banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 11:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 12:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Vader je napisao:
Kad sam pročitao tvoj tekst nisam imao vremena da na njega odgovorim jer sam trebao negdje otići ali sam smislio dosta toga da kažem pa čak možda i da napišem konkretno šta sam doživio ali...Kad sam došao i vidio šta je gipsy_girl napisala shvatio sam da nema svrhe da bilo šta pišem.


Opet kazem, napisi nesto konrektno ...

Vader je napisao:
Ovde na Psihologiji izgleda svi već neke formirane ličnosti, svi već onakvi kakvi treba da budu i ne uzimaju ni u razmatranje poglede koji drastičnije odstupaju od onih koje već imaju. Ne shvatate ni Psihologiju (nauku o DUŠI). Pa dobro. Blago vama.


Pa neko ko ima 20-25 godina je u fazi formiranja svoje licnost neko vishe, neko manje.
Ocekujes naci tabularaze ovde ?
Da, prihvatam misljenje koje se drasticno razlikuje od mog, ali ti povuces 5 misli,
5 niti i ne spojis ni jednu ??? Nigdje u tvom textu gore ne postoji neka cjelina, mislim tako mozes pricati do besvjesti.. nikad kraja. Zakljuci misao!! Blago tebi sto ne mozes nista objasniti pa uvijek mozes na kraju
reci kad niko ne skonta 'ma vi ne mozete skontati, vi ste zakljucani, formirani ovo ono ..... mislim taj izgovor uvijek koristis..

Ti shvatas psihologiju pa smo mi svi srecni sto si medju nama :) eto blago nama.

Vader je napisao:
Evo jedna zen priča za vas


Postoji li nesto sto ne kopiras ? Mislim neku tvoju pricu ? Ja svoje misli nisam naucio u knjigama i citajuci misli drugih. Ne kazem da to ne treba raditi
ali budi originalniji..

Vader je napisao:
gipsy_girl je napisao:
ozbiljno da se zamislis i manes tih stvari, da ne bi zavrsio u onim neuslovnim barakama preko Vrbasa

:lol: :lol:
Nisi prva ni poslednja koja mi to kaže :D


Pa mogao bi se malo zamisliti onda a?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 12:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
Kako kakva je razlika? Pa onaj shto zna, zna, a onaj shto ne zna, on... je li.


Ja znam da sam lud, drugi - da sam lud, da'l sam lud ili normalan ako slusam njih, lud sam (da li to mijenja mene), opet ako ne slusam njih, da li mogu sebi da budem sudija koji ce da proglasi normalnost (da li to mijenja mene).

Citiraj:
Postoji li nesto sto ne kopiras ? Mislim neku tvoju pricu ? Ja svoje misli nisam naucio u knjigama i citajuci misli drugih. Ne kazem da to ne treba raditi
ali budi originalniji..


Mozda je glavna definicija ludaka psihologova pecatom ispisana definicija (recite to dobrom Vil Hantingu)

Svi ispitujemo, procjenjujemo i donosimo odluke na osnovu onoga sto znamo, ako neko izlazi iz necijeg koncepta, kako taj da ga definise, sem sopstvenim ogranicenjima koja ne mogu ovog drugog dadirnu.

Psihologija je samo mast i zavoj oko rane, da je drugi ne vide jer se groze. Ko je taj koji lijeci rane tesko je reci, ali rana je dok god boli.
'Ludacima' su samo popucale membrane i opne koje su ih natjerale da izadju iz koze 'bontona' i ponasaju se u skladu sa sopstvenim nahodjenjima jer nema vise sta da ih pokrpi kako bi bili prihvatljivi za drustvo (a da krpe dolaze od drustva, to je logicno).

Sad cilj psihooga je da ucini ludaka prihvatljivim za drustvo, ali nikako ne pokusava da ga ucini prihvatljivim za sebe, jer psiholog ne moze da razumije vodu ludila kojom se taj ludak kupa jer se nije kupao u istoj, moze samo da izvuce fraze 'patologija tog i tog tipa'. Samim tim dovoljna je sramota da zelimo pomoci nekome jer je osudjen od strane drustva kao 'ludak' a ne iz naseg sopstvenog razumijevanja da taj neko ima problem sa umom koji je poceo da radi 1000 volti preko onoga sto taj moze da podnese.
[/quote]

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 12:58 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma najbolje ti je da uzmes kasetu neprilagodjena, od vinone rajder i angeline, sjednes i posmatras ko je lud, a ko pametan.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 13:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
Vader: voljela bih da napises sta je po tebi zdrava psiha,nesto cemu ti tezis, ali kratko bez ovih copy/paste prica, dakle jasno i glasno, ako ti je frka moze i na P msg!

Vidim da mnogo filozofiras i tezis razumijevanju svoje psihe ali sve nesto uopsteno i nista konkretno.

Ja jako dobro znam sta su moje mane, i neprestano upoznajem neke nove, i onda se trudim da ih korigujem. Nema covjeka koji nema mana.

A cinjenica da ti ne znas nista drugo da napises osim da si ti iznad svih, da jedini razumijes psihlogiju i da radis stalno na sebi, i da se druzis sa ljudima koji takodje stalno rade na sebe a ne znas nista konkretno da kazes o tome govori da si definitivno zastranio.
JA nekome vjerujem i mogu da kazem da razumijem ga i podrzavam tek onda kada mi da objasnjenje, a ti nemas objasnjenja ili ti se sva "objasnjenja" svedu na: to s ene moze objasniti, vec osjetiti :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 16:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Vader je napisao:
kaže i piše se strepim ;)


Tnx. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 17:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
frozen je napisao:
Nisi mi jasan. Od kada si to ti sebi uze da ti referenca bude dzipsy girl.


Shvatam potpuno šta hoćeš da kažeš, i sam sam to pomislio kad sam kucao prethodni tekst ali...ne radi se o tome. Naravno da mi gipsy_girl nije nikakva referenca. Ne znam kako da objasnim razloge...evo samo jedan, izjave "nisi napisao ništa konkretno" je možda nešto za šta su se mogli uhvatiti s obzorom da nisam napisao do detalja šta mi se desilo. Da jesam napisao ili ne bi bilo nikakvih komentara ili bi možda bilo nešto u smislu "ma dečko je puk'o, fantazira". Možda.

Citiraj:
Gresku pravis sto takve ljude uzimas kao neke koji te mogu skrenuti sa nekog stava ili ideje koju si imao. Da mogu da povrijede to je sigurno


Ma ne mogu me oni skrenuti sa puta, stava ili ideje dragi frozen :)
Kad se radi o stvarima do kojih sam došao na osnovu godina čitanja, izučavanja, razmišljanja, razgovora sa drugima i na kraju na osnovu ličnog iskustva onda me ovakvi komentari ne mogu poljuljati. Da je u pitanju nešto u što samo vjerujem i to pogotovo ako ima malo utemeljenja da u to vjerujem onda bi me to moglo zamisliti, sa pravom. Ali kada se radi o iskustvu i ličnom doživljaju onda mi takvi komenatri samo pomažu da upoznam ljude i bude mi žao što su kao ona prepuna šoljica čaja.

A što se tiče da me skrenu sa ideje da napišem što sam mislio...ako pogledaš komentare na moj tekst vidjećeš da se tu ne izražava želja "napiši konkretno" na neki normalan način već podrugljivo. Recimo vjerujem da ti ili neko treći to ne bi tako napisao. Nije problem napisati konkretno ali kad vidim da se podrugljivo gleda na ono što pišem onda bi se tako gledalo i na ono konkretno. No to je razumljivo, mišk0 me tradicionalno "voli" a i gipsy_girl je pogođena stvarima koje sam (joj) pisao pa i to treba uzeti u obzir.

Citiraj:
ona nije ni pomislila da mogu postojati ljudi koji dozivljavaju nesto drugacije, a i ako dozivljavaju - pa lijepo - psihologija je to vec opisala


Baš tako, super si to rekao. Kamo sreće da je ona jedina takva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 17:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
misk0 je napisao:
Pa neko ko ima 20-25 godina je u fazi formiranja svoje licnost neko vishe, neko manje


Da te pitam nešto, onako hipotetički, da zamislimo da ljudi mogu da žive 300 godina (daće Bog) da li bi oni u svojoj 250. godini bili formirane ličnosti ili ličnosti u fazi formiranja?

Citiraj:
Ocekujes naci tabularaze ovde ?


Naravno da ne. Očekujem naći prepune šoljice čaja. No nađe se i pokoji izuzetak.

Citiraj:
Nigdje u tvom textu gore ne postoji neka cjelina


Taj tekst je sa svrhom napisan takav kakav jeste. No jedan drugi tekst je takođe napisan sa svrhom. U tom tekstu sam još prije nekoliko mjeseci pisao konkretno i to o suptilnim i ne tako lako opipljivom stvarima na temi "Reiki" na Ljepota i Zdravlje. Da li si ti pročitao taj tekst i šta kažeš na njegovu (ne)konkretnost? Ono što je tamo napisano se ne razlikuje mnogo od onoga što sam ovde pominjao, čak se direktno oslanja na Reiki. Takođe sad se ne sjećam najbolje ali mislim da sam neka svoja iskustva konkretno opisao na temi "Meditacija" na Duhovnost i Religija.

Citiraj:
Postoji li nesto sto ne kopiras ? Mislim neku tvoju pricu ?


Baš ja mnogo pišem iz svojih misli.
A to što s vremena na vrijeme volim citirati druge ljude i knjige (ako pogledaš po forumima vidjećeš da to mnogi rade) je samo iz jednog razloga. To radim zato da bi drugi koji kroz život nisu upoznali i ne žele upoznati "moj svijet" (ili bar priznati da postoji) vidjeli da ima mnogo drugih ljudi koji misle, rade, vjeruju, doživljavaju isto što i ja. Primjetio sam da kad naiđem na ljude koji po sadašnjoj definiciji većine (definicije određuje većina) spadaju u normalne, dakle oni koji svijet i pojave posmatraju prvenstveno intelektualno-razumski, čitaju samo takvu literaturu, druže se samo sa takvim osobama, razmišljaju smao na takav način onda oni kad dođu u dodir sa nekim kao što sam ja logično je da pomisle "ovaj je puk'o". To je meni jasno. Vidiš, ja imam zadovoljstvo da se prvenstveno družim sa osobama koje su kao ja pa mi je čudno kad izađem iz te sredine i pogledam današnjeg prosječnog normalnog čovjeka. O tome se radi. Dakle da bi drugi vidjeli da ima još dosta ljudi koji misle, rade, vjeruju, doživljavaju isto što i ja onda ja ponekad citiram nešto iz knjiga. Pored toga citiranjem drugi mi ne mogu reći da izmišljam pa mi citiranje ponekad dođe i kao argument. Recimo ja baš volim kad i drugi citiraju (ali kad se ne pretjeruje) jer me to ponekad potakne da pročitam i te knjige i pisce koji su to napisali.

Citiraj:
Pa mogao bi se malo zamisliti onda a?


(to je komentar na ono što sam rekao da gipsy_girl nije ni prva ni poslednja koja mi kaže da sam za preko Vrbasa)

Odgovoriću ti jednom...pričom :D koju nisam ja izmislio (kraj će biti vrlo tužan)

U nekom kraljevstvu su, normalno, življeli kralj i njegovi podanici, narod. Sav narod iz kraljevstva pa i kralj su vodu uzimali iz jednog istog bunara. U kraljevstvu je živjela i jedna zla vještica koja je zatrovala i omađijala bunar tako da svi koji iz njega piju - polude. Narod je ne znajući šta se desilo nastavio uzimati i piti vodu iz bunara. I svi su poludjeli. Sticajm okolnosti dok su oni popili i poludjeli kralj još nije bio popio pa je još uvijek ostao normalan. Ali avaj. Narod videći da se kralj čudno ponaša i da odudara od svih ostalih (većine) poče da strahuje da je kralj poludio. Mislili su: "nije moguće da smo mi ludi jer nas je većina koji se ponašamo ovako kako se ponašamo, dakle onaj koji se ne ponaša kao mi mora biti lud, nema druge...neće valjda ispasti da smo svi mi ludi a onaj jedan (manjina) normalan...to ne može biti". I Počeše zbog toga proganjati ludog kralja i izrugivati mu se, a kad su vidjeli da kraljevo ludilo ne posustaje a da još kralj ljudima govori: "ej šta je sa vama, niste normalni" to naravno uvrijedi cijenjenu većinu jer se bezobrazni kralj usudio svjedočiti da oni (cijenjena većina) nisu normalni pa odluče ubiti kralja i pođu da to urade. Kralj je u međuvremenu shvatio šta je izvor ludila kod većine i zbog toga je odbijao da pije vodu no videći da stvari postaju opasne i da ga hoće ubiti i da ne može pobjeći otrči do bunara, popije vodu i - postane normalan. Tada narod videći normalnog kralja ostave ga na miru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 17:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
gipsy_girl je napisao:
voljela bih da napises sta je po tebi zdrava psiha


