banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Maj 2024, 09:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 20:06 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Vis-a-vis onog mog gornjeg komentara, nisam nikakvu "slobodu" iskusila u tome, samo inhibiranje, odbrambenu indiferentnost i gorko-kiseli okus u sjećanju.


Ne znam, neka eskapistička alternativa mi ne ulijeva nikakvo povjerenje. Nema bježanja, jer niko ne može da zaboravi. Čak smo i u snovima svjesni društvenog uticaja i normi.
Ono što sam htio da kažem ranije je da norme nisu apsolutne, pa ih se ne treba toliko groziti. Mijenjaju se stalno, i samo insistiranje na njima stvara pritisak.

Odlutali smo od teme sasvim...

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 20:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
blue je napisao:
Ne znam, neka eskapistička alternativa mi ne ulijeva nikakvo povjerenje. Nema bježanja, jer niko ne može da zaboravi. Čak smo i u snovima svjesni društvenog uticaja i normi.
Ono što sam htio da kažem ranije je da norme nisu apsolutne, pa ih se ne treba toliko groziti. Mijenjaju se stalno, i samo insistiranje na njima stvara pritisak.


Slažem se s tobom. Neka novija naučna istraživanja, naime, dokazuju ( rađene su na kontrolnim grupama).. oni u grupi koji su radili sve da zaborave problem, da ignorišu depresiju, da se svim silama bore protiv nje i da je kontrolišu- pokazili su manji uspjeh u borbi s depresijom. Nasuprot onima koji su je gledali u lice, suočili se, "zagrlili je".. oni su je se rješili s većim uspjehom. To je i Niče govorio " jedino popuštanjem kontrole stičemo kontrolu"

Ja sam depresivka koja je naučila da se ponaša kao entuzijasta.
Slika

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 21:33 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2006, 21:46
Postovi: 434
Lokacija: Hotel u Kostreni
Citiraj:
Ja sam depresivka koja je naučila da se ponaša kao entuzijasta.


Iz ovog zakljucujem da smatras da je depresija nesto defoltno sa cim se ne bi slozio.Mislim da je izljeciva i da niko to nema"urodjeno".
Razloge zbog kojih smo depresivni(mislim na ozbiljno stanje,ne na fazu kroz koju prodjes) nismo mi birali jer su se odigrali suvise rano da bi smo im se suprotstavili.Niko se ne radja depresivan.

Slazem se,treba se suociti sa depresijom,shvatiti je ozbiljno i pristupiti lijecenju.

Snaga volje nije od koristi u ovom slucaju zbog cega okolina(najcesce neinformisana) jos vise opterecuje osobu sa problemom.Svoje stanje zaista jedino moze da razumije samo ta osoba i dobroj mjeri oni koji su slicnu stvar prosli.Rijesenje je u prepoznavanju problema i kvalitetnoj psihoterapiji(sa ili bez lijekova,to mora strucnjak da odredi).



Iako je mozda tesko i mucno,izljecenje jeste moguce a ne samo da se nauci zivjeti sa njom.



PS Slozio bih se sa XIX u vezi njenog predzadnjeg posta.Taj proces sazrijevanja nekada zna biti bolan a vrijeme i mjesto u kome zivimo nije najsretniji za iole osjetljivije ljude.Frieda,nista ne brini...

...i primi moju podrsku.

_________________
"Ja tuberan i moj deda,
kad kasljemo svijet se zgleda..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 22:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Mogu li samo da vas zamolim da se više ne priča o meni. Previše je površna slika koja se dobija ovako preko riječi.
Pretpostavljam da ste stariji od mene, ali nisam ni ja baš toliko mlađa da bi ovo bila jedna faza u sazrijevanju, daleko od toga, te faze sam prošla prije mnogo godina.
Što se tiče odnosa prema društvu, mislim da me niste najbolje razumjeli ili imam neobičan stav, pa mislite da je neispravan. Nije važno to sad.

Hvala svima za podršku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 22:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Evo, neću više ništa pisati.. .samo ću da završim jednim komentarom na to "sazrijevanje" vs "starost-mladost":

Proces psihičko-emotivnog sazrijevanja traje ČITAV život, a u emotivne i krize identiteta upadaju ljudi svih uzrasta( samo se tim krizama mijenja oblik i boja u različitom uzrastu)

Good luck, hun

Slika

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 22:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Ok, mislila sam da govorite o onim tinejdžerskim fazama.
Pozzz..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Okt 2007, 23:20 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Jun 2006, 21:46
Postovi: 434
Lokacija: Hotel u Kostreni
Citiraj:
Proces psihičko-emotivnog sazrijevanja traje ČITAV život, a u emotivne i krize identiteta upadaju ljudi svih uzrasta( samo se tim krizama mijenja oblik i boja u različitom uzrastu)



XIX je u pravu...

_________________
"Ja tuberan i moj deda,
kad kasljemo svijet se zgleda..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 08:15 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Ok, mislila sam da govorite o onim tinejdžerskim fazama


Drugo lice množine - nezasluženo. Nisam nijednom pomenuo sazrijevanje, razliku u godinama, ili bilo šta slično.

Citiraj:
You have had an episode of depression lasting at least two weeks with at least five of the following symptoms:
(1) You are depressed, sad, blue, tearful.
(2) You have lost interest or pleasure in things you previously liked to do.
(3) Your appetite is much less or much greater than usual and you have lost or gained weight.
(4) You have a lot of trouble sleeping or sleep too much.
(5) You are so agitated, restless, or slowed down that others have begun to notice.
(6) You are tired and have no energy.
(7) You feel worthless or excessively guilty about things you have done or not done.
(8) You have trouble concentrating, thinking clearly, or making decisions.
(9) You feel you would be better off dead or have thoughts about killing yourself

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Okt 2007, 11:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
Citiraj:
Ok, mislila sam da govorite o onim tinejdžerskim fazama


Drugo lice množine - nezasluženo. Nisam nijednom pomenuo sazrijevanje, razliku u godinama, ili bilo šta slično.

Nisam te ni spomenula.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Dec 2007, 21:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Avg 2004, 20:12
Postovi: 308
Lokacija: Banja Luka
Postoji... Normalna tuga i bolestan osjecaj koji izaziva poremecenu percepciju stvarnosti... Tad, kad osjetite da s necim ne mozete sami da se nosite, treba se obratiti doktoru. S depresijom je kao sa orgazmom. Sigurno je prepoznate. Nema nedoumice.

_________________
Grab a culture on
http://www.kulporter.blogspot.com
or just kill some time with me on
http://www.myspace.com/godsaveclubbing


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: neznam
PostPoslato: 04 Jan 2008, 12:01 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 31 Dec 2007, 11:03
Postovi: 66
nemam pojma ja kad sam depresivan nacugam se maksimalno pa mi onda dolaze razne ideje u glavu i odaberem je dnu i kad se otreznim ostane mi u sjecanju i tako uzivam dok ne prodje,al najcesce traje 3-4(uzivanje) a posto sam prestao da pijem iz nekih ozbiljnih razloga.Kad mi je dosadno il sam depresivan samo idem da setam po prirodi,obozavam sume....to me oraspolozi i da neko nadahnuce


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Feb 2008, 08:20 
Depresija je bolest koja nastaje poremecenim balansom serotonina i dopamina i najbolje se lijeci kombinacijom medicine i terapije...

Postoji vise vrsta depresije, prvi najlaksi je onaj kojeg svi mi najcesce povezujemo sa pojmom depresija je distimija, jednostavno objasnjeno "neraspolozenje bez razloga", drugi oblik je stvarna depresija koja je ozbiljan poremecaj emotivnog stanja i gdje moze doci do samoubilackih ideja, a treci melankolija.. kada covjek potpuno zanemaruje samoga sebe..., i posoji i cetvrti zvan "bipolarni" jer osobe koje pate od njega pate od u epizodama manije i depresije naizmjenicno...

A sada malo iznenadjenje, vjerovali ili ne najbolje lijecenje za tesku depresiju je elektro sokom (pod narkozom naravno)... :confused3:
E, nemoj sad neko da gura prste u uticnicu... nije TAJ elektro-sok... drugacije se to radi... mada ce vas i taj izljeciti od cega god da patite i to zauvijek... :lol:

Pogledajte malo o depresiji ovdje:

http://www.allaboutdepression.com/dia_01.html

Ako vas zanima diagnostika, potrazite knjigu (ili na netu) nesto o DSM-IV (IV - rimska 4:ka)...
DSM-IV je diagnosticki sistem koji se koristi na zapadu...


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Feb 2008, 09:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
na Zapadu imaju malo drugačiji mozak.. ne može se to primjeniti na Balkanu :confused3: :confused2:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2008, 10:10 
XIX century je napisao:
na Zapadu imaju malo drugačiji mozak.. ne može se to primjeniti na Balkanu :confused3: :confused2:

:lol: :lol: :lol:

u pravu si...

bas me zanima kakva bi reakcija bila pri elektro sok terapiji... nasa glavusa bi se garant pokazala kao izvrstan Faredejev kavez... (sve ode "okolo" nista u nju) :lol:


Vrh
  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 19 Jun 2008, 23:17 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 18 Jun 2008, 23:47
Postovi: 8
XIX century je napisao:
Frieda je napisao:
blue je napisao:
Mislim da se termin 'depresija' poteže olako. Postoje stvari koje tište ljude a da ih nisu naročito svjesni. Meni su trebale godine da dođem do zaključka da moram piti više vode i više spavati. A do tada sam bio depresivan... :D

P.S. To nije recept za 'liječenje', samo hoću da kažem kako postoje objektivni faktori koji čovjeku kvare raspoloženje, a ne primjećuju se baš lako.

Znaš kako, privatno možemo svašta da mislimo, ali nekome ko se osjeća depresivno nije pametno reći nešto tipa: "olako potežeš taj termin" i tome slično. A ti sam skontaj zbog čega.


pa jeste.. zato što depresivni ljudi imaju tendenciju da žele i da se svi oko njih osjećaju depresivno ili da učine nekako da se i drugi tako osjećaju... zato i forsiraju priču "na dole" a odbijaju priču " na gore".. kužiš?
Kako si samo neupućena, pročitaj malo o depresiji koja je postala vrlo ozbiljna stvar u modernom svijetu i nemoj biti hladna i praviti se pametna s onim:"kužiš"jer ti ne kužiš ništa,jer tvoja moždana hemija vjerovatno dobro radi pa nemaš osjećaja za druge!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 20 Jun 2008, 00:06 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 18 Jun 2008, 23:47
Postovi: 8
nadrealac je napisao:
Depresija je bolest koja nastaje poremecenim balansom serotonina i dopamina i najbolje se lijeci kombinacijom medicine i terapije...

Postoji vise vrsta depresije, prvi najlaksi je onaj kojeg svi mi najcesce povezujemo sa pojmom depresija je distimija, jednostavno objasnjeno "neraspolozenje bez razloga", drugi oblik je stvarna depresija koja je ozbiljan poremecaj emotivnog stanja i gdje moze doci do samoubilackih ideja, a treci melankolija.. kada covjek potpuno zanemaruje samoga sebe..., i posoji i cetvrti zvan "bipolarni" jer osobe koje pate od njega pate od u epizodama manije i depresije naizmjenicno...

A sada malo iznenadjenje, vjerovali ili ne najbolje lijecenje za tesku depresiju je elektro sokom (pod narkozom naravno)... :confused3:
E, nemoj sad neko da gura prste u uticnicu... nije TAJ elektro-sok... drugacije se to radi... mada ce vas i taj izljeciti od cega god da patite i to zauvijek... :lol:

Pogledajte malo o depresiji ovdje:

http://www.allaboutdepression.com/dia_01.html

Ako vas zanima diagnostika, potrazite knjigu (ili na netu) nesto o DSM-IV (IV - rimska 4:ka)...
DSM-IV je diagnosticki sistem koji se koristi na zapadu...
U pravu si u svemu osim onih elektrošokova to je zastarjela metoda,danas imaju elektrode koje se stavljaju na glavu,ili dugotrajno gledanje u svijetlo može potaknuti rad serotonina,a taj hormon,pored dopamina i noradrenalina,je najbitniji za "normalno raspoloženje"i depresivnim ljudima nije istrošen taj hormon kao što drugi misle,nego žlijezda koja ga izlučuje je umrvtljena i nema poticaj,znači u mozgu depresivca se nije ništa "pokvarilo"nego "zakočilo"kao lanac od bicikla kad ga treba podmazati da se pokrene,preporučujem antidepresive svakome jer su to lijekovi koji skoro nimalo nisu štetni,ne postaje se ovisan o njima,nema puno nuspojava i što je najvažnije,ne umrvtljuju,nego naprotiv podižu raspoloženje,u americi se PROZAC koristi čak i za prevenciju,kod nas to je SEROXSAT ili OKSETIN...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2009, 13:30 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2008, 23:36
Postovi: 951
Lokacija: Banjaluka
jedan izuzetno dobar lijek,prevencije radi,je naci nekoga ko ce te slusati i kada ti NIJE POTREBNO,necu reci da je kasno kad je potrebno ali najblize je tome,jer tada niko nista ne razumije ni onaj ko slusa ni onaj ko govori(osim ako nije u pitanju profesionalac)
U koliko pikjes neke ljekove znaj da i oni mogu izazvati depresiju u razlicitim oblicima


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Feb 2009, 22:30 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Mislim da se mnogo osoba kad tad osjeća depresivno i tjeskobno. Znam po sebi, nekad se osjećam baš depresivno i sve mi je lijeno, sve mi je crno-sivo, ne vidim izlaz... to potraje par dana i prođe.
Nekada kada sebe uhvatim da se vučem kao prebijena mačka pogledam se u ogledalo i kada vidim svoju otromboljenu facu prsnem u smijeh i pomislim "eh, sad bih te nabila nogom u dupe da mogu" :lol:
Čisto se zgadim nad sobom i "dođem sebi". Vjerovatno se kod svakoga drugačije manifestuje ta prolazna depresija ili stres.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 14:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
o vezi izmedju ishrane i depresije: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8334353.stm

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2009, 14:37 
Opste je poznato da omega 3 masne kiseline blagotvorno uticu na CNS i poboljshanje raspolozenja i josh na mnogo stvari...

Ishrana jeste od velikog znachaja i dosta utiche na raspolozenje...


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs