banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 05:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 17 Okt 2007, 08:43 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
Vidim da je tema o depresiji zatvorena. Ne znam da li bi nekome pomoglo i da nije, ali treba da bude takva tema za ljude koji imaju taj ili sličan problem i imaju potrebu da o njemu pričaju.
Ja sam u depresiji, nije mi niko dao dijagnozu jer nisam išla kod psihijatra, ali sam sigurna da je to u pitanju po simptomima koje imam neko vrijeme, nekad manje, nekad, kao sada, više. Tražila sam malo po internetu da nađem neke savjete kako da izgradim neki pozitivniji pogled na sebe i na svijet. (Nemojte me kritikovati što se koristim interenetom, ovih dana previše puta sam išla doktorima zbog drugih stvari, pa više nemam za to živaca.)

Vjerovatno ima veze i sa anemijom. Zna li neko nešto o tome koliko su te dvije stvari povezane?

Elem, naišla sam na jedan simpatičan sajt: http://www.putsvijesti.com/

Meni se dopao njihov jednostavan pristup čovjekovim problemima, što psihičkim, što fizičkim. Sviđa mi se što je više stvari na jednom mjestu. Možda se vama neće svidjeti, to je samo bio jedan od povoda da se tema o depresiji i sličnim pojavama ponovo otvori.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2007, 08:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
ova sekcija sa testovima mi se puno svidja...bas sam sad jedan radio...i fino sam obrazlozenje dobio i preporuku...ugl odlican izbor Frieda :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2007, 09:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
***S@NI*** je napisao:
ova sekcija sa testovima mi se puno svidja...bas sam sad jedan radio...i fino sam obrazlozenje dobio i preporuku...ugl odlican izbor Frieda :wink:

Hvala. :)

Samo treba istaći ovo: "Ove testove ne treba koristiti za uspostavljanje dijagnoze, niti kao zamjenu za stručnu pomoć."

Ja sam "pala" na testu depresije i stresa, druge nisam radila. Ne treba to shvatiti kao dijagnozu, ali svakako upućuje na postojanje problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2007, 09:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
evo jos jedan link vezan za depresiju. na našem je jeziku. meni se svidja...

http://www.step.hr/problemi/depresija.shtml


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2007, 13:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
interesantan sajt Frieda

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Okt 2007, 18:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Nov 2005, 18:20
Postovi: 2691
Lokacija: Banja Luka
Evo još jedan link (banjalučki) http://www.krnetic.com/depresija.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 13:08 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Mislim da se termin 'depresija' poteže olako. Postoje stvari koje tište ljude a da ih nisu naročito svjesni. Meni su trebale godine da dođem do zaključka da moram piti više vode i više spavati. A do tada sam bio depresivan... :D

P.S. To nije recept za 'liječenje', samo hoću da kažem kako postoje objektivni faktori koji čovjeku kvare raspoloženje, a ne primjećuju se baš lako.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 14:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
blue je napisao:
Mislim da se termin 'depresija' poteže olako. Postoje stvari koje tište ljude a da ih nisu naročito svjesni. Meni su trebale godine da dođem do zaključka da moram piti više vode i više spavati. A do tada sam bio depresivan... :D

P.S. To nije recept za 'liječenje', samo hoću da kažem kako postoje objektivni faktori koji čovjeku kvare raspoloženje, a ne primjećuju se baš lako.


Moja prijateljica zna reći: "ma sve ti je to od nejebice" :lol:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 15:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
Mislim da se termin 'depresija' poteže olako. Postoje stvari koje tište ljude a da ih nisu naročito svjesni. Meni su trebale godine da dođem do zaključka da moram piti više vode i više spavati. A do tada sam bio depresivan... :D

P.S. To nije recept za 'liječenje', samo hoću da kažem kako postoje objektivni faktori koji čovjeku kvare raspoloženje, a ne primjećuju se baš lako.

Znaš kako, privatno možemo svašta da mislimo, ali nekome ko se osjeća depresivno nije pametno reći nešto tipa: "olako potežeš taj termin" i tome slično. A ti sam skontaj zbog čega.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 16:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Frieda je napisao:
blue je napisao:
Mislim da se termin 'depresija' poteže olako. Postoje stvari koje tište ljude a da ih nisu naročito svjesni. Meni su trebale godine da dođem do zaključka da moram piti više vode i više spavati. A do tada sam bio depresivan... :D

P.S. To nije recept za 'liječenje', samo hoću da kažem kako postoje objektivni faktori koji čovjeku kvare raspoloženje, a ne primjećuju se baš lako.

Znaš kako, privatno možemo svašta da mislimo, ali nekome ko se osjeća depresivno nije pametno reći nešto tipa: "olako potežeš taj termin" i tome slično. A ti sam skontaj zbog čega.


pa jeste.. zato što depresivni ljudi imaju tendenciju da žele i da se svi oko njih osjećaju depresivno ili da učine nekako da se i drugi tako osjećaju... zato i forsiraju priču "na dole" a odbijaju priču " na gore".. kužiš?

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 16:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
XIX century je napisao:
Frieda je napisao:
blue je napisao:
Mislim da se termin 'depresija' poteže olako. Postoje stvari koje tište ljude a da ih nisu naročito svjesni. Meni su trebale godine da dođem do zaključka da moram piti više vode i više spavati. A do tada sam bio depresivan... :D

P.S. To nije recept za 'liječenje', samo hoću da kažem kako postoje objektivni faktori koji čovjeku kvare raspoloženje, a ne primjećuju se baš lako.

Znaš kako, privatno možemo svašta da mislimo, ali nekome ko se osjeća depresivno nije pametno reći nešto tipa: "olako potežeš taj termin" i tome slično. A ti sam skontaj zbog čega.


pa jeste.. zato što depresivni ljudi imaju tendenciju da žele i da se svi oko njih osjećaju depresivno ili da učine nekako da se i drugi tako osjećaju... zato i forsiraju priču "na dole" a odbijaju priču " na gore".. kužiš?

Ljudi koji su depresivni imaju potrebu za podrškom i razumijevanjem prije svega, a nikako kritikom.
Ovo je tema za podršku, a ne za banalizovanje i kritiku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 17:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
tačno. svako ima potrebu za podrškom, prije svega. čak i oni koji nisu depresivni, nećeš vjerovati. :wink:

meni ide na živce ona vrsta depresivnih ljudi koji non -stop forsiraju crnjake i crne hronike.. ali se jasno vidi da im je to stil života, a ne istinsko osjećanje.. jer da je istinsko osjećanje nema šanse da bi onoliko dugo mogli onako, a da ne odu suicid. ( samo moje nahođenje) dakle to je depresija izvana, a ne iznutra.

a izgleda da ima više različitih tipova depresije, ovaj koji sam navela je samo jedan. i u tom tipu malo je više potreba da se na njih obrati pažnja jer su egocentrični i osujećeni, a manje potreba za podrškom jer su utučeni sa osjećanjem niže vrijednosti.

:fadein:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 18:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
izvini frida, čitala sam temu odozdo, a ne odozgo.. nisam ni vidjela uvodni post do sada..

kažeš anemija i depresija ( nisam otvarala onaj link što si postavila)

pa ovako.. ako imaš anemiju, možeš se osjećati iscrpljeno i malaksalo, sa usporenim refleksima i smanjenom pažnjom i koncentracijom = vrlo slično depresiji

ja lično nikad nisam imala anemiju, a u depresiju upadnem kad su mi neke radikalne promjene u životu: društva, posla, okoline, partnera
ili kad sam pod stresom koji ne mogu savladati, a potraje duži vremenski period

ja ti ipak savjetujem da odeš eventualno na razgovor psihologu, ako ne uspiješ sama da utvrdiš uzrok.. pokušaj auto-analizu uz puno literature
imam tel. dobrog psihologa koji radi privatno, javi se na pp ako ti bude trebalo. ja sam jednom bila na razgovoru, čovjek je super.. jednostavno te malo razuvjeri i ohrabri.. tablete ti ne preporučujem(lično), jer ti one samo umrtve tijelo, pa nek umrtve i psihu, ali problem ti ne mogu izbrisati, niti promijeniti kombinaciju događaja i emocija u tvom životu, koje tebi ne odgovaraju i dovode do takvog stanja.

u ovisnosti o godinama, možda je i kriza identiteta, koja može biti vezana uz privatni, poslovni i emotivni život ili najverovatnije sve troje zajedno.

Glede onog uzroka koji smo podveli pod "stres".. evo ovako sam jednom pročitala nešto što mi se jako dopalo, pa i pomoglo u shvatanju, a čim shvatiš na adekvatan način onda pola depresije nestane:

Stres nije vezan za količinu ili brzinu onoga što trebamo obaviti, ili čak emotivno ugnjetavanje i slično, već je ustvari to osjećaj i svijest koliko nemamo(ili imamo) kontrolu nad situacijom.

kad vidimo da se neke stvari dešavaju i mimo naše kontrole, onda nastupa stres, agonija, slabost i ne znam šta. Međutim ,i ovo se može vježbati da se nadvlada i nadjača. Probaj s molitvom, ne znam jesi li vjernik, meni je pomagalo.

pozdravčić. :angel:

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 19:50 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
"ma sve ti je to od nejebice"


Moraću da se suzdržim od komentarisanja, već sam naljutio autorku teme.

Citiraj:
privatno možemo svašta da mislimo... A ti sam skontaj zbog čega.


Nije mi bila namjera da omalovažavam neko tvoje stanje. Izvini.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2007, 23:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Avg 2006, 16:44
Postovi: 323
Pitanje za Friedu:

Potreban ti je neko za slusanje, uz paznju?



Od danas imam malcice vise vremena. Ako hoces, slusam te.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2007, 09:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
NebeskaKrila je napisao:
Pitanje za Friedu:
Potreban ti je neko za slusanje, uz paznju?
Od danas imam malcice vise vremena. Ako hoces, slusam te.

Hvala tiiiii (-:, i svima ostalima. Sva sreća pa oko sebe imam ljude koji me saslušaju kad mi je potrebno. Nisam ovu temu otvorila zbog sebe samo, već zbog svih koji požele razgovor o ovome, da razmijene iskustva i sl.
Što se tiče anemije i depresije, čitala sam da je jedan od simptoma anemije depresija i tuga, zato sam postavila to pitanje. Inače, ja imam neke svoje razloge, da tako kažem, zašto me hvata to stanje u posljednje vrijeme, nije ništa misteriozno, samo sam pretpostavila da anemija možda tome još doprinosi... (-:
Pozzz.


Poslednji put menjao Frieda dana 19 Okt 2007, 10:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2007, 23:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 06 Avg 2006, 16:44
Postovi: 323
Nije mi skroz jasna "polazna tacka". Anemija ili depresija ili simptomi (kao tuga i ostali)?

Frieda je napisao:
Sva sreća pa oko sebe imam ljude koji me saslušaju kad mi je potrebno.


Sreca da, a valjda ima i nesto od licne zasluge. Ili ne?


http://www.putsvijesti.com/ . Interesantno i hvala. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Okt 2007, 18:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Dosta si ti meni pila sokiće... :D
U ponedjeljak idemo da cugamo u birc na faksu... :lol:
Tu kad se odvališ i još kad se oni bolesni žuto-sivi zidovi stanu pomicati... Uh...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Okt 2007, 20:09 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 21 Avg 2007, 17:45
Postovi: 3
Imas ovdje clanak o anemiji, mozda ti moze pomoci

http://www.vjesnik.hr/Pdf/2004%5C07%5C11%5C24A24.PDF


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Okt 2007, 13:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Feb 2006, 17:32
Postovi: 1884
Lokacija: Banja Luka
NebeskaKrila je napisao:
Nije mi skroz jasna "polazna tacka". Anemija ili depresija ili simptomi (kao tuga i ostali)?

Izgleda da nije ni meni. :)

Pero_Bombas je napisao:
Dosta si ti meni pila sokiće... :D
U ponedjeljak idemo da cugamo u birc na faksu... :lol:
Tu kad se odvališ i još kad se oni bolesni žuto-sivi zidovi stanu pomicati... Uh...

Alkohol uzrokuje smanjenje količine željeza u krvi. :D A i više volim sokiće.

Ji-Ke-Dong je napisao:
Imas ovdje clanak o anemiji, mozda ti moze pomoci

http://www.vjesnik.hr/Pdf/2004%5C07%5C11%5C24A24.PDF

Hvala ti puno, zgodan članak. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs