banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 09:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 13:14 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kod njih idu ljudi koji zele raditi na sebi......


kati..nista ne zelim da radim na sebi..ti sve pogresno shvatila.ja ti napiso sta oni rade od onih koji nekim slucajem odu kod njih....ja tamo nisam ni trebao ici tada..ali sta mama i tata da rade..morali slusati doktora...i ako oces da znas, da doktorica je tada propisala neke tablete...i jako mi je zao sto ih nisam zapamtio...a karton sam cuvao...samo sam ga izgubio u ovom ratu.....

tako da ne planiram nikada ici kod psihihica da im pricam o svojim problemima...ili bilo sta....vjerujem u Boga..i njemu pricam.....
samo smatram da izvor normi, i neki zahtjevi u psiholoskom tretmanu su nula...i cesto su subjektivni....normalna stvar da ce ti svako od njih dati dijagnozu..u tome se takmice..kad nekome daju dijagnozu...ali terapija je minimalna..nema je nigdje....u tome je caka....

kad bi angelina joly bila psihic...e onda bi otisao.. :wink:

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 17:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
SPAVAC
Ne, nisam te pogresno razumjela!
Ti si koliko vidim isao kod psihijatra, a ne kod psihologa (procitaj moj post u podforumu KAKO SAOPSTITI ISTINU, tacka 1. i molim te procitaj citav ovaj podforum, ali pazljivo).
Sto se tice dijagnoze, za to se ide kod psihijatra ili psihijatra i klinickog psihologa, ovisi o slucaju.
Sto se tice terapije, konkretno psihoterapije, za to se ide psihoterapeutima, koji ne postavljaju nikakvu dijagnozu, nego rade na problemima koje zeli rijesiti onaj koji dodje.
Bitan faktor je da neko zeli doci i rjesavati probleme, a ne da je na to natjeran, jer ako nema saradnje, onda nece biti ni efekta.
Opet ponavljam hvala ti sto si svoje misljenje i iskustvo podijelio sa nama, jer ono nam dobro dodje za raspetljavanje nekih misterija i predrasuda, a i neznanja koje ljudi imaju vezano za psihologe, psihijatre, psihoterapeute.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2003, 00:32 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 31 Dec 2002, 05:14
Postovi: 9
Lokacija: London
Kati, ti ovoj temi zaista prilazis na pravi nacin i zelis da se stereotipi o psiholozima, psihijatrima razbiju. Ali oni postoje- upravo zbog njih. Vecina, ne zelim da generalizujem, dakle ne svi svoj posao ne shvataju na adekvatan nacin. Zato ljudi i gube poverenje. Retko ko ih saslusa i problemu prilazi sa prave strane
Primer; moja prijateljica je otisla psihijatru zbog problema kojih je imala. Nemogucnost da se uklopi u sredinu, odbijanje da se prihvate problemi, uspostavi komunukacija sa drugim ljdima su samo neki od razloga Bila je dva puta kod njega, treci put je rekao da doje kod njega buduci da privatno radi. Prvi put je saslusao, drugi joj je rekao da svako jutro uzme ogledalo i da kaze sebi da je najlepsa i da tako zapocne dan!!!
Devojka je odustala, ja sam sa njom razgovarala ali ne mogu joj ja pomoci kao strucno lice. Sustina svega je da je on zeleo da ona dodje u privatnu ordinaciju i plati. Zar to nije trebao reci odmah, kad je zakazivao mozda?
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2003, 01:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
kako vidim,svako ima svoje neko misljenje... jedino ova kati mi lici na nesto labilno. U jednom slucaju neko kaze da su psihijatri losi,ova poklopi... u drugoj kaze da su dobri,ova poklopi... i ko ti je rekao da ne smiju prepisivati ljekvove.... komsinica ovdje kod mene u Boriku je isla kod doktora Balabana... prepisao joj je ojkamid(za zadnji stepen sizofrenije)...moj kolega se lijeci vec duze vrijeme kod doktora Arnauta, i on mu je vec ko zna koliko prepisuje Lorazepam... pa sreco moja,ako to nisu ljekovi,ja ne znam sta je to.... mozda to nisu ljekovi samo na prostorima bivse Jugoslavije.

Moje razmisljanje,u vezi psihijatrica, nije definisano...sa jedne strane su to ljudi koji,kao i svi drugi,samo zaradjuju pare...na davanju savjeta... pa sta? Hiljadu puta smo svi gledali filmove kako se ljudi bogate "poslom bez motike"...ne bitno da li je to kladjenje,kockarnica... nije bitno...to se sve desava oko nas...
Druga strana je jedna divna zena koja radi samnom(sa nama)...Maglov se preziva,cini mi se.... i koordinatorica je projekta ministarstva zdravlja za borbu protiv narkomanije... Ne postoji nista kod nje,a samim tim, ni kod njenog pristupa ljudima,i rjesavanju njihovih problema,da bi se ja pozalio.... Naprotiv, kad-kad pomislim da ta zena nema niti jedan jedini problem u svojoj glavi ili blizoj okolini,kad vidim koliko vremena trosi na "dalju okolinu..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2003, 12:10 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
HAZOOS
Ja prije svega nisam na ovom forumu da ikoga poklapam, nego da pokusam neke stvari razjasniti. Ja nisam rekla da psihijatri ne daju lijekove, nego da PSIHOLOZI ne daju lijekove (molim te citaj pazljivo).
I govorila sam o tome da postoji razlika izmedju psihologa, psihijatara i psihoterapeuta. Po ne znam koji put, ali ponavljacu, jer mi je zaista stalo da svi nauce: PSIHOTERAPEUT MOZE BITI PSIHOLOG ILI PSIHIJATAR, ALI SAMO AKO ZAVRSI EDUKACIJU KOJA TRAJE NEKOLIKO GODINA NAKON FAKULTETA! Ako zelite razgovarati o svojim problemima sa nekim, a odete kod nekoga ko je samo psiholog ili samo psihijatar, a nije PSIHOTERAPEUT, onda znajte da ste dosli na pogresno mjesto! Dakle, psihoterapeut je zvanje koje se dobija edukacijom poslije fakulteta!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2003, 12:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
HAZOOS
Sto se tice toga da je to posao bez motike, grdno se varas! Nakon nekoliko klijenata, budes toliko emocionalno iscrpljen, da bi ponekad vise volila da sam kopala, jer bih se tad bolje osjecala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2003, 22:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
kati moze otvoreno???


zavrsen fax??? staziras??? specijalizacija???? ili samo lajik koji se interesuje za pravac psihologije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2003, 11:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
kati je napisao:
PSIHOTERAPEUT MOZE BITI PSIHOLOG ILI PSIHIJATAR, ALI SAMO AKO ZAVRSI EDUKACIJU KOJA TRAJE NEKOLIKO GODINA NAKON FAKULTETA! Ako zelite razgovarati o svojim problemima sa nekim, a odete kod nekoga ko je samo psiholog ili samo psihijatar, a nije PSIHOTERAPEUT, onda znajte da ste dosli na pogresno mjesto! Dakle, psihoterapeut je zvanje koje se dobija edukacijom poslije fakulteta!


Voljela bih ako mozes da ovo jos malo pojasnis?! :wink:

Potpuno je jasno sta psiholog ili pak pshijatar mogu da obavljaju.
Ti strucnjaci su u mnogim ustanovama clanovi i vodici psihoterapije.

Imala sam priliku da posjetim par tih ustanova, sirom RS.
Recimo, jako mi se svidjelo kako je organizovan,jedan potpuno nov objekat , renoviran ,za djecu bez roditeljskog staranja, u Kiseljaku.
To su fantasticne igraonice, mini ucionice,kabineti u kome rade psiholozi,pedagozi,med. osoblje, vaspitaci. Svi su oni clanovi psiho- fizicke terapije. To je samo jedan primjer ustanova....
Svi ti strucnjaci idu na edukacije, seminare koji se organizuju u sklopu edukovanja tog kadra i fokusiranja na odredjenu vrstu problema.

Kako smatras to da, osoba koja zavrsi medicinu, specijalizira psihijatriju, ili pak zavrsi psihologiju, da ne moze da obavlja razgovor sa nekim ko ima problem psiholoske ili psihijatrijske prirode???

Svakako da se poslije faxa moras educirati, i ponajvise uciti kroz rad, ali psiholog/psihijatar oni i jesu terapeuti.Koliko sam upoznata ne postoji kvalifikacija iskljucivo psihoterapeut kao zanimanje,vec ova gore pomenuta dva!
Ako i postoji edukacija, zanima me kakva je to edukacija od par godina nakon faxa?
I takodje dokle si ti stigla ?:)

veliki pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2003, 14:27 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
milla koji dio richmond, chizvik.....ili...


meni su svi isti kati...psiholozi, psihijatri....svi su sa psih......i isti posao rade....uzivili se u to....

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2003, 14:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Koje su razlike između psihologa i psihijatra?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2003, 17:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Psihijatar je doktor tj zavrsio je medicinski fakultet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2003, 22:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
To znam, mislio sam na druge razlike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2003, 22:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Apr 2002, 01:00
Postovi: 109
Vader je napisao:
Koje su razlike između psihologa i psihijatra?

Psiholog je zavrsio psihologiju i obicno nastoji pomocu razgovora da pomogne pacijentima sa laksim psihickim smetnjama.
Psihijatar je zavrsio medicinski fakultet i on obicno lijepi organske poremecaje, daje lijekove i slicno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 00:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Vader je napisao:
Koje su razlike između psihologa i psihijatra?


Psihijatar je osoba sa zavrsenim medicinskim fakultetom i specijalizacijom iz oblasti psihijatrije u trajanju od tri godine(nisam sigurna potpuno u trajanje specijalizacije, ali to zavisi i od propisa odredjene zemlje, kod nas je mislim oko tri god.)
Psihijatar se iskljucivo bavi dusevno OBOLJELIM osobama, znaci sa utvrdjenim patoloskim promjenama centralnog nernog sistema , koje rezultuju njihovim bolesnim psihickim stanjima.
Psihijatar odredjuje vrstu terapije, vrsi razlicita ispitivanja, labaratorijske preglede, testiranja svog pacijenta. Psihijatar prati tok lijecenja svog pacijenta, postavlja klinicke dijagnoze.


Psiholog je osoba za zavrsenim (kod nas): Filozofski fakultet odsjek psihologije. Vrsi razlicite vidove terapija u smislu razgovora, seansi, znaci neagresivnih metoda u lijecenju i prevenciji nastanka psiholoskih poremecaja. Nema pravo da propisuje lijekove, Vecinom su psiholozi saastavni clanovi ekipa u prevenciji nekog dusevnog poremecaja,imaju kontakt sa blazim slucajevima demencija i poremecaja, dok psihijatar se suacava sa vec oboljelom osobom!

8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 01:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Hvala. Meni se mnogo više sviđa zvanje psihologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 13:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
Razlike izmedju posla psihologa i psihijatra su velike.
Posao psihologa prvenstveno zavisi od institucije u kojoj radi (psiholog sporta, industrijski psiholog, psiholog predavac, klinicki psiholog, vojni psiholog, skolski psiholog, socijalni psiholog, forenzicki psiholog.... a za neke od njih su potrebne i specijalizacije)
Psiholog moze raditi dosta toga: raditi na motivaciji, relaksacije, naucna istrazivanja, testiranja inteligencije, testiranja licnosti......, dakle psiholog ne radi samo ono sto radi na psihijatrijskoj klinici, nego mnogo vise.
Konkretno na psihijatrijskoj klinici jedan od poslova koje psiholog radi je testiranja inteligencije, testiranje licnosti i jos raznorazna testiranja, daje svoj sud, a onda to salje psihijatru kojem to pomaze da donese dijagnozu.
Naravno radi i psihoterapiju, ali samo ukoliko je psihoterapeut.
ROSY
Sto se tice edukacije iz psihoterapije, ona zaista postoji i traje nekoliko godina nakon faxa i nema veze da li ti imas zavrsenu specijalizaciju ili si mozda magistar(samnom su na edukaciji bili i psihijatri). PSIHOTERAPEUT je zvanje koje se dobija nakon zavrsene edukacije, a edukacije su raznorazne (REBT, bihejvioralna, psihoanaliza, porodicna terapija, gestalt....).
Vrsenje psihoterapijske prakse od strane pojedinaca koji sebe nazivaju psihoterapeutima a prosli su malo ili nimalo treninga je ugrozavajuce, kako za osobe kojima je potrebna profesionalna pomoc, tako i za samu profesiju.
Jos sam nesto procitala kod tebe, a to je kad ti kazes da psihijatar vrsi testiranja. Ja ne znam na koja si ti testiranja mislila i ne bih da ulazim u to jer ja nisam psihijatar, ali psihijatri ne mogu vrsiti testiranje inteligencije, testiranje licnosti,.... to moze samo psiholog, zapravo svi ti testovi su TOP SECRET i mogu ih kupiti samo psiholozi konkretno kod nas u drustvu psihologa Srbije u Beogradu i to samo ako donesu diplomu o zavrsetku faxa. Za sve ostale su zabranjeni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 15:13 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 14 Jan 2003, 14:51
Postovi: 4
Lokacija: Relacija BEC-DOBOJ_BANJA LUKA
...srecom, nisam jos bio u situaciji da mi je jedan od njih potreban...JOS!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 16:31 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Drago mi je da se i ovde na ovom forumu daje doprinos razjasnjavanju nekih stvari.Sta je psiholog,sta je psihijatar.Posto je vec dosta stvari objasnjeno i nadam se razjasnjeno sta je sta,onda mogu reci da smo na dobrom putu.
Ono sto je bitno jeste razbijanje predrasuda bilo koje vrste ,pa samim tim vezanih i za ovu profesiju psihologa.
Ne treba generalizovati stvari>>>tipa"psiholozi nista ne rade"...tipa>"svi su isti"...
Medjutim ,meni je sasvim razumljivo zasto ljudi tako misle.Kod nas psihologija je jos daleko od pozicija koje zesluzuje u drustvu i medju ostalim naukama.A razlog i jeste nas isorijski razvoj psihologije(mislim na razvoj psihologije uopste na ex-Yu prostorima)."Pravi" psiholozi su uvijek bili "usamljeni ratnici"...kojima nije preotsjalo nista sem da se uklope u medicinski(psihijatrijski) sistem rada.I tu bi svaki procvat psihologije na nasim prostorima zastajkivao.
Psihologija kod nas nikad nije moglad da nadje samostalni razvojni put.
Psihologija je bila (a jos uvijek)jeste u okrilju medicinskog, hijerarhijskog sistema.(ne racunam tu skolsku psihologiju,ali i tu je primat Pedagoga,a i poslijednja je "direktorova"-skolskog).A da psiholog bude dobar,kreativan prije svega,vjest..i dosljedan ,onda mora biti slobodan!
Zato i postoji uvjerenje da psiholozi kod nas nista ne rade ,da ne mogu pomoci..to je i jednim dijelom tacno...ali nove generacije psihologa, su tu...neke stvari se moraju mijenjati.
Jedan dugogodisnji sistem rada se mora mijenjati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 16:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Da dodam i ovo>>>nije samo "sistem" kriv.Krivi su i sami psiholozi zbog svog konformizma i pozicija kakve su sad>da ljudi gledaju na psihologe tako kako gledaju, da ne znaju sta je u stvari psihologija...i ostalo...ljudi kod nas nemaju ni predstavu sta je psihologija.Samo se trebam vratiti par godina unazad prisjecajuci se kolko je brucosa Psihologije tada(ukljucujuci i mene) bilo svejsno u stvari sta to treba da rade jednog dana u oviru svoje struke!?Vecina nas nije imala jasnu predstavu ni sta se radi na fakultetu a kamoli u profesiji. :infinity:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Jan 2003, 19:20 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
kod svakog pacijenta koji ode kod psihologa ili psihijatra nije bolestan mozak...mozak je tkivo...i on ide na operaciju..ako nesto ima u njemu...druga bolest je dusevne prirode...i ono nije tkivo poput mozga...razum nije tkivo...zato kazem da psiholozi ili psihijatri i nista nemogu preporuciti..osim tabletica....ili dijagnozae....da je ovakav..da boluje od te i te bolesti..i sta dalje....posalju ga u ludnicu..i tamo ga kljukaju tableticama.....ne vidim svrhu ici kod njih....jer i oni imaju slicnih problema, zivotne frustracije...i sigurno se kljukaju tabletama...

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs