banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 18:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 07:54 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1101
Citiraj:
Leti su u mnogim stanovima ili automobilima otvoreni svi prozori da bi strujanje vazduha osvežilo i olakšalo disanje. Prijatno jeste, posebno na tropskim vrućinama, ali stručnjaci upozoravaju na određene opasnosti izlaganja direktnom strujanju vazduha čiji su izvori postavljeni jedan naspram drugog. Nepovoljan uticaj promaje na zdravlje vrlo brzo osete i oni koji oznojeni rade ispred otvorenog prozora, kao i oni koji sa mokrom kosom izađu na promaju.

Najčešće je samo neki deo tela ili glave izložen fokusiranom rashlađivanju i posledičnom smanjivanju cirkulacije krvi. Na ovaj način na promaji može da se „zaradi” zapaljenje sinusa, uva, glavobolja, upala mišićnih pripoja na vratu i njegova ukočenost, ali i izuzetno neprijatne bolesti koje zahtevaju dugotrajno lečenje, kao što su neuralgije trokrakog živca lica – potvrđuje pukovnik dr Zoran Damnjanović, hirurg u Klinici za maksiofacijalnu hirurgiju Vojnomedicinske akademije.


http://www.politika.rs/rubrike/Magazin/ ... va.lt.html




...

http://www.politika.rs/rubrike/spektar/ ... di.lt.html


Citiraj:
Ljudima se čini da su sva strujanja vazduha ista, da je promaja isto što i vetar.

Kada se pojavi razlika u atmosferskom pritisku na većem odstojanju pokrenu se vazdušne mase, čije strujanje nazivamo vetrom. U manjem prostoru takvog strujnog polja čestice vazduha se kreću skoro paralelno. Ako u takvoj situaciji posmatramo neko drvo, primetićemo da lišće ne treperi već prati kretanje grana koje proizvodi mahovitost vetra. To je laminarno kretanje vazduha.

Kada se pojavi razlika u atmosferskom pritisku, kao što se dešava ispod olujnog oblaka, nastaje vrtložno kretanje s jakom turbulencijom. Čestice vazduha se kreću haotično. Lišće na drveću snažno treperi u odnosu na grane drveta. To je turbulentno kretanje vazduha.

Svako kanalisano strujanje kada se otvore prozori na suprotnim stranama stana pri postojanju razlike u atmosferskom pritisku turbulentno je strujanje vazduha. Ono nastaje zato što su bočne ivice koje kanališu strujanje relativno blizu. Uz bočne ivice brzina strujanja je, zbog trenja, manja od brzine u sredini strujnog toka.

Slično je s rečnim tokom koji, takođe, predstavlja kanalisano strujanje. Brzina vode blizu obale je kudikamo manja od brzine u sredini toka. Ta razlika u brzini na preseku kanalisanog toka uslovljava turbulentno strujanje.

Uz kožu čovečijeg tela opstrujava tanak sloj vazduha čije čestice imaju približnu temperaturu i vlažnost ljudske kože. Pri mirnoj atmosferi i laminarnom kretanju vazduha taj tanak sloj vazduha uz kožu se održava, pa je isparavanje s kože malo.

Turbulentno strujanje narušava tanak sloj vazduha uz ljudsku kožu. Čestice vazduha u svojem haotičnom kretanju dolaze u dodir s kožom. Njihova temperatura se, obično, dosta razlikuje od temperature kože i znatno su suvlje. To dovodi do pojačanog isparavanja s površine kože, a pojačano isparavanje uslovljava pojačano hlađenje.

Prema tome, nezaštićeni delovi tela, kao što su vrat, uši i drugi, na promaji (kanalisano strujanje) izloženi su pojačanom hlađenju. To pojačano hlađenje može da izazove razne upale, kočenje i druge zdravstvene neprilike.

Promaja, dakle, postoji, zato nije preporučljivo da joj se duže izlažete, ukoliko niste primorani.

*Profesor univerziteta u penziji

Đuro Radinović
objavljeno: 29.01.2011.






Grubi prevod sa njemackog:


Promaja se može posmatrati na potpuno drugačiji način: Simptomi se kreću od bolova u zglobovima do konjunktivitisa.
Promaja uzrokuje lokalno hlađenje tijela. Uglavnom pogađa one koji slabo pomiču ili ne pomiču tijelo pri izlaganju promaji,
odnosno, koji su zauzeli određeni položaj.
Ključan je stalni hladni pritsak usmjeren na određeni dio tijela, pa tako ljudi koji su u pokretu, manje su izloženi.
Također je važna prava odjeća. Svako ko radi u hladnom okruženju, a oblači se lagano, ugrožen je od promaje. Isto tako, oni koji su odjeveni previše toplo, a raskomote se znojavi, iako će povjetarac osjetiti čak prijatnim....bla blal bla
Zašto su žene najosjetljivije, objašnjava dr Peter Kröling, klima lijekar na Univerzitetu u Münchenu: "Njihova koža je obično vlažna i hladna, a to je rezultat isparavanja kod laganog hlađenja.
Predrasuda je da su najizloženije starije osobe. Mi smo otkrili da su mlađe žene glavne žrtve, jer se lagano oblače, rekao je Kröling.

Zašto nas promaja čini bolesnim

Za patogene uticaje promaje, čini se da je odgovorno nekoliko faktora
S jedne strane krvni sudovi se stišću u predjelu hlađenja. Prokrvljenost kože je lošija, pa se povećava napetost u mišićima, naročito je podmukla u predjelu vrata.
Na kraju, hladnoća iritira nervne završetke u koži. Posljedica toga je da su nosne sluznice slabo prokrvljene, što povećava rizik od prehlade.
Rizik od posljedica promaje se povećava sa povećanjem brzine strujanja vazduha, jače turbulencije i veće temperaturne razlike između spoljašnjeg vazduha i vazduha prostorije.

Prof. Dr. Peter Kröling, za Apotekarski magazin, 2001/06/07


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 07:56 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Slika

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 08:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kakvi strucnjaci, kakvi bakraci, pa ovo moja baba zna oduvijek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 08:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
I moja je, ali ja i dalje po ovim vrucinama gotivim promaju :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 09:17 
Meni bubrezi pjevaju dva dana poslije promaje kad sam mokar...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 10:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3664
Ne vjerujem ja u ovo, ovo su meni bapske priče.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 11:00 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1101
a jebote koji spameri...
nije cudo da je mrtvaja forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 11:03 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nisu spameri, medicina i ne proznaje niti daje ikakav status promaji. :)
A svi znamo šta je promaja i koje su joj posljedice.
Izbjegavam je što više mogu, mada godi u datom trenutku.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 11:08 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
zidarR je napisao:
a jebote koji spameri...
nije cudo da je mrtvaja forum

Izvini, a kakvu si ti ozbiljnu raspravu očekivao o promaji?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 11:22 
Slika


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 12:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15309
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Slika

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 30 Jul 2013, 14:35 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Dec 2010, 21:26
Postovi: 1057
Tri najveca neprijatelja Srba od davnina, Turci,Ustase i PROMAJA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 01 Avg 2013, 07:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
А сапун и вода? То су древни непријатељи, ал кад се удруже са промајом, смртоносна комбинација.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 01 Avg 2013, 16:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Malo šale, News i Fokus. :D

Spoiler:
Citiraj:
Prodavac klima uređaja ukočio vrat zbog promaje

Prodavac klime je zbog vrućine danima držao otvorene prozore u stanu

KRAGUJEVAC, 20. jul 2013, (Njuz) – Vlasnik prodavnice klima uređaja „Milina“ Milinko Rakić iz Kragujevca završio je na odeljenju fizioterapije u kragujevačkom Kliničkom centru nakon što mu se vrat potpuno ukočio od promaje, saznaje Njuz.

Ovaj dugogodišnji prodavac klima uređaja kaže kako je zbog vrućine ovih dana bio primoran da drži otvorene prozore u stanu, ali da je kao neminovnost zbog promaje došla i bolna povreda vrata, kao i celog desnog dela leđa.

- U stanu imam klimu ali izbegavam da je palim jer sam pročitao negde da klime i nisu baš zdrave, pa često, a posebno leti, držim otvorene sve prozore. Međutim, jutros kada sam se probudio osetio sam strašan bol u vratu, a za sve je kriva promaja – žali se Milinko novinaru Njuza u hodniku dok čeka ga da primi doktor.

- Žena je znatno opreznija od mene i svesna je šta sve promaja može da uradi čoveku. Iako je ona za to da češće palimo klimu, nema te sile koja će me naterati da se veštački rashlađujem, pa se zbog toga često i svađamo – kaže Milinko – Čuo sam da taj freon, ili šta već trpaju unutra, može da ošteti ozonski omotač pa je i to jedan od razloga što bežim od tog „zla“ – dodaje on.

Milinko kaže da je i u svojoj radnji zabranio prodavcima da pale klimu jer ne želi da mu radnici budu pospani zbog veštačkog vazduha. Ali, pošto je, kako kaže, svestan i opasnosti od promaje, napravio je na radnji prozore samo na jednoj strani kako se ne bi desilo da nekom naudi promaja.

Read more: http://www.njuz.net/prodavac-klima-ured ... z2ajQcnMZf


Uvezana vijest

Citiraj:
Serviseri klima uređaja spasili ekipu hitne pomoći od toplotnog udara

Iz službe Hitne pomoći saopšteno je da je usled dobre organizovanosti servisa klima uređaja, kao i zalaganja ljudi koji tamo rade, broj zaposlenih hitne pomoći koji je doživeo toplotni udar sveden na minimum.

U saopštenju se navodi da su upravo ekipe Hitne pomoći koje svakodnevno provode dosta vremena na vrelim gradskim ulicama posebno izložene povećanoj mogućnosti od toplotnog udara i da bi trebalo da se dodatno čuvaju direknog izlaganja suncu, da unose dosta tečnosti i redovno proveravaju ispravnost svojih klima uređaja u vozilima.

"Jedna ekipa Hitne pomoći spašena je danas od toplotnog udara pravovremenom reakcijom naših servisera klima uređaja" - objašnjava za Fokus Vesti Marko Veličković, vlasnik jednog beogradskog servisa rashladnih uređaja.

"Oko 13 sati popodne, zabeležen je hitan poziv našoj službi iz Hitne pomoći. Jedna od ekipa koja tamo radi se našla napolju na jakom suncu u ambulantnim kolima u kojima nije radio klima uređaj i, usled velike vrućine, došlo je do dehidratacije, osetili su malaksalost, mučninu i jaku glavobolju."

Kako Veličković dalje objašnjava, ljudi iz ekipe Hitne pomoći su uprkos ovim simptomima zadržali pribranost i pozvali su ekipu servisera rashladnih uređaja, koja je izašla na teren u rekordnom roku i pravovremenom reakcijom sprečila veće negativne posledice po zdravlje ovih ljudi.

"Napominjemo da je u ovim letnjim danima neophodno piti što više tečnosti, kloniti se sunca koliko god je to moguće, kao i proveravati ispravnost rashladnih uređaja" - poručuju iz servisa i dodaju da bi zaposleni u Hitnoj pomoći morali više da vode računa o svom zdravlju.

Read more: Serviseri klima uređaja spasili ekipu hitne pomoći od toplotnog udara.

Fokus | Online vesti http://fokus.iz.rs/srbija/121-serviseri ... z2ajQjR7kG

:lol:

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 02 Avg 2013, 11:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 05 Feb 2009, 01:45
Postovi: 4767
Lokacija: Saraj'vo
tensSa je napisao:
Meni bubrezi pjevaju dva dana poslije promaje kad sam mokar...


Da su samo bubrezi. Dva puta me je "ušćaklo" a drugog puta nisam se u krevetu mogao ni na stranu okrenuti od bolova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 02 Avg 2013, 14:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Prije par dana draga mi priča anegdotu, koja u svjetlu ove teme, a i fame oko promaje uopšte, prije zvuči kao neki vic. Naime, ima ona neku poznanicu Engleskinju, koja joj, čudeći se frci koja se diže oko promaje kod nas (dok je to kod njih u Britaniji navodno nepoznat pojam), priča kako su se nedavno vozile njih četiri drugarice, dvije Engleskinje, Makedonka i Srpkinja, te, budući vruće, otvorile sve prozore na autu. Epilog - Engleskinjama ništa nije bilo, dok je ove dvije "naše" ušćaklo najstrašnije od promaje :D

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 02 Avg 2013, 14:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Avg 2011, 23:08
Postovi: 1835
Lokacija: Banja Luka
Ako ste korisnik javnog prevoza, gotovo ste sigurno doživjeli da vam je na 40°C neko zatvorio prozor u tramvaju ili autobusu uz ‘neoboriv’ argument da je propuh opasan po zdravlje.
Možda ste se drznuli ući u raspravu pa pokušali objasniti da je propuh isto što i vjetar kojem ne možete zatvoriti ni vrata ni prozore ili da je vrućina sigurno puno opasnija, a možda ste se i sami našli u dilemi: ‘Ko zna? Možda samo mladima i zdravima ne škodi? Moguće je da će i meni jednoga dana stvarati probleme.’

Koja je prava istina o propuhu? Možemo li se od njega razboljeti ili je to samo mit, neka tradicijska legenda?

Ovu zanimljivu dilemu otvorio je prošle godine Cody Brown, bloger stranice Zablogreb.hr koji živi u Hrvatskoj, a porijeklom je Amerikanac.
U odličnom, duhovitom osvrtu požalio se na fenomen straha od propuha za koji tvrdi da je nezaobilazan sastavni dio života u Hrvatskoj, ali i na većem dijelu Balkana.
‘Povjetarac koji puše s jednog kraja stana u drugi ili hladan vjetar za oblačna dana mogu uzrokovati brojne bolesti. Propuh je odgovoran za sve od bolova u mišićima, glavobolja i prehlada do infekcija ili čak upala u mozgu’, ističe Brown u tekstu nazvanom ‘Propuh ili veliki kulturni jaz među nama’. Potom navodi četiri važna lokalna pravila kojih bi se trebalo držati kako bi se opasne bolesti spriječile: obavezno sušenje kose fenom, pokrivanje vrata, posebno male djece, šalovima, kapicama ili kapuljačama, hodanje u papučama i naravno – zatvaranje prozora.
Propuh je, kaže, razlog zašto se znoji kada se vozi javnim prevozom ili u autu s punicom, zašto ga grde da je loš otac kada izvede van svoju kćer bez šeširića na glavi ili je ne odjene u pretjerani niz slojeva odjeće, zašto ima veliki broj ekstra papuča za goste kod kuće…
Brown kaže da se on i njegovi prijatelji Amerikanci, koji su navikli spavati uz otvorene prozore i tradicionalno vole vjetrove, nikako ne mogu dovoljno načuditi i nasmijati strahu od propuha, koji im se čini kao neko balkansko praznovjerje, vjerovanje u vampire i slične stvari.
‘Jedan moj prijatelj oženjen Bugarkom odlično je to sročio: ‘U Bugarskoj je džemper nešto što dijete nosi kada je majci hladno’, požalio se bloger.
No je li propuh zaista samo balkanski mit ili predstavlja stvarnu prijetnju zdravlju?
Ako na internetu pokušate pronaći neki tekst o posljedicama propuha (na engleskom draft), otvoriće vam se gotovo isključivo alternativne stranice kiropraktičara, akupunkturista, akupresurista i sl. Teško ćete naći neki ozbiljan medicinski časopis koji se bavi propuhom.
Prof. dr. sc. Simeon Grazio, predstojnik Klinike za reumatologiju, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u KBC-u ‘Sestre milosrdnice’, urednik časopisa Fizikalna i rehabilitacijska medicina ima objašnjenje zašto je to tako.
‘Nema naučnih dokaza da postoji uzročno posljedična veza između propuha i bolova u leđima, vratu i sl.’ rekao je prof. Grazio i pojasnio: ‘Neki ljudi mogu tvrditi suprotno na temelju ličnog iskustva, međutim, kada govorimo o medicini temeljenoj na dokazima iskustveni je nivo najniži stepen dokazivanja. U stručnim časopisima mogu se možda objaviti članci o njima, kao prikazi slučajeva, no to je premali broj tzv. dokaza da bi se moglo govoriti o uzročno – posljedičnoj vezi’, rekao je ugledni hrvatski fizijatar istaknuvši kako to ipak ne znači da je pametno preznojen stati izravno pod klima uređaj.

Možemo li se možda na propuhu prehladiti?

Dakle, ako je vjerovati stručnjacima, propuh neće izazvati glavobolje, neuralgije, upale mozga i sl. No, možda ima nešto istine u tome da se čovjek na propuhu može prehladiti i eventualno dobiti upalu pluća?
Primarius dr Rok Čivljak iz Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević kaže da ni taj mit ne stoji.
‘Propuh definitivno ne uzrokuje zarazne bolesti. Prehladu uzrokuju virusi, ona nema veze s propuhom. To se kosi sa svim načelima naše struke. Možda propuh može podići viruse s tla i tako kontaminirati zrak, no nisam nikada čuo da postoje neki znanstveni radovi o tome ili neki dokazi, o tome se može samo nagađati’, bio je kratak i jasan dr. Čivljak.

_________________
Kupus sadim a Fridrih niče


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 02 Avg 2013, 17:23 
Treba ih dobro uznojiti i onda na jebeno jaku promaju staviti, ima da tri dana jaucu, ko ja sada upravo...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 02 Avg 2013, 17:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Jedno je vjetar a sasvim drugo usmjereno brzo strujanje vazduha (promaja).
Davno jednom sam se tako fino sredila sjedeći između otvorenih vrata i prozora, ukočio se vrat i iskrivio jer ispraviti glavu nisam mogla od užasnih bolova, a poza mi bila kao da na drugom ramenu nosim ogromni džak. Drugi put takođe žestoki bolovi u predjelu desne strane gornje vilice, toliko jaki da sam urlala od bolova (iako trpim bol), poslali me na rtg snimanje (da nije sinus ili nešto sa zubima), snimak uredan.

Kad vidim kod jedne osobe posljedice pareze facijalis pretrnem svaki put jer su posljedice trajne.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Promaja
PostPoslato: 02 Avg 2013, 18:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Za ovo dvoje empiričara :D
404_forbidden je napisao:
Neki ljudi mogu tvrditi suprotno na temelju ličnog iskustva, međutim, kada govorimo o medicini temeljenoj na dokazima iskustveni je nivo najniži stepen dokazivanja.


Kako se navodi u literaturi, ta paraliza relativno brzo prođe, osim kod starijih osoba, ne spominju se trajne posljedice, bar ne kao pravilo. Zanimljiva stvar je takođe i to da medicina još nije sasvim sigurna šta je zapravo izaziva, kao i da uzrok može da bude psihosomatske prirode (npr. stres), što bi značilo da one mogu nastati kombinacijom stresa i autosugestije usljed izloženosti promaji.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs