banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 08:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jun 2003, 22:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
daMIR,otkuda ti ovdje zar nisi na duhovnost i religiji ili ovde liferujesh neke svoje chlanove,neznam starac nekako mi se chinish kao neki sektash ili mozda grijeshim ,josh jedna velika opasnost za mlade ljude su i sekte kojima je psihologija jedna od jachih strana pa bih opet zamolio keti za mishljenje o psihologiji i sektama


ma sta mi rece, sektas pa po definiciji bez mozga, cijeni
covjeka po onome sto pise a ne po forumu kojem pripada.

inace posljedica rada duhovnog covjeka na sebi je
razvijen intelekt, um i inteligencija, i sopstvena
unutrasnja psihologija i nacin funkcionisanja,
tako da mu psihoogija dodje kao teorija necega
vidjenog u praksi

ne mijesaj to sa sektama
i sa religijom. stereotip istih je poznat po
emociji srca i tuposti uma.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 00:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Otisla je diskusija malo od topica, ali posto ide u nekom opet interesatnom
toku i ucesnici se trude nastavicu i ja u tom pravcu.

Diskusija u poslednjih nekoliko postova je postala poprilicno determinisana
odnosno govori se o 'djecurliji koji prave buku u naselju'.
U svakom drustvu postoje norme, koje nisu subjektivne. Znaci ako
je poslije 22h zabranjeno praviti buku, onda je to ZABRANJENO. Da bi
se 10.000 ili 10 ljudi odrzalo na jednom prostoru moraju postojati norme
- zakoni. Sad, ako ti i ja zivimo na tom prostoru obojica ih moramo postovati,
svidjali se tebi (ili meni) ili ne. Tokom godina i sveg sto se desavalo
ljudi su jednostavno izgubili iz vida neke moralne norme normalnog ponasanja.
Te norme nisu nepisane, postoje dokumenti. Ti klinci koji prave buku
vjerovatno nisu krivi, jer oni to NE ZNAJU, a ne znaju zato sto to NE ZNAJU
ni njihovi roditelji. Jer da znaju ne bi sigurno tako vaspitali djecu.
Postoje tereni odnosno mjesta i vrijeme kad se moze igrati, urlati,
praviti nered.. Zamislite situaciju kad niko ne bi postovao norme... na
sta bi zivot licio? Pa zar nije licna sigurnost ta da vjerujes da se svi
drze normi i da ladno mozes ici u 10 sati spavati i da znas da ti niko nece
smetati.
Mislim da tu nema sebicnosti ili subjektivnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 15:54 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Chlan, posto je Keti profesionalka vi se drzite njene rijeci kao sto se na onom forumu Duhovnosti i religija ljudi drze Isusove rijeci, a ono sta bi mozak, kako on funkcionise, ispravno misljenje, ko se jos time bavi! Pitas me otkud ja ovdje. Mozda je za tebe to iznenadjenje, ne znam i ne zanima me, ali ako ne zelis nista kvalitetno od sebe uraditi, podsjecam da, ako ti smeta moje prisustvo, ima u gornjem desnom uglu neki znak X. Njega kliknes desnim prekidacem misa, i opet si u svijetu drustvenih normi.
|
Da ja nastvim u duhu ove teme: uopste nisu bitne drustvene norme, ovdje su spomenute tek onako. Zato se nemojte striktno drzati njih. Dovoljno je da budete u redu, u prodavnici dok kupujete mlijeko i da neki vas vrsnjak u minuti 100 puta napravi baloncic od zvakace gume i da pucketa i da budete ljuti. Kad se to desi, i kad vidite da nije prekrsio nikakvu drustvenu normu, tad cete poceti izmisljati 1000 razloga kako je njegova pojava arogantnost. Kojim cudom, posto zelis da nesto ucinis od sebe, preces preko arogantnosti i ustanovices kako ti je PAZNJA, KONCENTRACIJA, SVESNOST, EMOCIJE (i tako dalje) sjebano. Kojim rijecima ces se tada utjesiti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 16:02 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
DAMIR
Nije rijec ni o kakvoj ludoriji. Navodnici su tu jer mnogi ljudi smatraju da njihov dusevni mir ovisi o tome hoce li neo lupati loptom ili ne. Ponavljam po ne znam koji put :"MI MOZEMO PROMIJENITI NACIN NA KOJI MISLIMO S CILJEM DA SE OSJECAMO I DJELUJEMO BOLJE IAKO SE SITUACIJA NIJE PROMIJENILA!"
Dakle, nasa licna sreca, nas dusevni mir, nase zadovoljstvo (kako hoces) zavisi od nas samih, a ne od situacije.
CHLAN
Da, neophodan je kontakt "oci u oci", ali isto tako vazno je da se ne etiketiraju ljudi koji idu kod psihologa i da se ne nazivaju pacijentima, nego KLIJENTIMA ili KORISNICIMA USLUGA, jer to nisu pacijenti, vec ljudi koji zele da rijese svoje probleme.
Autoritet se ne gradi pozicijom moci ili ovakvim etiketiranjem, vec na neki drugi nacin :)
Sto se tice mog licnog misljenja o onom igranju lopte e to je MISKO lijepo objasnio, narocito onaj dio kad kaze:"svidjalo se to nama ili ne!"
Dakle, sustina svega jeste u tome da iako se nama neke stvari ne svidjaju, to ne znaci da je izvor frustracije u tim stvarima, nego u nama samima, odnosno u nasem misljenju o tim stvarima, A NACIN NA KOJI MISLIMO MOZEMO PROMIJENITI S CILJEM...... (opet ja :))
Sto se tice sekti..............
Zaobilaziti ih u sto vecem luku !!!!!!!!!!!!!!!
Nije njima psihologija jaca strana, nego je njihovim sljedbenicima psihologija slabija strana ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 16:11 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
Uh upravo vidjeh...........
Damire, jel ti to mene sa Isusom poredis????????
Mislim da si "malo" promasio! Ja ovdje ne propagiram SVOJU rijec, vec rijec nauke (u ovom slucaju psihologije), a tamo gdje govorim svoje licno misljenje to naglasim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 16:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
daMIR je napisao:
Da ja nastvim u duhu ove teme: uopste nisu bitne drustvene norme, ovdje su spomenute tek onako. Zato se nemojte striktno drzati njih. Dovoljno je da budete u redu, u prodavnici dok kupujete mlijeko i da neki vas vrsnjak u minuti 100 puta napravi baloncic od zvakace gume i da pucketa i da budete ljuti.


Vidi ovako, postoji bonton - kultura ponasanja, znaci opet neki oblik
pisanih normi - pravila. Znaci on opet krsi neki pravilnik.


Ali hajde recimo da neko radi nesto sto ne spada ni u kakav pisani
ili nepisani pravilnik, i to tebe kao pojedinca nervira, u tom trenutku
trebas preispitati sebe, svoje ponasanje, svoje zakljucke i svoj frustracije
odnosno nacin na koji dozivljavas situaciju. Ono sto je Kati rekla je potpun
odgovor na to.
Situacija moze ostati ista - nepromjenjena, ali ti mozes promjeniti svoj
stav, svoje razmisljanje i bolje se osjecati


Sve je do TEBE.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 20:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Razumijem da je sve do TEBE! Kati naglasava mijenjanje misljenja, ja sam pitao ima li igdje u toj prici svjesnost, paznja. Jer kako sam se mogao navuci na pogresnu misao ako sam svjestan. Odgovor: NIKAKO. Otkriti izvor misli se ne moze mijenjanjem misli, nego iskljucivo SVJESNOSCU, a za to treba jaka KONCENTRACIJA. Ako je cilj SVJESNOST kakve ces onda misli ubaciti umjesto vec postojecih. (kati odgovori na ovo pitanje jer to je pozadina odnosno cilj mog rada). Inace, Kati ja tebe ne poredim sa Isusom vec one ljude koji usvajaju tvoje rijeci bez razumijevanja, ako takvih ima. Malo pazljivije citaj pa ces skontati sta hocu reci. Znaci kad ti kazes zaobilazi sekte u sirokom luku, a onda par idiota to i ucini, onda mi je drago sto su te slusali, jer ja iskljucivo radim sa ljudima koji misljenje donose na osnovu nekih visih pobuda, a ne na osnovu tvoje titule, ili bilo cije titule, ili na osnovu straha recimo. Protiv svih sljedbenika sam, sta god da slijede. Ja takodje ne izbacujem SVOJ stav, jer jednostavno ga nemam. Moze se reci da je jedini moj stav SVJESNOST, ali to je prije svega stav koji netolerise ni jedan stav.Ta prica oko bontona je previse smijesna za mene. Nisam ja protivnik te knjige, i sam sam jako prilagodljiv pa i kulturan kad to treba. Rijec je o tome da kad se nadjes sam u sobi medju cetiri zida, i kad prdnes da ne kukas kako to nije po bontonu. Kad si sam, da ne tripujes raznim frustracijama i kompleksima koje nosi norma jednog drustva, vec prije svega da cijenis svoje postupke ako one dolaze iz prirodnih izvora. Diskriminacija je jako zajebana i moze da u duzem vremenskom periodu sjebe covjeka ono pravo, a zbog cega? Zato sto drustvo ne prihvata tvoju boje koze, . . . glupost!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 20:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
Autoritet se ne gradi pozicijom moci ili ovakvim etiketiranjem, vec na neki drugi nacin ...

...dio kad kaze:"svidjalo se to nama ili ne!"

Dakle, nasa licna sreca, nas dusevni mir, nase zadovoljstvo (kako hoces) zavisi od nas samih, a ne od situacije.


Autoritet se jedino gradi pozicijo moci a moc dolasi od onih koji slijede/
postuju doticni autoritet...htjeli to ili ne htjeli i svidjalo se to nama/njima ili ne.

Situacija ti u stvari govori da li je tvoj dusevni mir temorary ili permanentna varijabla.
I da li nasa licna sreca i zadovoljstvo, mir zavise od situacije, tj. od drugih ljudi je evidentno. Kako ti ko moze mijenjati raspolozenje od negativnog do pozitivnog, od srece do bijesa ili frustracije to ti dovoljno govori koliko mi malo sebe mozemo da kontrolisemo u situacijama.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 20:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
Ipak ce biti da se ti Damire u ovoj prici nisi bas najbolje snasao.
Cilj nije svjesnost, nego promjena misljenja koja se radi svjesno. Evo pokusacu na tvom primjeru da objasnim:
Kad se neko ponasa tako (ako hoces piri balone i pucketa i prdi i radi sve ostalo sto si nabrojao) toj osobi u prodavnici koja ga je okarakterisala kao arogantnog ili kako vec god ga okarakterisala, prva stvar koja padne na pamet (i to svjesno) jeste nesto poput "on to NE SMIJE raditi", "on NEMA PRAVO na to"..... i osoba bude isfrustrirana sto se on ponasa tako (kao sto si ti rekao da niko NEMA PRAVO da ti uskrati zabavu tj. igranje kosarke).
Dakle, svako ima pravo da se ponasa lose i da bude kompletni idiot, ali to sto je neko kompletni idiot ne znaci da se ja moram osjecati isfrustrirano i kad recimo u svojoj glavi onu misao ON TO NE SMIJE DA RADI, zamijenim drugom mislju i prihvatim da svi IMAJU PRAVO da se ponasaju kako zele, onda se ja necu osjecati isfrustrirano. (ovdje se radi o zahtjevu koji osoba ima u odnosu na druge ljude, a koji potkrepljuje iracionalnim uvjerenjima tipa "Oni bi MORALI da se ponasaju tako i tako....." a i ta iracionalna uvjerenja su svjesna i ona se u sustini zamjenjuju racionalnim, takodje svjesno)
Nadam se da sam ti sad uspjela objasniti.
MISKO svaka cast, ti si sve jako brzo pohvatao!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jun 2003, 20:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
FROZEN
fulas!!!
NIKO ne moze mijenjati moje raspolozenje, niti tvoje, niti bilo cije, samo MI SAMI.
Ja sam gazda svojih osjecanja, ti si gazda svojih....... i svako drugi gazda svojih osjecanja, samo sto naravno neko to nauci da primjenjuje, a neko ne. Uglavnom, svi ljudi su sposobni da to rade, ali onaj ko ne zna (ako zeli)
moze to nauciti!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 10:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Apsolutno te pratim Kati, pa nastavljam u tom duhu: misao ON TO NE SMIJE DA RADI, ili misao IMAJU PRAVO, predstavljaju za mene samo dva kontrasta, superiornost i inferiornost. Stvar je u tome da su i u jednom i u drugom slucaju to mehanizmi isplivali na povrsinu. Ako svjesno mogu da dam jednu misao, ako svjesno mogu da dam drugu misao, onda svjesno mogu da ne dam ni jednu misao. Ali najbolje receno mi smo svjesni da imamo nesvjesne misli, pa je tu situacija drugacija. Vidis, u tom slucaju prica oko toga kako treba da se osjecam gubi se iz vida, i bol sama po sebi nije tezak zivot, nit je cilj da se osjecam bolje pa da mijenjam misli. Cilj je da budem svjesniji (meni naravno), da mislim svojom glavom a ne mehanizmima koji predstvaljaju reaktivnost na sve sto me frustrira. Ukoliko ti nemas nista sto te frustrira, oprosti na svemu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 10:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
daMIR je napisao:
Jer kako sam se mogao navuci na pogresnu misao ako sam svjestan. Odgovor: NIKAKO. Otkriti izvor misli se ne moze mijenjanjem misli, nego iskljucivo SVJESNOSCU, a za to treba jaka KONCENTRACIJA.


Ajd objasni sta za tebe znaci "SVJESNOST" ?? Sve misli mijenjas na osnovu
svog razmisljanja, bilo ono racionalno, ili kakvo drugo..

daMIR je napisao:
Inace, Kati ja tebe ne poredim sa Isusom vec one ljude koji usvajaju tvoje rijeci bez razumijevanja, ako takvih ima.


Hoces molim te navesti ko su sljedbenici Kati?? Mislim da ona nije
nikakav duhovni vodja, vec jednostavno iznosi svoje strucno misljenje a
znam i da je kompetenta za to. Ako si ih uocio na forumu, molio bih da
ih imenujes. ??

daMIR je napisao:
Kad si sam, da ne tripujes raznim frustracijama i kompleksima koje nosi norma jednog drustva, vec prije svega da cijenis svoje postupke ako one dolaze iz prirodnih izvora.


Bonton i ostale drustvene norme (pisane i nepisane) su drustvene norme.
Ako si sam u cetiri zida, TI NE CINIS DRUSTVO. Radi sto hoces i kako hoces, to je tvoja stvar i tvoja intima... Ali ako se nalazis u nekoju skupini
logicno je da moras postovati pravila tog drustva (ne moras, ali bi bilo bolje za sve)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 12:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
FROZEN
fulas!!!


moguce je da znas nesto sto ja neznam, ako znas, objasni.
u svakom slucaju ...

Citiraj:
NIKO ne moze mijenjati moje raspolozenje,


?? da li si se ikada posvadjala i da li je neko
krenuo da se svadja sa tobom? mozda je grub primjer ali je
najrasprostranjeniji.

psiholoski odnos izmedju dve osobe moze se definisati kao odnos
izmedju dve posude sa vodom. Kada jedna posuda lagano ili
jako udari u drugu posudu, izazivaju se reakcije kod obadvije.
to se zove odnos akcije i reakcije.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 13:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
Bonton i ostale drustvene norme (pisane i nepisane) su drustvene norme.
Ako si sam u cetiri zida, TI NE CINIS DRUSTVO. Radi sto hoces i kako hoces, to je tvoja stvar i tvoja intima... Ali ako se nalazis u nekoju skupini
logicno je da moras postovati pravila tog drustva
(ne moras, ali bi bilo bolje za sve)


dobro velis :D , nego samo bih te malo ispravio,
kada si udrustvu da li postujes 'bonton' ponasanja zbog drustva
ili iz straha da ne budes postidjen... pred drugima.
sve dok covjek funkcionise pod normama moras i ne smijes to
je zatvor koji je ukrasen raznim bontonima i pravilima, kada
skines sve te etikete prve reakcije ljudi koji to spoznaju su
one primalne... strah i sta da se radi.
kada zelje prestanu da podupiru te drustvene norme covjek pocne
da se pita, sta on uopste radi u drustvu i kako mu isto moze pomoci
kada ga stalno ogranicava.

kada se covjek oklizne i padne, drugi oko njega se smiju jer se ne
nalaze u istoj situaciji, doticnom to nije nimalo prijatno i samo
gleda kako ce da pobjegne iz te situacije.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 15:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Feb 2003, 12:57
Postovi: 82
Lokacija: REZERVAT
daMIR ipak je keti ishla malo vishe u shkolu od mene/tebe tj.poznaje tematiku o kojoj pricha,dakle iznosi struchno mishljenje shto ja poshtujem,dakle struka na prvom mjestu ali daleko od toga da ja nemam svoje,ti si mi nekako na startu nastupio tako da sam te nazvao kako sam te nazvao i malo isprovocirao :lol: na koje si se ti nalozio :lol:
keti drago mi je shto si se tako brzo javila i ja se slazem da se ne etiketiraju ti ljudi,a sad da se nazivaju klijentima ili korisnicima usluga mislim da je to malo nemoguce ovde,mozda moguce ako postoji privatna praksa,ali toga u Bl nema,ali nekako mi je to nelogichno ako znamo da je psihijatar/psiholog doktor a doktori imaju pacijente,tako oni sami kazu,ali
htio sam malo blize/shire da objasnish o ulozi psiholgije u sektama jer mislim da svi shvataju kako je to opasno i destruktivno po drushtvo,a posebno po pojedinca,pa da dash neka svoja iskustva ako ih imash ili drugih ljudi iz tvoje struke,vidish damir kaze kako ''par idiota to uchini''(aludirajuci kako su sekte neshto dobro i onda kaze ''kako je protiv svih sljedbenika shta god da slijede'',zar to nije malo kontradiktorno ili laze sebe/nas/svijesno ili nesvijsno pokazujuci kako je dobro biti u sekti jer svi koji su u sekti po njemu nisu idioti) i shta mislish da li im net sluzi za shirenje svojih ideja ako znamo da su 80%korisnika mladje dobi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 18:25 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Nekako mi se ne da pohvatati nit ove diskusije. Onaj primjer na početku je govorio o ljudima koji su nanosili bol drugim ljudima pod uticajem nekakvog autoriteta, a vidim da se krenulo pričati o poštovanju društvenih normi.
Nekako ne vidim da se može staviti znak jednakosti između te dvije stvari.
U prvom slučaju bih prije rekao da se radi o tome da postoje ljudi koji su spremni svašta da urade ukoliko smatraju da mogu izbjeći odgovornost. Autoritet se tu pojavljuje kao neko ko preuzima odgovornost na sebe.
Što se tiče poštovanja društvenih normi tu se radi o saživotu sa drugim ljudima što podrazumijeva postojanje određenih pravila. Nema (a vjerovatno i ne može biti) zajednice ljudi bez nekih pravila koja bi regulisala odnose među članovima te zajednice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jun 2003, 19:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
frozen je napisao:
kada si udrustvu da li postujes 'bonton' ponasanja zbog drustva
ili iz straha da ne budes postidjen... pred drugima.


Vidi, opste poznato je da ne postoje savrseni zakoni/norme/propisi.
Znaci ako jedan zakon vazi za 100 ljudi, bar 5 njih nece biti zadovoljno
a vjerujem i vishe od 5.
Medjutim te norme/zakoni kakvi su vec da su omogucavaju funcionisanje
neke drustvene grupe kao cijeline i kao pojedinca. Znaci nisu ti zakoni
napravljeni na stetu ljudi, vec na njihovu korist. Logicno da se nece svi
super osjecati, ali osjecat ce se vecina.
Ja postojem te norme zato sto :
1. vjerujem da su dobro i kvalitetno napisani, vjerujem u njihovu ispravnost
2. vazniji je razlog - zato sto ocekujem od DRUGIH da ce isto tako ponasati
i na taj nacin doprinijeti mojoj licnoj sigurnosti.


frozen je napisao:
sve dok covjek funkcionise pod normama moras i ne smijes to
je zatvor koji je ukrasen raznim bontonima i pravilima, kada
skines sve te etikete prve reakcije ljudi koji to spoznaju su
one primalne... strah i sta da se radi.


Naravno, ali zar su ljudi bica koja postupaju po primalnim instinktima ? :)
Valjda se po necemu razlikujemo od zivotinja :)

frozen je napisao:
kada zelje prestanu da podupiru te drustvene norme covjek pocne
da se pita, sta on uopste radi u drustvu i kako mu isto moze pomoci
kada ga stalno ogranicava.


Vidi, postoje zelje i mogucnosti ..
Ako se meni moja okolina ne svidja, ja cu se potruditi da je promjenim, jer vjerujem
u ispravnost svog razmisljanja i odluka.
Medjutim ako ne mogu da je promjenim, onda cu se poturditi da SEBE PROMJENIM,
tj da se prilagodim toj okolini i da izvucem ono dobro sto ima u tome.
Pa zar nije bolje izvrsiti promjene na sebi i prihvatiti okolinu nego biti cijeli
zivot ili u oblacima, ili frustriran i nervozan, zivcan ??
Koliko ja znam, snaga neke osobe je u mogucnostima promjene odnosno prilagodbe,
jer sve se mijenja, vrijeme se mijenja, pa moraju i ljudi da se mijenjaju.
Svjestan sam da su ovo sad moja razmisljanja i da mozda za 10 godina ili cak sutra cu imati nova, jer ih mijenjam.

frozen je napisao:
kada se covjek oklizne i padne, drugi oko njega se smiju jer se ne
nalaze u istoj situaciji, doticnom to nije nimalo prijatno i samo
gleda kako ce da pobjegne iz te situacije.


Zavisi gdje i kako :)
Negdje ce ljudi potrcati da pomognu covjeku i nece mu se smijati.
To je sad stvar mjesta i kulture ljudi koji tu zive.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jun 2003, 22:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
Znaci nisu ti zakoni
napravljeni na stetu ljudi, vec na njihovu korist. Logicno da se nece svi
super osjecati, ali osjecat ce se vecina.


Zivio zakon vecine...otud demokratija mnozine...
je... inferiornost manjine...
jes nezadovoljan... kol'ko vas ima 25%... nedovoljno
za qvorum.

Citiraj:
1. vjerujem da su dobro i kvalitetno napisani, vjerujem u njihovu ispravnost
2. vazniji je razlog - zato sto ocekujem od DRUGIH da ce isto tako ponasati
i na taj nacin doprinijeti mojoj licnoj sigurnosti.


ma nisi mi ti dobro promislio o ovome.. al dobro...

Citiraj:
Naravno, ali zar su ljudi bica koja postupaju po primalnim instinktima ?
Valjda se po necemu razlikujemo od zivotinja


primalni/zivotinjski instinkt.... reci ocu kojem su dijete silovali a drzi noz pod napasnickim grlom... ili onome koji nije okusio vodu ili hranu mjesecima... instinkti se pojavljuju tamo gdje drustvene norme ili bonton ne mogu da pokriju potrebe osnovnih ljudskih potreba...

Citiraj:
Pa zar nije bolje izvrsiti promjene na sebi i prihvatiti okolinu nego biti cijeli
zivot ili u oblacima, ili frustriran i nervozan, zivcan ??


promjena na sebi ne znaci prihvatanje drustva. Najcesce prihvatanje istog dolazi od straha od odbacivanja istog.
promjena na sebi znaci odje.... ili flegmaticnost na isto.

Citiraj:
Zavisi gdje i kako
Negdje ce ljudi potrcati da pomognu covjeku i nece mu se smijati.
To je sad stvar mjesta i kulture ljudi koji tu zive.


Ma pali... pricas mi o utopiji gdje komsija pomaze.
Kultura cini covjeka to je na zalost istina, kakva god da je...psihologija mnostva, nema ti tu nigdje nekoga ko ce u februaru da skoci sa vrbaskog mosta i da ga bas briga da li je to neko vidio.

psihologija ce naci gdje da opise samilost kao bolest kada to zatreba individui da se bolje osjeca.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Jun 2003, 23:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
Citiraj:
Nekako mi se ne da pohvatati nit ove diskusije.


Osnovna nit diskusije je da ispadnes pametniji od sagovornika ili bar prijatelj pametnijem. Link za ljudsku ovisnost o priznatosti cemo naci u svakoj petoj recenici bilo koje knjige. Zar je bitna onda nit kada smo samo zakaceni od nju.


Citiraj:
Onaj primjer na početku je govorio o ljudima koji su nanosili bol drugim ljudima pod uticajem nekakvog autoriteta, a vidim da se krenulo pričati o poštovanju društvenih normi.


Pa zar ti to nije sve neki nivo drustva.
Ako te 'maltretira' prosjak ti ces da ga otjeras, ako te maltretira zena ti ces da joj 'pokazes' ako te maltretira 'muz' ti ces da 'oplaces', ako te maltretira neki kreten na ulici ti ces da 'u zavisnosti od fizicke opremljenosti'... ako te maltretira sef na poslu ti ces da 'poslusas' u zavisnosti od mogucnosti izbora koja je 0,000001%
Sta covjek da pozeli iz toga sem da on bude negdje odmah ispod boga po autoritetu.

Citiraj:
Nekako ne vidim da se može staviti znak jednakosti između te dvije stvari.


To ti je previse gospodski rijecnik (matematicki). Nit se zna ko pije nit ko placa.
Pa sta onda ako se ne moze staviti taj znak, bar si ukazao da nema jednakosti sto ce svi da ladno predju preko toga, kao drustvo na ulici preko smrada izmeta na istom. Tamo gdje neko nema vec utvrdjen odgovor na pitanje ili ne moze da pametuje bice ili Makjaveli ili ce da bontonski presuti isto. Mada, negdje ljude kopka nesto iznutra kada procitaju nesto sto ne mogu da kategorisu svojom 'pamecu'.

Citiraj:
U prvom slučaju bih prije rekao da se radi o tome da postoje ljudi koji su spremni svašta da urade ukoliko smatraju da mogu izbjeći odgovornost.


Sta je po tebi odgovornost. Da li si ikada mogao sebi reci, slobodan sam da budem odgovoran ili je to za tebe i mene nepoznata definicija. Prije je to, moram da budem odgovoran. Zbog cega. Naci ces pet miliona linkova ispred toga, zasto bi trebao dabudes odgovoran, a kao budala naci ces jos pet miliona opravdanja da je to normalno.

Citiraj:
Autoritet se tu pojavljuje kao neko ko preuzima odgovornost na sebe.
Što se tiče poštovanja društvenih normi tu se radi o saživotu sa drugim ljudima što podrazumijeva postojanje određenih pravila. Nema (a vjerovatno i ne može biti) zajednice ljudi bez nekih pravila koja bi regulisala odnose među članovima te zajednice.


Autoriteti drustvene zajednice se nikada nisu brinuli nizasta drugo sem za jacanje sopstvenog autoriteta u bilo kom obliku.
Ako covjeku koji mi je na neki nacin 'vlasnik' ne mogu da kazem 'odjebi' na relaciji seljacki-gospodski nacin, mogu slobodno (da li neko priznaje to je njegov astvar) da se stavim pod relaciju, pa ja zivim u robovlasnickom drustvu pod krinkom 21 vijeka.
Pravila drustva u odnosu izmedju dva covjeka je kao rak koji kaze 'cek sad cu ja to da regulisem', kao da je to potrebno izmedju odnosa dva covjeka, sem ako nece da uzivaju u konopcima istog.
Cim se pocnes plasiti za sebe, poceces se pozivati na odredjene zakone... a sta ako postoji situacija u kojoj to nemozes ili situacija to ne priznaje... bole je... za to. Kojom rjecju ili bontonom ili pravilom ces da se izvuces.

[/quote]

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Jun 2003, 09:08 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
misk0 je napisao:
Medjutim ako ne mogu da je promjenim, onda cu se poturditi da SEBE PROMJENIM. Svjestan sam da su ovo sad moja razmisljanja i da mozda za 10 godina ili cak sutra cu imati nova, jer ih mijenjam.


Tim bolje po tebe, jer onda znas da nema potrebe da se svadjas zbog svog stava. Uvijek kada dodje do svadje ili ti borbe misljenja, mi gubimo iz vida jednostavnu cinjenicu da se mi, u krajnjem i najstrozijem uvidu, svadjamo sa sobom, odnosno tim stavom kojeg se ne mozemo nikako rijesiti. Naravno misko da svi mi mijenjamo svoje stavove, a tek nekolicina ljudi imaju svoj um toliko ubijedjen u nesto da svoj stav nikada ne promjene. Ti ljudi, cemu god da pripadaju, su za mene sektasi. Naravno to su Jehovini svjedoci, ili cak visoki intelektualaci. Na tom sektaskom UbijediMe mehanizmu rade i TV serije, i casopisi, i fanovi grupa, i jos razne druge fanaticke pretodzbe. Da bi priblizio svu ovu pricu ovoj temi, naglasit cu da je potreban uslov da ne bi podlegli pokoravanju je da ne budemo ubijedjeni. To je potreban, a do dovoljnog uslova jos nisam stigao, pa ne znam! I jos: dosta ljudi smatraju da je potrebno imati svoje misljenje, svoj stav, da bi postojali. Koliko je to apsurdno govori cinjenica da takvi ljudi smatraju da je kvantitet (kolicina) misli znanje. Misli nam omogucavaju da unutrasnju tisinu prenesemo na mentalni plan, a rijeci da sa mentalnog plana tu tisinu opisemo drugom covjeku. Mislima se nikada ne moze stvoriti ta unutrasnja tisina, znaci da kod znanja i misli postoji samo smijer u jednom pravcu. Naravno, ucenje nije u knjigama o ucenju. Iz knjiga tek sebe usmjeravamo, ali rad je vise nego jedna diploma koja apsolutno nista ne znaci. Bas zato:
A kako ti sebe mijenjas? Sta je to borba na unutrasnjem planu? Opisi mi!

Misko, SVJESNOST je jedini lijek na nase bolesti, i nije mi jasno zasto ih stavljas pod znake navoda. Ako mozes biti svjestan svojih misli (i jos drugih hiljadu cudesa) to znaci da misli (i jos hiljadu drugih cudesa) nisu svjesnost. Nisam uocio Katijeve sljedbenike, zato sam napisao -ako takvih ima-.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs