Posto je ljeto i na moru kao i na mnogim vecim kupalistima su vrlo aktuelni skokovi "bungee jumping", pronadjoh vrlo interesantno istrazivanje, tako da svi oni koji se "kuraze" neka se malo bolje upute
------------
BUNGEE JUMPING I POREMECAJI ZDRAVLJA
Bungee jumping je roden kada su 4 clana udruge Oxford University Dangerous Sports Club skocila s mosta Clifton Suspension Bridge u Bristolu 1979. Bungee jumping je naziv za skakanje s mostova ili platformi kranova visine 50 - 120 metara, dok su noge osigurane elasticnim uzetom. Kako ovaj sport postaje sve popularniji, potrebno je upozoriti i na moguce zdravstvene posljedice.
Kako uopce bungee jumping djeluje na organizam?
U istrazivanju iz 1994. godine [1] proucavano je 12 osoba koje su prvi put isprobale bungee jumping u svrhu provjere utjecaja akutnog fizioloskog stresa na razinu kortizola (hormon stresa) u slini, beta-endorfinske imunoreaktivnosti kao i broja leukocita u perifernoj krvi. Pracena je i frekvencija srca, krvni tlak kao i procjena ispitanika o njihovu emocionalnom stanju. Kompjuterski je pracena povezanost izmedu ocjene raspolozenja i prethodno navedenih bioloskih markera. Kao sto je i ocekivano, subjektivna ocjena anksioznosti je bila povisena prije skoka i znacajno snizena nakon skoka. Razina kortizola u slini bila je povecana nakon skoka, a smanjila se na normalnu razinu u tijeku jednog sata nakon skoka. Nasuprot, razina euforije je bila znacajno povisena nakon skoka i ostala je na visokoj razini tijekom slijedecih pola sata. Aktivnost beta-endorfina (prirodni tjelesni opijat) nakon skoka je porasla 200%. Nasuprot razini kortizola, koncentracija beta-endorfina nakon skoka bila je signifikantno povezana sa subjektivnom ocjenom euforije, sto ukazuje na njihovu medusobnu povezanost. Povecanje broja leukocita, frekvencije srca i krvnog tlaka pokazuje kako su razliciti sustavi organizma znacajno pogodeni iznimnim stresom koji uzrokuje bungee jumping.
Koji su zdravstveni poremecaji uzrokovani bungee jumpingom dosad opisani?
Dosad opisane zdravstvene posljedice bungee jumpinga su:- prednje iscasenje glave nadlakticne kosti [2]- ozljeda vratne kraljeznice [3, 9]. Posljedica ozljede bila je tetraplegija - oduzetost svih udova, koja je kirurski rijesena. - istrazivanje [4] provedeno na 100 profesionalno nadziranih skakaca koji su koristili uze oko clanaka noge i skocili jednom s platforme ukazalo je kako su 42 skakaca imala ukupno 59 manjih medicinskih prituzbi ili simptoma nakon skoka. Trenutni simptomi su bili misicno-kostani bolovi u clancima nogu, vratu, ledima i prsima te neuroloski simptomi - zbunjenost, glavobolja i zamucen vid. Zbunjenost je bila najcesci simptom, a neuroloski simptomi cesci od misicno-kostanih. Sve prituzbe su prestale tjedan dana nakon skoka, osim razderotina kod jedne osobe koja je pokusala zgrabiti platformu dok je skakala.- ozljede prsa i trbuha [5] nisu ceste, ali kad se dogode, posljedice su katastrofalne ako se odmah ne prepoznaju i ne lijece. Za razliku od sportskih ozljeda drugih dijelova tijela, ozljede prsa i trbuha (torakoabdominalne ozljede) nastaju zbog brze deceleracije ili udara visoke energije na prsa i trbuh. - gubitak sluha [6,9]- paraliza peronealnog zivca (nervus peroneus) kod profesionalnog bungee skakaca [7]- akutni zastoj venskog krvotoka glave [8] koji se ocituje kao oteklina koze, tockasto krvarenje po licu i ocnim spojnicama, vrtoglavicom, zbunjenoscu te u jednom slucaju prolaznim poremecajima vida. Povecanje promjera i smanjenje elasticnosti uzeta uzrokuje da deceleracija, dok je glava prema dolje, dovodi do zgrusavanja u krvnim zilama i kapilarnog krvarenja. Najcesce opisivani su poremecaji vida i cirkulacije oka. Tako je opisan orbitalni emfizem [10], odnosno nakupljanje zraka u podrucju ocne kostane supljine - orbite.
Nakon skoka s mosta visokog 50 m, skakac je uronio u vodu sto je dovelo do povecanja tlaka zraka u nosu i paranazalnim sinusima, loma kosti lubanje (koji nije zamijecen na RTG snimci) i prodora zraka u orbitu. Bolesnik je lijecen antibioticima, a nakon 5 dana nije vise imao nikakvih prituzbi, a oftalmoloski pregled nije pokazao nikakve smetnje. Opisane su i promjene na mreznici (retina) oka. [11, 12] u obliku krvarenja iz krvnih zila mreznice. Ostecenja oka ponekad je tako opsezno da uzrokuje gubitak vida [13]
Uzroci poremecaja zdravlja nakon bungee skakanja i ozljede kod bungee skakanja nastaju zbog prirodnih sila, udara, tehnickih pogresaka, nedostataka opreme te zbog ponavljanog stresa ako se radi o vecem broju skakanja. Skakanje s visine od 50-120 metara te povlacenje natrag nosi sa sobom odredenu kolicinu neizbjeznog i, gotovo pozeljnog, rizika.
Zakljucak
Incidencija teskih ozljeda nastalih kao posljedica bungee jumpinga nije zanemariva, a lakse ozljede i poremecaji se javljaju kod gotovo 50% skakaca. Stoga je potrebno informirati javnost o mogucim rizicima jer osobe koje skacu obicno ne dozivljavaju skok kao zdravstveni rizik [14]. Provjera bungee opreme i certifikata instruktora danas je dobrovoljno i proizvoljno te bi trebalo postati obveza. Trebalo bi ograniciti visinu skakanja i ohrabriti koristenje zracnih jastuka.
-------------
Ako ima onih koji su probali, ili onih koji namjeravaju..pisite