To je psiha (duša) duhovno prosvijeteljene osobe, dakle osobe koja je ne višegodišnjim već višeživotnim duhovnim radom uspjela da probudi u sebi visoke nivoe svijesti, da se očisti od svih negativnosti, da u svakom trenutku osjeća, zrači, ispoljava čistu ljubav prema svima i svemu, da nikad ni na djelić sekunde ne ispoljava negativnosti u vidu loših misli, riječi, djela, osjećanja, želja.

Da li ti je sada jasno zašto je Osho rekao:

"Zapad se pretvorio u ogromnu ludnicu. Sve se više i više ljudi psihoanalizira i psihijatrijski liječi, sve je više i više ljudi po tim zvaničnim ludnicama. A oni koji su napolju, nisu napolju zato što su zdravi, već su napolju samo zato što se ne smije i ne može toliko mnogo ljudi strpati u ludnice odjednom."

Da li ti je sada jasno zašto je Antoni de Melo rekao:

"Jer mi smo stvarno ludi. Čitav svijet je lud. Jedini razlog zašto nismo zatvoreni u ludnice je što nas ima previše."

Da li ti je sada jasno zašto je jedan Banjalučki psihijatar rekao da smo svi psihički bolesni, samo što tu bolest neki mogu kontrolisati (pa ih se smatra zdravim) a neki ne mogu (pa ih se pokušava liječiti).

Ali cijenjenu većinu boli kada im se kaže da baš i nisu normalni i psihički zdravi. Smeta im kada se kaže da treba mnogo raditi na sebi da se poprave jer imaju pametnijeg posla a i kada bi radili na sebi time bi priznali da do tada baš i nisu bili skroz fini, divni i krasni kao što su mislili a to je nekima teško priznati.

Medicinski luda osoba koja se liječi može biti nasilna, može biti takva da bi povrijedila i ubila ljude oko sebe kad bi mogla pa je moraju vezivati i smirivati. A u našem vrlom svijetu, van bolnica, ima mnogo ljudi koji su nasilni i ubijaju i povređuju druge, fizički i psihički. Pa onda je i to bolest, onda su i oni bolesni. Onda postaje jasna definicija psihički zdrave osobe i postaju jasni oni citati o tome da smo svi ludi. Postaje jasno zašto bi bilo dobro da po onoj gore definicija svi imamo zdravu psihu jer bi tada ovaj svijet bio mnogo ljepše mjesto za život. A kada neko pokuša da na to skrene pažnju onda mu kažu da mu je mjesto preko Vrbasa.
Ali ma šta radili, Vader, uz Božiju pomoć, neće piti sa zatrovanog bunara.

Citiraj:
Vidim da mnogo filozofiras


Da, ja volim mudrost. Filozofija = ljubav prema mudrosti :D

Citiraj:
Vidim da mnogo filozofiras i tezis razumijevanju svoje psihe ali sve nesto uopsteno i nista konkretno... ti nemas objasnjenja ili ti se sva "objasnjenja" svedu na: to se ne moze objasniti, vec osjetiti


A ja vidim da ti samo vrlo dobro kopiraš i ponavljaš ono što je mišk0 već rekao :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 17:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
I nije tačno da ja vama želim reći da sam bolji od vas. Želim samo ukazati na nešto, posavjetovati, upozoriti, dati drugačiji pogled, možda iznijeti neko lično iskustvo, trgnuti vas...prodiskutovati. Sasvim drugo bi bilo da ja smatram da sam već dostigao Cilj pa da se onda vama rugam što vi niste i da vam solim pamet. Daleko sam ja od osobe kakva trebam i želim biti.

Sve se svodi na to da trebamo biti dobri, da trebamo drugima željeti i činiti samo dobro, samo ono što želimo i sebi samima. Trebamo ovaj svijet učiniti boljim za sve.

Mnogi misle da ako nisu nikoga ubili, silovali, mučili, ako ne tuku ljude, ako ne kradu i slično da su odmah dobri i normalni. Tako misle jer postoje zakoni protiv ovih radnji u kojima su ta djela definisana kao loša. Ko će smatrati negativne misli i emocije lošima kad nema zakona protiv toga (ima ali nije svjetovni zakon) i kad to mogu raditi a da niko to ne vidi (vidi ali oni to ne znaju). Da, istina je, oni su mnogo bolji od onih koji rade gore navedene radnje. Ali sada treba preći i na suptilniji plan. Treba pročistiti i svoje misli, riječi, osjećanja, želje. To nije lako ali je moguće.

Mnogima djeluje ludost raditi tamo neki duhvni rad da bi očistili svoje misli, osjećanja i želje jer misle da to što oni misle, osjećaju i žele niko ne vidi i da to nema nikavog efekta, nikome ne škodi. E to nije tačno. Nije tačno da to nema efekta i da ne škodi.
Već su napisane mnoge knjige o ovome i mnogo toga je već dokazano - da su misli energija, misli prema nečemu ili nekome konkretnom su fokusirana energija, imaju dejstvo, izazivaju određene promjene. To i svako sam sebi može dokazati. Postoje duhovne meditativne vježbe vizualizacije u kojima se nakon određenog vježbanja suptilna energija koja struji oko nas i kroz nas može prvo osjetiti (fascinantno je kad se to prvi put osjeti) a onda i kontrolisati i usmjeravati, recimo odozgo prema dole sa lijeve ili desne strane tijela, isto to sa prednje i zadnje strane tijela, izbacivati energiju odozdo prema gore i onda kroz vrh glave. Fascinantno je vidjeti kako energija prati misli. To sam ja radio. To je ono što se želi dokazati, da su misli energija i da se ta energija može fokusirati i koristiti za određene svrhe, pozitivne a nažalost i negativne.

Svemu ovome se može ismijavati samo ignorant, osoba koja tvrdoglavo ignoriše da sada postoje brojne knjige o ovome, da mnogi ljudi širom svijeta rade ovakve stvari, da postoje forumi gdje se priča o ovome i gdje se razmjenjuju tehnike i iskustva, da postoji naučni Kirlijanov efekat kojim se može fotografisati energetsko polje oko čovjeka i koji se koristi i u medicini u ranoj dijagnozi bolesti itd.

Ono što sam htio reći je da je dokazivo da misli (i druge suptilne neopipljive stvari: osjećanja, želje, maštanja) imaju dejstvo koje sa ne može i ne smije zanemariti.
Šta ako se dokaže (ako već nije) ono što mnogi tvrde da našim negativnostima pa i tim skroz suptilnim negativno utičemo na naše energetsko a onda i na fizičko i psihičko zdravlje?

Prihvatanjem ovih činjenica se...otvara čitav jedan novi svijet, zanimljiv svijet. Otvara se ogroman teren za istraživanje, proučavanje, učenje, lijepe lične doživljaje. A možda je to i zdraviji i ispunjeniji život ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2003, 17:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
ufff napisao si puno toga, procitah na preskok jer zaista nema vremena sada...
vidim da stalno istices bolji sadrzajniji zivot ...a ne pomoljas glavu iz tih duhovnis spisa jer sva prica ti je bazirana na tome...
no dobro to je tvoj izbor.
nadam se d aces jednoga dana otvoriti oci i shvatiti d postoji realan svijet u kojem moras sudjelovati , sticati svakodnevna iskustva koja ocigledno tebi nedostaju. Samo ta iskustva te cine bogatijom osobom i daju ti mogucnost da bolje upoznas sviijet i sebe.
i ja ne kopiram miskove rijeci jer nemam potrebe za to, imam vrlo jako svoje misljenje koje je cesto suprotno sa miskovim, samo u rijetkim slucajevima je slicno :lol: kao i ovaj put da je vader apstraktan i potpuni klinicki slucaj :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Jun 2003, 11:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
A što se tiče da me skrenu sa ideje da napišem što sam mislio...ako pogledaš komentare na moj tekst vidjećeš da se tu ne izražava želja "napiši konkretno" na neki normalan način već podrugljivo. Recimo vjerujem da ti ili neko treći to ne bi tako napisao. Nije problem napisati konkretno ali kad vidim da se podrugljivo gleda na ono što pišem onda bi se tako gledalo i na ono konkretno. No to je razumljivo, mišk0 me tradicionalno "voli" a i gipsy_girl je pogođena stvarima koje sam (joj) pisao pa i to treba uzeti u obzir.


Sve ono sto ti ili ja ili neko drugi napise ili vjeruje ili zivi je samo jedna forma sna koji zelimo 'whish to come true'.

Za psihologa su samo odredjeni ljudi ludaci jer je naucen da zivi i definise po procitanom iz literature koja mu je profesija. Da li moze da sudi na osnovu neceg viseg...rijetko.
Za covjeka kao Lao Ce svi su ljudi ludaci i zrtvene ovce, na ovaj ili onaj nacin. Stvar je iskustva i nivoa svijesti.
Sve sto znas o duhovnosti ili si naucio ili vjerujes da zivis, jednog dana ces mozda baciti u vodu.
Kada pocnes da se zapitkujes da li ce tvoj zivot da prodje isprazno kao bili ciji zivot i da li ce te zateci sudbina kao bilo kog covjeka, onda si poceo da uzimas uzde sna u svoje ruke i da zaista bijes bitku koja je vec osudjena na propast, tako da je ocajanje koje te moze odvesti u ludilo veoma blizu vrata koja vode u oslobodjenje.

Tesko da mozemo da napravimo izbor koji ce nas odvesti u nekom nepoznatom pravcu, tebi je mozda nezamislivo da napustis sve i da se osamis, sem mozda kao ideja koju cemo da hranimo, do kraja zivota.
Da li trazim garanciju da ce mi se desiti isto sto Lao Ceu ili tamo nekom ucitelju, da, ali to nije potpuno, iako iluzija, zelja postoji, ko ce da je krivi. Tek kada uradim to, vrijeme ce reci sve sto moze da se kaze.

Ni tvoj ni moj zivot nije nista izuzetno, tek nistice koje hranimo sa onom vrstom literature koju zelimo.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jun 2003, 10:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
gipsy_girl je napisao:
nadam se da ces jednoga dana otvoriti oci i shvatiti da postoji realan svijet u kojem moras sudjelovati , sticati svakodnevna iskustva koja ocigledno tebi nedostaju


Pričaš napamet. Ovo što si napisala nema utemeljenja.
Ja živim u ovom svijetu, studiram, gledam filmove, pratim sport, čitam knjiženu literaturu i o svemu tome razgovaram sa drugima. Nisam ja odbacio realni svijet a "isfantazirao" neki drugi već sam ovome koga ti nazivaš realan samo pripojio još neke stvari, još neke poglede, neka razmišljanja, neka iskustva.

Pored toga kažeš "realan svijet". Šta je realan svijet? Da li je realan svijet samo onaj svijet za koji ti znaš i koji si ti do sada uspjela opipati svojim čulima? Da li je realan svijet samo onaj svijet u koji ti želiš da vjeruješ? Znaš li da su nekada smatrali da je Zemlja ravna ploča i da su takvu Zemlju smatrali za realan svijet? Da li znaš da su naučnici dolazili do teorija koje se u to vrijeme nisu mogle dokazati i koje su zbog toga bile lude i nisu smatrane da pripadaju realnom svijetu ali su kasnije dokazane i uvrštene u realan svijet? Baš nekidan sam slušao o naučniku Maksvelu koji je tada kad je živio napisao teoriju o vezi magnetnog i električnog polja što se u to vrijeme nije moglo dokazati i smatrano je bezvrijednim zabilješkama da bi u 20. vijeku dokazali njegove teorije koje su tek onda "uvrštene" u realan svijet.

Što je neka osoba više upoznala i iskusila to je kompetentnija da govori o tome šta je realan svijet.

Ako se rodiš i živiš samo u jednoj maloj prostoriji i cijelo vrijeme ti govore da je to cijeli svijet i ti u to povjeruješ onda možda nikad nećeš saznati da izvan te prostorije postoje i druge prostorije i to sve drugačije uređene, hodnici, dvorane, balkoni a da uzvan tog objekta postoje livade, šume, rijeke, mora, jezera, brda, planine, prostranstva u kojima se nalazi još objekata a svi su drugačiji. Ako se ne varam o ovome se govori i u Platonovoj Pećini.

Dakle gipsy_girl ja tu malu prostoriju ni najmanje ne odbacujem (već i nju želim upoznati što bolje) ali sam kroz prozor vidio da ima još mnogo više od te prostorije i želim ispitati i iskusiti i ostatak Svijeta. I zbog toga sam ja klinički slučaj a normalni su oni kojima kad se pokaže na prozor pokriju dlanovima oči i viču: "ne, ne, ne, neću da gledam, ovo je cijeli svijet, ovo je cijeli svijet".

Stvari o kojima pišem sa 20. vijekom postaju sve poznatije i poznatije, potvrđuju se i naučno dokazuju a kako vrijeme prolazi biće još sve poznatije i prihvaćenije. To može biti jasno svakome ko o tome bar malo čita na internetu, forumima, u knjigama.

Na kraju će ispasti da je ono što gipsy_girl smatra za realan svijet zapravo samo mali segment Realnog Svijeta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Jun 2003, 19:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
nadam se d aces jednoga dana otvoriti oci i shvatiti d postoji realan svijet u kojem moras sudjelovati , sticati svakodnevna iskustva koja ocigledno tebi nedostaju. Samo ta iskustva te cine bogatijom osobom i daju ti mogucnost da bolje upoznas sviijet i sebe


Zivot u ovome svijetu postoji u odredjenoj formi i kvalitetu koji imasvoju granicu. Veca ili manja kolicina iskustava do tog nivoa su isto kao kada si rekla da si popila ili 10 koka kola ili 1000, nije bitan kvantitet. Kad okusis neke druge sokove onda znas da koka kola nije jedina.

Sta tebi ta iskustva govore? Da li te cine sretnom ili zadovoljnom, nesretnom ili bolnom.
Ne cinis mi se kao osoba koja je nezadovoljna sopstvenim zivotom, vodis ga onako kako se osjecas, ne vjerujem da si jedan od tipova koji sebe preispituju, psihoanaliziraju da bi dokucili neku vjecnu istinu.

Ono sto tebi vader pokusava da dokaze je da li zelis nesto vise od zivota, a razumljivo je iz postova da jednostavno niste uspjeli da se negdje nadjete na frekfenciji koja bi dovela do uzajamnog razumijevanja, tj. da vader pokusa da shvati tvoje nerazumijevanje i da ti pokusas da razumijes njegovo nerazgovjetnost.

Posto niko od nas nerazume da neko drugi moze da nerazume ono sto taj pise, onda svi pokusavamo da sasvojim stavovima navedemo nekoga na razumijevanje, i zato si u pravu kada govoris da situacija i licna iskustva puno mogu da pomognu covjeku u zivotu umjesto da se bude 'kancelarijski pacov'. S tim sto je vader ovdje prvi opisao svoja licna iskustva, bez obzira koliko ona bila apstraktna. Meni licno je on puno rekao o sebi u tome svemu.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jul 2003, 11:17 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jul 2003, 13:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
FIju, skog ti neba...pa u rebra pade.... po prici mi slicis vaderu, samo sto
si skloniji indivualnosti dok je vader vise orjentisan na kolektivno.
To si ti pokusao da kazes ludak = razlicit (od vecine), u stvari govoris
o probudjenim ljudima koji mogu da pomognu ljudima tako sto ce im
u isto vrijeme objasniti da ni tuga ni sreca a ni 100 dolara nisu nista, tako da ne moras da ih poklonis (patka za papke) vec da ih slobodno potrosis. :D

Ja nisam mislio o probudjenim/budnim ljudima niti o ludacima iz ustanova.
Postoji razdoblje kada je covjek postao svjestan da nesto nije u redu sa svijetom oko njega, jednostavno ne moze vise da ga gleda istim ocima, a ne moze ni natrag. Tako nesto moze trajati godinama, pa i do kraja zivota. Ludnica koju taj covjek moze oko sebe da stvori je proizvod njegovog 'sna' koji je poceo da gubi na snazi. A da ne govorim da mu psihijatar ne moze pomoci, jer istog vidi samo kao kariku na lancu drustva.

Ljudi obicno misle da je jednostavno pravolinijski iz sna u budnost
i ljepota bozja, happy selfrealization.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 35 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs