banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Maj 2024, 02:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2003, 18:33 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Nov 2003, 10:33
Postovi: 50
pa nebih razmisljao na nacin dali je hrabar ili kukavica prije bih rekao da je samoubica sebican on sebi nadje izlaz a ne razmislja o bolu koji nanosi svojim bliznjim.
pri tome i trosak sahrane.
u nekim situacijama samoubica nevidi izlaz i pomisli i uradi a djeca ostaju da se bore i da nose teret na sebi.
mozda je teze se osloniti na djecu i ostati ali bi bilo ispravnije nego odo ja da djubrim biljke a vi se jeb...
samoubica je samo sebican.
8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Nov 2003, 18:36 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Nov 2003, 10:33
Postovi: 50
a oni koji se pokusavaju ubiti sa drogom ili se bace pred auto kosto se meni cova bacio pa sam ga izbjegao onda sam mu kosti polomi da ja jos moram zbog njega da lezim u zatvoru. evo ovako uradite
uzmite pistolj i rascopajte sebi glavu da nebi niko lezao u zatvoru i da se nnebi budili iz kome nego odete u tri pm :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Nov 2003, 23:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
jesam glup za temu
ali uopste ne kontam u cemu je problem
kod samoubica
vise mi se cini da je svkai covjek samoubica samo nije
dosao u sitaciju (tj. patnju) koja bi ga natjerala na to.

oni koji sude samoubicama bolje da preispitaju lagodnost
svog zivota.
drugim rijecima nemaju pojma o mogucnostima ljudske patnje.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2003, 13:06 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
frozen...
znam da postoji mnogo nacina patnje i zivot je tezak, ali nepostoji opravdanje za samoubistvo!

samoubilacki cin je odraz nepoznavanja zivota.
kad bi ljudi znali ciji je zivot koji oduzimaju nebi ga nikad oduzeli, no oni misle..."moj zivot je moj i imam pravo raditi sve snjim, pa i oduzeti ga sebi".

tu grijese.
Moj zivot NIJE MOJ, vec mi je darovan, sa svrhom i razlogom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Nov 2003, 14:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
ne vjerujem da je jedna od misli covjeka koji zeli ili
je pocinio samoubistvo - moj zivot je samo moj.. rijetko.. neznam

sta je taj onda upoznao, nekakvu nadri nepostojecu nerealnost koja
ga je navela da se ubije?????

ja mogu da razumijem posmatranje trivijalnih cinjenica koje
su navele nekoga da se ubije - ali ne mogu
da razumijem da neko na osnovu svoje stvarnosti
moze da sudi nekog drugo.
meni je super - kako to da tebi nije - ima da te osudim.

ako govorimo o pravdanju onda vec imamo sudiju...

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2003, 10:27 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
frozen je napisao:
ne vjerujem da je jedna od misli covjeka koji zeli ili
je pocinio samoubistvo - moj zivot je samo moj.. rijetko.. neznam


da jeste....to je njihova misao, jer misle..."MOJA je patnja...", "MOJA je nesreca...", "MOJA je tuga..."
jer i patnja, nesreca i tuga su dio zivota.

no, oni neznaju da nista od toga nije njihovo, vec je samo POSUDBA.
sve lose u zivotu je posudjeno, zajedno sa samim zivotom.
a dato nam je stim (sa zivotom) da bi nesto postigli.
a sta to...e to je daljnje saznanje u opstem, bogopoznanju.

o tome mozda drugi put.

kad bi samoubice saznale ovo trenutak prije smrti...slavili bi zivot!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2003, 12:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
evo pitam se stalno ovih 24 sata zasto to bash on ucini?
decko mlad 30-ta godina, fakultet zavrsen, stambeno situiran,radio u najboljoj firmi po platama u BL....i ucini to...
posto mi je dalji rodjak...znam da je bio savjestan i primjer mnogima....ali ...... :cry: :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2003, 14:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
Samoubistvo je jedna od onih stvari o kojima nemamo pojma dok ne bi sami dosli do same te tacke. ne mislim na pomisao o tome {svi smo ih imali u pubertetu?} vec na korak od smrti. Bilo bi dobro popricati sa nekim ko je to pokusao ali mu je taj pokusaj na neki nacin osujecen. Sa nekim ko je vec prekoracio malo...
ne treba ih osudjivati u svakom slucaju.
neki imaju zivot prepun bola, sto psihickog sto fizickog {koji je po meni gori od prvog} a vrlo malo dobrih stvari tako da je samoubistvo neka vrsta eutanazije.
Mogu samo da ih zalim.
Ako neko takav cita ovo: Vaya con Dios!

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2003, 16:07 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Jan 2002, 01:00
Postovi: 27
rio je napisao:
Moj zivot NIJE MOJ, vec mi je darovan, sa svrhom i razlogom.




Kada darujem nekome nesto ne smatram taj dar vise svojim vlasnistvom vec vlasnistvom osobe koju sam podarila. Moze sa tim poklonom da radi sto zeli, ako mu se ne svidja da ga baci, da ga pokloni nekom drugom , da mi ga vrati. Ili je kod tebe drugacije?




rio je napisao:

no, oni neznaju da nista od toga nije njihovo, vec je samo POSUDBA.
sve lose u zivotu je posudjeno, zajedno sa samim zivotom.
a dato nam je stim (sa zivotom) da bi nesto postigli.


Sa POSUDJENIM - slican slucaj. Ako smatram da mi ne treba vise- vraticu posudjeno.



frozen je napisao:

ja mogu da razumijem posmatranje trivijalnih cinjenica koje
su navele nekoga da se ubije - ali ne mogu
da razumijem da neko na osnovu svoje stvarnosti
moze da sudi nekog drugo.
meni je super - kako to da tebi nije - ima da te osudim.


ako govorimo o pravdanju onda vec imamo sudiju...


Upravo tako. Imamo mi sudiju samo sto se neki koji ah tako cvrsto vjeruju u Njega smatraju ovlastenim da i oni osudjuju :roll:

Jos nesto, spominje se da osobe koje pocine samoubistvo prvenstveno misle samo na sebe, da sebi skrate muke i patnje, na svoje bliznje ne misle...ne znam za ostale ali dva slucaja samoubistava u krugu mojih prijatelja je lijepo napisano u oprostanim pismima da zele svojim najblizim olaksati zivot, da se ne muce vise s njima. Smatrali su da ce njihovim roditeljima/rodbini biti lakse bez njih. Sigurno su pogresno mislili ali za mene je to dokaz da NE misle samo na sebe .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2003, 16:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
gipsy_girl je napisao:
evo pitam se stalno ovih 24 sata zasto to bash on ucini?

To se pitaju za mnoge. Odgovori sigurno postoje.

Čujem danas da je bilo još samoubistava kao i pokušaja ovih dana. U bolnici leži momak sa oko 20 godina koji se pokušao ubiti nožem rezanjem stomaka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Nov 2003, 16:46 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 07 Jan 2002, 01:00
Postovi: 27
gipsy_girl je napisao:
evo pitam se stalno ovih 24 sata zasto to bash on ucini?
decko mlad 30-ta godina, fakultet zavrsen, stambeno situiran,radio u najboljoj firmi po platama u BL....i ucini to...
posto mi je dalji rodjak...znam da je bio savjestan i primjer mnogima....ali ...... :cry: :cry: :cry: :cry:


gipsy, zao mi je


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Dec 2003, 10:41 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
...i meni :(
mislim da znam za koga gipsy govori. bio je skolski drug jednom mom rodjaku i jako mi je zao svakog izgubljenog zivota.

volio bih da se to vise nedesava i da svi nadjemo snage da i pored crnila i mraka koji nam se ponekad svima navuce pred oci, ipak zadrzimo svjetlost u sebi i vidimo zivot kao svjetlo.

iz postovanja, prema svim zrtvama, koje su stradale na ovakav ili slican nacin odustacu od dalje rasprave na ovu temu, ovako javno, na forumu.
ali svako ko zeli bilo da pita nesto o tome ili osjeca da mu je potrebna pomoc, molio bih ga da mi se javi na privatnu poruku.

pozdrav svima i sve najbolje.
neka nas Gospod Bog sve cuva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Dec 2003, 01:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
rio je napisao:
frozen je napisao:
ne vjerujem da je jedna od misli covjeka koji zeli ili
je pocinio samoubistvo - moj zivot je samo moj.. rijetko.. neznam


da jeste....to je njihova misao, jer misle..."MOJA je patnja...", "MOJA je nesreca...", "MOJA je tuga..."
jer i patnja, nesreca i tuga su dio zivota.

no, oni neznaju da nista od toga nije njihovo, vec je samo POSUDBA.
sve lose u zivotu je posudjeno, zajedno sa samim zivotom.
a dato nam je stim (sa zivotom) da bi nesto postigli.
a sta to...e to je daljnje saznanje u opstem, bogopoznanju.

o tome mozda drugi put.

kad bi samoubice saznale ovo trenutak prije smrti...slavili bi zivot!


eh... ti znas sta je njihova misao prilikom samoubistva
patnja, tuga i nesreca nisu dio zivota vec dio patnje, tuge i nesrece...
ako cemo vec po bozanski/ne postoji patnja...

mnogo ljudi ne zna sto sta i zivi zivot kako zivi - u neznanju....
tvoje bogospoznanje je tvoje nije moje - tjerati me na to
je kao tjerati magarca iz basni da nosi tudji samar.


ja zivim to sto zivim, zivot koji je za mene onakav kakav jeste
i moja mogucnost da ga promijenim je ravna tvojoj optimistickoj
ideji pokretanja planina zarad pukog optimizma.

mnogo ljudi ideju - vjera pomjera planine smatra kao - vjera pomjera planine (bukvalno) a ne kao prdez na vjetru tj. pomjeranje misli o pomjeranju planine ili....
svaka cast na tvojim osjecajima koji te potresaju ili snalaze ali
mani se prica o sebi kao mesaji koji ce da mijenja svijet na osnovu
svojih basnoslovno veselih osjecanja - i tu ne govorim o materijalnom...
mozda jesi nesto velicanstveno - sto ja ne prepoznajem
ali to jesi za sebe do trenutka dok mi konkretno ne kazes sta
mozes da uradis...

svoje saucesce za neko ljudsko bice okaci sebi o rep...
takvo nesto ne postoji.

vise postovanja prema mrtvima je iskazivano u toku daleke
ljudske proslosti nego danasnja sramota ljudskog drustva koja
je vise nesnalazenje u doticnoj situaciji nego - saucesce..

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Dec 2003, 23:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Dec 2003, 23:03
Postovi: 68
glavni uzrok, ili bolje receno prethoda samoubistvu je duboka depresija. Statistika govori da 80 posto ljudi u svom zivotu dozive jednu jacu depresiju, tako da ako profesorica psihijatrije pokusa samoubistvo ili neki od vasih roditelja koji inace djeluje vrlo jak i stabilan ucini isto, nemora znaciti da je osoba "kukavica", "ludak" ili slicno. Depresija potice promjenom balansa hemijskih supstanci u mozgu i taj proces oboljeli skoro da i ne moze kontrolisati bez pomoci drugog lica/medicine.. Kada vec oboli od depresije, koja se od okoline (familije, na radnom mijestu...) moze tumaciti kao nezadovoljstvo ili lijenost, proces razvijanja bolesti samo se pojacava. Zato obratite paznju na vase drage, vise pitajte kako su i posvetite paznju jedni drugima....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Dec 2003, 00:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Dec 2003, 01:29
Postovi: 359
cold,potpuno se slazem s tobom!

Pozdrav svima...

Sto se Hari-ja tice,i komentara ostalih koji slijede,mislim da se ne treba tako govoriti,posebno osobi kojoj nije stalo do zivota.
Ja mislim vise da se on javio da bi cuo utjehu i pozitivnu energiju s nase strane,nego da ga stavljamo na vesala i nagovaramo na "trecu srecu" :(
Tuzno je zaista to,kako postupate :(

Hari,
Neznam kako je biti drogiran,ali prosto po ljudima koje poznajem,koji imaju takav problem,vidim da nije lako.
Malo je onih sto se stvarno otrgnu od tog opakog iskustva.U takvim situacijama te mogu shvatiti,(kada si sebi htio da oduzmes zivot),u neprisebnom i zanesenom stanju,bez vida izlaska iz doticne situacije.
A dali je uzimanje zivota stvarno izlaz?Sta mislis ti o tome?
Nasuprot,tvojoj tvrdnji da si los covjek itd, ja o tebi imam drugacije misljenje.Jer se idioti nikada ne drogiraju,vec gledaju da prikupe sebi sto vise novca i uzivaju u autima,zenama,discotekama itd.Dok su narkomani prije njihove droge,zasigurno bili dobri,plemeniti i osjetljivi ljudi,koji sve lako primaju srcu i trpaju u sebe,i kao izlaz iz stanja depresije,tuge i slicnih stanja,pocaste svoju venu,nebili malo opustila mozdane celije i usmjerila musljenja nekoj drugoj strani.

U tvojoj situaciji bih ja ovako uradila:

sjela,razmislila i vratila se na dan kada si prvi put uzeo drogu,razmislila o zivotu koji si prije toga vodio.Razmislila,zbog cega je bilo i uradjeno taj prvi ubod u venu?Dali je taj neko ili to nesto bilo vrijedno tog cina?
Drugo sto bih ti preporucila"DA cvrsto povjerujues,kako ti kazes "Ona osoba koju zovemo Bog",jer ce ti On zaista pomoci.Obrati mu se iskreno i pokaj za to zlodjelo koje si sebi ucinio.
I ustabili se,urazumi se,nije ni jedan zivot za bacanje.Nije kasno,rijesi se toga,stvori sebi familiju,zenu,djecu,pa ces vidjeti da razloga za zivot ima i previse

toliko,sve najbolje ,neka te ON uputi i da ti snage

_________________
Gospodaru moj,ucini me strpljivim robom Tvojim,jer nagrada Tvoja strpljive zaista ne zaobilazi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2005, 11:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2005, 10:23
Postovi: 340
Lokacija: Baby's Heart
Proslog petka, dakle 8/04.05 dozivjela sam da cujem takve vijesti. Naime jedan od studenata je izvrsio samoubistvo. Momak kako sam cula je u svojim ranim 20-etim, druga godina fakulteta i studira pravo. Mozda sam ga vidjela u prolazu na stepenistu, u koridoru, mozda sam cak imala sanse i razgovarati s njim jer radim na fakultetu, mozda preko prijatelja jer su Psiholoski i Pravni fakultet jedan do drugog. Kako i zasto su velika pitnaja. Jako jednostavna ali ipak tako skriveno dotjerana.


Ko je u opasnosti pri izvrsenju samoubistva ???

Ljudi koji imaju fizice/psihicke smetnje
Oni koji zloupotrebavaju alkohol ili drogu
Gubitak roditelja, nekog dragog/ razvod braka
Bitne/velike zivotne promijene
Ako su vec pokusavali pociniti samoubistvo
Ponizenje ljubavno ili silovanje

Mnoge su okolnosti koje mogu doprinjeti necijoj odluci da prekrate svoj zivot, ali mnogo su vaznija necija osjecanja u tim okolnostima nego same okolnosti. Skoro svi ljudi razmisljaju o samoubistu i misle da njihov zivot nije vrijedan u pojedinim scenarijima. Istina je priznajte sebi jer ja jesam, bila sam, potonula na dno. I razmisljam samo o tome kako bi bilo da me najbolje nema. Hajde, ljudi smo i moze svima da se desi ma koliko tvoj karakter bio jaci od tebe.

Ponekada covjek pocne da osjeca bespomocnost, dozivljava teske depresije. . . dozivljava pricinjivanja da cuje glasove ili prividzenja koja ih svode da dizu ruku na sebe na kraju.

Ljudi koji pricaju ili spomenu samoubistvo kao na primjer u teskom trenutku 'Jas cu da se ubijem', to je cak poziv za pomoc. Valja se osvrnuti i osvijestiti na takavu izjav jer nikada neznas mozda ces da spasis neciji zivot.


Znaci koji upozoravaju da jer neko u stanju pocinti samoubistvo :

Mogo puta ponovljen izrazaj beznadja, bespomocnosti ili depresije
Neuobicajno ponasanje, primjer : pazljiv postane nepzaljiv
Znaci depresije : poremecaj spavanja, gubitak apetita, povlacenje iz drustva, gubitak intresa za svakodnevne aktivnosti koje su predhodno uzivali, sve onae male stvari za koje bismo rekli ma uljenio/la se
Nagle i neocekivane promjene dobrog razpolozenja
Poklonjanje dragocejeni stvari prijateljima ili prodici jer sve to nista nevrijedi
Pravljenje stetamenta, uzimanje zivotnog osiguranja, ili slicne pripreme pred smrt k'o na primjer kazivanje poslednje zelje pred smrt
Pravljenje primjedi o smrti i umiranju ili izrazena samoubilacka prijtenja.


Moderator(Micelijus): Razne boje slova služe da bi se istakli pojedini dijelovi teksta, a ne da bi se cijeli tekstovi pisali u nekim bojama. Ovo nije slikovnica...

_________________
Veličina čovjeka ne dokazuje se velikim uvredama, nego savjetom da ne treba vrijeđati!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Apr 2005, 17:00 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2005, 15:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2005, 10:23
Postovi: 340
Lokacija: Baby's Heart
Micelijus je napisao:
Pitanje je samo šta mi možemo učiniti ako primjetimo ovakve oblike ponašanja kod nekog čovjeka? Takav čovjek skoro sigurno neće htjeti da ide kod psihijatra, psihologa ili nešto slično… Postoji li neka, da tako kažem, prva pomoć koju svako može da pruži u ovakvim slučajevima?


Niko nikome nije nista duzan. Ljudski je pomoci a ako nemozes onda to predaj onome ko moze!
I zasto takav covjek nece otici kod psihologa, zar nemislis da neka planirana samoubistva nisu
sprrijecna?

Moze bit' da dodjes u pravi trenutak, pa da nekom pomognes da promjeni misljenje.

:roll:




Zaboravila sam da dodam, da nebi nazvala ljude koji su na vrhuncu samoubistva kukavicama, nit' hrabrima.

Nemam bitnu definiciju covjeka koji zeli da skrati svoj zivot. Gledajuci na svoje sposobnosti ja nebi mogla dici ruku
na sebe, ne u ovom razumu i pameti. Mislim da nemamo vremena za osudzivanje nekoga ko zeli da sebi skrati zivot,
pruzi pomoc ako mozes a ako ne onda prepusti to profesionalim bodijima.

Iz razloga sto svako moze da odluci da skrati zivot radi ovog ili onog, nemozemo da komentarisemo lijepe ili rzune
komentare na ovo. Sve zavisi radi cega ili koga???

_________________
Veličina čovjeka ne dokazuje se velikim uvredama, nego savjetom da ne treba vrijeđati!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2005, 18:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Ja mislim da neko ko zeli da pochini samoubistvo, taj ce to i uraditi... Ne mislim da su to osobe koje stalno govore o problemima i prichaju o samoubistvu i da im zivot ne treba. To su ljudi koji su labilne lichnosti i kojima jako malo fali d asi oduzmu zivot. Oni tu zelju chuvaju u sebi i kad shvate da vishe ne mogu izdrzati, oni se jednostavno ubiju. Ako nekog jednom uspijesh sprjechiti (chula sam da se skoro neki momak htio baciti sa zgrade i da su po njega doshli vatrogasci), drugi put on ce samo otici i vishe se nece vratiti. Nema rjeshenja za takve sluchajeve. :(

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Apr 2005, 09:34 
DELETED


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 64 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs