banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 25 Apr 2024, 17:01

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 181 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Jun 2015, 10:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Hebote patak... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 10:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
BIH OD DIJASPORE PROFITIRA DVIJE MILIJARDE KM GODIŠNJE

Iz dijaspore u BiH godišnje pristigne oko dvije milijarde maraka, kroz finansijsku pomoć koju stanovnicima šalje rodbina iz inostranstva, navode u Udruženju ekonomista RS SWOT. Član ovog udruženja Miloš Todorović je istakao da ovakav priliv novca doprinosipoboljšanju standarda stanovništva koji dobija novac, te direktno povećava “svježi” novac u opticaju, što ima višestruku korist za BiH.

- Ovakvo slanje novca ima priličan uticaj na pomoć određenom broju stanovnika, a to je pogotovo izraženo kod penzionera, kojima djeca šalju novac iz inostranstva, bez kojeg oni ne bi mogli da prežive – navodi Todorović.

On dodaje da se procjenjuje da u inostranstvu živi više od 400.000 stanovnika porijeklom iz Srpske, te da otprilike jedna trećina građana u RS ima bar jednog člana porodice u inostranstvu.Međutim, naglašava Todorović, kod nas još nije prepoznat značaj dijaspore, jer ni u RS, ni na nivou BiH ne postoji ministarstvo koje se bavi isključivo dijasporom, kao što je to slučaj u Srbiji.Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Vujo Vukmirica je istakao da novčane doznake od dijaspore predstavljaju značajnu pomoć za stanovnike BiH, pogotovo posljednjih godina, kada su usljed recesije mnogi ljudi ostali bez posla.

- Ovakav priliv novca povećava kupovnu moć, koja na izvjestan način utiče na proizvodnju – rekao je Vukmirica.

On, međutim, dodaje da dijaspora novac šalje isključivo za ličnu potrošnju, iako bi bilo mnogo korisnije da se novčane doznake od dijaspore ulažu direktno u privredu.

- Bilo bi daleko bolje da se dijaspora uključi u privređivanje, odnosno da pokreće proizvodnju na domaćim prostorima, što je za sada rijetkost – smatra Vukmirica.

Novac iz inostranstva u BiH stiže posredstvom komercijalnih banaka i “Vestern juniona”, ali i slanjem novca posredstvom prijatelja, te zbog toga nije poznat tačan priliv novca iz dijaspore u BiH.

Izvor/Source: 'Biznis.ba'


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 11:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 03 Mar 2009, 15:14
Postovi: 317
Tri i po milijarde 2010 preko banaka i sistema, a prek rodbine sofera poznanika i direkt iz ruke u ruju barem duplo jos

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300 ... rani-Bosnu

_________________
idem putem od kabistra, vazniji sam od ministra!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 11:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jul 2004, 01:04
Postovi: 140
Lokacija: Venera
a kad salju westernunion onda im taksa ide do 15% a umjesto toga bi mogli slati bitcoin i onda bi transfer novca bio manje od pola marke
nego kalve veze oni imaju sto je nama lose ovdje??sta se to njih tice??oni ionako pjevaju joj sto volim kad godina izda...

_________________
Zelite da vam farovi izgledaju kao novi?? - http://www.obnova-fara.cwahi.net


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 11:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Nemojte nam vise pomagati ko boga vas molim......


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
oklen ta ideja da mi nekom pomazemo

ja rodjenom bratu ne pomazem a kamo nekom drugom

razlika u duzini penetracije se svodi na cinjenicu da se svako o svom trosku jebe

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 12:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
_Krol_ je napisao:
Nemojte nam vise pomagati ko boga vas molim......


Pa vjerovatno si u pravu :D

Bez ovog novca bi vjerovatno skiknuo jedan od one tvoje cetvorice :D

Mada, nije ovde rijec o pomoci. Ne finansira se sira familija, ali roditelji da.
Valjda je jasno da je vecina gastosa seoskog porijekla. Onda je valjda jasno da njihovi roditelji nisu nigdje zaradili penziju te im je ovo jedini prihod.

Malo je glupo odreci se novca koji predstvalja cetvrtinu ukupnog bdp zemlje. Pogotovo zbog pobrojanih razloga u temi :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 12:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
_Krol_ je napisao:
ne kontamo mi da oni,u stvari,nama zele dobro.....da nas prosvijetle,poduce nas neuke,oci nam otvore,posole i ovo malo pameti ako je ima,prenesu svapski duh discipline,ukazu na pravi put,izvedu nas iz tame nerada,ljenosti i ucmalosti......nataknem ih na racku od Bregane do Norcepinga,...nako....na kamaru

Ahhaahha car :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 12:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Talija je napisao:
manitu uci da svira je napisao:
Imam kolegu koji je otišao raditi u Italiju prije desetak godina. Prvo kao "majstor" za sve na građevini a kasnije je i sam postao preduzetnik. Uglavnom, njegovu ekonomsku evoluciju prati i čitav niz socio psiholoških promjena, u najkraćem - počeo je potcjenjivacki da gleda na sve ljude ovde kao nesposobne i neradnike. Iza tih promjena je očigledno samo novac, jer je on i dalje skromnih kognitivno konativnih sposobnosti i o složenim društvenim problemima, npr politici, stavove odredjuje isključivo afekt, lako ga je izbaciti iz takta i unervoziti. Elem, zašto gastosi ( nije eufemizam :D) u većini slučajeva oboljevaju od kompleksa više vrijednosti? Zašto ta šaka eura i auto na kredit daju egu takva krila? Ono, kao mi nismo svjesni u kakvim govnima živimo pa će oni da nam objasne?
TNS, izvoli bate, ti si čovek obrazovan i nisi iz tog filma, da li se ponekad osjecas superiorno nad nama domorodcima? Šta ima u toj složenoj nejednacini između IQ, kulture, novca što malu moć pretvori u samoljublje?

Generalizuješ. :)
Ne mora čovjek biti gastarbajter da bi pokazao takvo ponašanje. Može i bilo koja osoba u okruženju da usvoji takvo ponašanje nakon što stekne neki keš.
Drugo, kad je riječ o politici istovjetno tome tvome pajdašu se može ponašati i visokoškolac, NK radnik, čobanin... ako je neko npr. ljekar nije po automatizmu stručan i za politiku, sa politikom se bave politički analitičari ili neke struke politikologije, sve ostalo je prdimahovina.

Opet na početak, zašto se tako ponašaju ljudi kad steknu keš, pa nije keš u njemu promijenio nešto, keš je samo izvukao na površinu neke stvari koje je taj čovjek uvijek u sebi nosio.

Ma jok, iako tako izgleda, zapravo je riječ o kripto - ovo ono (što reče Spijo :lol:), jedna sublimacija koja usput doprinosi raspravama na forumu :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 13:02 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Maj 2010, 12:19
Postovi: 10257
Pa koga ces pomagati, bio ili ne gastos ako neces oca, majku i sl... Pomazu i ljudi koji nisu otisli "vani" vec zive ovdje.

Msm da je problem krkanluka-cobanluka sveprisutan ali da smo posebno osjetljivi na takvo ponasanje od onih sa Ch, D, A, tablama. A kad pogledas oko sebe ruljaka ima i mimo sezone gastosa po gradu!

A vidim da niko ne spominje podkategoriju gastisha, ovdje poznatiju kao svedjani :D
jebalomajku, al' oni i njihova mala zuta djeca, obuceni u fulu po sveCki mi vise idu na jetru od redovnih gastrabajtera! Mada oni i nisu gastishi, ne pikaju se jer su otisli 92. :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 13:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3120
_Krol_ je napisao:
Nemojte nam vise pomagati ko boga vas molim......

Nikog ja nepomazem,svako je sposoban kupiti kartu (hocel u jednom pravcu ili povratnu sam bira).Prosla su vremena darivanja 8) sad su vremena uzivanja 8)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 13:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jul 2009, 11:23
Postovi: 7205
Lokacija: Under a total blackened sky
Mislim da se previše generalizuje u ovom slučaju samo smo mi malo osjetljiviji na nekog ko dođe sa strane nego na naše domaće. Mislim da su više u pitanju pare i osjećaj da si nešto napravio ako imaš para. Takvi su ljudi i kod nas. Isto tako lakše ćemo primijetiti strane tablice kao što ćemo primjetiti i skuplje auto sa našim tablicama. Tačno je da gastarbajteri ne smiju da prave sranja u svojim zemljama pa se oslobode kad dođu kući al' isto tako i naši kad odu u inostranstvo u goste ne bih rekao da se ponašaju kako se ponašaju kod kuće tako da je to sve isto u par deka...

_________________
To be a Sith is to taste freedom and to know victory...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 13:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
Ja bih volio vidjeti tu cifru bez penzija i para datih za gradnju vlastitih trospratnica sa sve lavovima i vrtnim patuljcima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 13:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Pa ki uzima pare za kuce i patuljke? Snjezana? :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 14:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 17 Avg 2011, 13:21
Postovi: 6282
De ti Snjezana ne zajebaji vec popravi tu cifru i posalji jedno 20 milja ojro....ako ne znamo raditi potrositi sigurno znamo


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 14:15 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2010, 11:26
Postovi: 18992
da ne ostanem nedorečen,pošto sam ove TNS-ove austrijance proglasio najgorim :lol: :lol: :lol:

Punkt Jakeš...(odmah kod rijeke Bosne,pred samom Modričom)....naiđe nekakav auto sa oznakom A,ima u njemu i vojnika (vjerovatno stopirali),i tih "austrijanaca" koji se vraćaju na posao tamo...

Zaustavimo,pozdravimo,vojnici i taj drugi civil, kulturno otpozdrave...od njih kolega zatraži dozvole,a od civila isprave....Kad javlja se taj vozač,"zaustavljate nas na svakih par kilometara,što niste u rovu,zajebavate pošten svijet...NEMAM NIŠTA!!!!"

Hmmm...Pogledam se sa kolegom,i već očima se razumijemo da ćemo pregledati ove ostale,pa se vratiti na njega na kraju....tražimo isprave od ostalih,neki se već počeli hvatati za dzep,kad on ih zaustavlja pokretom ruke i govori "Nemaju ni oni ništa!!" :-?

Ja sam inače miroljubiv,i svi me znaju kao takvog,ali u takvoj situaciji,nema više rikverca...Ili uzeti onaj bijeli opasač i posrati se na njega,ili odreagovati....Priđem njegovim vratima i kažem mu da izađe....On počne izlaziti,a ja ga najhinjskije i najšupačkije moguće udarim šakom,koliko sam jače mogao....i to u trenutku kad je bio napola u autu a napola vani,kad ne može odreagovati nikako!! :lol: :lol:

tako ošamućenog,lako mu složimo polugu,svežemo lisicama i odvedemo ih sve u pritvor u Odzak....

Tamo plače ko pička (vjerovatno kad se otrijeznio) "zakasniću na posao u A,gazda će mi dati otkaz,ne znam šta mi je bilo...."....Uglavnom,nisam nikome dao da ga dirne to veče....A ostali su i tako bili normalni....

Nisam nešto dugo ostao na tom Jakešu,ali drugari su mi pričali da su i aksnije 95% problema imali sa tima iz Austrije,a samo 5% sa svima ostalim našim ljudima vani....

PS pričali su mi kasnije drugari da ni taj filozof nikad više nije naišao a da im nije dao šteku cigara,vjerovatno zbog korektnog odnosa u pritvoru,jer je i sam postao svjestan šta je napravio...kad se otrijeznio... 8)

_________________
"Možete da budete najbolji student ili najbolji stručnjak u nekoj oblasti ali ako niste u sistemu vlasti, ako niste dio vlasti, sve je to zabluda''


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 14:18 
Realno, sta je uradio nije mogao bolje proci...neko drugi bi mu izlomio i ruke i noge...


Vrh
  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 14:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Svake godine u ovo doba se raspravlja o dijaspori i naravno jedni u klin drugi u ploču.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 14:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Milan je napisao:
Realno, sta je uradio nije mogao bolje proci...neko drugi bi mu izlomio i ruke i noge...


Vrh bi bio da je kupio totalov paket za sela :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Jun 2015, 14:26 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
_Krol_ je napisao:
De ti Snjezana ne zajebaji vec popravi tu cifru i posalji jedno 20 milja ojro....ako ne znamo raditi potrositi sigurno znamo


Ma nemoj, kao ja ne volim trositi :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 181 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs