banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 00:29

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Jan 2024, 19:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Tacno sto rece Enter. Tehnologija nije samo hardware, software ima i treca komponenta ljudi.

Sistemi, aplikacije padaju i u naj razvijenijim i bogatim zemlja to nije neobicno. Ali tamo se i dizu vrlo brzo (u vecini slucajeva).
Malo pa malo cujes o hakovanju bolnica,klinika,labaratorija i obavjestavanju pacijenata da su im zdravstveni podatci kompromitovani, te onda o grupnim tuzbama.
Prijatelj mi skoro dobio obavjest da je u takovoj jednoj grupi, osteta mu je oko $100.00 ako hoce da se prikjuci (samo sto je na tom mjestu jedanput vadio krv).

A hakovanj i placanje reketa je vec postalo uobicajeno ne samo u privatnim firmama vec i u drzavnim.
I ovde sta ocekujes? Ocekujes da ti sistemi, mreze i aplikacije rade kao u Italiji, Francuskoj, Engleskoj a oni koji ga odrzavaju i brinu se da rade za sicu ili da ih nema uopste.

Tako da papir i olovka ce sve vise u upotrebu(ako doktori znaju da pisu uopste danas).

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 19:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 6021
Šta očekivati od sistema koji ni do sada nije radio kako je zamišljen(dosta stvari ni nakon 2 godine nije u funkciji) sa čestim padom? Normalno da je i slabo urađena zaštita. Bitno je da su uzeli preko 25M maraka.

Najjače je saopštenje fonda da se danonoćno radi na otklanjanju problema a za 2 dana nisu uspjeli povratiti kontrolu.

Послато са SM-A145F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 19:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Ko je to aminovo?

Sjecam se u jednoj poznatoj bolnici na zapadu prije 5/6 godina vrlo slican slucaj top ekipa umijesana i dobro zasticena ali opet otkazi i poslije jos tuzbe protiv jedno dvoje troje najodgovornijih.

Ne kazem da je to svugdje tako ali kad se radi o vecim kolicinama novca i investicijama onda je drugacije.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 20:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6146
Nemam pojma kako izgleda taj infomracioni sistem u FZO,ali ne bih iskljucio da se treba nesto napraviti pocetkom svake kalendarske godine, sto je opisano u uputstvima koja niko ne cita.Pitanje jel imaju placenu podrsku za softver.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 20:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Ma nema veze sa tim, izgleda da im je neko upao u sistem i sve sjebao. I traži pare da mu/joj/im se plate.

Čim ne mogu da ga osposobe već dva dana.

Jednostavno, previše su platili nešto što u startu nije radilo kako treba, sada se sjebalo skroz.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 21:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6146
Jbg...ako je neko upao,to je onda bas zajebano jer su tu bas osjetljivi podaci


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 21:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2370
Choban je napisao:
Ma nema veze sa tim, izgleda da im je neko upao u sistem i sve sjebao. I traži pare da mu/joj/im se plate.

Čim ne mogu da ga osposobe već dva dana.

Jednostavno, previše su platili nešto što u startu nije radilo kako treba, sada se sjebalo skroz.


Ne vjerujem da je toliko loše radio koliko oni što ga koriste nisu znali da ga koriste. Više od pola ih je na nivou Facebook / Instagram nivo informatičke pismenosti. I to ako ih je neko registrovao.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 21:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2017, 09:12
Postovi: 6021
Prije nekoliko dana bio sam u domu zdravlja kada je sistem pao. Čekali su da u fondu krenu sa radom da bi ga osposobili. To tada su nama pacijentima govorili da čekamo,do kada ne znaju,ili da dođemo popodne ili najbolje sutra.

Sam sistem je dobra ideja pod uslovom da dobro funkcioniše. Ovako uzete su masne pare a loše radi ili je laka meta za sajber napade.
Isti sistem je za 6 puta više pacijenata u Srbiji plaćen nekoliko puta manje.

https://srpskainfo.com/implementacija-p ... a-za-izis/

Послато са SM-A145F помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Naše
PostPoslato: 02 Jan 2024, 22:10 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
boban1982 je napisao:

I piše tu da je Srbija, koja ima više stanovnika, platila nekoliko puta manji iznos.
Citiraj:
Posebno je ovo sve sumnjivo jer je poznato da je Srbiju istovjetan projekat koštao četiri puta manje. Za 6,8 miliona osiguranih u Srbiji sistem je plaćen 5,8 miliona KM.

Znači da su se dobro uplusali ovi što su izvodili projekat.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 22:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Aikus je napisao:
Ne vjerujem da je toliko loše radio koliko oni što ga koriste nisu znali da ga koriste. Više od pola ih je na nivou Facebook / Instagram nivo informatičke pismenosti. I to ako ih je neko registrovao.

Od čestih padova, usporavanja, preko previše klikova za jednostavnu radnju. Vjerovatno niko nije konsultovao medicinare već skarabudžio rješenje.

Navodi se primjer da je do recepta potrebno kliknuti preko 80 klikova
https://www.capital.ba/kolabirao-izis-p ... o-81-klik/

Ideja kao ideja je dobra, ali smo dobili loše rješenje koje je lako sjebati. I još je plaćeno previše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Naše
PostPoslato: 02 Jan 2024, 22:15 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17149
Lokacija: Q5HW+6W
Choban je napisao:
Znači da su se dobro uplusali ovi što su izvodili projekat.

To je uvijek tako, po definiciji :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2024, 22:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23490
Citiraj:
Navodi se primjer da je do recepta potrebno kliknuti preko 80 klikova
https://www.capital.ba/kolabirao-izis-p ... o-81-klik/

Ideja kao ideja je dobra, ali smo dobili loše rješenje koje je lako sjebati. I još je plaćeno previše.


Izgleda da je cijena bila prema cost-per-click :lol:

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Što može jednostavno, kad može komplikovano, a to je uvijek skuplje.

Bio u Poliklinici jedared, za vikend, kad je krenuo taj nesretni IZIS i doktor koji je ordinirao, rezigniran, dok pokušava ispisati uputnicu, za dalje, kaže u fazonu šta mi je ovo trebalo.

Ja kontam ne razumije se u tehniku, kad on detaljno objasni koliko mu je komplikovaniji sistem i reče da štopa.

Bukvalno ih niko nije konsultovao da uradi jednostavnije rješenje.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 08:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31211
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ako je po američkim filmovima onda onaj ko je ovo dizajnirao on je i negativac samo što se ovo događa samo u Americi.


Choban je napisao:
Što može jednostavno, kad može komplikovano, a to je uvijek skuplje.

Bio u Poliklinici jedared, za vikend, kad je krenuo taj nesretni IZIS i doktor koji je ordinirao, rezigniran, dok pokušava ispisati uputnicu, za dalje, kaže u fazonu šta mi je ovo trebalo.

Ja kontam ne razumije se u tehniku, kad on detaljno objasni koliko mu je komplikovaniji sistem i reče da štopa.

Bukvalno ih niko nije konsultovao da uradi jednostavnije rješenje.


Ali imao je on i svojih prednosti pojaviš se na šalteru i samo kažeš elektronska uputnica, a ja kada sam išao primati četvrtu dozu protiv korone ona mi na laptopu izgugla gospodine Fikret ovde piše da ste 2008 imali seasnsu kod kardiologa. Sad će me tamo neko ucjenjivati zbog nalaza od prije 15 godina i pokazivati svijetu moje slabosti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 10:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Bese na atv sajtu malo vise informacija o arhitekturi, Oracle baze i Oracle Linux na serverima, fizicki firewall-i itd itd.
Sumnjaju da je napadac iskoristio jedan od mnogobrojnih pristupnih naloga.

E sad, kako je to dizajnirano ako se moze razjebati sistem sa korisnickog naloga, bog te pito.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 13:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3641
A je li se mogu podići lijekovi preko el. zdravstvene koji su izdati prije ove havarije?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 14:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Mar 2012, 10:48
Postovi: 1860
Lokacija: Transilvanija
Teško je išlo i prije havarije...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 18:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9228
Dobro dođe penzionerima, ne moraju se jebavat sa karticama (Alzheimer) i mogu se ispričati siti u čekaonicama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 21:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Citiraj:
Hakeri zaključali IZIS i poslali poruku Fondu za „bezbolno“ rješenje

Hakeri koji su prije tri dana upali i zaključali podatke u Integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu IZIS, ostavili su poruku nadležnima da im se jave ako žele da “bezbolno” riješe problem.

Kako se navodi u poruci koja je ostavljena na serveru IZIS-a, svi podaci iz sistema su izvađeni i uskoro će biti objavljeni, a svako intervenisanje bi ih moglo uništiti ili učiniti proces dešifrovanja nepotrebno bolnim.

...

Ostatak na:
https://www.capital.ba/hakeri-zakljucal ... -rjesenje/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Jan 2024, 21:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4065
Hekeri ne ciljaju na pekare, benzinske pumpe, djecija obdanisa, skole i slicne.
Hakuje se zbog baza podataka. Posebno onih koji su visoko privatne prirode ili vrlo vazni za neke procese i trebaju da budu posebno zasticeni.
Blokiranje sistema jeste hakovanje ali nije stetno i opasno kao preuzimanje baza. Ovde se objasnjava da je sistem samo blokiran i nista vise, to bi bilo najlakse i najbezbolnije.

Da li su ovi skinulu baze podataka o pacijentima, dijagnozama, pregledima i sl.. vrlo brzo ce se vidjet.

I hakovanje koje preuzima baze podataka obicno se inicira sa masine koja je vec unutra u sistemu sa visokim levelom sigurnosti i dostupa znaci ne sa jedne od 10.000.
A kako je dolso da se na takvoj masini nadje nesto sto nebi trebalo i da on/ona klikne na takvo nesto e to je druga prica.

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1113 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 43 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs