banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 17:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 72 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Od čega zavisimo?
PostPoslato: 23 Jul 2010, 09:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Svi mi zavisimo od drugih, u mnogim stvarima. Zavisimo od pekara, mesara... Međuzavisnost. Organizovali smo društvo na ovaj način i povjeravamo različite funkcije različitim ljudima za dobrobit svakoga, da bismo bolje i efikasnije živjeli - ili se bar nadamo da je tako.
Međutim, ako govorimo o psihološkoj zavisnosti od druge osobe - emotivnoj zavisnosti od nekoga - šta to podrazumijeva? To znači zavisiti od drugog ljudskog bića da bi se stiglo do sopstvene sreće.

Savršena ljubav isključuje strah. Tamo gdje postoji ljubav, ne postoje zahtjevi, očekivanja, zavisnost.

Ja ne tražim da me učiniš srećnim; moja sreća ne zavisi od tebe. Ako moraš da me napustiš, neće mi biti žao smaog sebe; izuzetno mi prija tvoje društvo, ali ja se ne vezujem za tebe. Ja uživam u tvom društvu na temelju nevezanosti - ne uživam ja u tebi, to je nešto veće i od tebe i od mene, neka vrsta simfonije, neka vrsta orkestra koji svira u tvom prisustvu. Ali kada odeš od mene, orkestar ne prestaje da svira. To je orkestar velikog repertoara i nikada ne prestaje da svira. AdM

Možemo li ovako? Koliko naša sreća/nesreća zavisi od druge osobe? Od čega mi to zavisimo?

Da vas čujem :D

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 10:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Samo od vodovoda. Ako ne bude vode ujutru, ne mogu se umiti i oprati zube. A bez toga je dan tmuran, a ja mamuran.

Od ljudi ne zavisim. Davno sam se toga odvikao... Ali na dosta ljudi u mom drustvu uveliko uticu, direktno ili indirektno, postupci i misljenja drugih ljudi... Ako ovaj uradi ovo, onda onaj ono. Bla, bla... :roll:
Ja uglavnom tjeram po svome. Ne kazem da je to idealno, ali najbolje da cu se oslanjati na druge... Ako treba odoh sam na more, na Vrbas, na kafu, na fudbal, koncert, itd, itd... Ja imam jako puno prijatelja. I prije svega odlicnih prijatelja. Ali ako nekom nesto iskrsne, ja ne dam da to utice na moje planove...

Srecu stvaramo sami.
U ljubavi je druga prica. Tu poprilicno ovisimo o "drugoj strani"... Sto je i dobro. Sta dobro, odlicno! :)

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 10:30 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
TaškoBL je napisao:
U ljubavi je druga prica. Tu poprilicno ovisimo o "drugoj strani"... Sto je i dobro. Sta dobro, odlicno! :)


Hmm.. Ja sam imala momka koji se bukvalno srozavao od tuge kada ja raskidam, koji je prijetio samoubistvom, bacao stvari po kući, urlikao, i plakao. Ja bih se vraćala iz straha, jer sam se plašila da stvarno sebi nešto ne uradi. "Meni sreće nema bez tebe!" "Moj život je bezvrijedan ako odeš.."
Zvao bi me po 907 puta na dan. On prosto nije živio. Njegov život bi dobio neki smisao i punoću, samo ako bi ga dijelio samnom.
Jedan dan je uspio da me ne potraži i sutradan smo se čuli, pitala sam kako je, dogovorili smo se da nešto učini za sebe, da ode negdje, da napravi nešto... Kaže, UŽAS.. Raspadao sam se. Samo sam mislio gdje si ti i bilo mi je loše.

I ne samo to, i kad je veza cvatala, on je bio sumnjičav i ako odem negdje bez njega, to je ravno prostituciji. Slao bi poruke tipa: Gdje si? S kim si? Ajde dođi meni? Štaaa? Ne možeš?? Kako??? Ja ću se ubiti! Ko zna šta ti tamo radiš!

Citiraću ono što si napisao o sreći: "Srecu stvaramo sami." Ovo taj dečko nije znao. Ili prosto nije umio drugačije...

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 10:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
:lol: :lol: osamstotinazena joj psihoze, znam jer sam i sama prosla kroz isto.
pretpostavljam da se to desavalo u relativno mladim godinama i da ste oboje iskusavali svoje granice.
ja licno mislim da sam i sama kriva za to sto smo prolazili. mozda se to moglo drugacije rijesiti?
jesam li ja bila isto ovisna o njemu, ali sam bila samo malo prisebnija?
jesam li mislila da je to ljubav?
danas, poprilicno godina kasnije on je u stabilnoj vezii ne vjerujem da je ikada kasnije napravio ista slicno nekom, niti da ce napraviti, sto naravno ne umanjuje ljubav prema toj djevojci.
sve su to neke faze...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 10:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
osamstotinazena je napisao:
...
Međutim, ako govorimo o psihološkoj zavisnosti od druge osobe - emotivnoj zavisnosti od nekoga - šta to podrazumijeva? To znači zavisiti od drugog ljudskog bića da bi se stiglo do sopstvene sreće.

Savršena ljubav isključuje strah. Tamo gdje postoji ljubav, ne postoje zahtjevi, očekivanja, zavisnost.

Ja ne tražim da me učiniš srećnim; moja sreća ne zavisi od tebe. Ako moraš da me napustiš, neće mi biti žao smaog sebe; izuzetno mi prija tvoje društvo, ali ja se ne vezujem za tebe. Ja uživam u tvom društvu na temelju nevezanosti - ne uživam ja u tebi, to je nešto veće i od tebe i od mene, neka vrsta simfonije, neka vrsta orkestra koji svira u tvom prisustvu. Ali kada odeš od mene, orkestar ne prestaje da svira. To je orkestar velikog repertoara i nikada ne prestaje da svira. AdM

Možemo li ovako? Koliko naša sreća/nesreća zavisi od druge osobe? Od čega mi to zavisimo?

Da vas čujem :D


Lijepo rečeno.
Često se miješa osjećaj vezivanja sa ljubavlju, dok je ljubav sasvim suprotno od toga.
Možemo da volimo samo ono što ne želimo da posjedujemo, čim se pojavi želja da posjedovanjem pojavi se i strah od gubitka.
Svako ko je iskusio "ljubavne jade" mislio je "nikad više", a kada je vrijeme prošlo i kada je nastupilo drugo vezivanje potpuno se zaboravilo na ono "nikad više!"
Svaka bol uzrokovana ljubavlju nije ljubav nego začarani krug, malo sreće i malo više patnje.
Ko je kriv? Naš ego, taj isti ego nastrada kada smo prevareni, kad neko prestane da nas voli ili kad nas neko ne voli, naš ego strada ako neko kaže da smo loši, takođe ego cvjeta kad nam neko kaže da smo dobri, a u suštini to (nečije mišljenje) apsolutno nema nikakve veze sa nama.
To je samo nečija percepcija nas samih a koja ne mora da bude tačna, kao što i nije jer nije potpuna slika.
Pogrešno je razmišljanje da ćemo biti strećni ako budemo s nekim ili ako budemo imali nešto.
Sreća ne zavisi od drugoga, nego od našeg poimanja svijeta i stvari oko nas.
Niko nas ne može napraviti srećnim ako mi to nismo.
Sreća se ne osjeća jer kad je čovjek postane svjestan to nije sreća, sreća je stanje duha.
Ljubav je takođe stanje duha koga nismo svjesni.
Ako volimo - ne postvaljamo pitanje zašto volimo, nego jednostavno volimo.
Kad naučimo da zauzdamo naš ego i kad shvatimo da nismo centar svijeta sve postaje drugačije.
Niko nije dužan da nas voli, nismo dužni nikoga vječno da volimo, kad počnemo da volimo sebe, svijet oko sebe i ljude kao ljude a ne pojedince onda možemo reći da smo zaista srećni i smireni.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 11:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Slozio bih se sa Talijom u vecini stvari, osim sa dijelom da je "ljubav nesvjesna i da jednostavno volimo, ne postavljajuci pitanje zasto". Mislim da je ljubav i te kako svjesna aktivnost, a nekog volimo zato sto zelimo da ga volimo. Zvuci banalno, ali mislim da je ovo stvar manje-vise svjesne odluke.

Zavisnost od stvari, i osoba je manja, racunam, sto vise "porastemo", tj. razvijemo se kao licnosti. Pisali su o tome neke pametne cike. Vecina nas ostane negdje "napola".

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 11:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Popokatepetl je napisao:
Slozio bih se sa Talijom u vecini stvari, osim sa dijelom da je "ljubav nesvjesna i da jednostavno volimo, ne postavljajuci pitanje zasto". Mislim da je ljubav i te kako svjesna aktivnost, a nekog volimo zato sto zelimo da ga volimo. Zvuci banalno, ali mislim da je ovo stvar manje-vise svjesne odluke.

Ok, pretpostavljam na šta misliš, misliš na ljubav prema jednoj konkretnoj osobi? Naravno da smo svjesni te ljubavi, ali i ljubav prema jednoj osobi nema neki poseban uzrok npr. volim je zato i zato (to je onda prije ljubav kao refleks (posljedica) na nečije ponašanje, djela itd).
Kad voliš onda je voliš zato što je voliš, bez ikakvog posebnog razloga, bez zasluga itd.
Ne može se voljeti neko zato što smo mi tako odlučili, to je podsvjestan proces.
Nekad osobe zavole druge osobe koje to i ne "zaslužuju" iz više razloga, ali ih ipak vole. Zar ne? :D

Kad sam pisala nisam mislila na ljubav prema jednoj konkretnoj osobi (između ostalog) nego kao o generalnom stanju svijesti, tj. globalnoj ljubavi (da je tako nazovem).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 12:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Kaze neka pametna glava, da je jedino majcinska ljubav bezuslovna. Cak i oceva se mora zasluziti. Tako da, ne znam bas, da nekog volimo samo "zato sto ga volimo", bez obzira bio to partner, prijatelj ili neki rodjak. Uglavnom ih volimo zbog nekih osobina koje nam odgovaraju. Neke osobe to mozda sasvim ne zasluzuju, ali ih ipak volimo zbog veceg broja pozitivnih stvari koje nalazimo u njima. Zato ne mislim da je ljubav podsvjestan proces. Mi stalno vrsimo selekciju. Neke osobe odbacujemo vec u startu. Nekima dajemo priliku pa onda odlucujemo. Ali sve je to uglavnom svjesno.

Jbg, ja sam mizantrop, pa ne mogu pricati o toj "globalnoj ljubavi" :D A i dozivljaj iste je u mom slucaju potpuno neromantican.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 12:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2005, 12:34
Postovi: 323
Ovu ludu situaciju sto je opisala osamstotinazena, prodju manje vise svi u nekoj zivotnoj dobi. Ali nazalost nije vezana samo za mladju populaciju. Znam jednu koja se redovno vezivala za likove, pa je prvi put rezala vene sa nekih 14 godina...pokusaja ima i danas sa duplo i vise godina...ne razumijem bas najbolje takve mentalne sklopove ali daleko od toga da ih osudjujem.

Trudim se da budem otvorena prema svim ljudima, ali moguce je da mi ne odgovaraju njihovi postupci, nacini na koje se ophode prema nekim drugim ljudima, reakcije u pojedinim situacijama i slicno. Znam da ce zvucati malo blesavo kad kazem da zavisim samo od sebe. Ako ustanem ujutru i kazem, joj bljutava dana, vec sebi nekako odredim da cu i ja da se osjecam taj dan bljutava.

Evo zavisna sam od smijeha...i koristim uvijek priliku da pokusam da vratim osmjeh na sumorna lica ljudi koje srecem. Taj kar mi valjda dadose po rodjenju, imenom :lol:

Ipak ne slazem se s tim da neciju ljubav moras zasluziti...mozes se na glavu nasaditi ali ako neko ne zeli da te prihvati, on te nece prihvatiti (bilo da je to mati, otac, brat, sestra, komsija, momak, djevojka itd.). Ali isto tako ne vidim razloga zasto bih se ja borila da bilo kome dokazem svoju ljubav prema nekom. Ako nije u stanju da je osjeti onda ni ispravljanje krivih Drina nece moci da pomogne. Jedino za sta mogu da budem odgovorna i cime mogu da upravljam jeste ono sto dajem ili ne dajem. Stvar izbora. Bar se nadam da je tako....

_________________
...i nista nije onako kako izgleda...i sve je upravo onako kako treba biti...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 12:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
veca_vestica je napisao:
Ipak ne slazem se s tim da neciju ljubav moras zasluziti...mozes se na glavu nasaditi ali ako neko ne zeli da te prihvati

potpis
ne priznajem ljubavi koje zahtjevaju rad


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 12:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Maj 2010, 22:34
Postovi: 1834
Lokacija: Ovdje-ondje, tuda-svuda!
boa je napisao:
veca_vestica je napisao:
Ipak ne slazem se s tim da neciju ljubav moras zasluziti...mozes se na glavu nasaditi ali ako neko ne zeli da te prihvati

potpis
ne priznajem ljubavi koje zahtjevaju rad


Znaš ima i toga. Ali opet kako možeš da voliš nekoga kome nije nimalo stalo do tebe i ne radi ništa za tebe? Za mene je ljubav dvosmjerna ulica, uvijek neko voli i vuče više, to je normalna i redovna pojava, ali ne vjerujem da mogu da volim nekog ko se oko mene ne trudi nimalo. Prije ili kasnije, puca mi film i doviđenja.

@800žena-ono što si opisala nisam prživila, ali sestro ne bih ti voljela biti u koži. Užas!

_________________
Najgora je napisao:
Smršaću kad umrem :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 13:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Popokatepetl je napisao:
Kaze neka pametna glava, da je jedino majcinska ljubav bezuslovna. Cak i oceva se mora zasluziti. Tako da, ne znam bas, da nekog volimo samo "zato sto ga volimo", bez obzira bio to partner, prijatelj ili neki rodjak. Uglavnom ih volimo zbog nekih osobina koje nam odgovaraju. Neke osobe to mozda sasvim ne zasluzuju, ali ih ipak volimo zbog veceg broja pozitivnih stvari koje nalazimo u njima. Zato ne mislim da je ljubav podsvjestan proces. Mi stalno vrsimo selekciju. Neke osobe odbacujemo vec u startu. Nekima dajemo priliku pa onda odlucujemo. Ali sve je to uglavnom svjesno.

Jbg, ja sam mizantrop, pa ne mogu pricati o toj "globalnoj ljubavi" :D A i dozivljaj iste je u mom slucaju potpuno neromantican.

Heh, pa i ja pišem ono što bi trebalo a što ne znači da se i ja tako ponašam :) i pored toga što mi je jasno da nije "zdravo" vezivanje (vezivanje u smislu "kačenja" za nekoga, te da se patološki bojimo da ćemo biti ostavljeni i da nam sreće nema bez te osobe).

Ne možeš reći da ne postoji bezuslovna ljubav ako je nisi doživio; eto dao si lijep primjer jedne ljubavi (majčinska) kad majka voli dijete čak i ako je deformisano, čak i ako se ne ponaša u skladu sa njenim željama, čak i ako doživi ružno iskustvo od toga djeteta, ona ga i dalje voli... jer ga voli.
Dijete voli npr. ženu koja ga čuva (dadilja), tada dijete ne razmišlja da li je ona lijepa, ružna, da li je debela, usukana, dijete je voli jer je voli. Djeca su mnogo neposrednija i tek kasnije se "programiraju" da gledaju svijet oko sebe ograničen šablonima tipa "ovo je dobro, a ovo loše, ovo moraš, a ovo ne".
Zašto se i u SP spominje često "budite kao djeca"? Zato što djeca nezagađeno gledaju i poimaju svijet oko sebe, svijet koji je čudo i koji se svaki dan u svojoj ljepoti otvara pred njihovim očima.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 13:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Ne znam zasto bi "postojanje uslova" ljubav cinilo manje lijepom? Mada, razumijem u kom kontekstu ovdje koristimo termin "bezuslovan", i tu ga podrzavam. Tj, ako podrazumijeva da se ljubav odvija bez ocekivanja, koja namece bas ova zavisnost iz naslova teme. Da dvije osobe mogu jedna bez druge, mogu da izdrze sa samim sobom, vole sebe samog, ali su odlucile da se vole i medjusobno. Valjda su djeca bas takva, svijet prihvataju bez nekih silnih ocekivanja.

Da ljubav moze postojati bez rada, obostranog, mislim da je zabluda. Naravno, kad se kaze rad, ne misli se na to ko je kome vise puta donio dorucak u krevet i slicno, vec rad na sebi samom (sad ovo iz mene progovaraju From i Skot Pek, jbg, citao ih ko jako mlad, pa mi ostalo to neromanticno dozivljavanje ljubavi kao mukotrpnog rada :D )

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 13:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Popokatepetl je napisao:
Ne znam zasto bi "postojanje uslova" ljubav cinilo manje lijepom? Mada, razumijem u kom kontekstu ovdje koristimo termin "bezuslovan", i tu ga podrzavam. Tj, ako podrazumijeva da se ljubav odvija bez ocekivanja, koja namece bas ova zavisnost iz naslova teme. Da dvije osobe mogu jedna bez druge, mogu da izdrze sa samim sobom, vole sebe samog, ali su odlucile da se vole i medjusobno. Valjda su djeca bas takva, svijet prihvataju bez nekih silnih ocekivanja.


Takav suživot nije ljubav neko kompromis, dogovor. "Živim" i ja sa svojim poslovnim kolegama, nekad ne možemo jedan bez drugog (zbog prirode posla), ali tu nema ljubavi kao Ljubavi.
Djeca ne doživljavaju svijet bez nekih očekivanja nego uživaju u njemu bez predrasuda.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 13:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Ne bih rekao.
Talija je napisao:
...lijep primjer jedne ljubavi (majčinska) kad majka voli dijete čak i ako je deformisano, čak i ako se ne ponaša u skladu sa njenim željama, čak i ako doživi ružno iskustvo od toga djeteta, ona ga i dalje voli... jer ga voli.

Pa sama si rekla... ona ga i dalje voli jer mu je majka, jer ga je ona rodila. Ona se ne brine o "nekom tamo" djetetu, već o SVOM djetetu. Ta ljubav čak ima i opisno ime - "majčinska ljubav". Tu je sadržana suština (uslov/razlog) te ljubavi.
Talija je napisao:
Dijete voli npr. ženu koja ga čuva (dadilja), tada dijete ne razmišlja da li je ona lijepa, ružna, da li je debela, usukana, dijete je voli jer je voli.

Opet ja... Dijete je voli jer ga čuva. Voli je zato što ga štiti i zato što mu poklanja pažnju. Zato što se brine o njemu.
Neko, čini mi se, još pametniji od zamalo pomenutih mudraca je primijetio "da se sve dešava sa razlogom". Ja sam ubijeđen da se i ljubav dešava s razlogom i da ni jedna ljubav nije bez razloga ili uslova, samo se to na prvu loptu ne vidi.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 13:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
TaškoBL je napisao:
Samo od vodovoda. Ako ne bude vode ujutru, ne mogu se umiti i oprati zube. A bez toga je dan tmuran, a ja mamuran.

Od ljudi ne zavisim. Davno sam se toga odvikao... Ali na dosta ljudi u mom drustvu uveliko uticu, direktno ili indirektno, postupci i misljenja drugih ljudi... Ako ovaj uradi ovo, onda onaj ono. Bla, bla... :roll:
Ja uglavnom tjeram po svome. Ne kazem da je to idealno, ali najbolje da cu se oslanjati na druge... Ako treba odoh sam na more, na Vrbas, na kafu, na fudbal, koncert, itd, itd... Ja imam jako puno prijatelja. I prije svega odlicnih prijatelja. Ali ako nekom nesto iskrsne, ja ne dam da to utice na moje planove...

Srecu stvaramo sami.
U ljubavi je druga prica. Tu poprilicno ovisimo o "drugoj strani"... Sto je i dobro. Sta dobro, odlicno! :)

Tako nekako i ja funkcionišem.
S tim da ja, pošto sam nešto stariji, sve češće iznalazim nove načine da uživam sam, bez drugih, šta više, drugi često mogu da mi zasmetaju. Eeeee tu se krije ono o čemu bih ja pričao!
Smetanje...
Nije problem uživati bez drugih, u lijepom danu, poslijepodnevnom odmoru, hladnom pivu, gledajući zgodne djevojke na bazenu... Problem nastaje kada dijeliš prostor i vrijeme sa ljudima sa kojima ne dijeliš jednak senzibilitet. AhhhhA!
U tom grmu čuči koleginica! Tuuuu je mokri čvor!
Da ne smaram...
Meni je vruće. Odoh po hladnu limunadu.
:P


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 13:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Heh kako ti znaš da uprostiš i promašiš suštinu.

Hajde da preskočimo, evo pitanje:
- Da li ribolovci idu u ribolov radi koristi (pojest) ili zato što to vole?
- Da li ljubitelji životinja vole životinje zato što imaju korist (zaklat, pojest) od njih ili zato što ih vole?
- Da li planinari vole prirodu iz nekog korisnog razloga ili zato što vole prirodu? (dobro za srce i pluća)

Zašto ovi navedeni ljudi vole ovo gore nabrojano?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 14:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Talija je napisao:
Heh kako ti znaš da uprostiš i promašiš suštinu.

Hajde da preskočimo, evo pitanje:
- Da li ribolovci idu u ribolov radi koristi (pojest) ili zato što to vole?
- Da li ljubitelji životinja vole životinje zato što imaju korist (zaklat, pojest) od njih ili zato što ih vole?
- Da li planinari vole prirodu iz nekog korisnog razloga ili zato što vole prirodu? (dobro za srce i pluća)

Zašto ovi navedeni ljudi vole ovo gore nabrojano?



Ribolovci zasigurno ne sto vole ribu, mislim, osjecaju ljubav prema njoj. Idu zato sto im to pricinjava zadovoljstvo, dakle radi sebe.

Ljubitelji zivotinja, slicno. Vole zivotinje koje su im vjerne, poslusne, dobre, fino vaspitane. Smiruju, opustaju se uz njih, nekome su zamjena za prijatelje ili uopste osobe u zivotu. Dakle, opet, najvise radi sebe. Ko ce voljeti i trpiti psa koji samo ujeda i rezi, i sl?

Planinari prirodu vole prvenstveno radi sebe. Prirodu ne mozes "voljeti", kao ni bilo kakav nezivi objekat, pa ni zivotinju krajnjoj instanci. Ja mogu reci da "volim" svoju gitaru, ali to se samo tako kaze, ja je u stvari samo koristim radi svog uzivanja ili potrebe.

Dakle, navedeni ljudi u stvari ne "vole" gore nabrojano, vec je to semanticka zackoljica. Oni samo uzivaju u doticnim aktivnostima.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 14:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Talija je napisao:
Popokatepetl je napisao:
Ne znam zasto bi "postojanje uslova" ljubav cinilo manje lijepom? Mada, razumijem u kom kontekstu ovdje koristimo termin "bezuslovan", i tu ga podrzavam. Tj, ako podrazumijeva da se ljubav odvija bez ocekivanja, koja namece bas ova zavisnost iz naslova teme. Da dvije osobe mogu jedna bez druge, mogu da izdrze sa samim sobom, vole sebe samog, ali su odlucile da se vole i medjusobno. Valjda su djeca bas takva, svijet prihvataju bez nekih silnih ocekivanja.


Takav suživot nije ljubav neko kompromis, dogovor. "Živim" i ja sa svojim poslovnim kolegama, nekad ne možemo jedan bez drugog (zbog prirode posla), ali tu nema ljubavi kao Ljubavi.
Djeca ne doživljavaju svijet bez nekih očekivanja nego uživaju u njemu bez predrasuda.


Pa zar nije "bezuslovna" ljubav jedino moguca ako nema nikakve zavisnosti? Zato to nije kompromis u smislu kako ga tumacis.

A sta je dozivljaj svijeta bez ocekivanja (dakle bez unaprijed stvorenih konstrukcija o istom) nego uzivanje u njemu bez predrasuda?

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Jul 2010, 14:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 17:12
Postovi: 1428
Lokacija: Živinice
Popokatepetl je napisao:
Talija je napisao:
Heh kako ti znaš da uprostiš i promašiš suštinu.

Hajde da preskočimo, evo pitanje:
- Da li ribolovci idu u ribolov radi koristi (pojest) ili zato što to vole?
- Da li ljubitelji životinja vole životinje zato što imaju korist (zaklat, pojest) od njih ili zato što ih vole?
- Da li planinari vole prirodu iz nekog korisnog razloga ili zato što vole prirodu? (dobro za srce i pluća)

Zašto ovi navedeni ljudi vole ovo gore nabrojano?



Ribolovci zasigurno ne sto vole ribu, mislim, osjecaju ljubav prema njoj. Idu zato sto im to pricinjava zadovoljstvo, dakle radi sebe.

Ljubitelji zivotinja, slicno. Vole zivotinje koje su im vjerne, poslusne, dobre, fino vaspitane. Smiruju, opustaju se uz njih, nekome su zamjena za prijatelje ili uopste osobe u zivotu. Dakle, opet, najvise radi sebe. Ko ce voljeti i trpiti psa koji samo ujeda i rezi, i sl?

Planinari prirodu vole prvenstveno radi sebe. Prirodu ne mozes "voljeti", kao ni bilo kakav nezivi objekat, pa ni zivotinju krajnjoj instanci. Ja mogu reci da "volim" svoju gitaru, ali to se samo tako kaze, ja je u stvari samo koristim radi svog uzivanja ili potrebe.

Dakle, navedeni ljudi u stvari ne "vole" gore nabrojano, vec je to semanticka zackoljica. Oni samo uzivaju u doticnim aktivnostima.

Potpisujem :D
PS
Vidiš li, Talija, kako je lijepo imati visoookooo obrazovane, elokventne, promoćurne, dosjetljive i nadasve pismene prijatelje, ispod čijih postova, bez i jedne zamjerke, možeš napisati jedno jednostavno i iskreno "potpisujem"? Je li vidiš? Ha? :P 8) :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 72 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs