banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 12:47

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: "programiranje"
PostPoslato: 13 Avg 2010, 14:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
nego ljudi, razmišljate li nekad koliko su misli rezultat "programiranja" u djetinjstvu? sve se može tako posmatrati - od načina na koji kačimo veš preko toga jel preferiramo farmerke ili druge vrste hlača do toga jel mrzimo homoseksualce il se užasavamo poligamije..svaki stav ima korjen u djetinjstvu, iako toga najčešće nismo svjesni..međutim, ako se potrudimo, možemo uočiti lanac misli koji je doveo do formiranja stava i uslove iz okoline koji su doveli do toga..sve je to naučeno..evo jedan brutalan primjer: osoba koja je seksualno zlostavljanja u djetinjstvu najčešće kad odraste i sama postane takva da je uzbuđuje baš sex sa djetetom..u pitanju je mehanizam odbrane, u isto vrijeme osoba želi da ispolji svoju seksualnost ali i da ne prsne skroz zbog onoga kroz šta je prošla jer je u pitanju teška trauma. elem, kad skontamo kako se formiraju misli i stavovi možemo da počnemo proces "deprogramiranja", da odbacimo ono što nam je nametnuto a ne sviđa nam se, i da se ponašamo prirodnije i ljudskije..možemo npr. da ne patimo zbog fucking uraslih dlačica i slobodno nosimo šorc kad je vruće, da ne budemo opsjednuti skupim autima i telefonima, da ne prihvatamo odluke političara kao ovce za šišanje..ukratko, potencijal za razvoj postaje ogroman i ljudi postaju srećniji sa samim sobom i u odnosima sa okolinom..fora je znači prepoznati koliko je ogroman dio ličnosti struktuiran kroz društvene "vrijednosti" dok nismo bili formirani, dok je um bio maltene kao plastelin kojeg je svako pritiskao kako hoće...ko uspije, osjećaće se kao Neo dok čita kod :lol: i biće u stanju učiniti toliko toga za sebe! ovaj proces je naravno nerazdvojiv od emocija, i one se isto tako formiraju, npr. osjećamo se nesigurnim jer su nas roditelji držali pod staklenim zvonom pa nismo naučili tolerisati frustracije i okolinui sl. lakše je u tom slučaju raditi na sebi kad se ne poistovjećujemo sa tim proizvodima lošeg vaspitanja i kažemo sebi: ok, ja mogu i bolje, naučiću to i sve će biti ok..ma nije to nikakva nova filozofija, kroz to se prolazi u toku odrastanja, samo je žalosno koliko ljudi ama baš nikad ne preispituje sebe na ovaj način i nastavlja doživljavati bol i nanositi ga drugima, bez želje da postanu bolji ljudi :confused1:
da zaključim: čitajte knjige iz psihologije i antropologije i sve će vam biti jasno :D možda ne odmah, ali uz malo truda sigurno će vam poći za rukom :)

za kraj, prigodna pjesmica (nema veze što sam je kačila nedavno, cool je :) )


tvoje srce je ko digitron,
tako sračunato, hladno,
daj programiraj i mene,
otkrij sistem, otkrij šeme

koju karticu da ubacim,
na koliko ti radiš,
kakva ti je memorija,
gdje se pališ a gdje gasiš

programiraj me,
programiraj mene ti

kakve su ti vibracije,
koliko radnji poznaješ
osjećaš li ritam, muziku,
ili samo neku logiku

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rUoGNfy3Wvg[/youtube]

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 13 Avg 2010, 16:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Uh... obećavam javno i svečano da ću samo još ovaj put pisati na podforumu Psihologija i neću se više javljati tu.

Čim sam ugledala naziv teme "programiranje" sjetila sam se starih obrazaca ličnosti. Puna je psihologija obezčovjekolikih riječi. Prvi psihoanalitičari i bihejvioristi smatrali su da se sve u čovjeku može objsniti njegovom prošlošću. Nedostatci takvih obrazaca ličnosti vide se u njihovoj nesposobnosti da ocrtaju i objasne "čovjekovu višu prirodu". Oni ili obuhvataju najtananije vidove ličnosti, ili, češće, OBEZČOVJEČE ljude krutim pridržavanjem anologija sa OBOLJELIMA, MAŠINAMA I ŽIVOTINJAMA.
Vrijednost, ljubav, sreća, moral, sloboda izbačeni su iz planova proučavanja pozitivista. Ako se i ne mogu zahvatiti postojećim instrumentarijem, da li to znači da ih treba zanemariti, zaboraviti i omalovažavati? Bez obzira da li je moguće operacionalno definisati ljubav i sreću, ili je to nemoguće, to su psihološke suštine koje nipošto ne smijemo ispustiti.
Ono što hoću reći je da čovjek nije zamrznuti objekt, već je u stalnom procesu širenja. Slična je Fromova misao da "čovjek tek treba da se psihološki rodi".
Stvarnost u svom najosnovnijem vidu je upravo "unutrašnja stvarnost". Ona je u privatnom sviejtu jedinke, dakle ona je subjektivna. Osnovno pitanje za psihologiju je KAKVO ZNAČENJE IMA NEKI DOGAĐAJ ZA NEKU OSOBU, odnosno kakvo mu značenje osoba pripisuje, šta u njemu vidi. Stvarnost je u nama - čovjekovo JA tokom razvoja postaje stvarnost, a tako isto je i sa ljubavlju, strahom, srećom...

Ma koliko psiholog imao "dobar vid", on uvijek na klijenta gleda kroz "profesionalne naočare". Još je Olport smatrao da je "došlo vrijeme za preispitivanje optike". To su TRI ALTERNATIVNA SOČIVA koja daju sljedeće slike o čovjeku:
- Čovjek je viđen kao REAKTIVNO BIĆE (NATURALIZAM, POZITIVIZAM, BIHEJVIORIZAM, FIZIKALIZAM)
- Čovjek je viđen kao reaktivno biće NA SVOJE DUBINSKE SADRŽAJE (psihoanaliza, psihodinamika, dubinska psihoanaliza...)
- Čovjek je viđen kao BIĆE U PROCESU NASTAJANJA (holizam, ortopsihologija, personalizam, egzistencijalna psihologija...)

Psihoanalitičari nisu koristili operacionalne definicije zbog same prirode predmeta istraživnja, ali su i oni nastojali da ličnost svedu na neke osnovne jedinice ili da prikažu suviše UPROŠĆENIM ŠEMAMA i univerzalnim zakonima.

Tako recimo nomotetski elementi mogu objasniti neke aspekte ličnosti (ponašanja), ali ne i ono što je jedinstveno, neponovljivo.. Mi ustvari tražimo u koji KALUP možemo svrstati čovjeka, i što je najgore, prema tom kalupu se poslije i odnosimo prema njemu.

Maslov stoga daje načelo koje se ne smije zanemariti u psihološkoj praksi:

"Zadatak je svakog čovjeka da postane najbolji on sam -... najbolji on na svijetu... U tome mu nema takmaca."

Evo i jedna mala anegdota vezana za Maslova:

Maslov je 2 puta na dan jeo jednu vrstu salate. Psihoanaliza je pokazala da se on kao mali čvrsto identifikovao sa ocem. Međutim, Maslov se sjetio da nije volio tu salatu kad je bio mali, već to njegov otac kroz njega traži salatu, NE ON!

Tako da zaista treba biti oprezan sa favorizovanjem "programiranja" i krutih obrazaca ličnosti. Mi nismo programi, nismo kompjuteri, nismo bijeli miševi, mi smo ljudi, čarobni, posebni i jedinstveni. Ne postoji ta knjiga ili udžbenik iz psihologije koji će meni opisati i objasniti mene. O sebi čovjek uči PROUČAVAJUĆI SEBE, a ne čitanjem o "programiranju".

Lazarevićka, ništa lično. Moja neka shvatanja. Ne moram uopšte biti u pravu, ali zaista sam morala ovaj put reagovati. Samo ovaj put. Postavljaš lijepe i zanimljive tekstove, i sigurna sam da i u popularnoj psihologiji može da se pronađe nešto za sebe, baš kao i u bilo čemu drugom, recimo latici jednog maslačka ili u jednim čarobnim očima:)

Pozdravac i svako dobro od srca!

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 13 Avg 2010, 17:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
ovo sto sam napisala je cisto deskriptivne prirode, nemam namjeru da prodajem neku mehanicisticku filozofiju..cilj je podstaci na razmisljanje a ne dati neku konacnu panaceu..takodje, ako malo bolje procitas moje rijeci vidjeces da ipak nisu u suprotnosti s tvojim stavovima, jednostavno je u pitanju obicna analogija koja, priznaces, nije daleko od stvarnosti..kad se covjek suoci s tim povrsinskim slojevima psihe ("programima"), lakse ce doci do vrijednosti o kojima govoris, that's all..i da, self help knjige ne citam, nisam ih ni prije citala a narocito ne sad kad me lozi samo hard core literatura :D znaci, znam sta govorim, iako sam upotrebljavala "self help" terminologiju..

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 13 Avg 2010, 17:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
google lazarević je napisao:
znaci, znam sta govorim, iako sam upotrebljavala "self help" terminologiju..


Drago mi je :) - iako sam ja više primjetila s-r obrazac u pisanju o programiranju. Al nebitno, neću ja više da trubim, kao što i rekoh već...


Evo jedna od mene :lol: :lol: :lol: - sad je sve više cyber veza :lol: :lol: :

Spoiler:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1tqir1T1Eb8[/youtube]

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 14 Avg 2010, 09:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
nego, zaboravih reci jos nesto: ponekad radimo sasvim suprotno "programu" kojeg ne volimo - npr. tinejdzerski bunt protiv roditelja moze dovesti da tinejdzer pocne pusiti da bi se osvetio roditeljima koji stavljaju previse zabrana..prava sloboda u tom slucaju bi bila ne poceti pusiti zbog tako neceg, iz reakcije prema "programu"..i u drugim slucajevima, sloboda znaci imati sasvim svoj izbor, koji nije odredjen tim spoljnim faktorima..zanimljivo je, pa cak i zabavno kad covjek dospije u to stanje kad pocne da osluskuje svoje istinske zelje pa se cesto zapita - sta ja zapravo zelim :shaking2:

ajmo forumasi, napisite koju, nije valjda da niko nikad ne razmislja o ovome :P

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 14 Avg 2010, 12:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Dec 2006, 18:50
Postovi: 6700
To je tacno. A primijetio sam i na vlastititom iskustvu, a i na iskustvu drugih da sto je zabrana neceg veca, to se vise pokusava sprovesti. Naime, kad nekog previse odvracate od necega on/a je sve rjeseniji da upravo to uradi.
Kad je nemocan da se suprotstavi, odnosno da uradi ono sto mu se zabranjuje, kao u nekim slucajevima tinejdzeri, onda se javlja bunt i cinjenje stvari koje nemaju veze s tim i cak stetno uticu na to.
Ali zanimljivo je kad ne branite puno djeci da nesto rade oni sami od toga odustanu. Evo recimo, meni roditelji nisu branili mnoge stvari, recimo ostajanje do kasno uvece i nakon nekog vremena i sam sam izgubio volju za tim, dok oni kojima su branili oni su jos vise imali zelju za tim. Slicno je i sa drugim stvarima, navodis primjer cigara i alkohola. Tinejdzeri uglavnom pocinju pusiti zato sto je to "zabranjeno" pa cesto krijuci se od roditelja puse i onda se naviknu. Dok recimo nesto sto nije "zabranjeno" ili cak je pozeljno za zdravlje, kao npr. trcanje radi rekreacije upraznjava vrlo mali broj tinejdzera.
Da skratim, sto nekome nesto vise branite on ide vise za tim-dokazana psihologija :P

_________________

Filozofija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 14 Avg 2010, 13:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
zabranjeno voce je najsladje :cherry:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 23 Avg 2010, 21:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Dec 2009, 14:54
Postovi: 169
@google lazarević
Upravo iz svega sto si napisala veoma je vazno da covjek osjeca slobodu u ispoljavanju.

_________________
Nikad ne zaboravi da si jedinstven, bas kao i svi drugi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 26 Avg 2010, 00:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
pa da..tesko je doci do toga, ali jednom kad se dodje - zabavi nikad kraja :D

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 31 Avg 2010, 18:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
http://home.ramonsky.com/stuff/icmm/

genijalno :D

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: "programiranje"
PostPoslato: 25 Sep 2010, 13:30 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jul 2010, 20:44
Postovi: 15
Mene su moji roditelji htjeli isprogramirati da imam dosta glupih stavova ali sam malo koristio svoj mozak i odbacio sve sto nema logickog smisla.

_________________
entj love | funny demotivational posters | entj intj | ime | entj careers


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs