Citiraj:
U Domu zdravlja tokom posljednje dvije sedmice registrovana su 33 slučaja zaušaka i to kod osoba starih između 20 i 29 godina, a uglavnom se radi o studentima sa područja istoka Srpske koji se školuju u Banjaluci.
- Iako je ovo zabrinjavajući broj, ipak nema osnova za proglašenje epidemije kao što je to bio slučaj na području Istočnog Sarajeva - izjavila je "Glasu Srpske" portparol Doma zdravlja u Banjaluci Dušica Stanković.
Prema njenim riječima, oboljeli su većinom mladi muškarci.
- Broj oboljelih od ove bolesti zaista je u porastu, ali daleko od toga da je došlo do enormnog povećanja broja pacijenata - naglasila je Stankovićeva.
Dodala je da je u Istočnom Sarajevu prije nekoliko mjeseci vladala epidemija zaušaka, a oboljeli koji su se javili u banjalučki Dom zdravlja dolaze uglavnom sa tog područja.
- Kako kažu epidemiolozi, bilo je očekivano da se bolest raširi i po drugim djelovima RS. U tom području je došlo do epidemije jer tokom devedesetih godina djeca nisu vakcinisana zbog nedostatka adekvatnih vakcina - rekla je Stankovićeva.
Ona je istakla da su pacijenti u Domu zdravlja u Banjaluci poslije dijagnoze upućeni na kućno liječenje i mirovanje, jer zauške spadaju u viruse koji se ne mogu liječiti antibioticima već jednostavno preležati i preboljeti.
- Bitno je i da se ne dolazi u kontakt sa zdravim osobama da se virus ne bi dalje širio - objasnila je Stankovićeva.
Kako ona navodi, ova infektivna bolest se prenosi oralnim putem, poslije čega se organizmom širi putem krvi i zahvata najviše pljuvačne žlijezde, a posebno parotide.
- Prvi simptomi su povišena temperatura, mučnina, slabost i groznica, a onda dolazi i do pojave otoka ispred i ispod uva. Temperatura se povećava, prisutna je i jaka glavobolja, grlobolja, bolovi prilikom otvaranja usta ili gutanja, bol u ušima, umor, povraćanje, bolovi u mišićima i zglobovima i slab apetit - rekla je Stankovićeva.
Direktor Studentskog doma u Banjaluci Milan Komljenović kaže da nije obaviješten da postoje slučajevi zaušaka među studentima koji žive u domu.
- Možda i postoji neki slučaj, ali sa tim nisam upoznat. Da je više studenata oboljelo od zaušaka, sigurno bih znao za to. Većina ih je trenutno otputovala kućama za praznike, pa nemam ni uvid da li je neko od njih bolestan - istakao je Komljenović.
Međutim, anonimni Banjalučanin nam je rekao da u Studentskom domu "Nikola Tesla" poznaje tri muškarca koji su u proteklom periodu bolovali od zaušaka.
- Pouzdano znam da ima više slučajeva ove zarazne bolesti i to baš u studentskom domu, jer su moja tri druga samo neki od njih, a ima ih još nekoliko - kazao je ovaj Banjalučanin.
Komplikacije
Zauške su akutna, infektivna bolest, koja zahvata jednako i muškarce i žene, a najčešće se pojavljuje kod djece od pet do deset godina, ali može se pojaviti i kod odraslih osoba. Period inkubacije traje od sedam do 15 dana, a nekada i više. Neke od mogućih komplikacija zaušaka su: upala testisa koja u nekim slučajevima može prouzrokovati sterilitet, upala mozga, meningitis, upala jajnika i gušterače.
Moje pitanje u vezi upale testisa je da li je ono vezano samo za bolest zaušaka. Dešavalo mi se da se upali grlo, dobijem temperaturu i osjetim znatnu toplotu između nogu. Obično bih stavljao flašu hladne vode među noge.