banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 06:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 20 Sep 2010, 11:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Sudbinski broj 13

Branki Lukić, penzionerki iz Smederevske Palanke, koja je nedavno napunila 82 godine, čitav život, kao po nekom predskazanju, potiče u znaku broja trinaest koga se mnogi plaše. Na taj datum preživela je mnogo lepih i tužnih događaja, ali ga ne smatra „baksuznim“. Taj broj je ovoj ženi, ipak, doneo mnogo više sreće nego tuge.

I LEPO I TUŽNO
Veoma vitalna i uvek raspoložena Branka, svojevremeno je završila Trgovačku akademiju u Beogradu, a zatim Višu pedagošku školu (geografiju i istoriju) u Nišu. Već tada je broj trinaest, na čudan način, postao simbol ključnih dešavanja u njenom životu. U svojoj dokumentaciji čuva uverenje o položenom stručnom ispitu za zvanje računovođe na Trgovačkoj akademiji. Ispit je polagala 13. aprila 1959. godine. Na ovaj datum je, kao na filmskoj traci, položila i više ispita u Nišu.
- Često sam menjala gradove u kojima sam se školovala, ili službovala. Živela sam u Prizrenu, Aleksincu i ponovo stigla u rodnu Palanku. Radila sam u Institutu za povrtarstvo, Narodnom univerzitetu i Osnovnoj školi u Ratarima. Prosto je neverovatno da me je svuda pratio broj trinaest i s vremenom postao moj verni saputnik u dobru i u zlu.
Posle niza lepih doživljaja, broj trinaest je u Brankin život uneo i nemile trenutke. Mnogi sporovi i ročišta na sudu koji su se neposredno odnosili na nju, dešavali su se na taj datum. Posle toga ređale su se i smrti. Oca Milovana Lukića, koji je bio stolar, izgubila je 13. juna 1975. godine. Rođeni brat Pera Lukić, nastavnik po obrazovanju, preminuo je 13. jula 1997. godine. Njen suprug Dragoslav Živković, poznati profesor Palanačke gimnazije, sahranjen je 13. februara 2005. godine.
Zanimljivo je koliko je broj trinaest bio sudbonosan u tetka-Brankinom emotivnom i bračnom životu.
- Za profesora Dragoslava Živkovića udala sam se 13. novembra 1948. godine – seća se Branka Lukić. - Razveli smo se posle deset godina zajedničkog života. Razvod se dogodio 13. novembra 1958. godine. Izgleda da kod mene baš ništa nije bilo slučajno. U toj brakorazvodnoj parnici zastupao me je advokat Sveta Talijan. Za njega sam se udala 13. decembra 1990. godine. Nažalost, ni taj brak nije dugo trajao. Razveli smo se samo šest meseci kasnije. To se dogodilo 13. maja 1991. godine.
Život je i lep i tužan, takav je za tetka-Branku bio i broj trinaest. Obično je tog dana u mesecu sretala posebno drage ljude, prijatelje i kolege koje možda godinama nije videla. Sve što je tog dana započela, kako pamti, išlo joj je od ruke. Broj trinaest je ovu vrlo otmenu ženu poštedeo negativne energije i kada je reč o stambenom pitanju. Poseduje stan koji nosi broj trinaest, na drugom spratu stambene zgrade sagrađene na placu porodične kuće njenih roditelja u užem centru grada. Do sada joj se u tom stanu ništa loše nije dogodilo.


DVA UDESA

Ali, broj trinaest ume i da se poigra sa čovekom. Na taj „baksuzni“ dan doživela je dva gotovo misteriozna saobraćajna udesa, srećom bez zdravstvenih posledica.
- Prvi udes se dogodio u Foči, 13. juna 1959. godine – priča Branka. - Sa kolektivom Instituta za povrtarstvo bila sam na stručnoj ekskurziji. Vozač autobusa nije uspeo da savlada jednu vrlo oštru krivinu, vozilo se zanelo i zadnjim delom udarilo u ogradu puta i poletelo u ambis. U poslednjem trenutku, koji je neobjašnjiv, nekako je uspelo da se zaustavi nad provalijom. Neko je obavestio policiju, doterali su veliku dizalicu i izvukli nas na drum. Bili su to jezivi trenuci koje nikada neću zaboraviti. Sedeli smo na svojim sedištima kao zakovani. Nismo smeli da se pomerimo jer bi nas i najmanji poremećaj ravnoteže odveo na dno duboke provalije. Na kraju se sve lepo završilo, mada je i tog dana bio trinaesti.
Mnogo godina kasnije. Branka je doživela sudar vozova u Divači, koji se dogodio 13. juna 1984. godine. Njen prijatelj, snajin otac, imao je kuću u blizini Pule, pa je naša sagovornica tamo pošla na letovanje. Voz u kome se nalazila ušao je u stanicu Divača. Pri tom su tri poslednja vagona ostala na susednom koloseku, iza skretnice. Naišao je drugi voz i udario u poslednji vagon kompozicije kojom je tetka Branka putovala. Sudbina koju je nosio broj trinaest je htela da ona prođe bez ijedne ogrebotine.
- Kada sam rezervisala kartu u Beogradu, dobila sam mesto baš u poslednjem vagonu. Međutim, moj sin je u poslednjem momentu odlučio da krene sa mnom, pa smo zatražili novu rezervaciju da bismo putovali zajedno. Tako smo dobili mesto u prvom vagonu voza i to nas je spasilo. Broj trinaest nam je tog dana doneo veliku sreću – veruje tetka Branka.

NIJE OBIČAN BROJ
Broj trinaest je u tetka-Brankin život doneo mnogo bure i oluje, ali se tog datuma ne plaši. Ipak priznaje da joj se dešavalo nešto čudno, što joj odnekud govori da trinaest i nije baš običan broj.
- Izgleda da trinaest jeste moj sudbinski broj. Sve se nekako podudara. Polovinom meseca uvek mora da se desi nešto važno i neverovatno. Nisam sujeverna, dugo sam mislila da je to puka slučajnost, sada verujem da u tom broju postoji nešto što ga čini posebnim – kaže tetka Branka.

PREŽIVEO STRUJNI UDAR
U vreme kad je bila učenica Trgovačke akademije u Beogradu, daleke 1947. godine, Branka je svojom snalažljivošću pomogla električaru Luki da preživi strujni udar.
- Krenula sam u šetnju. U hodniku zgade u kojoj sam stanovala, visoko gore gde se nalaze strujomeri, ugledala sam stravičan prizor. Na merdevinama je bukvalno goreo Luka električar. Osvrnula sam se levo i desno, spazila metlu sa dugačkom drškom, zgrabila je i Luku udarila što sam jače mogla, tako da se on skotrljao niz merdevine. Zatim sam uletela u zgradu Narodne banke i čuvar je brzo pozvao hitnu pomoć. Luka je s teškim povredama prebačen u bolnicu, ali je ostao živ.


BRAT OSTAO ŽIV
Dve godine pošto je spasen Luka električar, priča Branka, dogodio se ovakav slučaj. Moj brat od strica, tada je bio dete od pet-šest godina, nalazio se u dvorištu Narodne banke u Beogradu. Kod drugog ulaza u zgradu našao je ručnu bombu, zaostalu iz rata. Imala je oblik kruške, pa se s njom zaigrao. Slučajno sam naišla i kad sam videla šta se dešava potrčala sam da pozovem u pomoć Luku električara. On se već oporavio od strujnog udara. Zahvaljujući njemu, sprečena je tragedija i moj mlađi brat je ostao živ. Eto, dobro se dobrim vraća.

POSLATA ODNEKUD
Tetka Branka veruje da je odnekud poslata na Zemlju da čuva tuđe živote. Od sigurne smrti spasila je i dvoje bolesne dece iz komšiluka jer je uspela da u poslednjem trenutku obezbedi lekarsku pomoć. Jednom prilikom se našla pored čoveka koji je teško ranjen u lovu, pa je izbegnuto ono najgore. Sličnih primera je bezbroj, a mnogi događaji zbili su se baš trinaestog u mesecu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 20 Sep 2010, 11:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Vjerujete li u sudbinske brojeve?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 20 Sep 2010, 11:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Lično ne vjerujem, mada se da potrefiti da se nekome nešto više puta desi na npr. određeni datum ili da je određeni broj zastupljen u nekom događaju.
Nekad kad mi se nešto dešavalo (i lijepo i ružno) pratila sam to kao Čkalja, ali bez rezultata.

Mada, bila je ona priča o Tošetu i brojevima, sad da li je baš sve tako... ne znam.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 21 Sep 2010, 16:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Ja vjerujem u sudbinska slova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 28 Sep 2010, 13:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kakva slova? Daj malo više o tome. :wink:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 28 Sep 2010, 14:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Mozda misli na licna imena... :scratch:

Stvarno, zasto se zovemo tako kako se zovemo? Da li vjerujete da svi nosimo imena koja nam prilice i koja su nam "predodredjena"?

Evo nesto (opet ) iz "Tvrdjave" od Selimovica, o nazivima sela:
... Je i vam palo u oci kako se zovu naša sela? ...
– Zloselo, Blatište, Crni Vir, Paljevina, Glogovac, Gladuš, Vukojebine, Vucjak, Vukovije, Vukovsko, Trnjak, Kukavica, Smrdljak, Zmijanje, Jadovica...

I onda kazu "lose nam ide"... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 28 Sep 2010, 18:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2010, 22:03
Postovi: 3781
Lokacija: Awesometown, Togetherland, Betterworld... Sci-Fi RS :)
Inače ne želim da se bavim time, ali je li bilo na forumu, tj. na religijskom podforumu, tema o numerologiji koja se dotiče i Biblije i Hrišćanstva?
Konkretno mislim na 000, 111, 222, 333, 444, 555, 666, 777, 888 i 999, pa onda na već poznat fenomen kada se ljudima u cijelom svijetu potrefi da vide 11:11 ili slične podudarne kombinacije na satu, pa značenje brojki 9 / 11 itd.?

_________________
''Srbin Srbinu Srbin est!'' - nepoznati
''MALOGRAĐANIN je oruđe sveopšteg razaranja'' - Konstantin Leontijev
Prezir dolazi kada sve shvatiš!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 28 Sep 2010, 18:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Leona je napisao:
Evo nesto (opet ) iz "Tvrdjave" od Selimovica, o nazivima sela:
... Je i vam palo u oci kako se zovu naša sela? ...
– Zloselo, Blatište, Crni Vir, Paljevina, Glogovac, Gladuš, Vukojebine, Vucjak, Vukovije, Vukovsko, Trnjak, Kukavica, Smrdljak, Zmijanje, Jadovica...


Sjećam se toga iz "Tvrđave" :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sudbinski brojevi
PostPoslato: 28 Sep 2010, 19:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Halpert je napisao:
Inače ne želim da se bavim time, ali je li bilo na forumu, tj. na religijskom podforumu, tema o numerologiji koja se dotiče i Biblije i Hrišćanstva?
Konkretno mislim na 000, 111, 222, 333, 444, 555, 666, 777, 888 i 999, pa onda na već poznat fenomen kada se ljudima u cijelom svijetu potrefi da vide 11:11 ili slične podudarne kombinacije na satu, pa značenje brojki 9 / 11 itd.?

Šanse za ovo sa časovima su ti 1:480. Ne dešava se svima i uvijek, tako da nije uopšte čudno.
Znaš, sat bi čudno funkcionisao bez tih brojki... :D
Kao i svijet bez brojki 111,...itd.

U svemu je moguće vidjeti smisao, ili gomile smisla, samo ako se neko potrudi...ili mu prosto dođe...inspiracija, recimo.

Ja...niti vjerujem niti ne vjerujem, recimo. (:

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs