banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 05:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Psihici i Psihologija
PostPoslato: 27 Dec 2002, 12:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
Et da otvorim ovaj podforum.
Ajde da malo raspravljamo o psihologiji , al prvo da utvrdimo sta je ona zapravo :)

Da cujem vase definicije :P

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2002, 14:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Dec 2002, 13:31
Postovi: 16
Lokacija: banjaluka
ipak mislim da je to malo delikatnija tema da bi se o njoj realno i kol'ko tol'ko pametno diskutovalo a da ovdje nema bas puno ljudi da o tom komentarisu i kuckaju.

poz

_________________
zivi brzo umri mlad budi lijep les


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2002, 15:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Avg 2002, 01:25
Postovi: 51
Lokacija: BL
pa nadje se neko , ja recimo priznajem da malo znam o tome...

_________________
dozivotni AIV-ov FAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2002, 18:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Pa jednostavno je, psihologija je nauka o duši, to ako se ne varam znači riječ psihologija.

E sad, mnogo toga bi se moglo napisati o tome kako su savremeni psiholozi totalno zaboravili i prije svega zanemarili tu definiciju. Sve mi se čini da savremena psihologija razmišlja u fazonu: "jeste da se to zove nauka o duši ali mi savremeni i civilizovani ljudi 20. i 21. vijeka znamo da duša ne postoji pa ćemo tu definiciju zanemariti, uzećemo nešto drugo, nešto što možemo da shvatimo, ali ipak ćemo zadržati ime psihologija zbog poštovanja prema onima koji su joj dali to ime i zbog toga što je to ime već uvriježeno..."

Da ne griješim dušu ima izuzetno dobrih psihologa koji nisu zanemarili značenje riječi psihologija ali čini mi se da su to osobe koje su takve po svojim ličnim pobudama, oni nisu učeni da budu otvoreniji prema psihologiji nego su takvi zato što im je lična priroda takva, otvorenija, fleksibilnija, nepodložna mnogim predrasudama i sa vjerovatno velikim duhovnim zaleđem od ranije. Čitao sam malo ovakve psihologe i šteta je što nisu svi takvi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2002, 18:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Sta je psihologija?Pa sama rijec stvorena od psiho i logos>nauka o dusi.Jeste ,to je nauka o dusi.
U pravu je Vader kada kaze kako je zadnjih decenija ta "kovanica" zapostavljena u sadrzajnom smislu.Tj.ona bi se po mnogim psiholozima trebala zvati samo LOGOS ali ne i psiho,jer dusu izbacuju iz tog konteksta ,kao nesto sto ne postoji i kao takvo ne moze se ni proucavati, niti dokazivati.A sta je nauka,ako nema dokaza?
Zna se da za nauku ne smije postojati nesto sto se ne moze dokazati niti predvidjeti..zato, mnogi osporavaju psihologe"mekse"orjentacije da se ne bave naukom ,vec da "mlate praznu slamu" jer nemaju dokaza ,ni o postojanju duse niti bilo cega unutra.Po njima postoji samo ono sto je nauceno i tako dalje, da ne duzim...tema je siroka i diskutabilna.
Reci cu i ovaj moj stav:Ja sam na strani onih psihologa koji "mlate praznu slamu" uprkos svim onim NAUCNICIMA i svim skepticima i svim onim koji vjeruju samo u ono sto vide i sto mogu da opipaju!Jeste da je u danasnjem svijetu tesko biti "mlatilac slame",mnogo teze nego naucno orjentisan,ali optimizam je presudan.Pa sat bude, bice!
POZDRAV![/i]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Jan 2003, 22:06 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Dec 2002, 12:09
Postovi: 61
Psihologija, nauka o duševnom životu i ponašanju čovjeka, kao i ponašanju životinja (zoopsihologija); u oblasti psihologije postoje razne škole i pravci koji se često dosta razlikuju u svojim učenjima (npr. strukturalna psihologija - funkcionalizam - geštaltpsihologija - psihoanaliza i novije psihoanalitičke teorije - biheviorizam i dr.). Osnovne grane su: opšta psihologija (proučava motivaciju i emocije, opažanje, učenje, mišljenje, sposobnosti, ličnost i dr. oblasti); te oblasti proučavaju sa svoga aspekta i druge grane psihologije, npr eksperimentalna psihologija, fiziološka psihologija, razvojna psihologija, socijalna psihologija, psihometrija. Neke od psiholoških nauka imaju i veliku praktičnu primjenu, npr pedagoška psihologija, inustrijska psihologija (psihologija rada), klinička psihologija, psihopatologija...
>
Problem, čini mi se, nastaje kad je potrebno definisati psihu. U riječniku stranih riječi i izraza kao prevod riječi psiha nalazimo "...duh, duša..." a već ta dva pojma nisu ista (kako govore oni što nisu obični smrtnici). ALi kao i sve, komplikovane stvari objašnjavamo pomoći jednostavnih, a jednostavne je skoro pa nemoguće objasniti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jan 2003, 15:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Ma, definicije nisu zanimljive...

Dajte neke konkretne teme da se pravimo pametni! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar 2003, 14:39 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Jan 2003, 01:13
Postovi: 12
O pa Yuri legendo nisam znao da se i tebe zanima psihologija... :)
Da li neko zna gde mogu da nabavim Frojdove knjige "Tumacenje Snova" i "Osnove psihoanalize"?? Unapred hvala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Mar 2003, 17:40 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Mar 2003, 17:27
Postovi: 13
Lokacija: brcko - banja luka
prvo je potrebno razjasniti znacenje reci "psiho" .. posto se danas uglavnom pogresno tumaci njeno znacenje... nauka je sam po sebi mnogo zanimljiva, a ja necu da se mnogo brinem zbog definicije

_________________
'till death, do us unite !!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs