banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 22:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 26 Avg 2011, 09:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
ajkula je napisao:
Talija je napisao:
Kod nas ovdje ima izreka da se na sv. Iliju ne valja kupati u rijeci. Niko ne kaže da to ima neke veze sa religijom, nego zato što je dan sv. Ilije pada 2. avgusta kad su velike vreline, a rijeka i ljeti i zimi uvijek iste temperature. Znači, ima logike.

A sta je sa 3.4.5. itd avgustom? Ni tada se ne valja kupati?

Pa isto, samo lakše je ljudima bilo zapamtiti da je to na dan Sv. Ilije a podrazumjeva se da je to i nekoliko dana prije i poslije.
Možda je po nekim drugim mjestima bila druga priča, ali ovdje kontam da je to zbog izuzetno hladne rijeke i izuzetno toplih avgustovskih dana.
Za vrijeme rata, kad je otpadala svaka misao o moru (hr primorje - zaboravi, cg primorje - nikakav put, a nema se goriva) mnogi su se kupali u rijeci i dešavalo se (čak i previše) da nekog kupača drmne srčka.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 13:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Jasno mi je o cemu pricas ali vrucine su i u Julu mjesecu kao i komplet Avgust ali je u nasem narodu obicaj da se ne kupa bas toga dana, a ja kazem da meni licno to nema smisla.

Na Hr primorju je samo u Julu mjesecu umrlo preko 10 ljudi u roku od 2 dana upravo od srcke..A temp mora se mijenja.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 13:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Mnogo šta nema baš neke veze ali se narod i dalje pridržava iz navike, čak neke stvari se ne mogu povezati ni sa čim, npr. ne valja se šišati četvrtkom (???) ili kidati nokte tim i tim danom.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 13:49 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13222
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma narodno praznovjerje...

ja ko klinac sam uzivao da zasijem carape, vezem goblene il kako se vec zvalo (strumfeta mi bila omiljena) i to na crveno slovo..stara vazda galamila kao nemoj ubost ces se...a ja se izbodem bilo ono crveno slovo il ne..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 20:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nekad mi se i omakne nešto nekim svečanim danom, ali nedjeljom nikad, jednostavno je tako od malih nogu.
Bez obzira što je subota sedmi dan, nedjelja mi je dan za odmor u bukvalnom smislu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 21:07 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Jul 2011, 11:12
Postovi: 26
Bogami ljudi, danas je bila havarija na Vrbanji, merak kupat se, ziv sam, Bogu hvala :D

_________________
NOBODY IS PERFECT!

...I am nobody :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Avg 2011, 21:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Talija je napisao:
Bez obzira što je subota sedmi dan, nedjelja mi je dan za odmor u bukvalnom smislu.


Meni oba dana :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 15:37 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
old fashion men je napisao:
A pošto je sam Hrist rekao da oni koji hoće njega da slijede trebaju da odbace paganske običaje i vjerovanja i da se obuku u novu osobnost, to onda jasno implicira da Srbi nisu hrišćani, niti je pravoslavna crkva hrišćanska, naravno kao što to nije ni katolička. :wink:

Ni Hrist nije hrišćanin nego jevrej....A nisu ni JS.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 15:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Pa ko je rekao da hrist nije bio jevrej, a po čemu zaključuješ da JS nisu hrišćani?

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 15:48 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
old fashion men je napisao:
Pa ko je rekao da hrist nije bio jevrej, a po čemu zaključuješ da JS nisu hrišćani?

Zašto bi onda oni koji slijeda Hrista morali biti hrišćani? To kažem,jer pežorativno govoriš o tome kako pravoslavna i katolička crkva nisu hrišćanske...Hrišćanstvo je i onako izmislio neko ne radi Hrista,nego radi moći i....u svim oblicima i derivatima.
Oko JS nemama živaca sada za raspravu...Kasnije...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 15:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Zoka hrišćanstvo niko nije izmislio, to je nastavak starozavjetne priče, a slijedbenici Hrista su hrišćani, a sam Hrist je dao jasne i nedvosmislene upute ko su njegovi slijedbenici i kako da se ponašaju, dakle u hrišćanstvu je sve jasno jer se Hrist pobrinuo za to i dao jasne upute i smijernice, tako da se oni koji nisu hrišćani odmah prepoznaju.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 16:00 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
To tako ti gledaš....Ja gledam na Hrista kao na filozofa,reformatora Judeizma koji nije htio napraviti novu religiju u čijem centru će biti on.....Hrišćanstvo su napravili Hristovi učenici,posebno ambiciozni sv.Pavle,a ogromnu ulogu u oblikovanju hrišćanstva je napravio car Konstantin. Nebitno. Ovo je rasprava za neku drugu temu...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 16:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Zoka nema tu ja gledam ti gledaš ovo ono, stvar je kristalno jasna, dakle šta uzimamo za referencu o Hristu i njegovom životu, Bibliju ili nešto drugo?
Ako je ta referenca Biblija onda je sve jasno i nema se šta raspravljati, a da se u toj raspravi ne koristimo Biblijom, a ukoliko je polazna tj. referentna tačka nešto drugo, a ne Biblija, onda su svakakve špekulacije, teorije i mišljenja moguća, pa čak i tvoja teorija.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 21:39 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Šta uzimam za referencu? Sve.Istorijske podatke,duh vremena,političke motive svjetovne i vjerske vlasti....Sve....Sve što je moglo da dovede da neko ko za sebe nigdje nije izjavio da je sin Božiji više nego ja i ti bude proglašen Bogom.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 21:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Momci, jesmo iscrpili sve argumente o Preobrazenju? Ako jesmo da vi tu vasu prepisku prebacite na odgovarajucu temu

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Avg 2011, 22:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
_zoka je napisao:
Šta uzimam za referencu? Sve.Istorijske podatke,duh vremena,političke motive svjetovne i vjerske vlasti....Sve....Sve što je moglo da dovede da neko ko za sebe nigdje nije izjavio da je sin Božiji više nego ja i ti bude proglašen Bogom.

Koje istorijske podatke?
Isus je za sebe mnogo puta izjavio da je sin Božiji, i nikad nije proglašen Bogom niti je tvrdio da je Bog, a to šta pagani, nazovihrišćani iskrivljuju i prilagođavaju svojoj paganskoj religij je važno koliko i sabrane misli babe vange.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Sep 2011, 19:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Ako sretneš Marijuanu pozdravi ga.
Nemam ja fashion men ništa protiv tebe kao recimo svedoka već se ne slažem sa dobrim delom vašeg učenja ali...ali, to nije razlog da ne možemo razgovarati.
U temi o sekti se apsolutno slažemo ali ovde umesto preobraženja tema je malo skrenuta i to ribica nije intervenisala ali dobro...možeš li nešto reći o Arhanđelu Mihajlu i o Isusu?
Pozdrav.

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs