banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 04:52

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 263 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 07 Apr 2010, 12:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
I ja sticem utisak da su vecini internet kriticara hriscanstva islamske denominacije reference potpuno iste.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 12:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Nema sta da ti se cini, osh da ti dam koji link? :lol:

A smijesno je takodjer kako odgovaraju na pitanja u vezi islama. Kad im postavis pitanje onda udaraju po Pismu. Tako na jednom predavanju na americkom univerzitetu bio neki islamski propovjednik, i pita ga neka djevojka zasto zene u islamu moraju hodati pokrivene, na sta ce on: "Pa to ti i tvoja Biblija kaze" I kakav je sad to odgovor? :-?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 14:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Jako dobra i pametna tema....

Nije potrebno prelistavati Deedata, Naika, Badawija i sl...dovoljno je samo to o cemu raspravljate.

Prelazim na krscanstvo....samo dok se ne odlucim u koju denominaciju ostacu musliman.

Mery-ijevi imaju veliku sansu.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 15:15 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
mary juana je napisao:
Talija je napisao:
čije je jedinstveno ime Jehova - Jahve (JHVH). ).

Bog ima ime? :roll: Čini mi se da je taj akronim JHVH "izabran" baš zato što je neizgovoriv,jer Bog nema ime.....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
_zoka je napisao:
Bog ima ime? Čini mi se da je taj akronim JHVH "izabran" baš zato što je neizgovoriv,jer Bog nema ime....

Ako već hoćeš da učestvuješ u nekoj temi, malo se informiši.
Stvar je u tome da su se u hebrejskom jeziku koji je prvi jezik kojim je pisana Biblija pisali samo suglasnici, ne i samoglasnici. Kad su nadahnuti pisci ispisivali Božije ime, prirodno je da su jednako činili, pisali su samo suglasnike.
Dok je starohebrejski bio svakodnevni govorni jezik, izražavanje nije bio problem. Izraelcima bio je izgovor imena Božijeg blizak i kada bi ga vidjeli napisanog umetnuli bi samoglasnike u izgovoru bez razmišljanja (upravo kao što bismo i mi učinili kada naiđemo na kratice itd. ili npr.)

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:10 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Evo informisao se...i potvrdio ono što sam napisao...

Citiraj:
Bog se na hebrjskom zove El ili Elohim. Četveroslovno ime JHVH (u grčkom poznato kao tetragramrnaton), IZRIČITO IME - koje se koristi u mnogim prijevodima Biblije - ne izgovara se, a nama Židovima je potpuno neprihvatljiv pa čak i zabranjen pokušaj izgovaranja Izričitog Imena u obliku Jahve ili Jehova.
http://www.benevolencija.eu.org/content/view/236/27/
To kažu jevreji....a oni vjerovatno znaju malo više o tome od tebe.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Isto kao da kažeš da neko ko je po rođenju hrišćanin, ali pojma nema o hrišćanstvu mora znati više od nekog ko nije hrišćanin ali hrišćanstvo proučava godinama.
Prema tome link koji si postavio je laički, nije dovoljno biti jevrej po rođenju i znati sve o judaizmu, eto ti si možda hrišćanin po rođenju bi li da nešto pišeš o hrišćanstvu to automatski bilo referentno?
samo ovo govori sve o stručnosti i referentnosti ovog članka i o čemu se u biti radi:
Citiram "U nas Židova je vrlo teško, gotovo nemoguće, razlučiti što je vjera a što tradicija"
Dakle zbog toga što mnogi židovi zbog praznovjerja su prestali izgovarati Božije ime nije nikakva referenca, ono postoji i u Bibliji se pominje preko 7000 puta.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:34 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Prvo,nije link laički,to ja zvanična prezentacija Jevrejske zajednice BH,sigurno nije pravljen tek onako,ofrlje,nego uz stručnu pomoć jevrejskih vjerskih službenika.Evo i sa jednog islamskog sajta:
U jevrejskim svetim spisima javlja se više imena kojima se oslovljava dragi Bog. Najuzvišenije i najsvetije bilo je ime koje je u sebi krila sintagma JHVH, tzv. tetragram. Njega je smjeo izgovoriti samo prvosvećenik jedanput godišnje u jerusalemskome Hramu na dan Velikog oproštenja. Nakon konačnog rušenja Hrama od strane Rimljana 70. godine nove ere, pravi izgovor tog imena se gubi. Naime, prema jevrejskom učenju, zazivati Boga Njegovim Imenom znači sresti s Njegovom Zbiljom, a „onaj ko Ga zaziva Njegovim Imenom, taj mora da umre“. Od tada se prakticira Boga zazivati s ADONAJ, što znači „Gospodar moj“.
Drugo,tek maloprije vidjeh da si ti Jehovin svjedok.Odustajem od rasprave.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:39 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
Nisi mogao vidjeti da sam JS jer nisam, a tvoj komentar sve govori.
Što se tiče Božijeg imena upravo si rekao i potvrdio ono što ja tvrdim, odnosno što svi znaju.
Usporedi svoj prvi post sa ovim svojim trećim i bit će ti jasan zaokret.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:42 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Šta da usporedim....U prvom postu kažem da se ne izgovara,a u trećem da se izgovara jednom godišnje i od jedne određene osobe.
Možda i nisi JS ali na temi o JS to nisi demantovao,a i tvoje odbijanje vjerovanja u trojstvo samo potvrđuje moju sumnje....Moj komentar se odnosio na uzaludnost rasprave sa tobom,a ne na neko moje mišljenje o JS kao sekti,vjerskoj organizaciji ili sl....Ima ovde dovoljno teologa da raspravljaju sa tobom.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 16:52 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
_zoka je napisao:
Šta da usporedim....U prvom postu kažem da se ne izgovara,a u trećem da se izgovara jednom godišnje i od jedne određene osobe.

prvi zokin post
_zoka je napisao:
Bog ima ime? Čini mi se da je taj akronim JHVH "izabran" baš zato što je neizgovoriv,jer Bog nema ime.....

Primjećuješ li da si rekao ne da se ime ne izgovara kod jevreja, već da Bog nema ime.
A ime je izgovorivo samo se tad nisu pisali samoglasnici ne samo u Božijem imenu već uopšte, po tebi je onda sve neizgovorivo :roll:

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 17:10 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
daj nemoj vise citirati Harnera kad sam ti vec jednom pisao na temi sta covjek sam misli o JS sto su ga pogresno citirali, kao i ostale osobe..

takodje sam ti dao dokumenat gdje vodje JS priznaju da nemaju pojma o grckom ni jevrejskom, ne znaju ga ni procitati...ili opet iznova da sve postavljam...

ovo za JHWH prepustam zoki koji je super odradio....samo tebi nikad to nece biti jasno... :wink:

Talija je takodje skrenula paznju na dve Hristove prirode, a ja sam te pitao kratko i jasno da mi das tvoj odgovor koju prirodu po Biblji je Isus imao..

@Ahmede
sreco de malo grcki u ruke...al znaj da nije isti jezik kao arapski... :cat:

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 17:19 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
In order to present the appearance of scholarly backing for their translation of this verse, the Society had to intentionally misquote Dr. Julius R. Mantey and H.E. Dana's Manual Grammar of the Greek New Testament. Both Dana and Mantey firmly held to the historic Christian belief in the Triune God as is evident throughout their Grammar. The late Dr. Mantey had on several occasions issued statements concerning the misquotation of his statements by the Witnesses, even writing a letter to the Watchtower headquarters in Brooklyn demanding references and quotes from his book to be removed from their publications. They ignored his request!

They have also misquoted Philip B. Harner: Not only does Harner's article in the Journal of Biblical Literature not support the Watchtower's rendering of John 1:1, he emphatically argues against it! "Because of the word order used by John, the verse can only be interpreted to mean that the Word (Jesus) was God in the same sense as the Father."( Ron Rhodes Reasoning from the Scriptures with the Jehovah's Witnesses p.103-105)

Dr. Julius R. Mantey (who is even recognized by the Watchtower as a Greek scholar since they quote his book on page 1158 of their Kingdom Interlinear Translation): calls the Watchtower translation of John 1:1 "A grossly misleading translation. It is neither scholarly nor reasonable to translate John l:1 'the Word was a god. 'But of all the scholars in the world, so far as we know, none have translated this verse as Jehovah's Witnesses have done." "I was disturbed because they (the Watchtower) had misquoted me in support of their translation. I called their attention to the fact that the whole body of the New Testament was against their view. Throughout the New Testament, Jesus is glorified and magnified--yet here they were denigrating Him and making Him into a little god of pagan concept . .

Philip B. Harner:
"Perhaps the clause could be translated 'the Word had the same nature as God.' This would be one way of representing John's thought, which is, as I understand it, that ho logos, no less than ho theos, had the nature of theos." ("Qualitative Anarthrous Predicate Nouns: Mark 15:39 and John 1:1", Journal of Biblical Literature, 92,1 (March 1973), p. 87)

Charles T. Russell (1852-1916), the first President of the Watchtower Society sued a man named J.J. Ross for "defamatory libel" in March 1913. Ross, in his booklet, Some Facts About the Self-styled Pastor C.T. Russell wrote, "Russell does not know the dead languages." In the court room, Russell proved that Ross was right:

Attorney Staunton: Do you know the Greek Alphabet?
Russell: Oh, yes.
Attorney Staunton: Can you tell me the correct letters if you see them?
Russell: Some of them, I might make a mistake on some of them.
Attorney Staunton: Would you tell me the names of those on top of the page, page 447 I have got here? (Wescott & Hort Greek NT)
Russell: My way... (he was interrupted at this point and not allowed to explain)
Attorney Staunton: Are you familiar with the Greek language?
Russell: NO.

Fredrick W. Franz, current President of the Watchtower Society, in a Scottish Court case (Walsh vs. Latham, 1954) said the following:
Attorney: Have you also made yourself familiar with Hebrew?
Franz: Yes....
Attorney: So that you have a substantial linguistic apparatus at your command?
Franz: Yes, for use in my biblical work.
Attorney: I think you are able to read and follow the Bible in Hebrew, Greek, Latin, Spanish, Portuguese, German and French?
Franz: Yes....
Attorney: You, yourself, read and speak Hebrew, do you?
Franz: I do not speak Hebrew.
Attorney: You do not?
Franz: No.
Attorney: Can you, yourself, translate that into Hebrew?
Franz: Which?
Attorney: That fourth verse of the second chapter of Genesis?
Franz: You mean here?
Attorney: Yes.
Franz: No. I wouldn't attempt to do that... (Pursuer's Proof, p. 7)

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 17:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Jan 2010, 03:18
Postovi: 31
Ne kapiram sta ce Bogu ime.Ljudi ga imaju da bi se razlikovali medju sobom posto nas ima vise.Nekako mi je logicno da ako Bogu dajemo ime to znaci da ima jos nekoliko bogova pa da mozemo da ih razlikujemo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 19:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2009, 21:46
Postovi: 1289
anabell lee je napisao:
114_AhmeD je napisao:
He, i ko je upravljao svemirom svim i održavao i brinuo se za sve dok je "bog" bio mrtav par dana ?

Ovo je ocigledno jedno od onih istancovanih pitanja,gde ih nalazite?Ahmed Dedat?Ajde smisli nesto svoje,Alaha ti.Svi postavljate toliko jezivo slicna pitanja d ajedino mogu da zakljucim da uopste ne razmisljate sopstvenim glavama nego samo u krug vrtite ono sto su vam drugi rekli / napisali da treba da pitate. :roll:



A boga mi kad sam pročitao da neki tvrde kako je Isus bog, i tvrde da je razapnut... došao sam na takvo mišljenje.

Ako se neko prije mene sjetio to, šta ja mogu :roll:

_________________
THERE IS NO GOD BUT ALLAH, AND MUHAMMED IS HIS PROPHET


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 19:54 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
na sve se skreće pažnja i sve je bitno osim onoga što piše u Bibliji, zato današnje hrišćanstvo tj. nazovihrišćanstvo i jeste ovako žalosno.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 20:01 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
Interesantno kako niko nije pravilno iščitavao Bibliju sve tamo do nekih 1870.-ih godina.....
Tri broja.....
1914
1925
1975.
Pametnom dosta...

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 20:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
zašto da ne citiram Harnera, zar nije rekao to što je rekao u Journal of Biblical Literature, 1973, str. 85, 87, a ja citirao.
Ovo je stručno pitanje i nema veze s tim kakvo mišljenje on ima o JS.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 20:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Dec 2009, 11:50
Postovi: 1031
_zoka je napisao:
Interesantno kako niko nije pravilno iščitavao Bibliju sve tamo do nekih 1870.-ih godina.....
Tri broja.....
1914
1925
1975.
Pametnom dosta...

Imaš li šta reći o temi, ili bar reci nešto suvislo.

_________________
where's the party?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Apr 2010, 20:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39470
Lokacija: Месечева икра
mary juana je napisao:
_zoka je napisao:
Interesantno kako niko nije pravilno iščitavao Bibliju sve tamo do nekih 1870.-ih godina.....
Tri broja.....
1914
1925
1975.
Pametnom dosta...

Imaš li šta reći o temi, ili bar reci nešto suvislo.

Šta suvislo reći na temi koja sam po sebi nije suvisla?Tema koja se koristi nesuvislim iščitavanjem Biblije da bi dokazala nekome nešto.....Nemam reći ništa suvislo....Lupam brojeve......Proričem.....proričem.....proričem smak svijeta......Ček,ček......sad će......samo što nije.....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 263 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs