banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 04 Jun 2024, 17:08

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 21:40 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 21:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Vader je napisao:
Kakvo ugađanje?
Piši da bi nešto pametno napisala a ne samo da bi nešto napisala. I piši nešto što ima smisla, ali da to i drugi razumiju. Nemoj pisati tako da je providno da si revoltirana nečim što ti je rečeno na nekoj drugoj temi, jer vođena nekim nezadovoljstvom prema nekome nećeš napisati ništa pametno, objektivno, odmjereno. Nemoj biti kao Maran Ata.

Pa problem i jeste u tome sto neko misli da je u pravu samo zato sto ima bogat rijecnik, i sto zna nesto malo vise od drugoga, pa se predstavlja drugima kao da je svijet izmislio. A taj isti ne vidi sebe kakav je u ocima tudjim. :angel:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 21:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Micelijus je napisao:
Ја мислим да је Леона овде најаутентичнија, а уз то је и паметна, мудра и веоооома лијепа, што јој и само име каже (Љепона).

Sta je duso?! Kakva kriza tebe stigla? :lol: :angel:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 22:05 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 22:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Micelijus je napisao:
Стигла ме криза идентитета, тако да се може рећи да тренутно нисам аутентичан, или је то сада аутентично? Ма ко би га знао... :roll:

Него, шта сада не ваља другарице Љепона? Ево рекох да си паметна, мудра, лијепа... не контам шта треба још? :roll:

Ааааа, да. Сјетио сам се! :o

Другарица Љепона је НАЈпаметнија, НАЈмудрија, и НАЈНАЈНАЈ(+бесконачно)љепша...

(Ајд људи смишљајте још неке епитете, видите да изгибошмо овде од другарице Љепоне... :lol: )

Pa ti jos ne spavas?! Osam sati je proslo. Trebao si davno da budes u krevetu. Ajd lepo papaj. Sutra moras u skolu. :angel: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 23:18 
DELETED


Poslednji put menjao DELETED dana 18 Okt 2005, 23:41, izmenjena 2 puta

Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Okt 2005, 23:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2005, 19:58
Postovi: 217
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
A kako prepoznaješ autentične ljude? Po svjesnosti? Po cjelovitosti? Kako prepoznati pravu svjesnost, pravu cjelovitost?


Nema strogo odredjenog pravila.
Pretezno to osjetis. Ili vidis po radosti kojom neko zraci, ili po onom sto govori i dela, i prema tome kako nema razlike izmedju reci i djela, ili prema spontanosti, ili prema jednostavnosti, ili ga posmatras kada nesto prica ili radi i posmatras na koji nacin to radi..
Svako od njih ima nesto specificno.. niko nije isti, iako recimo pricaju o istoj stvari.

Citiraj:
Možda: jesu autentični ali u onoj mjeri u kojoj su svjesni.
Da bi neko bio autentičan mora pronaći samog sebe. Ako se pronašao onda može biti autentičan. A pomenuti vrisak valjda dođa kada osoba spozna da joj je to sve cijelo vrijeme bilo pred nosom. Ali da li nam saznanje da nam je to cijelo vrijeme pred nosom olakšava da to i ostvarimo, ili nam samo govori koliko smo glupi i slijepi (mada je i to fina spoznaja)?


Moguce.. samo takva osoba koja je parcijalno autenticna za sebe nikada nece reci da je autenticna.. Ili jeste ili nije. Tu nema mogucnosti da je nesto izmedju toga dvoga.
Sam pronalazak sebe, je autenticnost. Ne moze biti drugacije. To je INDIVIDUALNOST ili ti cjelovitost. Ili ti PREPOZNAVANJE.
A Vrisak... :D.. individualan je.. ali je tvoj.. ;).. i tada sve ovo sto smo do sada pricali pada u vodu.. jer nista nije istina.. ;).. iako jeste..

Citiraj:
Ja sam te pitao koja je cijena. Ti si rekao:

JiVaN ::
Cijena je tvoj zivot... Da li si spreman da je platis?


Ali si iza toga sam odgovorio:

JiVaN ::
da je ona bila zrela, ne bi pitala kolika je cijena...




Zavisi šta se misli pod "životom"

Ako je u ovom slučaju "život" ono što je ne-Ja a što grčevito čuvamo kao svoje, i mislimo da smo to mi, onda valjda jesam, bar u nekoj mjeri zasad. Još nisam odustao i pored ne baš lijepih saznanja o sebi.


Toje njena prica.. ne tvoja..
Pitanje je bilo samo za tebe.
Kao sto je bilo i za mene. Nekada davno. Ali ja nisam intelktualizirao.. vec konkretno rekao.. i cekao posljedicu....

Pazi, ovo sada je intelektualno prepricavanje procitanog, cutog ili nekog sadrzaja. Pitanje je veoma jednostavno.. i ne moras mi odgovoriti.. samo da razmislis o njemu..
Moze biti ovo sto si naveo.. a ne mora.. necu da ti kazem.
Kada te Majstor stavi na probu.. uh.. leti perje.. vjeruj mi.. i nikada ne znas sta je sledece.. Licnost puca po savovima..

Da bi mogao bilo sta reci na ovo pitanje, moras proci kroz jako trenje... suociti se sa svojim nistavilom ispod koze.. tada, nema jeli to ovo ili ono. Ja sam bio tada u toj situaciji.. i nisam pitao.. jeli ovo ili je ono.. A to je neka vrsta Vriska..
Ili padas.. ili ides napred.. nema sredine.

Citiraj:
Valjda je pronalaženje sebe skidanje slojeva, a ne kalemljenje nečeg novog, samo što to skidanje slojeva djeluje kao gubljenje sebe, jer se poistovjetimo sa slojevima, i onda to skidanje stvara veliki strah. A i ne sviđa nam se ono što vidimo pod slojevima.


Kada krenes sebi, nema nicega sto se pridodaje.. vec se skida.. kao sto si i sam rekao. I ne gubis nista.. sem iluzije da imas nesto. Nemas nista.. gol si ispod svih tih slojeva.. tebe nema.. ljubav je hormonalna prevara.. sloboda je san robova okolnosti.. autenticnost je prica somnabulista (direktan prevod: mjesecara, ali se ovdje misli na samozaborav).. itd.. to su sve posljedice smjelog ispitivanja sebe.. i ljustrenja slojeva.

Citiraj:
Nego kod toga da djevojka skoči sa 13 sprata, to je valjda bio samo test njene spremnosti dokle je spremna da ide?


Ne znam.. to samo zna Mjastor. Moguce. Da je bila spremna da da zivot za Istinu, i da je krenula ka prozoru, vec nakon par sekundi bi joj sve bilo jasno.. Ali posto nije.. prica ima drugaciji kraj.. ;)

Dokle si ti spreman da ides?
I zasto?

Citiraj:
Lijepo rečeno. Samo ja mislim da je bolje ikako nego nikako. Vremenom ćemo svi uvidjeti da smo bili glupi, i u zabludama, samozavaravanju, sa pogrešnim motivima. Ne možemo biti mudri kada pođemo na Put.


Naravno.. Slazem se da je bilo koji trud ka sebi dobar.

_________________
I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.
USUDI SA DA ZNAS - NEMA SVETLOSTI BEZ TAME


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 03:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 24 Jul 2005, 16:13
Postovi: 399
Vader je napisao:
Kakvo ugađanje?
Piši da bi nešto pametno napisala a ne samo da bi nešto napisala. I piši nešto što ima smisla, ali da to i drugi razumiju. Nemoj pisati tako da je providno da si revoltirana nečim što ti je rečeno na nekoj drugoj temi, jer vođena nekim nezadovoljstvom prema nekome nećeš napisati ništa pametno, objektivno, odmjereno. Nemoj biti kao Maran Ata.


...nemoj da ti "digresija" napise da ne pretvaras forum u chat ...ne diraj mi Leonu ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 07:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Micelijus je napisao:
Ајд добро је Леона. Сконтали смо сви да си се исфурала на друга Вадера што је, срам га било, довео у питање твоју таштину. Па шта ако и јесте? Као да ми сви нисмо ташти и као да нисмо сви егоистични и у томе ни мало аутентични. :)

Ето, ајд имаш још један пост форе да напишеш нешто да "спустиш" Вадера и мене, не би ли се "олакшала", а онда ће све што није у вези теме бити перманентно(ух што волим да се бацам ријечима које нико не разумије, и на тај начин се правим паметан и аутентичан, уххх... :) ), обрисано.

Ето толико за сада. А ти другарице Љепона :) , добро смисли шта ћеш написати, јер имаш само још једну прилику, зато још једном прочитај ону "смртну" увреду коју ти је Вадер нанио инсинуирајући(ух, ево је још једна :) ) неке ствари због којих би га тужила да живи у америци (буахахахаа, чуј тужила, хвала ти за ово од срца, овоме сам се сит исмијао... :lol: ), потом ишчитај и све "смртне увреде" које сам ти ја, евентуално, нанио својим писањем, након тога свега дубоооко удахни, скупи сву горчину, кликни на дугме "одговори", и ОПЛЕТИ... :) Али нека буде добро, јер на овој теми је са тим, након тога, ЗАВРШЕНО!

П.С.
Умало да заборавим, ако некога можда интересује због чега другарица Љепона гаји овакво (не)расположење према другу Вадеру и мени, може да прегледа веома занимљиву и надасве поучну тему "Немири".

"Pametniji popusta", tako da ne zelim vise nista napisati da bi vam "spustila". Niste vrijedni mojih prstiju; da ih tupim zbog vas. :lol:

Uf sto volim ovakve situacije. Pogotovo jos kad znam da sam ja u pravu. :lol: :lol: (jesam i egoisticna i neautenticna, i sebicna, ha ha) :lol:

Duso Vadere, pa sto mi ne odgovori na ona 2 mala pitanjca na temi "Nemiri"?! Nije valjda da su ti preteska.
Pa da micelijus malo "pometla" i tamo. Ima i tamo sta za brisati.

Sektaska posla. :roll: :angel:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 09:27 
DELETED


Vrh
  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 11:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Leona je napisao:
Pa problem i jeste u tome sto neko misli da je u pravu samo zato sto ima bogat rijecnik, i sto zna nesto malo vise od drugoga, pa se predstavlja drugima kao da je svijet izmislio. A taj isti ne vidi sebe kakav je u ocima tudjim.


Koliko god ja bio loš u tuđim očima to nije ništa u odnosu na ono koliko sam loš u svojim očima.

A to što ti misliš da ja imam bogat riječnik i da se ponašam kao da sam izmislio svijet, i što to pominješ baš sada, sve to više govori o tebi nego o meni.


Leona je napisao:
Duso Vadere, pa sto mi ne odgovori na ona 2 mala pitanjca na temi "Nemiri"?! Nije valjda da su ti preteska.


Jesu, preteška su mi. Razbila si me tim pitanjima. Jesi sretna sad?

Leona je napisao:
Pa da micelijus malo "pometla" i tamo. Ima i tamo sta za brisati.


Zamolio bih ga da ne briše, da ta tvoja pitanja i izostanak mojih odgovora cijelom forumu i svijetu svjedoče kako me je nadmudrila i dotukla Leona, kako je time dokazala da je ona u pravu a ja nisam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 11:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Za Jivana, ta priča o cjelovitosti, pravom Ja, pravoj autentičnosti i individiualnosti, egu, gubljenju nekog dijela sebe, cijeni plaćanja za nešto, to je nešto o čemu dosta pišu, pričaju i razmišljaju oni koji imaju istočnjački pristup i rade duhovni rad kroz neke istočnjačke prakse, pomoću učitelja i slično, to se vidi i na forumima, u knjigama. Sa druge strane za one koji više imaju pristup kao ja primjetio sam da nikad ne pričaju o tim stvarima, ili se priča u dosta blagoj mjeri, i ne potencira se. U mom okruženju se uopšte ne priča o tome, nedavno sam u tom okruženju pomenuo kako vi često potencirate te stvari, no niko ništa nije komentarisao i ništa se dalje nije pričalo o tome. Poznajem bar jednu osobu za koju vjerujem da je prosvijetljena, do prosvjetljenja je došla nakon nekoliko godina veoma intenzivnog čitanja Svetog Pisma, ta osoba se ne koristi termine cjelovitost, autentičnost, pravo Ja, ego i slične, čak ni neke sinonime toga. Za ego kaže da je pogrešno učenje da ga treba uništiti, kaže da ga umjeto toga treba produhoviti. Možda ta osoba ne priča o tim stvarima jer ih ne bismo shvatili (a sigurno da ne bismo), a možda ne priča zato što se taj neki put koji "furamo" ni ne bavi potenciranjem tih stvari i priči o njima, bar ne na riječima i priči o tome, a šta se u međuvremenu dešava "pod haubom" je druga stvar, možda se dešava potpuno isto kao i kod onih koji potenciraju te stvari.

Ovim ne želim reći da jer jedan put bolji od drugog, već da su drugačiji (iako u suštini možda isti), koriste drugačiji "riječnik", usmjeravaju se na drugačije stvari, potenciraju druge stvari, razmišljaju o drugim stvarima.

Poenta svega ovoga je da su riječi "cjelovitost", "potpuna svjesnost", "probuđenje", "prava autentičnost"...to su samo riječi i ništa više. Možeš ih koristiti ali ih ja ne razumijem kao neko ko je iskusio i okusio šta to stvarno znači. Zato sam ti već ranije na ovoj temi rekao da je teško o tim stvarima pričati kad te malo ko razumije, uključujući i mene. A to se potvrdilo u jednoj situaciji kad smo ono bili zajedno u gradu, kod tvog jednog pitanja sam znao da će odgovor neke druge osobe biti otprilike takav kakav je bio, i zašto, a nije me ni začudilo da si tako nešto pitao.

A što se tiče plaćanja cijene, to me zaista ne brine. Ti izrazi nisu u "našem riječniku" pa ti zato ni nisam adekvatno odgovorio. I tačno je da je taj moj odgovor bio "intelektualno prepričavanje pročitanog, čutog ili nekog sadržaja", to sam osjetio još dok sam to kucao, ali nisam poslušao taj osjećaj, nažalost ništa novo :(.
Lično smatram da sam da bih došao do ovog gdje sam sada platio određenu cijenu, ali ta cijena za mene nije bila visoka ni strašna. Vjerujem da je napredak postepen, stepeničast, i da ako se treba platiti cijena za sledeću stepenicu ona ne bi trebala biti posebno velika za nekoga ko je već došao dotle i ko bar maglovito zna da se tu radi o njegovom napretku i da ako neće ići dalje onda neće ići dalje. Zato sam u prvom odgovoru za spremnost plaćanja cijene rekao: nadam se da jesam, ništa više od toga ne mogu reći. U neplaćanje a onda odjednom neko veliko plaćanje ne vjerujem, tj. nije mi tako nešto poznato. Ako se radi o slojevima i njihovom skidanju onda se radi o slojevima (stepeničastosti), onda nema proboja kroz više slojeva odjednom.

Vjerujem da će svi koji iole ozbiljno rade na svojoj duhovnosti (makar sa usputnim pogrešnim motivima i zabludama) ako istraju na tom putu kad-tad biti spremni za plaćanje određene cijene koja će se od njih tražiti.

Jedino gdje je meni zasad poznato da se u hrišćanskim spisima po kojima se ja trudim da se ravnam pominje plaćanje neke cijene je ono što sam već naveo:

Koji čuva dušu svoju, izgubiće je; a koji izgubi dušu svoju mene radi, naći će je.

Ali šta tačno u ovom kontekstu znači "izgubiti dušu" može znati samo i jedino onaj ko je došao (dosta blizu) do toga da po ovom kontekstu "izgubi dušu". Ostali mogu samo pretpostavljati na šta se tu misli ili mlatiti praznu slamu. Mislim da sam pročitao na drugom forumu (valjda tvom) da je Sah rekao da je Hrist govorio neke stvari koje samo Hrist može razumjeti.

A mi često mlatimo praznu slamu. Ali ni to mlaćenje prazne slame nije toliko loše ako je dio kakvog-takvog rada na sebi. Razlučivanje između "prazne slame" i "pravih stvari" dolazi vremenom, niko tu jasnoću nije imao na početku.

Velika istina (nije ni najmanje upereno na tebe već je uopšteno :), a u kontekstu svega ovoga):

"O, draga, vjeruj, to što pameću krste ljudi često je samo kratkoumlje tašto."
(Gete, "Faust")

Bitna su iskustva a ne riječi kojima obilježavamo ta iskustva, a koje često ni ne razumijemo sve dok sami ne proživimo ta iskustva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 15:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2005, 19:58
Postovi: 217
Lokacija: Banja Luka
"Ako od dvoje napravite jedno i ako od untarnjeg napravite spoljnje, a od spoljasnjeg unutrasnje, i ako ono iznad bude kao ono ispod, i kada od muskog i zenskog nacinite jedno, tako da musko vise ne bude musko ni zensko zensko, tada cete uci u kraljevstvo nebesko."

Prica se o tome i na zapadu Vader, mnogo se prica. I ova prica nije sa istoka, iako tako izgleda. Isto kao sto vecna meditaciju poistovjecuje sa istokom. Ali kako ko zeli..

Razlika izmedju toga dvoga, ne mislim na istok i zapad, vec vise na pristupe kroz razne religije i rad na sebi, jeste u tome, da onaj koji radi na sebi, ne trazi zastitu niti se krije iza bilo cega. On je tu. I kada placa, i kada uziva. Vjerovanje ima tu mogucnost da se uzda u Boga kakvog ga vide. Kao i svojevrsnu zastitu, koju covjek koji intezivno radi na sebi, nema. I kada se gleda prica o tim pristupima, naravno da postoji jaka razlika. Na povrsini.

To sto kazes da si pomenuo u tvoj okruzenju to sto mi.. :).. pricamo.. mi bas govori u prilog tome da je razlika ogromna. I da ta dva puta manje vise ne mogu imati neke dodire na svojoj povrsini. Ali ko zna kako je u dubini. To ne znam.
A ta osoba ne moze koristiti te termine, jer ih nikada nije ni koristila. Zato moze koristiti termine koju su njoj poznati. Koje neko drugi nece razumiti. To je problem na neki nacin.

Oko ega se ne slazem. Iako mogu reci da ima dodira sa tim da se nema sta unistiti. A produhoviti.. :).. mozda jednom upoznam nekog ko je produhovio ego.. do sada nisam. Sto ne znaci da ne postoji. Naravno.
Nebitno je ko sta prica, vec sta iz toga proizilazi.
Svako prica ono sto odgovara njemu, kao i slusa sto mu odgovara. Siroka osoba ce shvatiti oboje. Ali je malo takvih. Narocito po forumima i u Banja Luci.

Naravno.. slazem se da ne postoji nesto bolje ili losije, vec samo drugaciji pristup.

Naravno sve je samo rijec. I nista vise. Tu se slazem. Dubina je ono sto pokazuje gdje je ko. Nacin na koji prilazi zivotu, kako ga posmatra, kako sebe vidi, kako druge vidi. To su indikatori, a ne rijeci. Svi smo mudri iza ekrana. No, to je svojevrsna zastita. A i ego igra. :).. koju i ja i ti volimo.. ;)

Zanimljivo mi je kako radis podjelu na "nase" i "vase". Bas me zaintrigiralo.
Ako vidis ono gore citirano, znas da nema "nase" i "vase". Placanje cijene nije nikakva zagonetka, to je ono sto svakodnevno dozivljavas. To je ono sto sva ucenja govore. Samo je mozda malo teze prozreti iza toga. Ali, kad tad shvatis.

Osvrt na intelektualno.. i ostalo.. nije bio samo tebi namjenjen.. ;).. vec i meni i bilo kome ko se na ovaj nacin ispoljava.

Postoji proboj kroz vise slojeva odjednom, kao i slojevito kretanje. Nista nije strogo odredjeno. No, vise necemo o cijeni. :)

Problem sa Hristom je u vremenu u kojem je zivio. To vreme i taj nivo shvatanja i inligencije vise ne postoji. Stoga vecina njegovih reci u ovom vremenu nemaju odraz. Mozda da je nastavio ucenje, da ga nisu ubili. Iako sve sto je taj Covjek rekao ima svoj duboki smisao. Barem ga ja tako vidim.
Sah je rekao mnogo stosta, sto samo on moze razumiti. ;).. isto kao i sa Isusom.

Sve sto mozes da ucinis kako kazes "mlacenjem prazne slame" jeste da to stavis na probu. Ili ispred nekog ili ispred mase.. mislim na ljude koji ipak nesto kuze.. i da ti neko prodiskutuje to sto si stavio pred njih. To je sve. Pa se onda vidi sta je "mlacenje prazne slame" a sta nije. A to vecina ucitelja koji nisu istocnjaci i koji rade pristup covjeku, a ne tantri, meditaciji ili religiji, najcesce rade. I na taj nacin kresu slojeve nase licnosti, ega, uma.. ili ko zna cega. Sve sto se moze na ovaj nacin ili neke slicne jeste da se razmisli, uvidi i prodiskutuje.

Ja bi rekao drugacije.
Nisu su bitna ni iskustva, vec da zivis to sto si iskusio. Ono iznad ili spod iskustva je bitno, a ne samo iskustvo. Ono je samo neki pokazatelj i nista vise.
Ganjati iskustva je isto kao ganjati sjenu. Koja stalno bjezi. Kada joj okrenes ledja, ona ide za tobom.
"Neki traze dvojstvo neki ne-dvojstvo, ali moje ucenje je iznad oba." - Kaula Tantra.

Dovoljan je pogled da znas, a ne rijeci. Tako da se generalno slazem sa tobom kada je u pitanju ovaj vid komunikacije, koji je jako ogranicen.

No, kako god, ovo je tema o autenticnosti, ma sta ona znacila. Moji komentari, kako sam kazes, su suvisni, jer ne pricamo o istom, niti je tema ovo sto sam spomenuo.. tako da treba nastaviti tamo gdje se stalo.. :)

Puno pozdrava i srece na tvom putu.

PS
Nema potrebe da mi na neki nacin skreces paznju da li si mislio na mene ili ne.. :).. jer dosta poznajem sebe, da znam ima li to veze sa mnom ili ne.
Slobodno pisi.. i izrazavaj se na sve moguce i nemoguce nacine.

_________________
I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.
USUDI SA DA ZNAS - NEMA SVETLOSTI BEZ TAME


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Okt 2005, 21:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Lijep i zanimljiv post Jivane :)

To apokrifno evanđelje po Tomi je zanimljivo, ali možda previše otvoreno gnostičko a ne "narodsko" da bi ga mase shvatile. Možda ga zato smatraju za apokrifno da ga ne bi čitali sa upitnicima iznad glava. Taj citat i još njih iz tog spisa je...zanimljiv, za nekoga "iz mase", npr. mene. Ali ga u srži može shvatiti samo onaj ko ga shvata, ne onaj ko je pročitao mnogo knjiga već onaj ko je nešto osjetio i (do)živio, spoznao.


JiVaN je napisao:
To sto kazes da si pomenuo u tvoj okruzenju to sto mi.. .. pricamo.. mi bas govori u prilog tome da je razlika ogromna. I da ta dva puta manje vise ne mogu imati neke dodire na svojoj povrsini. Ali ko zna kako je u dubini. To ne znam.


Da, to sam skontao davno.
Lijepo je da si možemo pomoći bar u onome u čemu možemo razumjeti jedni druge, i u onome u čemu imamo dodirne tačne, a da ne osuđujemo ostalo, jer to ni ne razumijemo.


JiVaN je napisao:
A ta osoba ne moze koristiti te termine, jer ih nikada nije ni koristila. Zato moze koristiti termine koju su njoj poznati. Koje neko drugi nece razumiti. To je problem na neki nacin.


Donekle jeste problem. Ali ne treba gledati suviše crno :), neka svako ide putem koji ga u datom trenutku zove. A kasnije...ko zna. I ti si svjestan da si mijenjao pristupe Radu kroz razne živote. Možda čovjek nekad treba da se teše sa jedne strane, neki drugi put sa druge, treći put sa treće. Planski ga se stavlja u razne situacije, a valjda na kraju sve izađe na isto. Kao kod sportskih takmičenja, igraš u ligi i sad imaš težeg protivnika jer te takav raspored zakačio, ali sledeći put igraš sa lakšim protivnikom. Na kraju su svi igrali sa svima, samo u različitim periodima, onda se sve sabere, oduzme, podijeli, i podvuče crta.

Ta ista već pomenuta osoba bi rekla: "nema problema, sami stvaramo probleme", u smislu da sami u nečemu iz nekog razloga odlučimo da vidimo problem, iako je možda baš taj "problem" bio mogućnost za neki napredak, neku samospoznaju.

Neka katolička konfesija izdaje knjižice "Kruh naš svagdašnji", to je onaj tip literature gdje se svaki dan čita po jedna stranica, po jedna priča dodijeljena tom datumu. Nisam puno to čitao ali mi je jedna zanimljiva priča ostala u sjećanju.
Išao mrav (to je valjda neko vidio pa opisao) i nosio na leđima komad nekog klipića, drveta. Poznato je da mravi mogu nositi predmete veće i teže od njih samih. I tako taj mrav došao do nečega što je za njega bila provalija, a on lijepo prebaci taj klipić preko provalije, pređe preko klipića, opet ga uzme i nastavi svojim putem.
Poenta priče kako je tu stajalo je da naši tereti u životu (nevolje, problemi...) služe da preko njih napredujemo dalje na Putu, i da su kao takvi i neophodni. Plus karma i ostalo ali u toj katoličkoj knjižici nije pisalo o tome :).

Što jasnije odlučimo da u stvarima i pojavama manje vidimo probleme a više neke nove mogućnosti to bolje za nas. Mada nije to lako.


JiVaN je napisao:
Naravno sve je samo rijec. I nista vise. Tu se slazem. Dubina je ono sto pokazuje gdje je ko. Nacin na koji prilazi zivotu, kako ga posmatra, kako sebe vidi, kako druge vidi. To su indikatori, a ne rijeci.


Jako lijepo rečeno.


JiVaN je napisao:
Postoji proboj kroz vise slojeva odjednom, kao i slojevito kretanje. Nista nije strogo odredjeno.


Doduše da, čuo sam za određene "prečice" i kad je duhovnost u pitanju. Ali da treba biti "znalac" da bi ih se iskoristilo :), ili treba platiti malo veću cijenu ;)


JiVaN je napisao:
No, vise necemo o cijeni.


Evo samo još jedno pitanje :), koje mi je naknadno palo na pamet.
Vjerujem da sam shvatio šta si ti odgovorio na to pitanje, jer si rekao da čekaš cijenu. Zanima me šta bi u tvom radu, tvojim stanjima, postignućima i svemu drugom bilo drugačije da ti recimo to pitanje nije nikad postavljeno, ili da si na njega odgovorio drugačije? Da li vaši učitelji redovno postavljaju to pitanje, i da li u odnosu na dobijene odgovore drugačije svrstavaju učenike, drugačije im prilaze u radu?


JiVaN je napisao:
No, kako god, ovo je tema o autenticnosti, ma sta ona znacila. Moji komentari, kako sam kazes, su suvisni


Meni je ovaj "izlet" bio zanimljiv :), i nadam se poučan, a i ja sam više-manje rekao sve što sam imao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Okt 2005, 00:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2005, 19:58
Postovi: 217
Lokacija: Banja Luka
:)
Krivo se izrazio ili ti odrazio. :).. nisam dovrsio misao..

Ja sam cenu platio. Cekanje je bilo u kontekstu nekoliko minuta. Cijena je dosla nakon toga. Od mene se nije trazilo cijena da skocim sa 13 kata.. :).. vec nesto mnogo gore. Iako sam mislio i rekao mu da sam spreman platiti zivotom da bi saznao istinu. Ali moje tadasnje stanje nije iziskivalo to sto sam ja mislio. Da nije bilo Saha, ja bi vjerovatno od tog silnog ubrzanja tada, sada bio lud ili mrtav. Par dana pre njega je pocelo, a on je na neki nacin zaustavio. Iako sada kada pratim u proslost to je pocinjalo nekih par mjeseci ranije.. taman u vrijeme kada sam cuo za njega, mislim na Saha.

Moja cena je bila da zivim za njega. Da zivim za Zivot.
Tek nakon nekoliko godina, kada sam htio da ga napustim, on se pozvao na to moje obecanje. Tako da ga tada nisam napustio. A to je donijelo neka iskustva i neka ciscenja. Da sam tada znao sta je trazio od mene, pobjegao bi glavom bez obzira. Lakse je dati zivot, na neki nacin, ne shvataj ovo bukvalno, neko zivjeti za nekog.. ko god to bio.. Sah, Zivot, Bog..
Zato je moja veza sa tim covjekom izuzetno bila jaka. Ali ne bi dalje o tome, to vec ulazi u nesto sto vecina nikada ne dozivi, niti moze shvatiti na stepenu na kom se nalaze.

Nista se ne bi promjenilo. Bilo pitanje ili ne. Samo se odredjuje koliko toliko, spremnost da rad na sebi. Naravno nista nije stopostotno.. sve je sklono promjeni.
Da sam odgovorio drugacije. Ne znam sta bi bilo. Mogao je reci da idem od njega.. moglo je biti bilo sta.. on zna.. ja ne.

Rijetko se postavlja takvo pitanje uceniku. Sve ima svoje zakone. Rijetki su oni koji dobiju taj zahtjev. Kasnije sam shvatio zasto. Ali to ti kazem ako se koji put jos susretnemo. :).. ne ovdje..
Svaki ucenik.. bolje reci covjek.. je jedinstven i niko nema privilegiju kod ucitelja.. :)
Samo, na nekome se vise radi, na nekome manje. U zavisnosti koliko on daje sebe ucenju. Koliko je spreman za rad. Tantrici taj rad zovu: Crna i Bijela milost. A crna milost nije ni priblizna milosti.. kako naziv kaze.. dapace.. imas dojam da se nalazis u uraganu.. zato mi je ponekad smijesno kada cujem razne "tantrike".. i njihove pricice.

Iz BL je bilo 7 ucenika za koje ja znam.. no cuo sam da ih je bilo jos.. ali ih nisam upoznao.. i samo na dvoje se nejvise radilo.. ostali nisu bili spremni za takva trenja. Oni su imali drugaciji rad. Iako jako slican, ali razlika je bila u kolicini i kvalitetu tog rada.
Svaki covjek je Majstoru bitan. Niko nije vise ili manje. Ali postoji neko stepenovanje. Naravno da ce Majstor da vise radi sa nekim ko se otvara i daje materijal i pokazuje zelju da jos vise radi. Ali ako posmatras kako radi sa ostalima, vidis da sa svakim radi specificno. Iako tehnike ili tome slicno mogu biti iste.

_________________
I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.
USUDI SA DA ZNAS - NEMA SVETLOSTI BEZ TAME


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Okt 2005, 21:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Leona je napisao:
Paa...u neku ruku i jeste. Onako kako se Vader ponasa prema svemu i svacemu, i kako gleda neke stvari....naravno da je smijesno. Moze se pomisliti : ili je bolestan ili je (samo) u sukobu. :D :lol: :lol:


pa onda ... ''smej se smej, uvek se smej'' :D

_________________
pad u pakao uvijek ide kroz slabljenje i dekonstrukciju ega, kad čovjek gubi svoj identitet i mjesto, kad nema jasnu sliku o sebi, svojem poloľaju, i kad izgubi ideju o budućnosti kojoj teľi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Avg 2006, 14:43 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 23 Jan 2006, 17:58
Postovi: 872
JiVaN je napisao:
... i prema tome kako nema razlike izmedju reci i djela...


Zar ovim nije rečeno sve? :-) Zar covjek koji misli, govori i dela isto nije autentican (ORIGINALAN), CJELOVIT? :-)

Mislim da čovjek koji nije autentican laže redovno, zato je autentičnost, gledano ljudskim očima, vrlina. Mislim da samo treba da se sjetimo ljudi koji su takvi i znacemo da li ima autenticnih ljudi. Autenticne ljude ne mozemo a da ne volimo :-).
Moje misljenje je da covjek ne mora biti duhovan da bi bio autentican, isto kao sto autentican covjek ni na koji nacin moze biti ne-duhovan :-)

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: (ne)autentičnost
PostPoslato: 26 Avg 2006, 16:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
Vader je napisao:
A takvi stavovi i takve reklame uveliko obliku ljude, bar veliku većinu ljudi.


potruditi se pa ne biti među tom velikom većinom. a nije teško, vidjećete ...

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: (ne)autentičnost
PostPoslato: 26 Avg 2006, 16:19 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
Vader je napisao:
Najbitnije je pronaći i razvijati sebe, svoju autentičnost. Zašto ne obući plavo iako je moda crveno a tebi se više sviđa plavo? Zašto ne imati kratku kosu ako tako želiš iako je moda duga kosa? Zašto ne imati stari mobilni koji ti radi sve što ti treba iako svi već imaju novije modernije mobilne? Zašto ne izaći u patikama i trenerci jer ti je tako prijatnije, iako kažu da je "kulturnije" izaći u farmerkama ili odijelu i cipelama? Zašto ići u zadimljene kafiće i diskoteke kad se tebi radije šeta pored Vrbasa, iako kažu da je in biti viđen na "elitnim" mjestima i poslije pričati gdje si sve bio? Zašto puno piti jer to podiže rejting u muškoj raji, kad je tebi to isprazno i glupo? Zašto ganjati kojekakve djevojke samo zbog ukupnog rezultata, hvalisanja i "ugleda", kad je tebi prirodnije pronaći jednu jedinu u svakom pogledu kao osobu vrijednu djevojku?


ovo nije pitanje da li je neko, kao što naslov sugeriše neautentičan (šta god to bilo), ovo su neki old skul pogledi na svijet, malčice zastarjeli i malčice prevaziđeni. iskreno sumnjam da neko ganja ribe zbog ukupnog rezultata (mada, možda ima i toga), već da sebe zadovolji, seksualno ili nekako drugačije... puno pije onaj ko može, onaj ko nije otporan na alkohol, džaba mu svi pokušaji, itd ... shvatate šta hoću da velim, right.

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: (ne)autentičnost
PostPoslato: 26 Avg 2006, 16:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jun 2005, 12:36
Postovi: 1625
Lokacija: chiapas
Vader je napisao:
Ko za sebe sa sigurnošću može reći da je autentičan, svoj? Da živi bez uticaja drugih već onako kako istinski i dubinski odjeća da treba da živi? U kolikoj smo mjeri autentični i da li radimo na pronalaženju i življenju svoje autentičnosti? Ko može biti siguran da je nešto uradio zbog sebe a ne zato što ga je povukao uticaj koji je na njega izazvala okolina? Čime se autentični ljudi bave da bi postali autentični? Čime se čovjek treba baviti da bi sa sebe skinuo slojeve društvene uslovljenosti? Možda nešto u društvenoj uslovljenosti ima i dobrog. Koliko je toga dobrog? Kako prepoznati dobro?


nemoguće je biti potpuno svoj, a da ne budeš izopšten od društva. jer društvo nameće pravila pojedincu (individui), a skup pojedinaca čini društvo. ali se može balansirati, odnosno igrati po pravilima društva tek koliko moraš a ostalo da budeš ti, onaj kakav jesi. ja sam, recimo, 90 posto siguran da mnoge stvari radim zbog sebe a ne zbog okoline. kako? vrlo jednostavno. živo mi se piša šta će neko da kaže zbog mene ili onog što uradim, sve dok ne dođe do netrpeljivosti. ako dođe do toga, vrijeme je da se mijenja okolina.

_________________
'We must learn to live together as brothers or perish together as fools' - Martin Luther King, Jr

"Born to Lose, Out to Lunch" - Ian Fraiser Kilmister

Viva la Muerte!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs