banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 20:43

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Ulažem Kviska. Može li neko objašnjenje za neupućene u vezu pitanja i teme?

blue, kako mjeriš je li izražaj emocije dovoljno mlak ili ne-mlak, pa znaš postoji li ta emocija? :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 11:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Micelijus je napisao:
Pitanje za sve.

Da li je, po vama, Jovan krstitelj imao ljubav ka ljudima, tj. da li je volio ljude?


Jeste.
Jer, zapisano je:

Јер ће бити велики пред Богом, и неће пити вино ни сикер; и напуниће се Духа Светог још у утроби матере своје;

И многе ће синове Израиљеве обратити ка Господу Богу њиховом;

И он ће напред доћи пред Њим у духу и сили Илијиној да обрати срца отаца к деци и невернике к мудрости праведника, и да приправи Господу народ готов.
(Jevandjelje po Mateju 1:15-17)

Jovan Krstitelj ne bi mogao sve ovo uraditi da nije volio ljude.
Znam na sta ciljas - on tu svoju ljubav nije pokazivao grljenjem, ljubljenjem, stalnim izlivom njezonosti. Nije ni Isus Hrist.

Ali, sta ima lose u tome ako se neko grli, mazi i iskazuje osjecanja na taj nacin da oboma to prija? (Tu prije svega mislim na odnose izmedju muskarca i zene...)
Ako su ti izlijevi njeznosti proizvod iskrene ljubavi oni nikako ne mogu biti stetni ili pogresni.
Na kraju krajeva - stvar je pojedinca. Ako neko radi te i takve stvari a ne osjeca to iskreno - sam je sebi najveci krivac. Jer, zapisano je i ovo:

Благо онима који су чистог срца, јер ће Бога видети (Jevandjelje po Mateju 5-8)

kao i :

И кад се молиш Богу, не буди као лицемери, који радо по зборницама и на раскршћу по улицама стоје и моле се да их виде људи. Заиста вам кажем да су примили плату своју.

А ти кад се молиш, уђи у клет своју, и затворивши врата своја, помоли се Оцу свом који је у тајности; и Отац твој који види тајно, платиће теби јавно.

А кад се молите, не говорите много ко незнабошци; јер они мисле да ће за многе речи своје бити услишени.

Ви дакле не будите као они; јер зна Отац ваш шта вам треба пре молитве ваше;
(Jevandjelje po Mateju 6:5-8)

Ove citate sam naveo da bih rekao da neiskrenost ide samo na stetu onoga ko je neiskren i da nikoga, osim sebe, ne moze zavarati...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 12:38 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 12:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Slazem se s tobom.
Ali, ne mora znaciti da ja nekoga ne kritikujem ili hvalim ako ga pri tome jos i grlim. Ipak, u jednom se slazemo - najbitnija je iskrenost...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 13:51 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Daljac je napisao:
Jovan Krstitelj ne bi mogao sve ovo uraditi da nije volio ljude.
Znam na sta ciljas - on tu svoju ljubav nije pokazivao grljenjem, ljubljenjem, stalnim izlivom njezonosti. Nije ni Isus Hrist.




Odakle dolazis do ovakvog zakljucka? :roll: Ako nije detaljno napisano u Bibliji da se nije grlio - da li to znaci da je proveo zivot bez trunke njeznosti? :roll:

Kako mozes reci da Isus Hrist nije dijelio njeznost? Sta mislis kako se ophodio kada su mu prisla djeca ( koju su ucenici pokusali odstraniti od Njega) ?!? Da ni jedno dijete mu nije prislo i ni jedno mu nije sjelo u krilo?!? :roll: Dozvoliti nekom da ti sjedne u krilo je sam cin njeznosti...



Sve ovo sto iznosi Micelijus je cista glupost :-? Da li ja, kao majka, ako zelim izvesti svoje dijete na pravi put, ne trebam nikada da poklonim trenutke njeznosti??? :o Kritikovati nekoga ne znaci ne podjeliti sa njim njeznost.. Pa dijete mozes kritikovati i toplim glasom, dok ti sjedi u krilu...


Medicinska istrazivanja su dokazala koliko je njeznost potrebna svakom ljudskom bicu... Napravljene su dvije grupe. Jedna grupa dojencadi je dobila svu potrebnu njegu ali bez ukazane njeznosti, dok je druga grupa beba opskrbljena + njeznost. Iz prve grupe su izrasla djeca sa teskim psihickim poremecajima :-?

Ali opet ce se naci neki koji ce opovrgnuti istinitost medicine :-?

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 13:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Micelijus je napisao:
Ja to grljenje i ljubljenje doživljavam kao nemoć da se za nekoga uradi nešto konkretno,


Zapitas li se ikada da li je moguce da grijesis? Ili smatras da su tvoji stavovi Bogom dani? :roll:

Citiraj:
Mada, opet kažem, ako su izljevi nježnosti iskreni i ako prožimaju ljude koji u tome učestvuju, to nije loše, čak šta više, samo opet ni u čemu ne valja pretjerivati.


A kako ti zamisljas dvoje ljudi koje se voli? Da se neiskreno grle?!? Dvije sestre? Dvoje dobrih drugova? Svi oni se grle bez iskrenosti? Pa normalno da je iskreno i da to ljudi rade zato sto ih to ispunjava :-?

Zar se u danasnjem vremenu moze pretjerati sa njeznoscu??? :o

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Najgora, ja nikad i ne gledam samo jednu emociju, poslije nekog vremena se može reći ima li tu neke 'snage' ili nema. Pogledaj svoju užu familiju i dugogodišnje prijatelje, pa onda pokušaj da kažeš zašto nekog smatraš manje ili više emotivnim. To nije jedan zagrljaj, ili ne znam šta, to je prije odnos koji ta osoba gradi s drugima tokom vremena.

Možda tu nema nekog fizičkog kontakta, nije ni bitno, bitan je stepen povjerenja u osjecaje te osobe.

Što se tiče Jovana Krstitelja, nigdje ne piše da je on nekog grlio ili nije grlio. Uostalom, baš ste našli s kim ćete da se poredite.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:15 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
ajkula,
odakle ti donosis zakljucak da je Hrist isao okolo i grlio i ljubio sve koji su mu prilazili? To ne pise u Pismu (bar je za to ne znam), a pisalo bi sigurno da je to bila ucestala i stalna pojava, kao sto je bila pojava lijecenja bolesnih...

Ja i nisam rekao da Hrist nije dijelio njeznost. Odakle ti to? Samo sam rekao da nije imao izlijeve njeznosti koji su se manifestovali u stalnom grljenju, milovanju i ljubljenju...

Na ostatak komenatara ti je, vjerujem, odgovorio drug Micelijus...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
:D

Citiraj:
Ovo pita žena kojoj bi bilo u redu da živi sa dva muškarca... Al ajde...


Ponekad me zaprepascavas svojom gluposcu :D i uzimanjem za ozbiljno pojedinih izjava :D Ocigledno da ne umijes razlikovati zbilju od namjernog izazivanja sugovornika :cry:



Jovan Krstitelj je zivio vecinu svog vijeka u pustinji?!? Dokazi :D

Sa koliko godina je otisao u pustinju, a sta je radio do tog perioda i kako se ponasao - Dokazi :D


Da nije razmjenjivao njeznosti - Dokazi :D

I kakve veze ima necija ishrana sa njeznoscu? :o


( Samo nemoj da vadis stihove iz konteksta, molim te :-? )





Citiraj:
Što se tiče kritikovanja toplim i umilnim glasom, probaj nekom djetetu na taj način reći:"Ne diraj utičnicu moglo bi ti se desiti nešto ružno...", pa mi javi da li te je dijete poslušalo.


Poslusalo, jer ova majka nije tiranin :wink: Rekla mu lijepo da je uticnica, rerna, ringla, pegla, i masa toga - pec, pec... Jednom je htio da isproba i ja mu pustila... Od tada nikad nije prisao ni jednom od vrucih predmeta :wink: A nista nije postignuto vikanjem :wink: Iskusio je sam a ja sam mu to dozvolila - samim tim jer je to bio njegov izbor... U krajnjem slucaju - ne pusta li Bog nama da sami biramo? :wink:




Citiraj:
Hehe, što volim kada se ljudi ovako paušalno i bez veze razbacuju rezultatima naučnih istraživanja, koja su pri tome, kao po pravilu, mnogostruko preuveličana, valjda da bi se postigao željeni efekat.


Ja jos vise volim nevjerne Tome koji su ubjedjeni da je njihova zadnja :D

Elem, za ovo istrazivanje znam od svog treceg razreda srednje skole. Profesorica pedijatrije ( inace zena je tih godina bila na djecijem dispanzeru i vrlo cjenjen pedijatar ) nam je iznjela - sve sa podatcima - ovo istrazivanje. Ja se duboko izvinjavam sto ne pamtim podatke do unazad 13 godina :) A ako je ona slagala mene i jos 20-ak drugih ucenica, smatraj da i ja lazem tebe i da iznosim nebuloze koje se ne mogu dokazati :wink:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Daljac je napisao:
odakle ti donosis zakljucak da je Hrist isao okolo i grlio i ljubio sve koji su mu prilazili? To ne pise u Pismu (bar je za to ne znam), a pisalo bi sigurno da je to bila ucestala i stalna pojava, kao sto je bila pojava lijecenja bolesnih...




Odakle vi donosite zakljucke da nije dijelio njeznosti? :roll: U Svetom Pismu ne pise skoro nista o njegovom djetinjstvu. Znaci li to da ga nije imao? :roll:




Citiraj:
Ja i nisam rekao da Hrist nije dijelio njeznost. Odakle ti to? Samo sam rekao da nije imao izlijeve njeznosti koji su se manifestovali u stalnom grljenju, milovanju i ljubljenju...




Gore navedena izjava moze da bude samo predpostavka :wink: Proizvoljno donesena. Kao i mnogo toga :D




Elem, ovo je podforum psihologija - ako se ne varam. Duhovnost i religija je u Vaderovom reonu :D Necemo valjda da kvarimo kocept foruma i da se ne drzimo pravila? :wink:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:48 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 14:59 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 15:00 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
ajkula je napisao:
Ponekad me zaprepascavas svojom gluposcu

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ajkula je napisao:
Jovan Krstitelj je zivio vecinu svog vijeka u pustinji?!? Dokazi


Као што стоји у пророку: Ево ја шаљем анђела свог пред лицем Твојим, који ће приправити пут Твој пред Тобом.

Глас је оног што виче у пустињи: Приправите пут Господњи, поравните стазе Његове.

Појави се Јован крстећи у пустињи, и проповедајући крштење покајања за опроштење греха.

И излажаше к њему сва јудејска земља и Јерусалимљани; и крштаваше их све у Јордану реци, и исповедаху грехе своје.

А Јован беше обучен у камиљу длаку, и имаше појас кожан око себе; и јеђаше скакавце и мед дивљи.
(Jevandjelje po Marku 1:2-6)

a ima i:

У оно пак доба дође Јован крститељ, и учаше у пустињи јудејској.

И говораше: Покајте се, јер се приближи царство небеско.

Jер је то онај за кога је говорио пророк Исаија где каже: Глас оног што виче у пустињи: Приправите пут Господу, и поравните стазе Његове.

Јован имаше хаљину од длаке камиље и појас кожан око себе; а храна његова беше скакавци и мед дивљи.
(Jevandjelje po Mateju 3:1-4)

Kao sto vidis Jovan Krstitelj jeste zivio u pustinji i tamo propovjedao. Tesko je pretpostaviti da je neko kome je dodijeljen takav zadatak kakav je dodijeljen Jovanu Krstitelju isao okolo i grlio ljude. Mislim da ga tada niko ne bi shvatio ozbiljno u to vrijeme.

Pitas kakve veze ishrana ima s njeznoscu - kako nema? Bas ce neko ko se hrani onako kako se hranio Jovan i ko je, prema tome, bio asketa i produhovlkjeni covjek ici okolo i ljubiti djecu i odrasle. To gotovo da ne postoji i danas, a kamoli prije nekoliko hiljada godina...

Jovan Krstitelj, isto kao i Isus Hrist, je dosao sa odredjenim zadatkom na ovaj svijet i nesto ne vjerujem da se on sastojao od toga da ide okolo i grli ljude. On je propovjedao i, sto rece Miceliju, navodio ljude na pravi put i ukazivao im na slabosti...

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 15:09 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Kad smo već kod toga, zaboravio sam kako se zove eksperiment, ali iz detalja koje ću da iznesem ne bi trebalo biti teško pa ga pronaći. (ja sam to našao na wikipedia.org, toliko se sjećam)

Dakle, radilo se o eksperimentu sa surogat majkama. Eksperiment je izvršen nad šimpanzama. (najsličniji čovjeku, 1% razlike u DNK)

Napravljene su dvije vještačke 'majke', jedna od žice, druga od krzna. Prvoj je stavljena flašica sa cuclom i miljekom, dok druga nije imala ništa.

Bebe-šimpanze su više voljele ovu majku sa krznom, iako su za hranu morale ići drugoj. Kako se vidjelo da više vole jednu nego drugu? Tako što su se stalno motala oko ove s krznom, penjala se po njoj i sl.

Sad, te surogat majke nisu odgovarale bebama ili se na bilo kakav način odnosile prema njima. Te bebe su poslije odrasle u poremećene majmune, teško su se uklapali u grupe, bili agresivni, često su bili nasilni u svojim vezama sa seksualnim partnerima i sl.

Tako da mislim da ne treba odbacivati dodir i nježnu interakciju generalno kao nešto 'izvještačeno', to je ipak potreba živih bića.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 15:34 
DELETED


Poslednji put menjao DELETED dana 09 Feb 2006, 15:38, izmenjena samo jedanput

Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 15:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Dragi moji drugovi zelim vam uspjesnu daljnju raspravu :D Shvatila sam da ja mala i neobrazovana i nada sve gresna nemam sta pametno da kazem :-? Zato cu ovu raspravu prepustiti vama dvojici - koji ste pravedni, mudri i nadasve nacitani :wink:




A o Isusu i Jovanu Krstitelju mozemo nastaviti tamo gdje je za to predvidjeno mjesto - Na podforumu Duhovnost i Religija :wink:

Kao savjestan clan ovog foruma :lol: ne zelim navoditi moderatora na off postove :wink:


Uz duzno postovanje drugovima :drinking:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Feb 2006, 15:44 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2006, 01:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Sep 2004, 17:56
Postovi: 2372
Kad vidim djecu od svog brata ne mogu prestati da ih "gnjavim" zagrljajima, poljubcima, "kvarenja frizure", nosanja (cesto vriste - tetka zna da bude dosadna), ali sta cu volim ih, pokazujem. Kad mi kaze "tetka hoces mi kupiti blej blej" ja letim u prodavnicu (znam, ne bih trebala) kupujem, ima ih 40 komada.
Kad vidim onog koga volim, ne odvajam se od njega, grlim u prolazu do kupatila ili kuhinje, gledam TV pa ustanem samo njemu da pridjem i da zagrlim. Imam potrebu. Da li time dokazujem njemu ili sebi. Ne znam, ali osjecam potrebu da ga zagrlim, poljubim. Imam potrebu i da me on zagrli, da me mazi, pazi i sve sto ide uz to. Jer kako drugacije?? A i ne bih drugacije.

Zasto da ne "pokazem" rijecima svoja osjecanja? Zasto ne i zagrljajima, poljubcima, dodirima, pogledima...? Ne razumijem kako nekome reci ili pokazati da ga volis ako ne pokazujes dodirima, rijecima?? Kako reci nekome da ti nedostaje ako ne rijecim "nedostajes mi"??

Ne kuzhim....Laik sam za Bibliju i ne bih o njoj da raspravljam, ali jel' isus nikad nije pomilovao dijete ili bolesnog?? Zar nikad nije zagrlio??

_________________
Now you're my whole life
Now you're my whole world


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2006, 10:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2003, 15:10
Postovi: 6502
Lokacija: Banja Luka
Helena je napisao:
Zasto da ne "pokazem" rijecima svoja osjecanja? Zasto ne i zagrljajima, poljubcima, dodirima, pogledima...? Ne razumijem kako nekome reci ili pokazati da ga volis ako ne pokazujes dodirima, rijecima?? Kako reci nekome da ti nedostaje ako ne rijecim "nedostajes mi"??


U redu je to. Niko nije rekao da takav stav nije dobar.
Receno je da to ne valja ukoliko predje u naviku i ukoliko postane neiskreno. I ukoliko postane preuvelicano. Ljepota je u nepretjerivanju... 8)

_________________
Cause I'm tired of this scenes...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs