banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 01:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Apr 2008, 19:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
citajuci "lako stivo"danas sam naisao na sjajan text o intuiciji.evo ukratko:
Livia de Rossi,profesorica neurologije u bolonji:intuicija je jedan od mehanizama prezivljavanja,pomaze nam da se udaljimo od opasnosti i usmjerimo prema sigurnosti.djeluje brzo i temelji se na usporedjivanju.nas mozak stalno usporedjuje tekuca iskustva sa proslima i trazi podudarnosti.kad pronadje nesto slicno u sijecanju,nas mozak u dijelicu sekunde zakljucuje je li sadasnja situacija povoljna ili ne.intuicijom se narocito cesto koristimo radi brzog odmjeravanja novih poznanstava.postoje blagi,jedva primjetni znaci koji nas upozoravaju na promijene u onima oko nas,sitni poticaji koji nas tijeraju da nekog zapitamo:jesi li siguran da je sve u redu.
ovo je narocito interesantno:
ima dokaza da su zene za nijansu uspijesnije u prepoznavanju tudjih emocija.npr.na pokusu prikazivanja kratkog nijemog filma o uznemirenoj zeni,zenski ucesnici pokusa su preciznije zakljucivali da li je doticna zena ljuta ili raspravlja o razvodu,zatim kad su im prikazivane slike parova zene uspijesnije procijenjuju koji su parovi stvarni a koji namjesteni ili na slikama vojice zaposlenih koji je kome nadredjeni.
neki istrazivaci vjeruju da su evolucijski pritisci natjerali zene da budu sposobnije ocitavati neverbalne izraze svoje dijece i partnera -zakljucuje de Rossi
intuiciju je najbolje koristiti u viseznacnim,slozenim situacijama kaze prof.A.Bechara sa univerziteta u Iowi .s druge strane ,od nje je malo koristi u situacijama ciji ishodi se mogu proracunati.
neuroistrazivaci su ustanovili koje stanice u mozgu sluze intuiciji.radi se o neuronima von economo nazvani po naucniku koji ih je otkrio a nalaze se u predceonom reznju.pocinju se pojavljivati mjesec dana prije rodjenja i nastavljaju se stvarati do priblizno pete godine.naucnici su dokazali da ljudi sa ozlijedama i bolestima koje ostecuju predceoni korteks bitno slabije prolaze na testovima intuicije a i u svakodnevnom zivotu slabije citaju tudje namijere,misli i emocije i zbog toga cesce budu zrtve prevara jer im nedostaje "radar"koji drugi imaju.

jos je par primjera navedeno gdje intuicija ljudima spasila zivot ,kao npr.zeni koja je vezala pojas iz cista mira par trenutaka prije nesrece i sl.

eto meni je tekst interesantan a nadam se da ce i vama svidjeti
da li i vi imate dobra iskustva u procijenjivanju ljudi i situacija i da li vam je intuicija ikad strasno pomogla u zivotu i ljubavi :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2008, 20:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
manitu uci da svira je napisao:
nas mozak stalno usporedjuje tekuca iskustva sa proslima i trazi podudarnosti.kad pronadje nesto slicno u sijecanju,nas mozak u dijelicu sekunde zakljucuje je li sadasnja situacija povoljna ili ne

Ovo je objašnjenje intuicije?!? :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2008, 20:59 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Vader je napisao:
manitu uci da svira je napisao:
nas mozak stalno usporedjuje tekuca iskustva sa proslima i trazi podudarnosti.kad pronadje nesto slicno u sijecanju,nas mozak u dijelicu sekunde zakljucuje je li sadasnja situacija povoljna ili ne

Ovo je objašnjenje intuicije?!? :)


jbg.takav joj je kontekst al nije bas tako povrsno.u svakom slucaju nemislim da je profesorica de rossi glupaca koja predaje u bolonji zato sto joj je mirjanic tetak :D
s druge strane ja licno ne mislim da je intuicija neka lako opipljiva kategorija-svi smo razliciti i postoje polja zivota u kojima je neko vise a neko manje intuitivan a upravo vezano za iskustvo i podatke koje mozak pamti i registruje


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2008, 21:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
hm,

pa nema tu baš neke savršene logike. a naposljetku, svi shvatimo da nas je intuicija vodila tačno i precizno tamo gdje i trebamo biti, u to vjerujem.

Dešavalo mi se da mi partner drugačije "miriši", al nije to tipični miris, to je neka sveobuhvatna aura koja se promijeni, kad me prevario. Ah taj moj nos. :roll:

U nekim situacijama bi mi bilo draže da nema tog osjećaja nelagode, iako služe za "zaštitu", na kraju krajeva.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Apr 2008, 21:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
XIX century je napisao:
hm,

pa nema tu baš neke savršene logike. a naposljetku, svi shvatimo da nas je intuicija vodila tačno i precizno tamo gdje i trebamo biti, u to vjerujem.

Dešavalo mi se da mi partner drugačije "miriši", al nije to tipični miris, to je neka sveobuhvatna aura koja se promijeni, kad me prevario. Ah taj moj nos. :roll:

U nekim situacijama bi mi bilo draže da nema tog osjećaja nelagode, iako služe za "zaštitu", na kraju krajeva.


eto moja intuicija mi je rekla da ces ti sigurno napisati par kvalitetnih recenica i nije me prevarila :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2008, 21:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Intuicija mi je nekoliko puta jako pomogla, nedavno sam uspjela izbjeci napad zahvaljujuci intuiciji. Nasla sam se u opasnoj situaciji sa jos jednom osobom cija intuicija nije ni blizu mojoj. I posto je ta osoba napravila pogresnu odluku za koju nisam imala vremena da je ispravim, ostalo mi je da se oslonim na vlastitu intuiciju, koja nam je onda objema pomogla.

Pokusavam uvijek pratiti ono sto mi moj organizam na neki nacin govori, cak i onda kada mi unutrasnje reakcije nisu sasvim jasne. Da bih bila svjesna tih reakcija, moram biti u stanju mira, i malo usporena gledano spolja. Ukoliko sam pod stresom, ne mogu se osloniti na intuiciju, jer tada spoljasnji dogadaji zaslijepe ono sto se desava u meni. Da bi se bilo ko oslonio na intuiciju, mora prvo nauciti koliko-toliko vladati sobom.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Apr 2008, 22:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
Japanese_rose je napisao:
. Nasla sam se u opasnoj situaciji sa jos jednom osobom cija intuicija nije ni blizu mojoj. I posto je ta osoba napravila pogresnu odluku za koju nisam imala vremena da je ispravim, ostalo mi je da se oslonim na vlastitu intuiciju, koja nam je onda objema pomogla.


:D neko se sjetio teme...
lijepo si navela primjer ali ako pogledas sa druge strane u svoj tekst naci ces kontradiktornosti...moguce je da npr.ta osoba svijesna tvoje superiornosti te tu odluku prepustila tebi, imajuci intuiciju da je ona sama nece pravilno rjesiti .mislim,sve je povezano ali ne moramo biti uvjerenja da osobe slabijeg inetelektualnog ili obrazovnog nivoa nisu snalazljive i "intuitivne" u datom trenutku,cak naprotiv
sto se tice drugog djela tvog teksta u potpunosti se slazem


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2008, 07:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
manitu uci da svira je napisao:
Japanese_rose je napisao:
. Nasla sam se u opasnoj situaciji sa jos jednom osobom cija intuicija nije ni blizu mojoj. I posto je ta osoba napravila pogresnu odluku za koju nisam imala vremena da je ispravim, ostalo mi je da se oslonim na vlastitu intuiciju, koja nam je onda objema pomogla.


:D neko se sjetio teme...
lijepo si navela primjer ali ako pogledas sa druge strane u svoj tekst naci ces kontradiktornosti...moguce je da npr.ta osoba svijesna tvoje superiornosti te tu odluku prepustila tebi, imajuci intuiciju da je ona sama nece pravilno rjesiti .mislim,sve je povezano ali ne moramo biti uvjerenja da osobe slabijeg inetelektualnog ili obrazovnog nivoa nisu snalazljive i "intuitivne" u datom trenutku,cak naprotiv


Mislim da nisi bas najbolje razumio sta sam zeljela reci. Ne bih da idem u detalje, ali nisi u pravu. Ako ti intuicija kaze da si u opasnosti, onda se ponasas shodno tome, a ne dovodis sebe i druge u jos goru poziciju. Ona je necim sto je uradila tu opasnost povecala. Kasnije je sve proslo dobro zahvaljujuci mojoj pribranosti, ali sam i dalje bijesna na sebe sto je nisam zaustavila u startu, a znala sam da nije u pravu. Mislim da se u principu treba oslanjati na intuiciju, narocito u ovakvim situacijama.

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Apr 2008, 11:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Kad govoriš ovako hipotetički ništa se ne može skontat. Što ne navedeš cijelu situaciju?

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 10:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 08:56
Postovi: 294
Lokacija: Banjaluka
intuicija je sposobnost da se na osnovu vec stecenog iskustva u nekoj oblasti zivota ili nauke dodje do najboljeg rjesenja ili da se tacno pretpostavi sta ce se iduce desiti ili da pogodis sta ce neko uraditi,reci...Mogucnosti je bezbroj, Zene imaju bolju intuiciju u prepoznavanju osjecaja i bolje se snalaze u drustvu jer se vise koncentrisu na te stvari dok su muskarci vise okrenuti tehnici i prakticnoj nauci i bolje se snalaze u prostoru, ali samo vecina, sto neznaci da ima i zena boljih naucnika i muskaraca koji bolje zapazaju tudje osjecaje od suprotnog pola, sve zavisi od toga kako i sta je ucio tokom zivota... :evil3: recimo kada naucis sabirati netrebas misliti koliko je dva i dva vec intuitivno kazes cetiri,(banalan primjer ali veoma efikasan).. :lol:

_________________
ginekolog, doktor za sve i dozivotni romanticar i opozicija vecini svuda od politike preko religije do novca i zabave


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 11:10 
@Japanese_rose

Sta se desilo tacno?


Vrh
  
 
PostPoslato: 27 Maj 2008, 15:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 08:56
Postovi: 294
Lokacija: Banjaluka
ma nista samo se hvali. :lol:

_________________
ginekolog, doktor za sve i dozivotni romanticar i opozicija vecini svuda od politike preko religije do novca i zabave


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 18:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
XIX century je napisao:
hm,

pa nema tu baš neke savršene logike. a naposljetku, svi shvatimo da nas je intuicija vodila tačno i precizno tamo gdje i trebamo biti, u to vjerujem.

Dešavalo mi se da mi partner drugačije "miriši", al nije to tipični miris, to je neka sveobuhvatna aura koja se promijeni, kad me prevario. Ah taj moj nos. :roll:

U nekim situacijama bi mi bilo draže da nema tog osjećaja nelagode, iako služe za "zaštitu", na kraju krajeva.



koliko je prošlo vremena otkad se desio taj nemili događaj?
(samo zabadam nos tamo gdje mu nije mjesto :cat: )

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 22:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
dzabaleban je napisao:
XIX century je napisao:
hm,

pa nema tu baš neke savršene logike. a naposljetku, svi shvatimo da nas je intuicija vodila tačno i precizno tamo gdje i trebamo biti, u to vjerujem.

Dešavalo mi se da mi partner drugačije "miriši", al nije to tipični miris, to je neka sveobuhvatna aura koja se promijeni, kad me prevario. Ah taj moj nos. :roll:

U nekim situacijama bi mi bilo draže da nema tog osjećaja nelagode, iako služe za "zaštitu", na kraju krajeva.



koliko je prošlo vremena otkad se desio taj nemili događaj?
(samo zabadam nos tamo gdje mu nije mjesto :cat: )


pa davno je to bilo. Ima više od 6 godina, al se sjećam tog čudnog osjećaja "predskazanja". Ne vjerujem da sam to samo ja, žene generalno to više osjećaju nego muškarci, i prije će na ovaj način osjetiti prevaru nego pripadnici jačeg pola. Dakle muškarci, ne trudite se ništa prikrivati, sve se vidi i zna. :o :( :cat:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 22:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Mar 2008, 16:35
Postovi: 9721
Lokacija: Banjaluka kod Bukvaleka
au,boga ti,kad si bila tako intuitivna jos prije 6 god.sta je tek danas?mislim...nakon toliko iskustva :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Maj 2008, 23:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
manitu uci da svira je napisao:
au,boga ti,kad si bila tako intuitivna jos prije 6 god.sta je tek danas?mislim...nakon toliko iskustva :wink:


intuicija nema veze s iskustvom, već sa urođenim senzibilitetom. :) :P

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Mar 2012, 10:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nađoh interesantan tekst:


Intuicija – Najviša Istina i Znanje
Anri Bergson, čuveni filozof koji je postao poznat po zasnivanju filozofskog pravca pod imenom intuicionizam, pokušao je objasniti šta je to intuicija. Na to je bio potaknut shvatanjem da se svet oko nas i u nama ne može objasniti pukim intelektom, pozitivistički, već samo uz pomoć intuicije koja povezuje intelekt i instinkt. Jednom divnom i kratkom rečenicom on je objasnio novu metodu koja je u stanju približiti stvarnost a da je pri tom ne iskrivi : “Intuicija je bljesak evidencije.”

Kako drugačije, nego ovom preciznom rečenicom objasniti uvide i spoznaje koji su ljudima spašavali živote, spajali ih sa srodnim dušama, donosili im nebrojena blaga i činili da izbegnu negativne događaje. Samo neko ko je osetio trenutak u kom je unapred znao šta će se dogoditi i u skladu sa tim znanjem delao, može razumeti intuiciju. Na svu sreću, svi na ovom svetu su bar jednom to doživeli.

Sedamdeset godina posle smrti čuvenog filozofa Bergsona, koji je potvrdio nezvanične teorije da svaka prava i istinska filozofija na svom kraju odlazi u metafiziku i mistiku, intuicija je fenomen koji se sve više integriše u našu svakodnevicu i kom se prilazi gotovo naučno i egzaktno, u nastojanju da se on razvije, razume i praktično primeni.

Šesto čulo ne nosi tek tako ovaj naziv. Dobro nam je poznato pet osnovnih čula i bez njih naš život ne bi imao gotovo nikakvog smisla. Međutim, ono šesto, zakržljalo i neprimetno jer se većina pravi kao da i ne postoji, igra toliko bitnu i važnu ulogu u našem životu, da svako ko bi iskusio njegov pun kapacitet korišćenja više ne bi pomislio da ga se odrekne. A u pitanju je zaista, samo odricanje od moći, a samim tim i od odgovornosti.

Intuicija je naša urođena osobina, naše čulo i deo bića koji je u stanju da nas blistavom svetlošću provede kroz život i nauči sve što treba da naučimo, kada bi mu samo to dozvolili.

Intuicija, u svom najnižem, nerazvijenom obliku, ispoljava se kao uvid, tj. kratak osećaj delića Istine koji nas usmeri gde treba. Čak i to je mnogim ljudima previše, pa ostaju zapanjeni i u čudu prepričavaju svoj neverovatni doživljaj. Međutim, u svom razvijenom obliku, intuicija nudi jedan širok arsenal sposobnosti i moći, koje život običnog čoveka pretvaraju u nešto sasvim drugačije i lepše. Neke od tih sposobnosti su predviđanja, dakle, veoma jasni i nesumnjivi uvidi koji nude širu sliku Istine, kao i osećaj da smo vođeni višim razumevanjem.

Zatim sposobnost da komuniciramo sa živim svetom oko nas, sa biljkama, životinjama, kao i da empatički osetimo ljude u potpunosti. Jezik simbola kojim Univerzum komunicira sa nama postaje sve razumljiviji, poruke koje nam stižu putem najčudnijih prenosilaca lako bivaju rastumačene, a osećaj da smo vođeni samim tim postaje čvršći. Intuicija u svom najvišem obliku predstavlja Znanje, stanje opšte povezanosti sa Istinom u kom nema mesta za strah i sumnju.

Osoba koja je svoje šesto čulo razvila postaje kreativna i sposobna da prihvati kontrolu nad svojim životom. Ona zna da je kokreator sopstvene realnosti i sa radošću igra ovozemaljsku igru stvaranja i učenja, oslobođenja svih strahova i barijera.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 18:39 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2012, 10:13
Postovi: 39
Сви ми користимо и интуитивно мишљење и није мало одлука које доносимо на основу таквог начина размишљања. Интуицију користимо онда када немамо услове да донесемо потпуно рационалну одлуку, а то су нејасне ситуације у којима немамо довољно елемената, а често ни времена, да потпуно апслорвирамо проблем и извршимо рационалну анализу пре одлучивања.

Интуицију, дакле, користимо у непознатим, или недовољно познатим ситуацијама и то кроз процес којег у значајној мери нисмо ни свесни. Темељи интуиције су наше нагомилано искутво и степен могућности апстраховања проблема, односно способност одабира најбољег решења од могућих алтернатива.

Интуитивно мишљење није шесто чуло, иако подсећа на њега и оно је, рекао бих, један од могућих најефектнијих феноменолошких израза нечије интелигенције. Одлуке које се добијају њиме нису ни изблиза пуко набадање, односно резултат нечијег надахнућа, већ су озбиљан резултат сложеног и релативно дугог мисаоног процеса.

Интуиција се може побољшавати. Постоје методи и начини којима се она диже на виши, поузданији степен.

_________________
Io non parlo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 18:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
A sumnja u intuiciju?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Avg 2012, 19:10 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2012, 10:13
Postovi: 39
До исправног мишљења у смислу логике, као науке, можемо најпоузданије доћи индукцијом и, мени омиљеном, дедукцијом. Сви остали начини имају доста већу могућност грешке па и закључивање интуицијом. Дакле, као што сам напоменуо и у свом претходном посту, интуиција има, на неки начин, свој несвесни део, који се заснива на ирационалним способностима сваког од нас, али се интуиција ни у којем случају не може негирати да постоји и не користи доста више него што то људи обично и мисле.

_________________
Io non parlo...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs