banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 05:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Patološki lažov
PostPoslato: 26 Dec 2006, 02:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 31 Jul 2004, 02:38
Postovi: 158
U razgovoru, skoro u zargonu, moze se cuti za ovaj izraz, PATOLOSKI LAZOV.Zanima me da li medicina priznaje takav izraz, ili ima drugi naziv za osobu koja LAZE? I to bas laze!!! IMA POTREBU DA LAZE, kao sto kleptoman, ima potrbu da ukrade(makar i najmanju sitnicu)? Piroman.. i ostali slucajevi.
Moze li mi neko reci, da li se medicina bavi ovim fenomenom?Kakav je profil takve osobe? Da li mogu biti opasne ili imaju granice?Na sta su sve spremne?
Ako nemamo odgovora od nekog ko poznaje ovu oblast, mozete li podeliti sa nama vasa iskustva, sa osobama koje su vas slagale vise puta u zivotu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Dec 2006, 10:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kao što i sami atribut kaže radi se o patologiji ili bolesnom stanju poimanja svijeta.
Google: Ljudi koji imaju prenaglašenu potrebu za laganjem svrstavaju se u kategoriju poremećaja koji se zove pseudologija fantastika.
Sa njima se i rezultati u psihoterapiji postižu veoma sporo, ali problem nije nerješiv.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2007, 11:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Patoloski lazov.. je jedan od simptoma koji se koristi pri utvrdjivanju diagnoza poremecaja licnosti (antisocijalne - psihopatije).

Postoji i par testova koji se mogu koristiti pri utvrdjivanju i koji se zasnivaju na "obrnutim" pitanjima..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2007, 11:57 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
botulin je napisao:
Patoloski lazov.. je jedan od simptoma koji se koristi pri utvrdjivanju diagnoza poremecaja licnosti (antisocijalne - psihopatije).

Postoji i par testova koji se mogu koristiti pri utvrdjivanju i koji se zasnivaju na "obrnutim" pitanjima..


je li jedno od pitanja mozda "jesi li ikada slagao/la?" i ako odgovor bude "ne" znas da je u pitanju lazovcina? :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2007, 12:09 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
tako nesto... a ako je dgovor DA = diagnoza... :lol:

Ma to je vise u stilu... pustis pricu, pa onda pitas sta mislis o ovome o onome u detaljima te price... pitanja se ponavljaju ali se malo promijene i jedan lazov se lako zapetlja u svemu tome i ako na kraju krajeva cak i kada se i sam uvjeri da laze to ne moze da prizna = Bingo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Jan 2007, 12:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
SVakako da medicina razmatra takve pojave. U sklopu psihijatrije, psihologije licnosti. Takva pojava je cesta u sklopu raznih psihoza, sizofrenija i slicnih poremecaja licnosti. Mada je moguca takva manifestacija ponasanja (laganje), kao izolovana pojava. To nije moja oblast, da mogu d apricam o tome detaljno, no ono so svakako jeste osnova, da se prepozna kad osoba govori neistinu, da li je to posljedica karaktera, namjerno ponasanja ili posljedica bolesti.
Kroz fax se svasta prodje, tako i razgovor i pregled psih. bolesnika, da vidite kako su ti u stanju da vas obmanu, da niste ni svjesni, na sta vas mogu navesti.

O patoloskim lazovima koji su bez oboljenja u osnovi, nema sta da se prica, neko se rodit takav, neko postaje iz raznoraznih razloga, sve u svemu, nije dobro...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2007, 05:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 31 Jul 2004, 02:38
Postovi: 158
Ako, pacijent, moze da vas obmane i prevari, STA JE ONDA SA VAMA? TJ . STA JE SA NAMA? Jesmo li mi zdravi? jesmo li glupi? jesmo li naivni? Kako se postaviti, prema takvoj osobi? Narocito , kako se postaviti prema takvom pacijentu, kada ga ne sretnemo u bolnici, nego na ulici, gde ga ne mozemo prepoznati????Jer zbog lazi se ne lezi u bolnici!
Poznato je da su zaista sposobni da vas ubede u ono sta su smislili, ali dokle mogu da stignu? MOGU LI BITI OPAASNI, AGRESIVNI???
Simpliciti, mozes li nam reci, u kratkim crtama , kako to izgleda kada vas laze jedan PROFESIONALAC?
Pzdrav svima koji su uzeli ucesca u ovoj diskusiji!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2007, 09:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
simke r je napisao:
Ako, pacijent, moze da vas obmane i prevari, STA JE ONDA SA VAMA? TJ . STA JE SA NAMA? Jesmo li mi zdravi? jesmo li glupi? jesmo li naivni? Kako se postaviti, prema takvoj osobi? Narocito , kako se postaviti prema takvom pacijentu, kada ga ne sretnemo u bolnici, nego na ulici, gde ga ne mozemo prepoznati????Jer zbog lazi se ne lezi u bolnici!
Poznato je da su zaista sposobni da vas ubede u ono sta su smislili, ali dokle mogu da stignu? MOGU LI BITI OPAASNI, AGRESIVNI???
Simpliciti, mozes li nam reci, u kratkim crtama , kako to izgleda kada vas laze jedan PROFESIONALAC?
Pzdrav svima koji su uzeli ucesca u ovoj diskusiji!


Treba uvijek imati u glavi cinjenicu da psihicki poremecaj moze zadesiti i one najinteligentnije.
Sto se patoloskih lazljivaca tice, vecina njih nije agresivna ili opasna, cak naprotiv svoje lazi koriste kako bi unijeli zivot u diskusiju.

Opasnost se u najvecem stepenu moze ocekivati od onih sa psihopatskim poremecajem licnosti. Ti ljudi su jedna vrsta "predatora"... ú njihovoj glavi - ostali su za njih bezvrijedni i oni su iznad svega i svakoga. Ne mogu da podnesu gubitak (a gubitak za njih moze znaciti da im neko ne donese casu vode) a za tudji zivot ne mare. Njihove lazi su u stvari njihovo najjace oruzje i najcesce ih koriste kao oruzje za manipulisanje kod njihovog pristupa drugima (najcesce zenama). Psihopata bira svoju zrtvu i cilj mu je naci najslabiju individu koju poslije pretvara u svoj objekat za izivljavanje. Cesto nastupa sa stereotipnim frazama (kako bi ispao pametan), glasno i agresivno se ukljucuje u svaku diskusiju "gazeci" i omalovazavajuci sagovornika i spreman je uciniti sve samo da svoju zrtvu pridobije sebi. Mnoge djevojke koje su se iscupale iz takve relacije opisivale su te osobe kao najljepse, najdraze... u samom pocetku veze da bi se ta slika jako brzo preokrenula na psihicku i fizicku torturu.

Kolliko se sjecam Banjaluka je vjecito imala problem sa odredjenim mamlazima koji su pljackali i tukli ljude bez razloga presrecuci ih u "mracnim" zonama. Takvih psihopata se treba bojati na ulici, kao i razjarenih nacionalistickih skupina (patoloski lazljivci), a posebno pandura psihopate :lol: .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2007, 13:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2005, 12:34
Postovi: 323
Sad ispade da je Banja Luka jedina koja se bori sa tim...Gdje ima ljudi ima i tih stvari.

_________________
...i nista nije onako kako izgleda...i sve je upravo onako kako treba biti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2007, 13:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Ma daj...

Ovo je Banjalucki forum, zato sam opisao bas Banjaluku.

Naravno da je to problem svakog grada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Ne bih da otvaram novu temu iako moje pitanje nije usko vezano za ovu vec postojecu. Zarad nekih losih iskustava u mom zivotu sve teze vjerujem ljudima, cak i onima koje tek upoznam. Vazem svaku rijec, recenicu.. Razgovarala sam sa prijateljima o ovome i oni me savjetuju da i ako primjetim laz, da pustim jer me se licno ne dotice.. Da li je neko od vas imao isti problem i ako jeste kako ga je rijesio?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 12 Jun 2013, 18:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nema osobe koja se nije susrela sa tim "fenomenom". Lažu me skoro svaki dan, ne mene nego inače, neke laži su prozirne, neke vidim a neke ne (tek kasnije).
Kako reagujem? Pustim nek priča i nek misli da vjerujem (u ono što u startu skontam da je laž) tako da nekad; ili prećutim jer tada sam korak prenosti u odnosu na lažova (ne zna da znam) ili ako pretjera ili ako nemam živaca da slušam skratim i stavim tačku na tu priču.
Inače prihvatam priču onakva kakva je bez neke dublje analize, vjerujem 50:50, znači nisam 100% nepovjerljiva niti vjerujem svemu na riječ nego prihvatam tako kako je rečeno bez prevelikog unošenja u priču.
U svemu tome ima pravilo - kad tad svaka laž ispliva na površinu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2011, 00:56
Postovi: 5164
Poznajem lika koji je pricao kako ima privatni helikopter jedno 3-4 auta da je sa helikopterom isao u Egipat itd itd :) cim zine slaze ustvari uvijek laze i uvijek nesto tipa isao sam u Sarajevo i naletim na kofer a u njemu 20.000 maraka :lol: jednog dana mu je mama umrla i niko u carsiji mu nije vjerovao :lol: tek kada smo vidjeli smrtovnicu skontali da on u stvari...ne laze :lol:

_________________
Spoiler:
Nije bitno koliko znaš,imaš ili možeš.Bitno je koliko si spreman da to što znaš,imaš ili možeš podijeliš sa onima koji ne znaju,nemaju ili ne mogu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Feb 2010, 22:20
Postovi: 526
ajkula je napisao:
Ne bih da otvaram novu temu iako moje pitanje nije usko vezano za ovu vec postojecu. Zarad nekih losih iskustava u mom zivotu sve teze vjerujem ljudima, cak i onima koje tek upoznam. Vazem svaku rijec, recenicu.. Razgovarala sam sa prijateljima o ovome i oni me savjetuju da i ako primjetim laz, da pustim jer me se licno ne dotice.. Da li je neko od vas imao isti problem i ako jeste kako ga je rijesio?


To što ti je teško da vjeruješ ljudima "na prvu", po meni, nije uopšte tako loša osobina. To je dobar zaštitni mehanizam i bolja osobina od one koju posjeduju ljudi koji vjeruju svakom i svuda, pa se često nađu uvrijeđeni i povrijeđeni.

Ja se ponašam suprotno. Nekako vjerujem u dobrotu i iskrenost svakog ljudskog bića, dok se ne dokaže suprotno. Prosto odbijam da vidim proračunatost ili loše namjere, a jedino što me spašava je dobra intuicija kojoj sam naučila da vjerujem. Naučila sam i da ćutim, da ne odajem ni povjerenje ni nepovjerenje dok ne budem sigurna da mi se neće obiti o glavu.

Imam jednog lažova u životu i dok sam se ranije pitala "kako može?" , "zar ne vidi koliko je providno?", "zašto mi to radi?", danas mi je jasno da uopšte ne laže mene već se trudi i donekle uspjeva da slaže i prevari sebe, toliko da vjeruje svojim lažima i mene i druge pokušava da ubjedi u njih kao potvrdu istine koju se trudi da izmašta.

Šta radim? Distanciram se. Ne trudim se da razotkrivam laž, jer ne vidim svrhu, otkrije se sama. Neke ljude sam udaljila iz života trajno, neke ne mogu, ali se maksimalno trudim da ne učestvujem u njihovim životima.

U svakom slučaju, laž može postati stil života, a zatim smisao života postaje da se laž održi ili sačuva od otkrivanja. Začarani krug u koji se ni po koju cijenu ne treba dati uvući.

Ne bih znala kako da se riješiš nepovjerljivosti, osim da utvrdiš tačno koje loše iskustvo te natjeralo da budeš obazrivija kad upoznaješ nove ljude, da ga demistifikuješ i kreneš dalje. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 12 Jun 2013, 19:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Talija je napisao:
Inače prihvatam priču onakva kakva je bez neke dublje analize, vjerujem 50:50, znači nisam 100% nepovjerljiva niti vjerujem svemu na riječ nego prihvatam tako kako je rečeno bez prevelikog unošenja u priču.


Ovo je ok ako se licno ne dotice tebe a kako reagovati ako ima veze sa tobom?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 12 Jun 2013, 20:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Tačno, to je kad je neka uopštena priča pa jednostavno prihvatim onako kako je rečena, ali kad se nešto mene lično tiče onda je to druga stvar.
Kad se tiče mene lično, pogotovo ako se od mene očekuje neki odgovor, tu je stvar drugačija, mnogo više obraćam pažnju na sitnice, ako pričam u četiri oka pratim i mimiku, u stvari sve se to odvija više na nekom podsvjesnom nivou ali mogu da se sjetim tih naizgled nebitnih detalja i na osnovu svega toga donosim nekakav sud da li je neka priča istinita ili ne i na osnovu toga i djelujem.
Ako me nešto zainteresuje to od mene ne može ostati sakriveno, a inače mogu karavani pored mene proći ako me ne interesuju ja ih ne vidim.

U svemu tome ipak treba postojati neka umjerena doza povjerenja, koja se može korigovati, ne možemo baš u sve sumnjati, jer u svemu tome gubimo sebe, vjeru u Čovjeka.

Kako reagovati kad znaš da te neko laže a to ima veze sa tobom? Kratko i jasno se postave stvari na svoje mjesto. Možda nekome strada ego, bude povrijeđen i tome slično ali je daleko manja šteta kad se u startu presiječe laž.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 18 Jun 2013, 20:32 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
simke r je napisao:
U razgovoru, skoro u zargonu, moze se cuti za ovaj izraz, PATOLOSKI LAZOV.Zanima me da li medicina priznaje takav izraz, ili ima drugi naziv za osobu koja LAZE? I to bas laze!!! IMA POTREBU DA LAZE, kao sto kleptoman, ima potrbu da ukrade(makar i najmanju sitnicu)? Piroman.. i ostali slucajevi.
Moze li mi neko reci, da li se medicina bavi ovim fenomenom?Kakav je profil takve osobe? Da li mogu biti opasne ili imaju granice?Na sta su sve spremne?
Ako nemamo odgovora od nekog ko poznaje ovu oblast, mozete li podeliti sa nama vasa iskustva, sa osobama koje su vas slagale vise puta u zivotu?

pa znaju biti zanimljivi ako su dobri ljudi, pa eto izmisljaju, kao varaju te velicajuci se :D , sta ne cine mi lose, a ako mi je neki antipatican lik, ne da mi se da mu klimam glavom

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 19 Jun 2013, 02:13 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
Imala sam ja u srednjoj jednu curu koja je moze se reci bila patoloski lazov.Mislim svi smo mi ponekad nekog slagali.Ja licno najcesce lazem kad kazem:Dolazim u 5 a dodjem u 5 i 10.A ona je izmisljala citave price i dogadjaje.Secam se jednom prilikom nije dolazila par dana u skolu i pitamo je mi sto je nije bilo a ona mrtva hladna kaze:Bila sam na istrazivanju u Juti.:D...I kad joj das do znanja da si je uhvatio u lazi,umesto da prizna ona i dalje nastavlja da upada iz lazi u laz.Srecom pa nisam u zivotu vise nailazila na takve slucajeve.
Mislim da ti patoloski lazovi stvarno veruju u svoje lazi i da zive u nekom svom zamisljenom svetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 19 Jun 2013, 06:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nije to patološki lažov, ta osoba je više bila zaebant il' šeret nego patološki lažov.
Patološki lažov priča vjerovatne stvari za koje je malo teže prokljuviti da su laž i u neko doba počne i da vjeruje u tu svoju laž, za koju se zalaže maksimalno. U tome se i krije patologija.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Patološki lažov
PostPoslato: 19 Jun 2013, 14:19 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jan 2013, 03:10
Postovi: 49
pa kako nije patoloski lazov, sto je nemoguce da je neko bio na istrazivanju u Juti, to je sasvim realno ...

_________________
''na sesiji kod Frojda vazio za dragog gosta''


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs