banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 06:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jan 2002, 16:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Sta mislite o ovoj temi?
Danas se mnogo prica o svemu tome, da li je pravilno, humano, eticki nekom prekratiti muke, smrtonosnim ubodom ili ubrizgavanjem "smirujuceg" sredstva, da li je eticki ugasiti respirator , covjeku koji je dugo vremena u komi i zna se da mu nema povratka..?
Holandija je donijela Zakon i podrzava eutanaziju..A sta vi mislite o tome? Da li kod nas tako nesto treba da se desi ili ne??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jan 2002, 16:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 22 Jan 2002, 01:00
Postovi: 387
Da! Ako je pacijent pri svijesti i to zeli: jasno da! Za osobe u komi je vec teze reci, jer ako je neka osoba dozivjela saobracajni udes (to samo kao primjer) nikad se ne moze 100 % sigurno reci da se nece nikad vise "vratiti".
Ja sam misljenja da svaki bolesnik ima sam pravo da odluci da li zeli da i dalje zivi pod tim bolovima i patnjama (iako zna da mu lijeka nema) ili zeli da mu se muke prekrate.
Svojom izjavom vjerovatno idem "uz nos" svim vjernicima u Boga, koji su sigurno drugacijeg misljenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jan 2002, 16:33 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
Rosy,
ovu smo temu imali vec pod rubrikom "Covjek i drustvo". Mozda nisi upucena, jer si relativno nov korisnik.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jan 2002, 17:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Dana 29.01.2002. 16:33, Jack je napisao:
Rosy,
ovu smo temu imali vec pod rubrikom "Covjek i drustvo". Mozda nisi upucena, jer si relativno nov korisnik.
Pozdrav.


Priznajem, zaista nisam primijetila. Ali mislim da ova tema definitivno za sluzuje da bude na ovom forumu . Tema je dosta komplexna i ulazi u sve pore drustva ali prevashodno je vezana za zivot i zdravlje covjeka.Prema tome pisite...
pozdrav Jack:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jan 2002, 22:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
U nekim zemljama postoje .. neke "tetovaze" ili napljepnice, ne znam tacno. Ali sluzi tome da kad te nadju u tako nekom jadnom stanju i bespomocnom da ta naljepnica znac "NE ZELIM DA PATIM"... i te ako si beznadezan slucaj lise muka

ja mislim da to treba omoguciti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jan 2002, 10:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
miskO, zar ne mislis da bi u tom slucaju postojala opasnost da ljudi manipulisu te naljepnice? Samo da napomenem opasnost od prodaje organa.
Priznajem, tema je kontroverzna, jer ima bolesnika, koji ulove "los" dan, pa kazu da bi zeljeli da vise nisu zivi, da bi se vec narednog dana osjecali odlicno. Gdje podvuci crtu, kako naci mjerilo koje odlucuje o kvalitetu jednog zivota? Bolesnik u svakom slucaju drugacije osjeca i shvata svoj zivot i svoju bolest od bilo kog posmatraca, pa makar to bio i najuzi clan porodice. Mozda bi najpravedije bilo da pacijent sam donese odluku o tome, da pritisne nekakvo dugme koje bi mu skratilo muke, ako je u mogucnosti da sam donese tu odluku i ako je u svjesnom stanju. Sta je sa ljudima, koji mjesecima, pa i godinama leze u komi, da bi se odjednom i iznenada probudili?
Ja licno smatram da priroda i nekakva nazovimo je visa sila trebaju da odlucuju o tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jan 2002, 19:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Rosy, moram da priznam da je tema koju si pokrenula zaista odlicna ! Nikako mi nije jasno kako se ja toga nisam sjetio...

Eutanazija, Da - jer ne bih mogao da podnesem da neko koga volim pati bez sansi za izljecenje. Da li to zakon odobrava ili kaznjava nije mi vazno. Jedini pravi zakon je Savjest.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Jan 2002, 18:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Dana 30.01.2002. 10:09, Jack je napisao:
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

Manipulacije ? pa mislim da je to tetovaza i da nemoze bas tako da se stavlja.

A druga stvar, zasto neko ne moze da odlucuje o svom zivotu? Pa ne ubijaju se ljudi zato sto imaju losh dan, nego zato sto imaju losh zivot. Losh po njihovim mjerilima.
(valjda je tako, nisam do sad pomisljao da se ubijem, ali sam nadosao razmisljanjem na takve ideje)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Jan 2002, 23:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Udruzenje o kojem pricate zove se EXIT u Zürichu.Istina je da se tetovira rijec EXIT tamo gdje se inace stavljaju elektrode od EKGja ili monitora. Uslovi su jako strogi, ne moze bas svako da postane clan EXITa. Prvi uslov je da si zdrav taj dan kad predas molbu i onda treba da predje godinu dana, da bi mogao zvanicno da postanes clan. Zasto tako duga procedura? Da bi se izbjeglo brze odluke ili odluke koje su vezane na neke licne probleme a ne na bolest. Tek poslije godinu dana se pravi tetovaza i dobija se mala knizica sa svim pravilima. Iza svega stoji komisija, koja kontrolise postovanje pravila u slucaju da bolesnik vise nije u stanju sam. Desilo mi se vise puta da se nadjem u kontaktu sa EXIT bolesnicima i mogu da vam kazem, da smo jih otpratili u smrt na jedan human, ljudski nacin. Ponekad je produzavanje ljudskih muka rezultat licnog egoizma doktora koji hoce na svaki nacin svijetu da dokaze, da ON MOZE "JOS" nesto da uradi, ne gledajuci na bolove i muke.
A isto tako sam imala priliku da pratim prvi primjer eutanazije u nasem kantonu, osoba koja je dosla iz Italije da napravi kraj mukama. Priprema je trajala tri, cetri mjeseca, da bi se utvrdila "nemogucnost" terapije, pacijentovo psihicko stanje i sigurnost njegove odluke. I tu je dosao EXIT u pomoc i opet moram da kazem da me je dirnuo njihov human, hrabar i profesijonalan pristup situaciji.Pacijent je morao sam da pripremi (ispred svjedoka) "otrov" i vjerujte mi, da mu se u tom trenutku na licu mogla procitati "sreca".
Lako je nama pricati o eutanaziji, kad smo zdravi, sasvim je druga prica, kad godinama samo cekas da dodje kraj, a njega od nikuda.
Prema tome.........JA SAM ZA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Feb 2002, 00:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Hm, Argentina zaista postujem sve ovo sto si napisala. To za EXIT i slicna druga udruzenja zaista nisam znala.
Mislim da si u prvu definitivno kad kazes da treba ljudima olaksati muke. Pa to je i sam cilj medicine , kako kaze i Galen..."Bozanski je ublaziti bolove".

No ono sto je po meni problem. To sto si navela za primjer odnosi se na CH no mi smo daleko nerazvijenija zemlja, nas standard, navike i obicaji ljudi ne bi to dozvolili. Nesumnjivo je da bi se odmah javila zloupotreba, zalosno zaista , ali tako je.

Mislim da je ipak rjesenje u donosenju zakona koje ce priznati ublazivanja bolova, sa strogo propisanim pravilima, ko to moze raditi, kako i na koji nacin.
To sto pacijent kako ti kazes sam mijesa otrov to mi se ni malo ne svidja. Mislim da je to ipak ravno samoubistvu,iako se on lisava bolova i olaksava muke.
Svi ce reci, pa sta svaki covjek ima pravo da odlucuje o svojoj sudbini.

Necu da kazem da samo ljekari trebaju da obavljaju ulogu dzelata , postoje mnogi drugi nacini ublazavanja bolova, a ubijedjena sam da ti Argentina znas o cemu se radi jer si zdrav. radnik.

Ono sto niko nece da prizna kao eutanaziju koja se zasigurno vrsi a sto je da se radi lagano ublazavanje bolova. Ako je zaista ocigledno da recimo pacijent leci u komi na respiratoru, npr, i da mu vise ljekari zaista ne mogu pomoci, da povratka nemaa i da mu nema spasa..lagano mu se iskljucuje terpija, ukidaju se lijekovi polako koji mu odrzavaju zivot . Tako on ne pati a nema one surove slike ubijanja covjeka. To je jedan primjer.
Stravicne patnje recimo imaju bolesnici u terminalnom stadiju malignih oboljenja , gdje su tolike muke i patnje da primaju morfij...i znas da im nema spasa a samo se pate. Mislim da nije OK sada dati im neku smrtnu dozu odredjenog lijeka , sjesti okolo i cekati da umre, pod izgovorom on je clan tog i tog drustva, i da ga to obavezuje da mora da se izvrsi egzekucija..jer on to zeli.
Sve je to toliko diskutabilno , i tesko reci.
Jer ko smo mi uopste, obicni smrtnici da kazemo ko ce kada i kako umrijeti.

Znaci ja sam za neki lagani vid eutanazije,postepeno, kad se zaista vidi da vise povratka nema!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Feb 2002, 14:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Eto Rosy, pokusat cu na kratko da odgovorim na tvoja razmisljanja.
Znam da grubo zvuci, kad mora bolesnik da si sam mjesa otrov. No, nije tu u pitanju otrov nego sedativi, jako velika doza sedativa. Zasto to mora sam da uradi ako je svjestan? Jer bi inace doktor koji to uradi odmah bio optuzen kao ubica.Na zalost i tu zakon jos ne prihvaca zvanicno eutanazije nego samo prihvaca, da bolesnik-osoba ima pravo da odluci o svom zivotu(a to je vec druga tema).Ja mislim, da nije tu pitanje samoubistva, jer taj pacijent sam ne bi nikako dosao do tableta, opet mu je tu trebala pomoc.Najgore ja mislim, da je bilo doktoru, kojeg je EXIT ovlastio da potvrdi, kako nema trenutno terapije koja bi mogla da olaksa muke pacijetnu.
A to sto kazes vezano za mentalitetu, standard, navike i kulturu naroda koji eutanaziju ne prihvaca.....
Prvo moraju pojedinci da promjene razmisljanje a tek onda ce "narod". Jer ko stvara mentalitetu, ko stvara kulturu naroda? Ipak smo MI glavni glumci u teatru zivota i razmisljanje o eutanaziji je dio njega.
A sve dok se bude sakrivalo iza patetickih kliseja naseg "balkanizma", "umirat" ce raja u teskim mukama. I ne mislim tu samo na fizicku smrt........
Evo otisla sam off-topic, izvinjavam se ali pitanje koje si postavila ne zasluzuje samo "ja sam za" ili "ja sam protiv"....
Toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Feb 2002, 14:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Hvala Argentina.:smile:

Razumijem te u potpunosti. Ovo sto si rekla za "smrtonosni otrov" i mijesanje znam da se radi o sedativima naravno..to je receno vise ovako figurrativno..:smile:

Sve mi je jasno da se prvo mora mijenjati misljenje pojedinca i sve to utice na stav mentailiteta. To je jasno, ja i kazem treba polako postepeno mijenjati zakone, uvooditi pravila i tako ce ljudi shvatiti ustvari da izbora nema.

A sto s etice off-topica: samo pricajte:)
nije ovo narodna skupstina i nismo politicari da sve mora biti po dnevnom redu..
Sve je to teme vezane i za zdravlje i za ljepotu..jer teme su komplexne i zadiru u sve pore zivota..:smile:)
Ali na kraju, porucujem..u svemu imajte mjeru.:smile:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 01 Feb 2002, 22:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Rosy, svako ima pravo da odlucuje o svom zivotu. I ne mozes reci da je to samoubistvo, iako to fizicki djeluje tako. To je u sustini pomoc. Izlaz iz trenutne situacije. Ti nikoga ko zeli da se ubije ne mozes da sprijecis. On ako to toliko zeli, nacice nacina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2002, 14:11 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Maj 2002, 01:00
Postovi: 10
Lokacija: Banja Luka
Protivnik sam eutanizije, prije svega zato što sam pravoslavac i zato što vjerujem u medicinu. Kakva bi svrha medicine bila kada bi doktori umjesto da liječe ubijali !? Samoubistvo je najveći grijeh, pa šta mislite kako bi bilo da doktor pacijentu u tome još i pomaže ?! Poziv ljekar je divan i plemenit i nijedan pravi ljekar to sebi ne bi mogao dopustiti. Možda zvučim konzervativno, ali od svog mišljenja ne odstupam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2002, 21:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Ne mozes da tvrdis da se covjeku uvijek moze pomoci.
Uostalom mozda je smrt u tom trenutku jedina pomoc
koja moze covjeku da se pruzi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2002, 22:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Odobrena eutanazija i u Belgiji..
za ili protiv predmet vjecnih dilema..jako delikatno..
Ja sam za samo pod uslovom da bude ogranicena, kontrolisana, pod odredjenim uslovima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jun 2002, 00:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1963
Lokacija: Banjaluka/Wien
.... ako se mene pita... slazem se sa nekim cije je misljenje da je za samo ako je pacijent pri zdravoj svijesti... ukoliko je koma aktuelna kod pacijenta, to je vec drugi svijet... primjer: tamo negdje 1975-1980. godine rodjeni brat mog tetka je dozivio saobracajku. Da preciziram.... usao je u slijepu ulicu vozeci svoj novi motoric oko 150km/h... udario je direkt u zid, i pao u komu. Snimak je indicirao da mu se mozak okrenuo ka nazad za 180 stepeni od udarca, i bio je van svake svijesti.... htjeli su ga iskljuciti, no tetak je bio najvise emotivno vezan, tako da ih je sprijecio suludim penjanjem na prozor od bolnice u Zagrebu... da li je vrijedilo ili ne?
Pa ne znam.... Sami Bog zna, i porodica se danas samo njemu zahvaljuje. U jednom danu, niko ne zna kako, covijeku se stanje normalizovalo, probudio se kao nov....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs