da je Isusu bio Poslanik (to je dobra osobina) Vjerovjesnik (to je plemenita osobina), reformator ( to je casna i hrabra osobina) zamoljavam ostale krscane da kazu da li sam s ovim osobinama uvrijedio njih ili Isusa koji se spominje u Bibliji recite: Hristove, Vederu, spavacu...a ti kad spomenes da je Muhammed s.a.w.s bio lazov, plegijator i obicni politicar...tu bas ne vidim dobrih osobina nego uvrede...

Muhamed je bio dobar čovjek, veoma bogat i pošten trgovac, svoje sluge je slao da rade i trguju za njega, on sam nije znao pisati ali je imao obrazovanih sluga, koji su za njega trgovali sa raznim narodima i morali su znati i jezike tih raznih okolnih naroda. Prenoseći Muhamedu šta su vidjeli i čuli prenjeli su mu i sveto pismo, on je slušao kako mu ga čitaju i počeo da mudruje onako kako on to shvata, slugama je dao da zapisuju njegovo mudrovanje i dobili smo prvu interpretaciju Biblije (naravno skroz pogrešnu), kasnije je shvatio da bi monoteizam mogao biti riješenje za ujedinjenje arapskih plemena i počeo je za taj cilj ulagati svoj novac i graditi svojevrsnu političku karijeru.

Jesam li ovim textom uvrijedio Muhameda ili napisao nešto loše o njemu?

Ipak bi me većina muslimana zbog ovoga razapela jer ne odgovara onome što oni vjeruju, ovo da napišu neke novine, uredništvo tih novina bi dobilo prijetnje, a možda i koji Molotovljev.

Međutim, vi muslimani sebi dopuštate da Isusu oduzimate značenje i svrhu i još kao trebamo vam aplaudirati jer ga kao i vi poštujete i o njemu govorite u superlativima, pa eto i ja sam o muhamedu govorio o superlativima, nastranu što je ovo što sam napisao notorna činjenica.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Nov 2011, 17:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
old fashion men je napisao:
Međutim, vi muslimani sebi dopuštate da Isusu oduzimate značenje i svrhu i još kao trebamo vam aplaudirati jer ga kao i vi poštujete i o njemu govorite u superlativima, pa eto i ja sam o muhamedu govorio o superlativima, nastranu što je ovo što sam napisao notorna činjenica.

Hmm, postoje naznake da Muhamed jeste stvarno bio nepismen i da je zeni govorio da mu zapisuje Kuran ali ipak nema nekih sigurnijih dokaza za to.
Sto se tice ostalog, to je vrlo vjerovatno i istina, jos treba napomenuti da je Muhamed ucestvovao i u ratu protiv naroda Meke.

Ali necemo sad biti takvi.
Treba onda napomenuti da je hriscanstvo najobicniji plagijat koji je iskoristio Stari zavjet i religiju Jevreja, ucenje Platona i stoicke skole, vjerski dualizam od ucenja Zaratustre, asketizam takodje od vjerskih ucenja Persije itd.
A to su notorne cinjenice.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Nov 2011, 00:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Elvis Presley je napisao:
Hahaha, o majko.
Znaci ako ja sad napisem dokument u kojem navodim da je Adam bio Srbin i da je Eden zapravo malo mjesto u Potkozarju to znaci da je Adam Srbin i da su Srbi najstariji narod.


Kaba jest dokument ali nije pisani dokument... :D...nego neodgovori mi ..dakle...Da li bi svi Jevreji trebali postati muslimani, obzirom na vremensku razliku pisanja Starog Zavjeta ???
Prosto za odgovoriti ako se razmislja poput tebe.

Elvis Presley je napisao:
Covjece nemoj biti smijesan kao neki kvaziistoricari ili slicne dijabole koje se koriste bezveznim lupetanjima kao naucnim argumentima. Nisi valjda tako nisko spao.


Et'.

Japanese_rose je napisao:
Ko je u pitanje dovodio osnovne postavke ( 5 islamskih sarta ) Islama ?


To je srednji put...Pitanje je bilo opcenito...tako i odgovorih.
Japanese_rose je napisao:
Posmatraj sebe vise nego druge i svima ces uciniti uslugu.

I nikad dawa nece postojati...."Vjernik je vjerniku ogledalo".

old fashion men je napisao:
Muhamed je bio dobar čovjek, veoma bogat i pošten trgovac, svoje sluge je slao da rade i trguju za njega, on sam nije znao pisati ali je imao obrazovanih sluga, koji su za njega trgovali sa raznim narodima i morali su znati i jezike tih raznih okolnih naroda


Aferim Old...Aferim ti.

old fashion men je napisao:
Prenoseći Muhamedu šta su vidjeli i čuli prenjeli su mu i sveto pismo, on je slušao kako mu ga čitaju i počeo da mudruje onako kako on to shvata, slugama je dao da zapisuju njegovo mudrovanje i dobili smo prvu interpretaciju Biblije (naravno skroz pogrešnu), kasnije je shvatio da bi monoteizam mogao biti riješenje za ujedinjenje arapskih plemena i počeo je za taj cilj ulagati svoj novac i graditi svojevrsnu političku karijeru.


Bravo....to je tvoje misljenje...i sve dok budes na ovaj nacin pricao s muslimanima nikad necemo imati problema...medjutim kad budes u razgovoru govorio rijeci, lazljivac, prevarant i sl...tad je belaj.
old fashion men je napisao:
Jesam li ovim textom uvrijedio Muhameda ili napisao nešto loše o njemu?


Evo ja ti kazem da nisi (shodno tvom nacinu gledanja stvari)...nikakav problem...nesikiraj se necu ja tako lahko "pomevliditi" :D

Elvis Presley je napisao:
Hmm, postoje naznake da Muhamed jeste stvarno bio nepismen i da je zeni govorio da mu zapisuje Kuran ali ipak nema nekih sigurnijih dokaza za to.


Naravno da nema...vjerovatnoca i mogucnost su dvije razlicite stvari.

Elvis Presley je napisao:
Sto se tice ostalog, to je vrlo vjerovatno i istina, jos treba napomenuti da je Muhamed ucestvovao i u ratu protiv naroda Meke.


Da i...?

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs