Ovo je sa stranice RODA (Hrvatska)!
Ali,ni kod nas uslovi nisu nista bolji,cak sta vise gori su.
Sve sto je potrebno od 'medicinskog materijala' (ne mogu sad naci adekvatniju rijec) nakon porodjaja moras sam kupiti (dobijes spisak),jer bolnica toga nema (???)...
Zanima me misljenje upucenih o ovome (Rosy

),kao i misljenje svih zena na ovom forumu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MOJ POROD - MOJE TIJELO - MOJ IZBOR
Pri vođenju normalnih porođaja u hrvatskim rodilištima ne poštuju se
preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 1999. o normalnim porođajima. Riječ je o normalnom porođaju, koji počinje spontano, niskog je rizika na početku i takav ostaje do izgona. Dijete se rađa spontano, glavom prema dolje, između 37 i 42 tjedna trudnoće. Nakon porođaja majka i dijete su u dobrom stanju. Porođaji mnogih visokorizičnih trudnica također teku normalno.
Svjetska zdravstvena organizacija odbacila je mnoge postupke koji se rutinski primjenjuju u našim rodilištima kao nepotrebne ili čak štetne. Nasuprot tome, postupci za koje su istraživanja pokazala da su korisni, nedostupni su u većini rodilišta.
-Istraživanja pokazuju da
prisutnost osobe bliske rodilji pri porođaju značajno smanjuje postotak potrebnih sekcija (carskog reza).
Potpora puna suosjećanja, prije i tijekom porođaja, od njegovatelja i osobe bliske rodilji može smanjiti potrebu za farmakološkim ublaživanjem bolova i tako poboljšati iskustvo rađanja djeteta.
-Primjena klistira donekle umanjuje stupanj fekalnog zaprljanja pri porođaju, no bez klistira zaprljanje je uglavnom neznačajno i lakše ga je ukloniti nego zaprljanost nakon klistiranja. Nije otkriven nikakav utjecaj na trajanje porođaja, na neonatalnu infekciju ili infekciju međice.
-Brijanje povećava rizik od infekcije virusom HIV-a i hepatitisom i rodilje i medicinskog osoblja. Oba su postupka ponižavajuća, te Svjetska zdravstvena organizacija zaključuje da se ne bi trebali provoditi osim na zahtjev rodilje.
-Pri tradicionalnom porođajnom položaju - ležanju na leđima - maternica s plodom pritišće vene i ometa cirkulaciju, trudovi su bolniji i manje učinkoviti, a položaj je neudoban. Rodilju bi trebalo ohrabrivati da izabere položaj koji joj najviše odgovara te da se kreće tijekom porođaja. To su postupci koji dokazano ubrzavaju porođaj i on se doživljava manje bolno.
-Neprekidno elektronsko praćenje (primjerice CTG) kod normalnog porođaja nije preporučljivo. Zanimljivo je da, prema izvještaju WHO-a, dva liječnika različito očitavaju isti graf. Isti liječnik jedanput očita graf na jedan način, a nakon nekog vremena isti će graf često očitati na drugi način. Povećava se broj intervencija pri porođajima koji bi inače protekli bez intervencije. Zbog vezanosti uz aparat smanjuje se mogućnost kretanja, čije su prednosti dokazane.
-Bušenje vodenjaka i davanje oksitocina (drip) u ranoj fazi poroda u našim se rodilištima primjenjuju rutinski kao načini ubrzavanja porođaja. Normalan porođaj nije potrebno ubrzavati farmakološkim i invazivnim metodama.
-
Urezivanje međice (epiziotomija) kod nas se provodi učestalo, osobito kod prvorotkinja. Međutim, prema spoznajama Svjetske zdravstvene organizacije, ne postoji vjerodostojna opravdanost za rutinsku epiziotomiju, ali se zna da može izazvati štetu. U dotad normalnom porođaju postoje povremeno opravdani pokazatelji za epiziotomiju, ali je preporučljiva ograničena upotreba te intervencije. Cilj bi trebao biti postotak epiziotomija poduzetih u ispitivanjima u Engleskoj (10%) bez štetnog utjecaja na majku ili dijete.
-Uzimanje hrane i osobito pića tijekom porođaja predmet je proturječja, no WHO zaključuje da je pravilan pristup poštovati ženine želje u vezi s hranom i pićem tijekom trudova i porođaja jer u normalnom porođaju treba postojati valjan razlog da se remeti prirodan proces.
-Nefarmakološke metode ublažavanja porođajnih bolova (tuširanje, kupka, masaža, metode disanja, verbalno vođenje poroda, relaksacija i sl.) pokazale su se korisnima, bezopasne su i mogu se samo preporučiti za razliku od farmakoloških metoda čije su koristi očite, ali su zanemareni mogući nepovoljni učinci za majku ili dijete. Osoblje bi u rodilištima trebalo biti obučeno za te metode.
U hrvatskim se rodilištima ne primjenjuje ništa od navedenog. Sve su te činjenice utvrđene opsežnim medicinskim istraživanjima, i Svjetska zdravstvena organizacija objavila ih je u dokumentu Care in Normal Birth: a practical guide, 1999. Stoga su postupci koji se primjenjuju u našim rodilištima suprotni preporukama proizašlim iz znanstvenih istraživanja.
Stanje u našim (Hrvatska) rodilištima:
POSTUPCI TIJEKOM POROĐAJA:
- PREMA SVJETSKOJ ZDRAVSTVENOJ ORGANIZACIJI
- U HRVATSKIM RODILIŠTIMA
prisutnost osobe bliske rodilji:
- KORISNO
- ZABRANJENO U 14 RODILIŠTA
klistir:
- NEPOTREBNO
- RUTINSKI
brijanje:
- NEPOTREBNO
- RUTINSKI
mogućnost mijenjanja položaja:
- KORISNO
- NE POSTOJI
rano bušenje vodenjaka:
- NEPOTREBNO
- RUTINSKI
rano davanje oksitocina (drip):
- NEPOTREBNO
- RUTINSKI
urezivanje međice:
- ŠTETNO
- RUTINSKI
pritiskanje trbuha:
- ŠTETNO
- PRIMJENJUJE SE
zabrana jela i pića:
- NEPOTREBNO
- RUTINSKI
nefarmakološke metode ublažavanja bolova:
- KORISNO
- NEDOSTUPNO
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meni,kao zeni koja nije radjala (pa prema tome nemam ni iskustvo),nije jasno zasto kod nas muzevi ne mogu prisustvovati porodjaju (ili neka druga osoba koja je bliska trudnici,koju ona sama zeli kraj sebe u tim momentima)?
Isto mi se ne svidja to urezivanje medjice!Zasto bi me neko rezao apriori,ako bi porod mogao proteci i bez toga,a samim tim i bez bolnog sivanja nakon poroda?
Isto me zanima i to mijenjanje polozaja tokom poroda,tj. zauzimanje onog polozaja koji je za trudnicu ugodniji...
Sto se tice klistira i brijanja,to po meni nije nesto posebno upitno,ali ako je to nekome neugodno,zasto ne bi mogla postojati mogucnost biranja.
Recimo,skoro mi je rodila prijateljica,koju su klistirali iako je ona fino objasnila da su joj crijeva prazna.
Zasto joj npr. niko nije htjeo reci da se djete nije okrenulo (da ide na nogice)?Pa to je njeno djete,ona radja!
Eto,nadam se da ce mi vasi komentari rasvijetliti malo ove nedoumice!