banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 19:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Dec 2006, 21:12 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Zasto ljudi zude da budu pripadnici neke grupe?
Zasto neko pocini stravicna zlodjela samo zato sto grupa kojoj "pripada" to zahtijeva ili podrzava?
Zasto smo tako slabi kao individue?
Zasto tako olako prihvatamo "suplju pricu"?
Sta u stavri znaci "istomisljenost" i da li je taj fenomen izvodljiv?
Coporativni nagon iz proslosti/sadasnjosti?

???????????????????????????????????????????????????????????????????????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2006, 23:28 
DELETED


Poslednji put menjao DELETED dana 12 Dec 2006, 16:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2006, 23:32 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Nacionalizam je u svakom pogledu jedna vrsta grupacije...

Samo, da razjasnim, molim vas nemojte biti tako povrsni u vasem shvatanju pitanja koje sam postavio. Nije sve uvijek bas onako kako ste vi to sebi zacrtali u vasoj glavi - svaka glava svoje misli...

Moje pitanje se odnosi na grupacije uopste, sto moze biti nacionalne, religiozne, muzicki orjentisane, "ekipa" iz jedne ulice, suporteri jednog fudbalskog kluba itd.. itd...

Ako se sada svezemo idiotizma i pocnemo da diskutujemo ovu temu iz aspekta nacionalnosti, onda je bolje da je odmah ugasimo.

Pitanje je postavljeno u podforumu "Psihologija" a ne "Politika" ili "Nacionalizam" i molim vas da to postujete...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2006, 23:33 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Dec 2006, 23:34 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Hvala Micelijus, postujem tvoj interes za normalan razvoj ove teme!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 03:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Neko jednom nekad rece da samo bogovi i zivotinje mogu da zive sami.

Zasto ljudi imaju potrebu da budu u grupi? Pa, ja mislim, da sve potice od ljubavi... Kako? E ovako. Svaki normalan covjek voli sebe. Ljubav prema samom sebi mu daje volju za zivotom. Ljubav prema sebi sticemo priznanjima od drugih ljudi. Pohvalama, paznjom, i ostalim sto nas cini svjesnim da smo osobe vrijedne ljubavi i zivljenja. To uglavnom dobijemo od roditelja u ranom djetinjstvu, i ta roditeljska ljubav odredjuje to koliko cemo se vrijednoma osjecati i koliko cemo sebe voljeti.

Svaka grupa je skup ljudi okupljenih oko neke ideje, koja je clanovima grupe ocigledno vrijedna nekakvog zalaganja. Zalaganjem za tu ideju clanovi grupe sticu i postovanje drugh, i samopostovanje (ljubav prema sebi). Primjer: zuta grupa je ubijedjena da crvena grupa mora nestati. to je ideja. Rad na eliminisanju crvenih predstavlja zalaganje. Kada zuti eliminise crvenog, osjeca se zadovoljno jer je uradio dobru stvar, napravio je jos jedan korak ka ostvarenju ideje. Njegov zivot ima smisla.

Kada neko cini stravicna djela zbog neke ideje, on ne vidi ta djela kao stravicna, nego kao jedina ispravna, jer ispunjavaju tu ideju. Jos ako je ideja nekakva svetinja...

Ljudi su kao licnosti slabiji kada su u masi. Sto je vise clanova grupe, to ideja izgleda ispravnijom, i ljudi se sve vise za nju zalazu. I tako taj magicni krug, iz koga se sve teze izlazi. I dosta zavisi od vodja grupe. Masi treba neki lik predvodnika. (Ljudi se valjda lakse osjecaju, imaju manji osjecaj odgovornosti, ako imaju ispred sebe nekoga ko o svemu odlucuje i preuzima svu odgovornost. I zbog toga sto on preuzima dio njihove odgovornosti, oni su mu zahvalni i vole ga i duguju poslusnost.) Znaci grupa ce slusati predvodnike.

Zato i prihvatamo supjlu pricu, jer slabije razmisljamo svojom glavom. "Ima tamo neki predvodnik, on ce to sve..." Oce racku... I taj predvodnik je covjek kao i clanovi grupe. Ima neke svoje interese koji se cesto ne poklapaju u potpunosti sa interesima grupe. Suplja prica prolazi valjda i zato sto je u trenutku kad je slusamo necujemo kao "suplju" nego je cujemo kao "rijeci vodje". A vodja naravno nikada ne prica gluposti. Tek kada konacno prepoznamo vodje kao idiote, tada u glavi prestaju da nam budu vodje i njihova prica nema vise nikakvog znacaja.

Podsvijest je cudo! :D Znaci, razmisljati sto vise svojom glavom, konstantno preispitivati svoje stavove i misljenja, preispitivati sve autoritete, i djelovati promisljeno u skladu sa novim saznanjima :D

Istomisljenost je po meni moguca, do nekih granica. Svaka ideja se moze razvijati do najsitnijih detalja. Um svakog covjeka je jedinstven kao i otisak prsta, pa se i detalji shavataju drugacije. Ali to su vec finese. Glavni i najvazniji dijelovi neke ideje mogu predstavljati zajednicko misljenje vise ljudi, a detalji i nisu toliko bitni. Kao religija. Ima puno religija na svijetu (neki kazu da svaki covjek ima posebnu religiju), ali se sve slazu oko postojanja "onog necega", ljubavi, vjecnosti dushe i sta ja znam sta jos.

Eto tako nekako ja to shvatam...

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 12:31 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Jun 2002, 13:34
Postovi: 975
Lokacija: puhAloO*
put kojim se rijedje ide... :D

_________________
*gonna wash that man right out of my hair:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 13:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Nije problem pripadanje grupi koliko je problem što uvijek postoje pojedinci koji žele da prednjače u tome i da budu "najbolji", a ispostavi se da budu najgori. Pripadanje grupi je zlo jedino kad pripadnik izgubi individualnost u njoj.
Grupe ne postoje samo nacionalne, već i rasne, religijske, stranačke, navijačke, grupe koje slušaju određeni muzički žanr, koje koriste određenu računarsku platformu ili operativni sistem i dr.
Čovjek u grupi ne može da bude individualac, osim ako nije ekstreman primjer pripadnosti grupi. On više ne nastupa kao individua već kao pripadnik grupe. Grupa razmišlja umjesto njega. Tako bi se pripadanje grupi moglo okarakterisati ovako kako je naya rekla, jer je lakše da neko drugi za tebe razmišlja.
Ne znam otkud takva iskonska potreba u ljudima da pripadaju grupama. Vjerovatno je posljedica nezrelosti pojedinaca.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 13:49 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 13:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
U potpunosti se slazem sa vama da je u pitanju nasa nesigurnst. Pripadanje nekoj grupaciji nas poistovjecuje sa necim "vecim" i "jacim". U grupi najcesce postoji par jednostavnih pravila koja se moraju postovati da bi se neko mogao klasificirati kao pripadnik iste. Ta pravila omogucavaju pojednostavljenje zivota i prikrivaju slabosti jedinke, i samim tim dovode do osjecaja "udobnosti" i sigurnosti.
Biti pripadnik grupe nemora uvijek biti negativno, jer kroz istoriju smo imali priliku vidjeti grupe koje su se borile za pravdu, protiv nasilja itd.. i koje su ostavile znacajan utisak na stvaranje boljeg i normalnijeg svijeta.
Kao npr. grupe naucnika ili ljekara koje saradjuju svojim znanjem.

Evo jedan primjer "negativnog" ponasanja grupe koji me i naveo da pokrenem ovu temu:

- Grupa navijaca jednog fudbalskog kluba razjarena porazom poslije utakmice pravi "hajku" za jednim navijacem protivnickog kluba, stizu ga u jednom parku gdje ga tuku do smrti. Grupa je sacinjena od maloljetnika (10-tak klinaca od 15 - 18 godina starosti) a preminulom djetetu je bilo 16. Na sudjenju grupa se izjasnjava tako da svaki pojedinac okrivljuje onoga pored sebe (unakrsno "on je kriv"), i sud se nadje pred preprekom da ne moze identifikovati "pravog krivca" i uz pomoc dobrih advokata i nekih pravnih jama u zakonu svi se izvuku sa uslovnom kaznom...

Kako se po vama treba postaviti pred ovakvim problemom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 16:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
botulin je napisao:
Kako se po vama treba postaviti pred ovakvim problemom?


Treba ih tuci dok ne priznaju...
A to sto imaju 15 do 18 godina ne znaci nista..
Kad su u stanju da dijele takve batine, bogami, u stanju su i da ih prime!

Je l' tako Biche?!


Inache, najvaznija stvar na ovom svijetu je zadrzati individualnost....

Da skratim prichu :

Biti isti, biti poseban, biti slobodan i biti samo svoj.

I jos jedan : Kud svi tud nemoj i ti...

Stvarno, vise od ovog nikome ne treba...

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Dec 2006, 23:24 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Drug Bombas, ova ti je pala u sred bunkera...

Ja imam otprilike isti moto u zivotu kao i ti, ali se cesto nadjem u sukobu sa "grupnjacima" jer oni nastoje da me "prisvoje" nekoj grupi...

Npr. ako se u nekom momentu izrazim kriticno prema postupcima neke grupe odmah me klasifikuju kao pripadnika neke imaginarne protivnicke grupe i samim tim prisilno grupisu... Njihov nacin razmisljanja je da je nenormalno to da covjek moze danas da zivi kao individua nevezano za grupe. Mozda sam pripadnik "grupe individualista", jer vidim da nas ima vise ;)

Ko je tu u pravu??

P.S.

Degenek klincima ili advokatima/sudstvu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 01:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Jebote, samo me interesuje da li je iko uopste i pokusao da procita ono sto sam napisao, a kamo li da razmisli o tome... Osjetim da mi je trud bio apsolutno uzaludan. Oh, well...

P.S. Pero, ljubavi, na sta si ciljao sa onim "Je li tako Biche?"

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 02:14 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 12 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3131
Lokacija: Kod roditelja
Nedavno sam čuo izreku: "ne treba mi onaj ko misli kao ja". ;)

Ima još nešto. Pripadnost grupi može biti "parola". Kao kad neko nosi neku parolu na majici. Time on daje do znanja da pripada određenoj grupi. Izriče svoj stav o nečemu - daje mišljenje o nečemu i sam sebi daje značaj. Ljudi imaju potrebu da se istaknu i daju svoje mišljenje o nečemu. Često ih taj motiv vodi u grupe. To što neko stavi krst oko vrata, obuče majicu sa likom 2PAC-a, Zvezdin dres ima isti motiv u korijenu.

_________________
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Dec 2006, 02:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Pa da, al to su sve finese :D evo vidi:

Citiraj:
...sam sebi daje znacaj
u tome je sva caka. Covjek se jednostavno MORA osjecati znacajnim. Inace, sta ga sprecava u tome da se ubije. Sve sam ja to vec napisao gore, bezze da se ponavljam.

P.S. Znam i ja jednu izreku: "Kad ti neko ne treba onda mu to i reci!" :lol:

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2006, 13:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
botulin je napisao:
Zasto ljudi zude da budu pripadnici neke grupe?
Zasto neko pocini stravicna zlodjela samo zato sto grupa kojoj "pripada" to zahtijeva ili podrzava?
Zasto smo tako slabi kao individue?
Zasto tako olako prihvatamo "suplju pricu"?
Sta u stavri znaci "istomisljenost" i da li je taj fenomen izvodljiv?
Coporativni nagon iz proslosti/sadasnjosti?

Čovjek je rođen kao društveno biće. Velika većina ljudi tako živi, mada ima i ''samotnjaka''. Čak i na Svetoj Gori postoje bratstva nazvana "opštežiće" (na grčkom "kinovija") i samotnjaci nazvani "osobnožiće" (na grčkom "idioritmija").
Od plemena pa do dan danas postojali su pojedinci koji su jednostavno voljeli da imaju vođu, predvodnika, koji će ih voditi kroz život. A predvodnike ili rođene vođe nalazimo i među životinjama (grubo rečeno) kao alfa mužjake, koji brane svoje stado od neprijatelja i koji vole da brinu o slabijim.
Osobe koje vole da ih neko vodi kroz život su uglavnom nezrele osobe koje veoma lako potpadaju pod uticaj raznih sekti. Kroz istoriju su poznati slučajevi sektaških masovnih ubistava, zavještanja imovine tim ''organizacijama'' i sl.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Dec 2006, 13:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 02 Nov 2006, 16:44
Postovi: 56
Bik je napisao:
Jebote, samo me interesuje da li je iko uopste i pokusao da procita ono sto sam napisao, a kamo li da razmisli o tome... Osjetim da mi je trud bio apsolutno uzaludan. Oh, well...


Znaci potreban ti je respons grupe ;)

Naravno je da smo citali, i tako to ponekad bude u rijetkim slucajevima kada se svi sloze sa onim sto je napisano, pa zanemare da napisu "komentar podrske"...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Dec 2006, 21:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Naravno da mi treba rispons grupe :D Nesiguran sam u sebe pa mi trebaju priznanja od drugih. :D

Svi se slozili? Pobogu, ne mogu da vjerujem. Pa daj pohvalite me malo, da se i ja malo dignem u nebesa majku mu :lol:

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Dec 2006, 21:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2004, 00:25
Postovi: 2875
Lokacija: Klinika za privikavanje na alkohol
Bik je napisao:
Naravno da mi treba rispons grupe :D Nesiguran sam u sebe pa mi trebaju priznanja od drugih. :D

Svi se slozili? Pobogu, ne mogu da vjerujem. Pa daj pohvalite me malo, da se i ja malo dignem u nebesa majku mu :lol:


Buraz, ono je napisano, mislim, mnogo je dobro, kao da sam ja htio da kazem, samo puno bolje izrecheno... Stvarno! Svaka chast!!!

:notworthy:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Dec 2006, 22:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2006, 21:08
Postovi: 2693
Jel mogu sad da se vazdignem?? Samo na 5 minuta? pliiiiiz! :angel:

_________________
Đuro je divan.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs