banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 23:07

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1837 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 88, 89, 90, 91, 92
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 26 Jun 2023, 12:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Haha da da, trcao sam sa el. Cigarom :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 30 Avg 2023, 11:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 109
Ima li neko preporuciti sajt/pdf plan za trening za maraton?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 30 Avg 2023, 12:37 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1074
Lokacija: Last Train Home
Plan priprema za maraton ti zavisi u kakvoj formi si trenutno... Pod pretpostavkom da si već istrčao jedan ili više polumaratona i da redovno trčiš, idealno bi bilo da odvojiš 4 mjeseca za pripreme (3 je neki minimum).
Mogu se naći razni planovi i metode na internetu, suština je da otprilike uduplaš sedmičnu (mjesečnu) kilometražu u odnosu na onu koju imaš ako si polumaraotonac, i da ubaciš raznovrsne treninge (brdo, intervali, vježbe snage, dužine,...).

Istrčao sam 2 maratona, prvi sam spremao puna 4 mjeseca, drugi 2 i po, a pripreme za treći su u toku :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 07:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
U kom vremenskom razmaku si istrcao ta dva? Koja vremena si imao i kako si se osjecao posle? Koliko ti je trebalo da se oporavis?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 08:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Metheny je napisao:
Plan priprema za maraton ti zavisi u kakvoj formi si trenutno... Pod pretpostavkom da si već istrčao jedan ili više polumaratona i da redovno trčiš, idealno bi bilo da odvojiš 4 mjeseca za pripreme (3 je neki minimum).
Mogu se naći razni planovi i metode na internetu, suština je da otprilike uduplaš sedmičnu (mjesečnu) kilometražu u odnosu na onu koju imaš ako si polumaraotonac, i da ubaciš raznovrsne treninge (brdo, intervali, vježbe snage, dužine,...).

Istrčao sam 2 maratona, prvi sam spremao puna 4 mjeseca, drugi 2 i po, a pripreme za treći su u toku :)


Kako da zna u kojoj je formi trenutno? Pogotovo onaj koji nikada nije trcao ili je mozda trcao 10k najvise? U tim programima koje spominjes, trening plan je baziran na volumenu (kilometrazama) a nigde se ne navodi intenzitet. Kako da zna kojim intenzitetom treba da istrcava te distance da bi popravio i razvio potrebne fizioloske karakteristike organizma?

Postoji samo jedan nacin definisanja intenziteta, provjere trenutnog stanja forme kao i provjere zdravlja tj reakcije organizma na fizicko opterecenje a to je dijagnostika u svetu poznata kao cardiopulmonary exercise test a kod nas po starom jos uvjek kao spiroergometrija. Kad nju uradis znaces jesi li uopste s aspekta zdravlja spreman za ovakav poduhvat posto vecina ljudi ne razumije ozvoljnost trcanja polumaratona i maratona i apsolutno im ne pada napamet da se zdravstveno provjere pre upustanja u takvu pricu a potom ces dobiti i informaciju o trenutnom stanju (kondicionom) kao i trening program tj trening zone koje treba da ti pomognu da razvijes odredjene fizioloske karakteristike potrebne za maraton. Sve ostalo je pucanj u prazno ili ti trening u mraku koji s sobom nosi odredjene rizike (od povreda, pretreninga, premora, ne zavrsetka trke ili zavrsetka trke a da ne moze suzivati u samom cinu posto si premoren, itd).
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 08:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:45
Postovi: 109
O dobih (nicim trazenu) citavu lekciju.

Trcim redovno, godinama, svaki drugi dan, i do sad sam jedno 15ak polumaratona uradio. Minimalno sto trcim je 10.

Za maraton planiram krajem decembra, i odradio sam svoje istrazivanje, testove i pratim neki program na Nike Run club (18 sedmica pripreme), ali htjedoh pitati za licna iskustva se nekim planom.

Ako imate, podijelite, nicim zgoreg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 08:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Izvini ako mislis da sam ti nepotrebno odrzao lekciju, samo sam zeleo da iznesem strucno misljenje. Na tebi je hoces li ga usvojiti ili ignorisati


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 12:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1074
Lokacija: Last Train Home
ratkop je napisao:
U kom vremenskom razmaku si istrcao ta dva? Koja vremena si imao i kako si se osjecao posle? Koliko ti je trebalo da se oporavis?


Trčim 1 maraton godišnje, u oktobru, zadnje 2 godine, uz istčanih 1200-1500 km godišnje... Nisam se spremao po tabelama i programima već uz ozbiljnog trenera, u rekreativnom klubu. Vrijeme apsolutno nisam ciljao jer mi je bitno da istrčim i uživam u svakom metru nakon mjeseci priprema, ali ako ti je bitno trčao sam ta dva maratona 4:16 i 4:17.
Vjerovatno zahvaljujući dobrim pripremama nije bilo nekog posebnog oporavka niti upala, nakon 2-3 dana već sam lagano rastrčavao po savjetu trenera, a već nakon 10-tak dana sve se vratilo u normalu.
Nisam naravno Supermen i normalno je da sam nakon maratona pa i svakog 30 ili 35 km treninga osjećao iscrpljenost (ogromna energija i kalorije se potroše, to ti bolje znaš), ali uz dobre pripreme prošao sam bez povreda, upala i sličnog...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 12:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1074
Lokacija: Last Train Home
ratkop je napisao:
U tim programima koje spominjes, trening plan je baziran na volumenu (kilometrazama) a nigde se ne navodi intenzitet. Kako da zna kojim intenzitetom treba da istrcava te distance da bi popravio i razvio potrebne fizioloske karakteristike organizma?


Ovdje griješiš, programi pripreme za maraton (ovaj koji sam prošao a i većina koje sam vidio za samostalno pripremanje) itetakako se oslanjaju na intenzitet, zato se osim povećanja kilometraže ubacuju intervali, piramide, brdski treninzi,... uz stalno povećanje tih treninga skoro do samog kraja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 13:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
U svakom slucaju, evidentno je da se intenzitet odredjuje napamet. Koriste se odredjene normativne vrednosti i onda kako na koga djeluje. Da bi se odredio intenzitet u skladu s necijim tjelom, individualni intenzitet, tu samo testiranje moze pomoci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 13:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1074
Lokacija: Last Train Home
Nije baš napamet, tu gdje sam trčao 2 puta godišnje se radio Kuperov test na stadionu, plus imaš svoje rezultate trka, recimo 5, 10, 21 km, tako da se ima prilično dobar orijentir o nečijim trenutnim sposobnostima...
Slažem se da je testiranje bolje i ispravnije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 14:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Kuperov test, shuttle fitness test, itd, svi ti testovi su testovi indirektne procjene kapaciteta, u ovom slucaju maksimalne potrosnje kiseonika. Na osnovu tih testova se onda radi odredjivanje zona treninga i pratecih intenziteta.

Kao sto si rekao, bez prave laboratorijske dijagnostike nema saznanja o pravim parametrima, ostalo je nagadjanje. Postavlja se onda pitanje, ako postoji opcija, zasto je toliko ljudi voljno i spremno da trenira napamet i u "mraku", bez napretka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 31 Avg 2023, 15:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8344
Lokacija: BL
Ja sam prije vise od dva mjeseca bas ovako nesto pitao ovdje na forumu (doduse, na temi o teretanama), da li u BL negdje mogu da se odrede srcane zone, te ako da, koliko kosta. Ja koristim onaj MAF metod, i nacelno mi je ok ma koliko formula bila genericka, ali bih volio da imam jasniju sliku.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 01 Sep 2023, 09:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Ima u BL da se uradi, poslao sam ti na pp


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 03 Sep 2023, 20:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Vinkovci 7km gradska, bez ikakvih priprema 6:30/km.

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 27 Sep 2023, 08:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2006
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
http://www.trkconference.com/

U sklopu nadolazeceg BL maratona sledeceg vikenda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Nov 2023, 15:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2014, 19:41
Postovi: 707
Ne znam je li odgovarajuca tema, pa cu ovdje postaviti. Da li je neko probao ovako nesto: https://peluva.com/collections/all/prod ... 7756948631


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1837 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 88, 89, 90, 91, 92

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs