banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 12:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 90 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Sep 2003, 12:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Vader ne cepidlaci :wink: :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Sep 2003, 17:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
uh..... toliko ste tema naceli, a mene nije bilo odavno.
Pokusacu dati odgovore na neke nedoumice:
Istrazivanja efikasnosti kognitivne terapije depresije su zaista pokazala da kognitivna terapija ima bolje i dugotrajnije rezultate od standardne doze imipramina. Kognitivne terapije su zaista efikasnije i imaju dugotrajnije rezultate u treturanju IZVJESNIH tipova depresije, ali svakako ne svih, posebno ne kod onih koje bi mogle da se svrstaju u depresije sa jakom bioloskom sklonoscu. U principu sto je bioloski faktor depresije izrazeniji u odnosu na faktore aktuelnih sredinskih uticaja i ranih trauma, to je depresija manje pristupacna za kognitivno-bihejvioralni tretman.
Sto se tice "tabletiranja" kao sto vidite ono se praktikuje kod NEKIH tipova depresija, ali vjerujem da cete se svi sloziti samnom kad kazem, da se neko osjeca OK dok pije tabletice, ali problem ostaje i kad je kutija od tabletica ostala prazna!!!
Vader- otklanjati UZROK depresije je prakticno nemoguce, a i besmisleno, jer OKIDAC za depresiju moze biti BILO STA (sam si negdje napisao da neke stvari vesele neke ljude, a te iste stvari druge ljude cine tuznim). Znaci bitno je nauciti "kako izaci na kraj sa tim" a poslije taj nauceni princip djeluje preventivno :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Sep 2003, 15:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Kati, tvoj rad dozivljavam veoma profesionalno. Zato i odgovaram. Naime, napisala si: ''otklanjati UZROK depresije je prakticno nemoguce, a i besmisleno''. Nije bas profesionalno sa tvoje strane sto drugima nameces svoj stav. Vidis, za mene je jedino smisleno i jedino sto je vazno jeste otkriti uzrok. Istina je da je prakticno jako tesko, ali vijedi pokusati prestati puniti cir i zivcirati se zbog gluposti. Jedino sto je vazno jeste shvatiti reakcije. Mi ne dozivljavamo stvari onakve kakve jesu, vec kao nasu reakciju na stvari. Mi svijet posmatramo kroz debelo dno tegle. To dno tegle su nase misli, nase emocije, nas stav, ubjedjenja i slicno. Zato mene veseli sto tebe zivcira (hipoteticki receno).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Okt 2003, 20:37 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
-daMIR-
Nisam bez razlog napisala to sto sam napisala, ali svakako nije sa ciljem nametanja stava. Pazi ovako.... ja prije svega nisam pisala da je besmisleno OTKRITI uzrok, nego da je besmisleno OTKLANJATI uzrok jer uzrok depresije i okidac za nju moze biti BUKVALNO bilo sta npr....nekome je okidac to sto mu neko nije stao autom na pjesackom da predje ulicu, pa je ovaj to sebi interpretirao kao da on nista ne vrijedi i zato mu nije auto stalo da on predje cestu.... i dalje da ne objasnjavam, jer moze biti raznoliko............
A sta imas od toga ako znas JEDINO sta je uzrok. To ce mozda tebi pomoci da se ne zivciras (i to je sasvim OKi), ali vjeruj mi kad su ljudi u depresiji, njihovo "dno tegle" je sasvim drugacije nego kad nisu depresivni i njima ne vrijedi mnogo kad znaju sta je UZROK (neki na svaki pomen uzroka jos dublje i dublje upadaju u depresiju), jer i pored toga oni ne mogu iznaci nacin da se rijese depresije. Upravo zato i dolaze terapeutu.
-nadam se da je ovo posluzilo kao objasnjenje-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Okt 2003, 01:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
ti kati govoris o igli u trazenju sijena
a damir o tome da je magnet koji uvijek nadje iglu.

sad sta je istina sta ne - od poezije do filozofije pa duhovnih
prica... blabla....

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Okt 2003, 09:18 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
depresija!
eh sto nisam ranije nasao ovu temu. sad sam malo zakasnio.

dobro znam sta je to jer sam jedno vrijeme i sam bio njena zrtva.
unazad nekoliko godina nezapadam u depresije i za to mogu zahvaliti potpuno novom pogleu na svjet koji sam stekao.

zato i mislim da je depresija posljedica pogresnog pogleda na stvari.

kad sam bio mali, putovao sam skoro svake godine na more i sjecam se putovanja autobusom.na cesti postoji jedna krivina i kad izadjes iz nje odjednom ti pred ocima pukne pogled na more...taj isti osjecaj dozivio sam prije par godina kad sam izasao iz jedne svoje "zivotne krivine".

volio bih za sve depresivne da dozive isto.

i jedan savjet...dok cekate taj osjecaj nebi bilo lsoe otici malo na more i zaviriti iza krivine. tek toliko da osjetite sta vas ceka u zivotu.

veliki pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Okt 2003, 18:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Rio>Bas lijepo poredjenje.Meni isto tako blisko...mislim,na tu "krivinu"..kad napokon ugledas more,ona prva slika nakon duge voznje....i meni je ta slika toliko bliska ,tako da budi ona skrivena osjecanja,ono ushicenje i nevjerovatno osjecanje srece sto si ziv.Zbog tog trenutka kad se ta slika stvori pred ocima,dio mora.More.
Sta sve opet more predstavlja,jednu slobodu,sirinu...
Ne znam,tema je "o depresiji",ali nije zgoreg ne osvrnuti se na "krivinu." :lol: u svakom slucaju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Okt 2003, 19:25 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Avg 2002, 14:41
Postovi: 49
gipsy_girl ti imas kucnog ljubimca ja svoju depresiju pokusavam da pobijedim treninzima i djelimice mi uspijeva.Skoro sam imala zanimljivo vece i to cu pamtiti dok sam ziva,tada se nesto slomilo u meni i okrenula sam drugi list.Sada je za nijansu bolje no sto je bilo.Ja sam imala malo crno mace koje je moja sestra dovela u kucu,i ona ga je voljela vise nego ja ali ne znam zasto ta maka je stalno dolazila k meni,ne kazem da je nisam voljela ali... Fino je imati kucnog ljubimca,a pored macke imamo jos dva zuta kanarinca, jos mi samo mali cuko fali u kuci.
Pisala bih jos alivisi mi neko dijete iznad glave i hoce na internet,pa se cujemo sledeci put,a do tada ......

_________________
Slika
da li neko video mali cica-macu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Okt 2003, 19:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.

Citat :
Danas postoji tendencija da sa reci "depresija" opisujemo neizbezne periode tuge koje svako
od nas oseti s vremena na vreme. Mnogi od nas nisu u stanju da postave
granicu gde prestaje
normalna tuga a pocinje klinicka depresija. Neko ko je jednom osetio
izrazenu depresiju zna da je to osecaj koji daleko prevazilazi osecaj obicne tuge.


Hm, je'l konta neko ovde da tuga / nemir i slicno ne znaci da je osoba DEPRESIVNA ?
Jeeeeeee... po ovim postovima ispada da svi imamo depresiju i da se svako bori na svoj nacin...

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Okt 2003, 12:07 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
ah pa nadam se da znamo o cemu pricamo...
ja sam svoju depresiju dozivljavao kao izuzetno snaznu tugu ali, za razliku od obicne tuge, kao nesto bez vidljivog razloga.
nastupi odjednom i bez jasnog povoda. preplavite bezvoljnost, beznadje.

to mi se vise nedesava ali desi se ponekad tuga. nesto me rastuzi, duboko uzdahnem, pustim pokoji put i suzu ali sve prodje brzo.

ogromna razlika!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Okt 2003, 12:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Ljudi imaju potrebu da se kriju iza rijeci depresija. Tj da jednostavno
svoju ljenost i bezvoljnost pravdaju depresiju, privlace paznju i sebe na taj nacin opravdavaju pred samim sobom.
Osoba koja je depresivna nije u stanju niti zeli da nekom aktivnoscu promjeni svoje stanje. Ta osoba je sama nemocna protiv depresije, jedino uz psihoterapeutsku i psihijatrijsku pomoc moze da izadje iz tog. Daleko od toga da uzdahne, zaplace i da joj bude bolje..

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Okt 2003, 22:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Avg 2002, 14:41
Postovi: 49
misk0 ovim svojim postom si me naveo na razmisljanje.... Zanimljivo... I SADA SI ME OSTAVIO BEZ TEKSTA I NE ZNAM STA DA KAZEM!

PS.izvini.uh!

_________________
Slika
da li neko video mali cica-macu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Okt 2003, 12:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Evo,prepisacu ,tj.otkucacu neke dijelove iz knjige koju ucim, a vezano za depresiju,posto,ljudi ,u dosta slucajeva brkaju neke stvari...pa,npr.melanholicno raspolozenje,osjecanje tuge koju svi ponekad mozemo da osjecamo stavljaju pod depresiju i sl.
Uopste ,postoji klasifikacija dusevnih poremacaja,u praksi psihijatrije.I to bas zbog iste te prakse.Klasifikovati da bi se lakse postupilo tretmanu covjeka kojem je potrebna pomoc.A depresivnim osobama ,ona je potrebna.Da ne odugovlacim evo sta pise u knjzi Kecmanovica:
"Bolesnici djeluju potisteno i ubijeno.Nema te vijesti ,tog dogadjaja ili obecanaj koje moze iole ociglednije da utice na promjenu njihovog osnovnog raspolozenja.Depresivni afekt neumoljivo prozima svaki djelic ne samo bolesnikove sadasnjosti,vec kao i da se preliva i na citavu njegovu proslost i na sve ono sto bi se moglo tek desiti,na buducnost.Sustinski,dimenzija buducnosti i ne postoji u subjektivnom vremenu jednog depresivnog bolesnika ili postoji samo kao vrijeme kazne,ispastanja i patnje.
Proslost depresivnog bolesnika je nepresusan izvor potvrda i dokaza njegove nesposobnosti,manje vrijednosti,gresaka koje je ucinio,a koje nije smio i morao uciniti"samo da je bio obazriviji."
Osnovno raspolozenje jeste jaka unutrasnja nepetost.Pacijent zivi u subjektivno tesko podnosljivoj strasnoj neizvjesnosti.On kao da svaki cas sluti i predosjeca da ce se desiti nesto strasno ili cak ono najgore za sto nalazi pun smisao i opravdanje u aktuelnom dozivljavanju sebe i okoline.
Nekad se cak i u osnovnoj klinickoj slici daje ton TUPA RAVNODUSNOST I APATICNA UTUCENOST.Pacijent se zali na osjecaj praznine;tesko mu je;sebi prebacuje to sto jednostavno ne moze da voli bilo sta i bilo koga;muci ga osjecanje bezosjecajnosti.
-Opali su vitalni dinamizmi licnosti.
-Seksualni nagon im je izrazito smanjen.Nekada je upadljivo smanjenje seksualnih aktivnosti prva najava depresivne faze.
-Smanjen nagon samoodrzanja.
U skladu sa ovim osjecanjima,depresivni bolesnik ne poklanja paznju svom izgledu,zanemaruje se.Muskarci prestaju da se briju;zene koje do tada ne bi izasle iz kuce nedotjerane,sada mrzi da cesalj provuku kroz kosu.
Depresivni bolesnik,apsorbovan svojom unutrasnjom patnjom i ocajem,ne poklanja paznju ni svom neposrednom zivotnom ambijentu,prostoru u kojem zivi.Ne cisti ga i ne sredjuje.ne presvlaci se prije spavanja,a noc provodi vise budan nego snen,u istoj toj odjeci u kojoj je bio isti,ali i predhodnih dana.
Kada su anksiozno napeti,pokreti depresivnih bolesnika su prozeti grcom."Lome" prste ruku,uznemireno hodaju po sobi...
Kada su motorno inhibirani,obicno sjede nepokretno u nekom uglu prostorije,pognuti,polusavijenih ruku,opustenih ramena,glave oborene,pogleda uprtog u zemlju,s vremana na vrijeme duboko uzdahnu.Izgled lica im je snuzdeno-zabrinut,mimika oskudna.Pokreti spori i kratki.ima se utisak da je za depresivnog bolenika svaki ,pa i najmanji pokret povezan sa ulaganjem ogromnog napora.Volja bolesnika kao da je potpuno unistena...
Misaoni tok im je usporen.Govore tihim monotonim,nekada jedva cujnim glasom-osim agitarnig oblika-kada znaju da kukaju i jadikuju na sav glas,zovu u pomoc i li oplakuju svoju zlu kob,zale sebe,ali i svoje,jer kako vjeruju,ni njih nece mimoici ona sudbina koja je njih zadesila(baksuzluk! :roll:
-Pasivnost-prihvata bez protivljenja silne nedace kao neizbjeznu sudbinu.
-Javljaju se sumanute ideja proslosti(kajanje,griza savjesti)ili buducnosti9strahovanje,anksioznost.Ideje krivice,vlastitog grijeha,samooptuzivanja,pokajanja,depresivno -hipohondrijske ideje,nihilisticke ideje..."
I tako dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Okt 2003, 22:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Okt 2003, 12:34
Postovi: 11
Lokacija: beznadje
0X 0X 0X 0X
a sve se ne uci, Delfinka , a!???
kao sto bi rekao Kecmanovic:"Numerofobija se obicno dobija kad ti uciteljica u prvom razredu da keca iz unija i skupova!" :oops: :oops:
ma nema frke, samo malo tekile i piva i depresija je sj...
ili na utakmicu pa iz sveg glasa:"o jo jo o jo jo jo..."
ili :" nema Bjanke nema sunke...mama podoji me......"
pozdrav drugoj galaksiji od k.... sa biroa!!!

_________________
...ovo je sazvezdje za nju provincija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Okt 2003, 20:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
ludacha: pa da budem takav ko ti, neka hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Nov 2003, 13:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Mladost -ludost! :drinking:
Nedajmo depresiji da nas zarobi.I ako dodje kod nas u goste,pustimo je malo... ali pokusajmo je isprataiti na ista vrata na koja je usla.Iako je ona gost kojeg sami pozovemo,jako je mrzimo zato je tu.U tome je problem.
Mozda i rjesenje.
Bitno je shvatiti da postoji milion lijepih malih stvari (i velikih!) na ovome svijetu.I pored svih onih ruznih...
Pozdrav ludacho! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2003, 17:53 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2002, 15:42
Postovi: 344
Lokacija: Daleko
Najvjerovatnije da sve one koji su u depresiji interesuje kako iz nje izadji. Kako sam ja izasla... Hm.
Cijeli zivot do svoje 25 godine sam bila provodila tako sto sam ljude oko sebe nastojala da ucinim sretnom. Svoje roditelje, svoje prijatelje, svoje momke tako sto sam radila ono sto su od mene ocekivali. Nikada to nisam bila ja.
Jednoj jutra sam se probudila i psolije dugih noci plakanja i plakanja, jer me starci ne razumiju, jer me pirjatelji iskoristavaju, jer me momak ne voli na nacin na koji ja zelim, rekla - DOSTA!!!! I pocela svima i svkome da govorim istinu. Bilo j eto jako bolno za druge - ne ne volim tvoje ideje, zelje, razmisljanja, mislim da nisu odvise pametna ili ne svidja mi se mama tvoj rucak ili slicne male gluposti - koje inace zivot znace - pomogli su mi da izadjem ja na povrsinu i da se prvi put u zivotu osjetim sretnom.
U dva- tri mjeseca sam okrenula svoj zivot. Nasla novi posao, uopoznala predivnog covjeka z akoga sam se i udala, i nasla potpuno novi, verdiji i svjeziji smisao postojanja.
i Danas poslije 7 godina sam jos uvijek sretna i zadovoljna, jer sam nasla sebe ,a to je ono najvaznije.
NADJITE SEBE I RADITE ONO STO VAS I SAMO VAS CINI NAJSRETNIJIM, jer samo tako mozemo da dadnemo max. i drugima. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 10:13 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
lijepa prica "bebish"

"I pocela svima i svkome da govorim istinu"....da to mi se svidjelo, jer istina oslobadja...pa i od depresije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 12:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Rio, ti bas onako me nagnas da se malo zamislim, pa evo i ovo...

Istina oslobadja, ali samo ako si spreman za nju, sta ako neko spozna istinu ne zeleci to hm, onda ce ona ili on postati depresivan zbog saznanja do kojeg je dosla/o.
Pozdrav riu :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Nov 2003, 10:06 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
ah utopija....pitas me sta ako neko spozna istinu nezeleci to..."postace depresivan zbog saznanja do kog je dosao"?

a ako ti recimo, dobijes nesto lijepo iako to nisi zelio. hoces li se rastuziti?

zamisli da saznas nesto dobro o sebi...ode depresija!

depresija i postoji jer ljudi neznaju to sto je dobro o njima.

recimo, neznaju koliki su. neki misle da su jako mali pa im psiholozi kazu da pate od kompleksa nize vrednosti a neki da su jako veliki pa im psiholozi kazu da pate od kompleksa vise vrednosti.
ni jedni ni drugi neznaju da imaju 2 velicine.
prva...koja kaze da je covjek bozansko stvorenje. stvoren po bozijem liku i darovan darovima od samog boga.zamalo visok do samog boga!
to je ljudska visina cije saznanje i najniza uzdize.
a druga...koja kaze da je udaljen i nizak od boga.ogrezao u greh i pun slabosti.to je ljudska nizina koja i najvise snizuje.

ja sam bio dugo u depresiji jer nisam znao prvu istinu a drugu nisam razumjevao.

istina je isto sto i ljubav a ljubav isto sto i bog a bog isto sto i dobro.
zato utopija netrebas se plasiti da ce ti istina uciniti nesto lose.
sve sto trebas da ju nadjes...a laz od istine ces razlikovati tako sto ti laz donosi nesigurnost i strah a istina sigurnost i hrabrost.

mnogo srece i sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 90 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs