banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 23:59

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 12 Dec 2009, 16:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
poceh pisati odogovr na temu Hristova o zlu, ali se raspisah i toliko je opsirna oblast da cu joj posvetiti novu temu. i extra je zanimljiva :)

Iz wikipedia-e:
Citiraj:
projekcija je obrambeni mehanizam, koji zapošljava nesvjesni dio ega, kroz koji se unutrašnji impulsi i osjećaji koji su neprihvatljivi ličnosti pripisuju vanjskom objektu i tada ulaze u svijest kao iskrivljena percepcija vanjskog svijeta. Ovaj mehanizam karakterističan je za psihotična stanja, ali se projekcija često javlja i pri normalnim stanjima te kod neuroza.


sa sajta: http://www.bak.org.yu/pages/pojmovnik.html
Citiraj:
Proces u kojem osoba sadržaje svog unutrašnjeg sveta, svoje nesvesne kvalitete ili osobine , bilo da su oni pozitivni ili negativni , projektuje na druge osobe ili objekte.Pošto je u pitanju nesvesni proces, tj izmešteni, projektovani sadržaji opažaju se kao autentična svojstva osoba ili objekata na koje su preneti. Projekcija animusa ili anime na stvarnog muškarca ili ženu najčešće se doživljava koa zaljubljenost.


Prosto je nevjerovatno koliko zla proistice zbog projekcije. Jos od kad sam kao klinka procitala ovo (ne na wikipediji naravno) pokusavala sam shvatiti sta je to i trebale su godine proci dok ne skontah. Bilo mi je cudno, pitala sam se - zaboga, kako ljudi mogu u drugoj osobi vidjeti nesto sto nikako nije stvarna osobina te osobe? Zivot je htio da sam u svojoj okolini imala nekog ko je zesce projektovao neke svoje tripove na mene, drugacije totalno od onog sto su vidjeli moji prijatelji, clanovi porodice, profesori itd. Ta osoba je projektovala svoje sopstvene osobine kojih se toliko gnusala da ih nikako nije mogla prihvatiti kao dio same sebe. U projekciji vazi jedno pravilo: sto je jaca energija koja se ulaze u potiskivanje to je projekcija jaca. Najcesce se javlja naravno u obliku mrznje, medjutim, mogu se projektovati i dobre stvari kojih covjek nije svjestan kod sebe. Covjekova Sjenka sadrzi i dobre i lose stvari. Sjenka je dio licnosti koje je covjek nesvjestan i kojeg polako u toku zivota osvjescuje. Taj proces se naziva individuacija. (nekako mi najdraza Jungova terminologija, sta cu :love7: ) Povlacenje projekcije u sebe je sastavni dio individuacije. Nazalost, kod mnogih ljudi toliko psihicke energije ostane zarobljeno u projekciji i ostalim mehanizmima ego odbrane da jednostavno ne ostane nista za transformaciju.

Takodje, ovaj proces postoji i na kolektivnom nivou i politicari ga zdusno zloupotrebljavaju. Sjetimo se npr. progona Jevreja u Njemackoj, lako cete naci na netu vise o tome, tj. o psihodinamici tog procesa.

I za kraj, Isus o projekciji: izvadi prvo brvno iz oka svog... :lol:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2009, 16:39 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Nisam znao da je S. Peck projektovao citavo vrijeme :oops:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2009, 16:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Hristov je napisao:
Nisam znao da je S. Peck projektovao citavo vrijeme :oops:


hoces reci pisao o njoj?

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2009, 17:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
projekcije ima i na forumima..navescu primjer koji se ticao mene (druge forumase licno ne poznajem pa i ne mogu navesti konkretne primjere projekcija izmedju njih, nek sami potraze)
Japanese_Rose mi je jako zamjerila salu koja je bila samo igra rijeci, kad spomenuh Bliskoistocno Sarajevo. kunem se da nije bilo sa politickom konotacijom sto bi rekla Ryja, u pitanju je bila igra rijeci i NISTA VISE. medjutim, Ruza je reagovala kao da sam ja u najmanju ruku Filozof :lol: a zapravo sam apoliticna osoba i ne pratim politiku nit je komentarisem.

disclaimer: projekcija je sveprisutna, to je normalan proces koji se desava svima pa i meni naravno. zato, Ruzo nemoj da se nadjes uvrijedjena, nije mi to bila namjera :angel7:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2009, 20:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
a evo i ostalih mehanizama:

POTISKIVANJE
To je prvi i najvažniji obrambeni mehanizam. Naš sistem formira cenzora koji odlučuje o propuštanju ili sprečavanju zabranjenih želja. Cenzor je proizvod svakog pojedinca. Što je sistem moralnih normi krući, to je potiskivanje češće. Potiskivanje je češće u djetinjstvu, što se vidi po tome da se mali broj djece sjeća intenzivnih nelagodnosti. Naime, doživljaji bivaju «progutani» od strane podsvjesnog dijela ličnosti i izbrisani iz svijesti. Kada cenzor ne može dobro potiskivati, neugodni doživljaji čine osobu uznemirenom, nesigurnom, osjetljivom, ukratko – neurotičnom. Potisnuti impulsi , u nemogućnosti da se pojave u svijesti na otvoreni način, zadovoljavaju se kroz snove, šale, pogreške u govoru te na druge načine, jer uvijek teže da izbiju na površinu.

Primjeri:
• osoba koja se plaši seksualnog impulsa može postati seksualno impotentna
• osoba ne može da vidi nešto što je očigledno zato što je to opažanje potisnuto
• potiskivanje neprijateljskih osjećanja može razviti artritis

RACIONALIZACIJA ili "Sladak limun-kiselo grožđe"
To je pokušaj čovjekovog Ega da učini neku situaciju manje nepovoljnom ili opasnom. Racionalizacija je ustvari spremnost čovjeka da povjeruje u sopstvene laži. Frojd je tvrdio da su svi odbrambeni mehanizmi laži ali da su zapravo neophodne jer čovjekov (a pogotovo dječiji) Ego je preslab da se suoči sa životnim činjenicama.
Posto su potisnuti pravi razlozi svog ponašanja, traže se neki drugi koji bi nam bili prihvatljiviji. Kada beznačajne uspjehe prikazujemo kao velike (sladak limun), ili obrnuto, kada o nedostižnom cilju pričamo sa omalovažavanjem (kiselo grožđe)
Primjeri: «kiselo grožđe»
• mladić kojem je djevojka odbila prijedlog za sastanak zaključuje da je to još bolje jer ona ionako nije za njega dovoljno lijepa.
• ljudi koji ne uspiju upisati željeni studij, pa tada omalovažavaju profesiju koju su prvobitno željeli («Svi su glumci cirkusanti.», «Medicina je za štrebere.»)

«slatki limun»
• djevojka koja zbog roditeljske zabrane ne može ići na sastanak sa dečkom zaključuje da je ipak mnogo pametnije to vrijeme potrošiti na učenje
• pojedinac hvali upravo ono što je bio prisiljen izabrati, pa npr. tvrdi da je studij koji je upisao za njega «baš ono pravo»

IDENTIFIKACIJA - zamenjivanje svoje ličnosti drugom, pogodnijom u datoj situaciji ili frojdovski rečeno zamenjivanje sopstvenog Ega prihvatljivijim. Zamenjivanje se vrši u svrhu oslobađanja od emocionalne neprilagodjenosti, napetosti ili straha.
Primjeri:
• očev uspjeh u nečemu dječak doživljava kao svoj
• tragediju koja je pogodila prijatelja možemo doživjeti kao vlastitu
• poistovjećivanje i imitiranje adolescenata nekih pop zvijezda.

REAKTIVNA FORMACIJA (formirana reakcija)
To je obrambeni mehanizam koji se sastoji u tome da zauzmemo stav potpuno suprotan od naših želja. Ovaj je mehanizam izričito važan kod djece. Kako bi izbjegli prijekore okoline, pogotovo od osoba do kojih im je stalo, djeca postepeno odustaju od prvotnih potreba da se zamažu, potrgaju, unište svoje igračke i pomoću spomenutog mehanizma postaju čista, uredna. Kada usjedjelica prezirno komentariše slobodno ponašanje mladih, u stilu «Ja se nikad tako ne bih ponašala», to najčešće znači «Takva bih upravo željela biti». Ovo je onaj famozni obrambeni mehanizam koji se «koristii» protiv homofoba govoreći da izričito protivljenje nečemu obično znači skrivenu simpatiju tom ponašanju. Nažalost, kada se reaktivna formacija koristi, a kada ne, je nemoguće znati ako se dotična osoba ne poznaje dobro, pa se ne može koristiti kao argument. Inače, svi bi neonacisti bili latentni homoseksualci.
Primjeri:
• pojedinac prilikom susreta pokazuje istaknutu ljubaznost da bi sakrio antipatiju ili neugodna osjećanja
• fanatični borac protiv poroka možda je postao zato što ga njegovi impulsi gone upravo ka onim «grešnim» aktivnostima koje on optužuje
• pretjerano pokazivanje zabrinutosti za dijete može maskirati majčino potisnuto neprijateljstvo prema njemu

REGRESIJA - povratak u neke primitivne i detinjaste faze zivota prilikom susreta sa opasnošću. Frojd tvrdi da se vraćamo do onoga trenutka kada smo se zadnji put u životu osjećali potpuno sigurno.
Primjeri:
• dijete preplašeno prvim danom škole može se prepustiti infantilnom ponašanju kao plakanje, sisanje palca, vješanje o učiteljicinu suknju ili sakrivanje u ćošku
• mlada udana žena koja ima teškoća sa svojim mužem može se vratiti u sigurnost roditeljskog doma
• čovjek koji je izgubio posao može tražiti utjehu u piću

SUBLIMACIJA - Frojd je tvrdio da je sublimacija jedina društveno pozitivna i korisna odbrana. Prema Frojdu sublimacija je zapravo pretvaranje nepotrebnih impulsa kao sto su seks, bijes ili bilo koji drugi koji je u tom trenutku označen kao takav, u drustveno prihvatljive, produktivne radnje.
On je smatrao da sve pozitivne ljudske radnje su sublimacije, prvenstveno životnih (seksualnih), a kasnije sa razvićem teorije o instinktima smrti i sublimacija agresivnosti, destruktivnosti i sličnih nagona. Sublimacija predstavlja samu srž psihoanalitičke teorije. Za sociologiju je nainteresantnija sublimacija jer ona prema Freudu dokazuje da je društvo i sva društvena dostignuća samo sublimacija seksualnih i nagona smrti. To dovodi do pitanja da li je seks pokretač svega? Za Freuda jeste, jer on cijelo društvo posmatra kroz prizmu potiskivanja i preusmjeravanja seksualnih i agresivnih nagona koji su osnovna pokretačka snaga svakog čovjeka i društva analogno tome.
Primjeri:
• mladić može svoje seksualne nagone kanalizirati u takve aktivnosti kao što su sport, takmičenja, avanture
• pojedinac s jakim nesvjesnim nagonom neprijateljstva i agresivnosti može postati vrlo cijenjen mesar tako da cijeli život može rezati meso, nesvjesno režući ljude koje mrzi, a može postati i vođa koji teroriše potčinjene «vodeći» ih nekom «cilju»

NEGIRANJE - predstavlja blokiranje spoljašnjih dogadjaja ili njihovo odstranjivanje iz svijesti. Ovo je jedan od najprimitivnijih i najopasnijih mehanizama, jer retko kad uspeva "isključivanje iz stvarnosti", a da pri tome ne iskusimo štetne posledice koje proizilaze iz istog. Ovaj oblik odbrane je cesto u interakciji sa drugim, sofisticiranijim odbrambenim mehanizmima.
Primjer:
• roditelji čije je dijete oboljelo od neke neizlječive bolesti. Roditelji tada smatraju da se radi o pogrešnoj dijagnozi ili netačnim informacijama da za tu bolest ne postoji lijek, pa i sebe i druge uvjeravaju da će njihovo dijete ozdraviti
• neki ljudi ne prihvaćaju kritiku ili previđaju sve znakove koji upućuju da drugi ljudi nisu zadovoljni njihovim ponašanjem
• "ja nisam alkoholičar"

Izolacija - je odstranjivanje bilo kakvih emocija koje nas vežu za događaj koji u nama izaziva strah ili negativne reakcije.
• Neko može pričati o ozbiljnom zlostavljanju dok je bio dijete, ali tretirati to kao sitnicu. Mi mislimo na osjećaj, no zapravo ništa ne osjećamo.
• "Mislim da sam ljut na nju. Valjda."
• sputavanje prirodnih reakcija čovjeka na krv, smrt, rane, npr. kod medicinskih radnika

IDENTIFIKACIJA SA AGRESOROM - modificirani oblik identifikacije prilikom kojeg žrtva postaje slična napadaču.

ASKETICIZAM - odricanje različith potreba, u rasponu od odricanja hrane, do odricanja svih potreba i posvećivanja monaškom načinu života. Za primjer totalnog asketicizma možemo uzeti budiste, dok za primjer djelomičnog Frojd uzima uzdržavanje od jela koje se javlja kod žena (posebno u periodu puberteta) kao prikrivanje njihovog seksualnog razvoja. Društvo vrlo vješto primjenjuje asketicizam kao način da obuzda neku negativnu pojavu ili radnju.

ZAMJENA SUBJEKTA - je prenošenje negativnog impulsa na neki drugi (često simboličan)

PREDAVANJE ALTRUIZMU - osobe koje svoj život posvećuju riješavanju tuđih problema, a da pri tome nisu riješili svoje spadaju u klasičan primjer za predaju altruizmu.

PONIŠTAVANJE
Poništavanje je obrambeni mehanizam kada osoba simbolično pokušava poništiti neku akciju koju je napravila u prošlosti.
Primjer:
• Neko može stalno prati ruke jer želi sprati krivicu sa svojih ruku što osjeća srdžbu prema osobi o kojoj ovisi.

SUPSTITUCIJA
To zamjena ciljeva i to na taj način da novo izabrani cilj bar djelimično zadovoljava onemogućenu potrebu.
Primjer:
• žena koja ne može imati djece bira zvanje tete u vrtiću kako bi na taj način zadovoljila svoju želju za djecom.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Dec 2009, 23:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
nadjoh ovu podjelu na wikipediji:

* Nivo I - psihoticne odbrane (psihoticno poricanje, psihoticna projekcija)
* Nivo II - nezrele odbrane (fantazije, projekcija, pasivna agresija, acting out)
* Nivo III - neuroticne odbrane (racionalizacija, reaktivna formacija, disocijacija, supstitucija, poricanje)
* Nivo IV - zrele odbrane (humor, sublimacija, supresija, altruizam, anticipacija)

ima tamo detaljno o svakom mehanizmu, da ne prevodim sad: http://en.wikipedia.org/wiki/Defence_mechanism

koju odbranu najvise koristite? ja kolko znam humor :lol:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Dec 2009, 00:03 
Humor uglavnom, ili se krenem praviti budala... :D :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 09 Jan 2010, 20:26 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Nov 2009, 05:58
Postovi: 41
Znaci pasivna agresija je po skali gora od..neuroticnih mehanizama?

Smatram da mi svi koristimo i pokoji od ovih 'nezrelih mehanizama', kao sto je recimo racionalizacija.

Ja, naravno, primjenjujem samo sublimaciju i humor :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jan 2010, 22:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Citiraj:
U srednjoj uzrasnoj grupi je preovladavala projekcija dok je tokom adolescencije
mehanizam identifikacije bio dominantan. Projekcija je odbrana koja je znatno
zrelija od negacije, ali primitivnija u odnosu na identifikaciju. Projekcija zahteva sposobnost
diferencijacije unutrašnjih i spoljašnjih stimulusa. Takođe, ona je povezana sa
razvojem unutrašnjih standarda koje odre ujuđda li su određene misli i osećanja prihvatljivi.
Slično negaciji, i projekcija ima svoje psihološke prethodnike. Beba koja oseća
da je sadržaj u njenim ustima neprijatan, jednostavno to ispljuje. Na sličan način mehanizmom
projekcije se osoba osloba a neprijatnih osećanja pripisuju i ih spoljašnjoj realnosti.
Povezanost projekcije sa postojećim standardima "dobro" i "loše" ili "ispravno"
i "neispravno" ukazuje da ovaj mehanizam može imati relativno važnu ulogu u razvoju
i formiranju savesti tokom detinjstva i kasnije. U blažoj formi, projekcija nužno ne dovodi
do značajnog izobličavanja realnosti. Za razliku od empatičkih odgovora i projektivne
identifikacije (npr. "Mi svi isto mislimo"), korišćenje identifikacije može doprineti
većoj kohezivnosti unutar grupe vršnjaka. U svakom slučaju, projekcija predstavlja
značajan mehanizam tokom detinjstva i adolescencije. Identifikacija, pak, kao
mnogo složeniji mehanizam, zahteva sposobnost diferencijacije selfa od drugih, diferencijaciju
između mnogih "drugih" i formiranu trajnu unutrašnju reprezentaciju tih
drugih. Preteču identifikacije nalazimo na nivou odojčeta u inkorporaciji majčinog
mleka u sopstveno telo kao i spontanoj imitaciji gestova roditelja (Spitz, prema Kondi
, 1987). Identifikacija je, međutim, spor proces. Počinje u ranom detinjstvu i nastavlja
se tokom adolescencije i uključuje internalizaciju roditeljskih stavova, vrednosti,
interesovanja. Mada su određeni aspekti identifikacije prisutni tokom detinjstva, ona
dobija posebnu važnost kao mehanizam tokom adolescencije.


vise ovde: http://www.psihologijanis.org/clanci/6.pdf

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs