banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Jul 2025, 01:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Nov 2011, 23:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31478
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Banjaluka je jedini grad u BiH u kojem će uskoro biti izgrađen centar za rehabilitaciju osoba sa Daunovim sindromom, potvrdio je "Glasu Srpske" predsjednik gradskog Udruženja "Down Syndrom" Zoran Jelić.

- Na području grada evidentirano je 250 lica sa ovim poremećajem dok je stvarna brojka mnogo veća. U fazi smo obezbjeđivanja zemljišta za pomenuti centar. Grad nije bio u mogućnosti da nam obezbijedi adekvatan prostor za okupljanje pa smo odlučili da gradimo objekat - istakao je Jelić.

Prema njegovim riječima, u sklopu centra biće omogućen smještaj sa podrškom za one koji budu dolazili iz unutrašnjosti Srpske na višednevnu rehabilitaciju kao i onima koji nas budu dnevno posjećivali.

- U planu je izgradnja etno-sela kao i organizovanje brojnih "poslova" na kojima bi radila ova lica, a tako bi se i samofinansirali - kazao je Jelić.

Dodao je da će pored medicinske rehabilitacije akcenat biti prvenstveno na socijalizaciji, jer u našem društvu lica sa ovim sindromom se, kao po pravilu, marginalizuju.

- Daunov sindrom nije bolest nego stanje, stoga ćemo nastojati da ove osobe rehabilitujemo i što više involviramo u zajednicu da bi se osjećali ravnopravnim sa ostalim - naglasio je Jelić.

Kako je kazao, sve je više lica sa ovim sindromom, a neki od prepoznatljivih fizičkih simptoma sindroma su oblik glave, široko razmaknute kose oči, na unutrašnjem uglu očiju nabrana koža, a na dužici oka vide se bijele pjege.

- Istraživanja su pokazala da se kod starijih majki prvorotkinja povećava mogućnost pojave ovog sindroma kod djeteta - rekao je Jelić.

Još je dodao da postoji mogućnost ranog utvrđivanja poremećaja ako se napravi takozvana amniocenteza koja podrazumijeva punkciju plodnih ovoja i plodne vode pri čemu se iglom uzima njihov uzorak.

- Daunov sindrom predstavlja jedan od najčešćih genetskih uzroka mentalne retardacije udružene sa različitim urođenim oštećenjima djeteta - pojasnio je Jelić.

Trenutno jedini Centar za rehabilitaciju osoba sa Daunovim sindromom u jugoistočnom dijelu Evrope smješten je u Puli pa mnogi sa ovim oštećenjem nisu u materijalnoj situaciji da sebi priušte odlazak na tretmane.

- Glavni cilj našeg udruženja je da se prenese "model dobre prakse" iz pulskog centra na naše prostore i nadam se da ćemo uz njihovu nesebičnu podršku otvoriti slično mjesto u Banjaluci - rekao je Jelić.

- U školama postoje prilagođeni programi koji ovoj djeci omogućavaju da razviju svoje vještine koliko god je to moguće. Djeca sa blagom do umjerenom mentalnom retardacijom, sa kojima su roditelji i vaspitači od najranijeg djetinjstva strpljivo radili i podsticali njihov motorni i psihički razvoj često mogu da se uključe i u redovan program - kazao je Jelić.

(BLLIVE)


Podržavam.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Nov 2011, 00:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7545
Zoka, skolski . . . :)
Tim ljudima treba pomoci, eto mogli bi i mi forumasi dati nekakav doprinos ?

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs