banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 13:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Mudrost
PostPoslato: 24 Jun 2003, 14:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Feb 2003, 12:57
Postovi: 82
Lokacija: REZERVAT
da li je isto reci za nekoga da je pametan a pri tom i mudar sagovornik,
interesuje me da li su ta dva izraza jedno te isto ili morash biti prvo pametan jer tek onda dolazi mudrost,ajd da chujem neka vasha mishljenja na ovu temu,da li sebe smatrate za mudre osobe :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2003, 18:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
ja pamet vishe vezujem za intelekt odnosno kolicinu znanja
a mudrost za snalazljivost odnosno kvalitetnu upotrebu znanja
odnosno iskustva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2003, 19:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
mnogi ljudi su veliki strucnjaci u svojoj profesiji, ali im je mudrost na nuli :-?
na zalost mudrost i promisljenost se donekle moze steci ucenjem, citanjem, ali mnogo vise iskustvom i razlicitim zivotnim situacijama u kojima se nadjes.

Mudar covjek ce se uvijek snaci, dok pametan u smislu obrazovan, iskolovana a smotan tesko da ce se snaci i probiti....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2003, 21:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
uh, dzipsi, mogu samo da stavim = i ja mislim na to sto si napisala.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2003, 21:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Mudrost i znanje nisu isto.
Mudrost se ne može steći iz knjiga već putem iskustva, spoznaja, intuicije, nadahnuća, dakle na načine koji su dosta suptilniji (mogli bi reći: duhovniji) od grubih razumsko-intelektualnih metoda za sticanje znanja.
Pored toga mudrost je plemenita, služi za opšte dobro.
Znanje se može koristiti i uveliko se koristi u loše svrhe, znanjem se mogu dobro smisliti, planirati i organizovati smicalice protiv drugih a to nije mudrost već njena suprotnost - lukavstvo.


"Znanje zavisi, u svim oblastima ljudskog postojanja, od zrelosti, prijemčivosti i razumijevanja uma, i pamćenja bez obzira da li smo naše znanje postigli čitanjem, prenošenjem, ili na neki drugi iskustveni način.
Postoji velika razlika između znanja i mudrosti i mnogo je lakše steći znanja nego mudrost. U stvari, mudrost ni najmanje ne zavisi od znanja, iako su oni do izvjesnog stepena identični. Izvor mudrosti je u Bogu, dakle u uzročnom principu (AKAŠI-Duhu Svetom) na svim planovima grubo-materijalnog, astralnog i mentalnog svijeta. Stoga, mudrost ne zavisi od uma i pamćenja već od zrelosti, čistote i savršenstva pojedine ličnosti. Mudrost bi se takođe mogla posmatrati kao razvojno stanje čovjekovog "ja". Zbog toga se uvidi ne prenose putem razuma, već - i to isključivo - putem intuicije ili nadahnuća. Zato se stepen mudrosti određuje stepenom razvoja pojedinca." (Franc Bardon)


Kao što Bardon reče mudrost zavisi od stepena duhovnog razvoja pojedinca a ne od diplome i prosjeka. Čak diploma često bude kamen spoticanja na putu sticanja mudrosti, nažalost. A ne mora tako da bude.
Mudrost je neodvojiva od duhovnosti i zato o njoj uveliko govore Sveto Pismo i drugi sveti spisi gdje se daju uputstva kako steći mudrost.

Svi duhovni učitelji koji su dolazili na Zemlju su bili mudraci. Sad mi padoše na pamet i dvojica upečatljivih magova-mudraca iz mitologije koji su odisali mudrošću: Merlin i Gandalf.


Još da dodam da je simbol mudrosti zmija. Pojavljivanje zmije kao jednog od elemenata u vizijama (koje mnogi ljudi nažalost smatraju običnim snovima) često predstavlja mudrost, dakle nešto mnogo pozitivno, a ne kao što neki misle da zmije predstavljaju negativne stvari i da su snovi sa zmijama loši.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jun 2003, 16:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
''magova mudraca'', pa kad neko probudi spiritualni ego tad se nadje u velikoj konfuziji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jun 2003, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Damir, spiritualni ego nije samo zelja da se dokazes nekome. Spiritualni ego ima vise veze sa samozavaravanjem sebe samog a ne na mlacenje prazne slame sa drugim ljudima. Za to je zaduzen onaj obicni :D

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jun 2003, 10:50 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
Pamet - ineligencija - skola
Iskustvo - mudrost.
Samo ovo je tacno. Kako mozete reci da je mudar covjek onaj koji se snalazi u datim situacijama. To je samo snalazljiv covjek, mudrost je nesto sasvim drugo.

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jun 2003, 12:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Aleksandar je napisao:
Kako mozete reci da je mudar covjek onaj koji se snalazi u datim situacijama. To je samo snalazljiv covjek, mudrost je nesto sasvim drugo.

Ima istine u ovome


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jul 2003, 23:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Hm, mnogo zanimljivih izlaganja. Mislim da je Vader dosada bio najblize istini sto se mudrosti tice. Ja o istoj mogu reci ponesto, sa antickih stanovista. Za stare Grke mudrost je bila neodvojiva od morala. U spisima antickih filozofa pojmovi mudro-lijepo-dobro su imanentni. Mudrost je vodila ka vrhunskom dobru, tj. vrlini. A kako je filozofija ljubav prema mudrosti, odnosno teznja prema mudrosti, ona je bila jedini nacin da se dostigne vrlina.
Jedno od prvih razdvajanja pameti odnosno erudicije ili pak "mnogoznalastva" nalazimo u Heraklitovim fragmentima gdje on replicira na Pitagorin iskaz da je filozof tj. ljubitelj mudrosti. Heraklit kaze da "polimathia, tj. mnogoznalastvo ne uci mudrosti, inace bi Pitagora i Ksenofan bili mudraci." Tako da bi mudrost otprilike bila zivot u skladu sa vrlinom.
Znanje steceno citanjem knjiga samo po sebi ne mora da bude ni dobro ni lose. Ono moze da nas usmjeri ka vrlini, a lose je ako se sve zavrsi na knjigomoljstvu. Ne treba ni odvajati ostale nacine sticanja znanja, bilo to iskustvom ili pak intuicijom. Nije nacin spoznaje taj koji nuzno vodi u propast, nego odnos prema njemu. U sustini sve se svodi na odnos. Mislim da je Vader prethodno spomenuo lukavost. Lukavost je samo odnos prema znanju, odnosno njegova prakticna primjena u datoj situaciji. Npr. anticki heroj Odisej je lutajuci grckim morima stekao mnoga znanja, ali je ostao uglavnom poznat kao veliki lukavac, jer ih je uglavnom koristio da bi nadmudrio neprijatelja. Ovakav odnos prema znanju u kasnijem periodu grcke kulture bio je na neki nacin smatran nedostojan istinskog mudraca. Tada se tezilo "znanju radi znanja". Poznat je primjer filozofa Talesa, koga su zadirkivali da po citav dan i noc posmatra nebo, ali mu to nista ne koristi. Onda je on na osnovu astronomskih izracunavanja doznao da ce jedne godine biti dobar rod maslina, te iznajmio sve prese za male pare, te ih kasnije naplacivao basnoslovno i obogatio se. Ali je to uradio samo da bi dokazao da moze da primijeni znanje kada bi mu bilo stalo do toga.
Ovo nam uglavnom govori da je mudrost nekada bila ideal "po sebi", i da je tezila samodovoljnosti. Vijekovi koji su uslijedili ucinili su da se pojam mudrosti blasfemise, i da mu se izmijeni sadrzaj.
Aj, zla, ja bas dosadih. Toliko za sad.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jul 2003, 12:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 09 Apr 2003, 10:44
Postovi: 30
Nece za svakoga mudrost biti isto. Svako od nas ima ralicita zivotna opterecenja, pa ce shodno tome i shvatanje mudrosti biti razlicito. Da li je mozda mudrost shvatanje? (nekako mi je to najprihvatljivije). Vase isprazne zelje vas navode da mislite kako je mudrost iskustvo. Ako o takvoj mudrosti pricamo, oh, nikako ne zelim biti mudar. Ako je moj odnos prema mudrosti takav da ja prikupljam iskustva da bi bio mudriji, onda srljam u jednosmjernost nerazumijevanja vezujuci se za iskustva. Da li mozes biti mudar ako se tvoja subjektivnost nije stopila sa objektivnostcu? Tesko!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jul 2003, 12:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Svaka vjeverica mudro skuplja plodove.
Ne, nije obrazovanje i mudrost isto,nije to ista pjesma,mozda iste kasete,ali opet nije ista pjesma,iste te kasete. :crazyeyes:
Da li danas ima sve manje i manje mudrih ljudi?Da li je to bio luksuz proslosti?Ako god pogledamo,svi se obrazuju u sluzbi sto vece zarade,"budi snalazljiv,a mudrost,sta je to?"Poenta uspjesnosti danas nije mudrost,vec izgleda snalazljivost.A i ta snalazljivost danas izlazi iz okvira humanosti.gazim preko mtrvih i dostizem na vrh,cilj,uspijeh.ali pitanje>sta je u stvari uspijeh.Za mudra covjeka ,uspijeh je nesto njemu samo znano,nesto s cim se ne treba razmetati,i kad nam se cini da mudar
covjek i kad gleda u daljinu ,on gleda i spred svojih nogu.Tako je to.Promisljeno.
Mene mudri ljudi podsjecaju na zubor potoka.
Nikad previse nisu ukljuceni u tokove,ali stalno su tu,prisutni zavodljivo,dovoljni sami sebi ,ali potrebni i drugima da ih povedu u spoznaje samo koje oni znaju.
Mudar je onaj koji ceka i ne govori mnogo(ovisi o cemu se govoriti ima),i kad zna da "zna" ali ne mora pokazati da zna.On ceka.Mudrac ceka(ili mudrachica>opet nemamo zenski rod od "mudrost",pa imamo samo mudrace,a jel to fer?Jel onda mudra zena ili mudrachica?Ili zene ne mogu biti mudre?Ili...
Ali ,ah,da,da se vratim na pocetk posta mog>imamo vjeverice.Ko jos kaze vjeverak? :lol: :evilbat:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jul 2003, 14:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Lijep tekst delfinka, slažem se u svemu.

Mudrih žena svakako ima, i iz tvojih tekstova se vidi da imaš određenu količinu mudrosti. Bilo bi šteta da to dodatno ne razvijaš i ne ispoljavaš ;)

P.S.
pogledaj "Telefonsku govornicu" pa javi utiske :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jul 2003, 16:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 18 Jul 2003, 09:09
Postovi: 23
Lokacija: australia
Lesing je rekao:"Nauka je bogatstvo stecenih iskustava,dok je svoje iskustvo mudrost.Najmanji delic ovog posledjeg vredi vise od miliona onih prvih."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Jul 2003, 21:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Ne sjecam se od kada je mudrost pocela da dijeli sebe na musku i zensku.
Vise je to do ljudi.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Avg 2003, 21:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Mudrost, na kraju krajeva, nije cilj na koji treba stici, vec nacin na koji se putuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Avg 2003, 02:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2003, 19:33
Postovi: 911
Lokacija: Banjaluka
daMIR je napisao:
Mudrost, na kraju krajeva, nije cilj na koji treba stici, vec nacin na koji se putuje.


Hm, mnogo duboka misao! Hoces da kazes, mudrost se stice!
Hajde reci mi koja je svrha mudrosti? Ako mi das konkretan ali logican odgovor imas pice od mene!

_________________
Sasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Avg 2003, 08:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Ukidanje mentalne razbibrige. Kad idemo na pice, :D ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Avg 2003, 14:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Evo bas sam procitao od Hese-a "Sidartu" pa sam nasao jedan lep citat za ovu temu.

"Ne salim se.Kazem ti sta sam otkrio.Saznanje se moze saopstiti, ali ne i mudrost.Ona se moze naci, u njoj se moze ziveti i biti ponesen njome, sa njom se mogu stvarati cuda, ali se ne moze iskazati i nauciti."

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs