banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 19:15

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Jan 2006, 23:24 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
Kao sto ste vec vjerovatno upoznati preko medija (televizije i novina) u Banja Luci je u okviru centra za predskolsko obrazovanje otvoren vrtic za djecu sa posebnim potrebama u ulici Novice Cerovica (zadnja bijela lamela do Vrbasa). Za sada u vrticu ide 15. djece sa posebnim potrebama starosno dobe od 4 do 15 godine koje uglavnom imaju kombinovane smetnje znaci = cerebralna paraliza i mentalna retardacija (umjerena i srednja)i dolazi jedno dijete koje ima downov sindrom (inace vrtic je otvoren za svu djecu sa posebnm potrebama) , one su rasporedjeni u 2 grupe kao sto je i rasporedjeno redovno osoblje vrtica znaci jednu grupu obuhvata vaspitac , medicinska sestra i fizoterapeut ,i u redovno osoblje spadaju jos defektolog i logoped , naravno spremac i upravnik vrtica , osim njih postoje vanjski saradnici koji kontrolisu zdravlje i daju upute i sugestije djece ljekar - pedijatar i ljekar - fizijatar
, dakle djeci je obezbedjen puni boravak od 7h do 16h uz odgovarajuci sadrzaj (vaspitac djcje igre /znimacije) , odgovarjucu med .njegu (sestra ) i kineziterpiju (fizoterapeut- metoda po bobatu)
ono sto prvo mozete primjetiti kod nas kad dodjete je da skoro sva djeca (samo jedno dijete govori , i jos jedno prica na osnovu stereotipa ) ne govore , vecina su nepokrena (vecina imaju kontrakture na zglobovima nastale usljed nedovoljne brige i neredovnih(jednom godisnje po 15 dana sto je svakako nedovoljno ) tretmana kiniziterapije jer fakticki sa nekom od te djece nije radjeno vec po 4/5 godina) dok su samo 5. djece je pokretno ali kod par jos nije uspostavljen balans i nisu bas sigurni za samostani hod !
djeca su pod neprekidnim nadzorom osoblja jer ovakva djece ne smiju biti iz razno raznih razloga sama , jer dovoljan je samo trenutak necije nepaznje .... ali se to zahvljujuci nadzoru sprecava ,
on sto sam primjetio (iz moje perspektivne ) je darecimo 5 . djece razumije i da komuniciraju gestama kao ida razumiju po neku naredbu , ali nazalost ne sve , ponekad recimo trebam isprovocirati pokret koje zelim da dobijem ), i tim se nadopunjeje i pomazemo jedni drugima u radu i stvarno je saradnja i odnos medju osobljem na zavidnom nivou.
vecina ljudi sto nam doju se stresu , ali trebaju shvatiti da su i to djeca , samo malo drugacija i isto zahtjevaju ljubav i briznu paznju kao i ostala djeca i da zasluzuju zivot kao i sva drugi , da je nas zadatak omoguciti sto normalniji (koliko je to moguce ) zivot toj djeci (radi koje je vrtic i otvoren ) i roditeljima koji zbog duzne paznje nad djetetom izgubili svoj drustveni zivot(vecina roditelja takve djece godinam nije izaso ni na obicnu kafu ili samo razgovor jer ipak je tesko pricati sa nekim o svom problemu osim sa osobom koja ima slican problem npr drugi roditelj (koji ima slicno dijete) radjaju poznastva i prijateljstva i drustveni zivot koji im je neophodan !(naravno pristup roditeljima u vrtic je dozvoljen prvih par dana , dok se oni intezivno druze van vrtica ) !
ono sto je najvaznije sredstva za vrtic je obezbedio grad Banja Luka sto znaci da je boravak u vrticu i popratni sadrzaj BESPLATNI , jedini problem nam je zasad prevoz , ali se nadam da cemo to rijesiti u blizoj buducnosti
!
ovom prilikom pozivam sve koje znaju nekoga sa slicnim problemom da obavijeste roditelje iste o vrticu neka se slobodno jave tamo ili centru za predskolsko obrazovnje i raspitaju se !\
dakle ponavljam pravo na vrtic imaju sva djeca sa posebnim potrebama starosti od 3 do 15 godina !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 00:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Ovo me je zaista prijatno iznenadilo,bas mi je drago da takvo nesto i kod nas konacno postoji jer to djeci je kod nas(bih)posveceno veoma malo paznje i svi ih bukvalno skrivaju kao sramotu sto je zalosno.Ja sam radila sa autisticnom djecom i to je veoma naporan posao i mislim da kod nas jos uvijek ne postoji ustanova za pomoc takvoj djeci :-? sretno

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 02:14 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
hvala ! mi smo jedan od prvih centar na podrucju bivse yuge , osim u Banja luci vrtic za djecu sa posebnim potrebama je otvoren jos u Bjeljini i Trebinju , i jos od bivse yuge u Zagrebu i Dubrovniku sto znaci da je drustvo ipak ima sluha za potrebu ove djece . a takodje velika zahvalnost nasoj gradskoj upravi i gradonacelniku bez cije pomoci tesko da bi isti bio ostvaren ,
znam da je centar na paprikovcu za autistcnu djecu nazalost raspusten , sa mnom radi sestra Malina Mrdja koja je isto radila u istom (mozda se znate?) , i znam da sad isto krece jedan projekat vezan bas za autistiicnu djecu nazalost ne znam bas detalje , nego sam cuo na poslu od koleginice ,
sto se tice ljudi koji skrivaju , znam da je jako tesko bilo kom roditelju prvo prihvatiti da je nazalost njegovo djete takvo je , ali je na svakom da prihvati i nauci zivjeti sa tim , bila je svojevremeno prica"pismo iz holandije" u koja nam priblizava kako se jedan takav roditelj osjeca kao i njegov zivot i radovanje ,
sto se tice okoline ljudi su i sama znas neiformisani (to sam najbolje osjetio i vido prilikom davanja intervjue zbog pitanja koje su novinarke sa rtrs i altenativne televizije upucivale meni recimo kako ce meni pomoci didakticki matejial pomoci u radu , na sto sam diplomatski odgovorio ) , ona mora prihvatiti da su i ta djeca clanovi naseg drustva te da imaju sva prava i da im mora biti dostupna sva potrebna pomoc , kao i da se prema istima odnosi sa duznom paznjom !!!!!!!!!!!!! , a to cemo postici upravo upoznavanjem drustva sa problematikom nase djece , te edukovanjem druge djece da postoje neka drugacija djeca koja isto zive i trebaju ljubav i razumijevanje !
pozdrav uz nadu da ce otvoriti centar za autisticnu djecu kao i za sve kojima je pomoc potrebna !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 13:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3230
Lokacija: Banja Luka
Hvala za informacije, drago mi je da se nešto radi na tom polju :)
Sretno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 15:16 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
Drago mi je da je inicijativa za ovo pokrenuta.

Ja koliko znam da dnevni boravci postoje (to sam i vidjela i bila), u Zavodu "Miroslav Zotovic" u Trapistima, gdje takva djeca imaju i skolu, osim dnevnog boravka, vrtica, vaspitaca i medicinskih procedura u smislu fizoterapije i sl.

A ne znam da li Centar "Zastitime " ima dnevne boravke ili radi samo za svoje stalne korisnike?
Postoji i skola za slusno ostecenu djecu.
Svakako ova ideja u vrticu je naravno dobrodosla,pogotovo sto je u uzem centru grada, i takve ideje nisu nikad suvisne i treba ih prosirivati, no mislim da se takve aktivnosti radi i u sklopu ovih vec postojecih ustanova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2006, 20:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
za centar zastite me ne znam mogu se sutra raspitati , a koliko je meni poznato aktivnosti i nacin rada koji mi(vrtici za djecu sa posebnim potrerama ) primjenjujemo je jedinstven i novi na ovim prostorima pre svega zto sto prije nije postojala nijedna institucija koja se na taj nacin bavi djecom sa posebnim potrebama i ta djeca su bila godinama prepustena sama sebi i roditeljima i sve sto je bilo bilo je okviru projekata - primjerice projekat suncokret , koji su bili da tako kazem jedni i od inicijatora osnovanja vrtica za djecu sa posebnim potrebama cime su ta djeca dobila specijalizovanu instituciju koja ce se brinuti i vaspitati ih jer opet ponavljam bez vredjanmja zotovica (prema kojem gajim veliko postovanje jer sam i sam stazirao u istome ) je da smo mi u osnovi vaspitna ustanova sa popratnim medicinskim sadrzajem i nasa prednost u radu sa istima je sto imamo konstatan rad sa istom djecom (za razliku od zotovica gdje recimo djete ako ima srece dobije priliku jednom ili dvaput godisnje po 15 dana da ide na kiniziterapiju) .pa se mogu ocekivati i bolji rezultati demant da se tako nesto vec radi u vec postojecim institucijama , za zotovic znam da sigurno nema vrtic barem ne u njegovom pravom znacenju , za skolu je tacno ,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 14:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
kao sto sam i napisao , raspitao sam se za centar zastiti me kod naseg defektologa i dobio odgovor. oni imaju skolu i srednju skolu za djecu i dnevni boravak za djecu bez obzira da li su stalni clanovi ili ne, ali samo za djecu koja imaju laku i umjerenu retardaciju za razliku od vrticu za djecu sa posebnim potrebama gdje primamo gotovo svu djeca sa posebnim potrebama i dolaze djeca koja imaju , laku .umjerenu i tesku mentalnu retardaciju) i u centru zastite me se ne radi fizikalna/kinezi terapija ,
uglavnom dobro je da postoji veci broj centara koji se bavi problematikom djece sa onesposobljenjima svih oblika (i nadam se da ce se broj povecati i otvoriti se jos specijalizovane ustanove za autisticnu djecu , kao i za slijepe i gluhe predskolskog uzrasta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 18:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2005, 15:44
Postovi: 5938
Ajd' konacno da se nesto i pozitivno desava u BL,btw sta ti radis tamo?medicinski,socijalni radnik,vaspitac?Ja sam u BL radila na VMC-u a tek u NY sa autisticnom djecom.Oni veoma polazu na socijalnu medicinu za razliku od nas...

_________________
"You got a dream... You gotta protect it. People can't do somethin' themselves, they wanna tell you you can't do it. If you want somethin', go get it.."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jan 2006, 23:55 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
fizoterapeut sam u vrticu za djecu sa posebnim potrebama u bl odnosno radim uglavnom kineziterapiju- vjezbe (zasad jos nemamo jos nemamo fizikalnih agenasa ali trebamo preci u novi objekat koji se renovira krajem maja koji ce imati punu opremu , pa od fizkalne terapije se za sad radi masaza / drenaza ,
znam da je u SAD pa i u kanadi to na vecem nivou i da se vise vodi briga o tome jer sam prosao trening seminare ICA CBR koje je drzao Queen's univerzitet (odnosno fizoterapeuti sa istoga) iz Kingstona u trajanju 2 godine , pa smo osim strucnog dijela tehnike i bili upuznati sa nacinom funkcionisanje CBR i uopste fizikalne terapije u Kanadi , pa pretpostavljam da je slicno i u SAD .
uglavnom mi smo ovdje sad probili led i ocekuje se otvaranje slicnih centara u BiH , vec sam napomenuo gdje , ali najvaznije je da je ideja dobila pozitivan odjek u i javnosti i u praksi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2006, 00:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Maj 2005, 21:02
Postovi: 1572
Nemogu sada citati sve postove... pa se izvinjavam ako ponavljam nekog... :D Pohvaljujem, i neopisivo mi je drago sto ste otvorili vrtic za takvu djecu... Poenta mog javljanja je: dok sam isla u OS sa mnom u razredu je bila jedna djevojcica... ne bih spominjala koji joj je bio problem... Medjutim, i dalje se sjecam koliko je patila sto je drugacija od drugih... Svi su je odbijali, a to je na nju, sa takvim stanjem, jos gore djelovalo... Smatram da bi joj skolovanje proteklo puno boolje da ga je provela u sredini slicnoj njoj, sa djecom slicnoj njoj.... A i onako, sta je radila tamo? Po citav dan, svih 6 casova je samo sjedila i slusala nastvnike, a kada bi joj koncentracija pala, napadala je sve redom, ja jos uvijek imam oziljak na ruci... (mali :D ) Uglavnom, ona se u OS samo namucila, i vjerujem da to razdoblje svog zivota nece pamtiti kao pozitivno...
Sta hocu reci? Hocu reci da je djeci sa posebnim potrebama potrebno, ZABRANITI, da idu u normalne skole, jer uprkos zelji njihovih roditelja da budu normalna, svako se najbolje osjeca medju svojima... Znam da se na ovoj temi govori o vrticu, ali ipak je potrebnija OS za takvu djecu nego vrtic...jer su u vrticu djeca jos uvijek mala, i sto se tice drustvenog, psihickog i sveukupnog uklapanja u sredinu, to nije tesko... Ali opet, zna se da za takvu djecu trebaju posebni ucitelji, ali to je vec druga prica... Ali i ovo je pocetak, i opet pohvaljujem! Nadam se da se necete zadrzati samo na vrticu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Jan 2006, 01:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
gore sam i napisao da u okviru centra zastite me vec postoji skola i srednja skola (dok vrtici za djecu sa posebnim potrebama kao takvi nisu postojali ni u bisoj jugi dok skole jesuza djecu) jer ponavljam djeca sa tezom mentalnom retardacijom i nisu sposobna za skolu , nego im se mogu stvoriti odredjene navike samozbrinjavanja zbog cega nije na mjestu stav da je tad lakse uklapanje u u sredinu lakse kad je dijete manje , ne znam cime podkrepljujes te tvrdnje ? , ali o cemu se radi specijalne skole za djecu sa blagom i umjerenom mentalnom retardacijom , sto se tice inkluzije djece u redovne , skole i ja se slazem da je to mucenje i za redovnu djecu , nastavnika i za ukljuceno dijete , ali jako je roditeljim jako tesko prihvatiti da djeca treba da ide u specijanu skolu , jer se zna desiti da se vise ocekuje od djeteta nego sto ono objektivno moze uraditi prvenstveno zbog mentalnog deficita i ispastaju svi a najvise od ukljucenog djeteta , , ali zakonski su inkluzije moguce i kad se vec rade treba malo vise voditi racuna i objektivno procijeniti koje djete moze u inkluziju , a da ne ugrozova rad cijele grupe , jer se ne moze zrtvovati ostatak djece radi jednoga da se ne bi desavalo stvari koje si naveo/la ,
sto se tice recenice svatko se najbolje osjeca medju svojima stvarno nije na mjestu (iako znam u stvari da nisi mislio/la nista pogrdno) jer smo svi ljudska bica i trebali bi biti "svi svoji"a ne se djeliti po principu mi i oni jer i takva djeca su dio ove zajednice koja im mora prihvatiti i moze pomoci!
u osnovi se slazem sa tvojom primjedbom da takva djeca idu u specijalizovane skole za njih , ali se roditeljima kroz razna savjetovanja mora ukazati sta je najbolje za njihovo dijete , ja se slazem sa tobom samo mi to ruzno zvuci kad netko kaze trebalo bi zabraniti takvoj djeci.....
zvuci nekako odbojno kao govor mrznje ili predrasuda koji ocigledno proistice iz neznanja o problematici istih kao i losem licnom iskustvu do koje je doslo vec napisao zbog cega ,
uglavnom da znas da specijalizovane skole postoje
j':)')


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2006, 02:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon


Ovo je bez ikakve sumnje najljepsa i najpozitivnija tema koju sam procitala na ovom forumu.

Svaka cast Banjaluko ! Ovo je nesto sto svim srcem podrzavam i nadam se da ce se ovakvi specijalizovani vrtici otvoriti sirom BiH.


Vrlo sam zainteresovana za autisticnu djecu narocito. Prijateljica mi ima sina sa umjerenim stepenom autizma. Imala sam priliku vidjeti kakav fundamentalan efekat je ova dijagnoza imala na cijelu porodicu, onog trenutka kad im je saopsteno da maleni boluje od autizma.

On me nazvala to jutro i rekla : " Danas je najgori dan u mom zivotu". Pomislila sam da joj je mozda umrla majka, jer smo svi mi ostali vec znali da mali ima autizam. Ona to jednostavno samoj sebi nije mogla priznati. Ona se odtada jako promijenila. Kao da je nesto umrlo u njoj. Ja sam joj i prije i poslije govorila da je on :) poseban :) , a ne bolestan. Zanimljivo je kako sama dijagnoza utice na roditelje - u ovom slucaju na nju narocito.

Da...tesko je to objasniti roditelju kad zivimo u drustvima u kome je najvaznije biti jaci, bogatiji, uspjesniji ( a cesto to znaci samo - okrutniji ).

Pisi nam o ovoj djeci i mladima groznium, problemima s kojima se susrecete u radu, kao i uspjesima.

Ako pronadjes "pismo iz Holandije", posalji mi molim te ili napisi ovdje.

Jos jednom, i vama i ovoj djecici od srca zelim sve najbolje !


_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2006, 12:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Mislim da je vrtic za djecu s posebnim potrebama bio zaista nuzan ovom gradu i da je divno sto je otvoren. :D

Ali ja ne bih zabranila da djeca sa laksim poremecajima i blazom retardacijom idu u regularne skole.
Cak mislim da je to bolje za njih,nego da idu u skolu s djecom s teskom mentalnom retardacijom.Oni ipak mogu vise od toga,mozda ne mogu sve kao uslovno receno normalna djeca,ali mogu savladati dobar dio gradiva,pa ako nisu agresivna ne vidim razlog da ne idu u normalne skole i ostvare svoj maksimum.
U osnovnoj skoli sam imala jednog skolskog kolegu koji je bio sporiji,ali ga je cijeli razred prihvatio takvog kakav je,tako da sam sigurna da on ne nosi iz osnovne skole ni komplekse,ni ruzne uspomene.
Volio je racunare,to ga je zainteresovalo,kad smo bili pred kraj osnovne ,pa je isao i na racunarsku sekciju.Imao je svoj komp kuci i baratao na njemu kad ja nisam znala kako komp izgleda.
U istu skolu su u specijalno odjeljenje isli domci,tj. domska djeca.To odjeljenje je bilo cak i fizicki izdvojeno u stari dio skolske zgrade.
Vecina njih nije imala nikakve specijalne potrebe,sem obicne ljudske potrebe za malo ljubavi i njeznosti,sto ne smatram nekim specijalnim prohtjevom,niti potrebom.Cak su pojedinci bili intelektualno iznad nas,dosta zreliji.
Nastavnica koja je vodila literarnu sekciju je organizovala literarno vece gdje su sa svojim pjesmama pred nas izasle i djevojcice iz tog specijalnog dijela skole (naravno,one su citale nakon nas :roll: ).Ma meni i sad klapne vilica kad se sjetim njihovih pjesama,tih emocija,toga kako su te pjesme bile jake,zrele,zivotne,upecatljive,opisivale surovost,patnju i bol o kojima mi nismo imale pojma,a kako su nasi pjesmuljci djelovali smijesno i za vrtic,ta 'silna tuga' zbog smedjih ociju i plavog cuperka opisana isfuranim i otrcanim rimama moja-tvoja,voli-boli.
Nasa i njihova nastavnica su sjedile jedna kraj druge,a mi smo formirali dvije grupe,one su se drzale zajedno i posjedale jedna kraj druge,kao i mi.

U srednjoj sam imala dvojicu kolega,jedan je i zavrsio s nama,a jedan je,zbog agresivnih ispada,ipak morao napustiti skolu.
Bila je i pokoja sala na njihov racun,ali ne zlonamjerna.Onako,drugarski,zezali smo se i sa njim,kao i sa svima ostalim.Mene su zezali zbog piskutavog glasa,nekog zbog viska kilograma ili grudi koje su kipile na sve strane.Ali cisto,one drugarske sale.
Takodje ne mislim da je njemu bilo lose i da ima neke ruzne uspomene.

ALi mislim da je svaki roditelj duzan svom djetetu objasniti da se ne smije s omalovazavanjem odnositi prema takvoj djeci i da razrednica/razrednik,ako se ispravo postave mogu stvoriti prijateljsku atmosferu u kojoj bi i djete koje je malo sporije moglo normalno funkcionisati i postici uspjeh.

Ja sam za to da sva djeca koja mogu da se uklope medju normalnu (uslovno receno) djecu imaju tu mogucnost.
Djeca koja se ne mogu uklopiti trebaju imati obezbjedjene sve uslove i strucni kadar da postignu maksimum,da dotaknu vrh svojih mogucnosti.
Ali to sto takve djece nema na ulici,u skolama,daje nam laznu sliku da ih ima malo i stvara u ljudima strah od nepoznatog kad se jednog dana susretnu s tim.Mislim da dobar dio predrasuda,odbojnosti i pogresnog reagovanja i djece i odraslih pri susretu sa hendikepiranim osobama lezi bas u tom nepoznavanju i neiskustvu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2006, 13:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
sljedeci tekst je preuzet iz skripte queen's university- fizikalna terapija u neurolskoj pedijatriji :

DOBRODOSLI U HOLANDIJU (Emily Pearl)


Cesto me pitaju da opisem kako izgleda odgajati djete sa onesposobljenjem - da bih pomogla ljudima koji nemaju ovakvog iskustva ,da bi ga bolje razumjeli , da bi shvatili kako bi se osjecali . To izgleda ovako.....

Kada saznate da cete dobiti bebu , to je kao da planirate predivno putovanje - u Italiju . Kupite citavu hrpu turistickih brosura i knjiga i pravite planove za putovanje .Koloseum ,Mikelandjelov David , gondole u Veneciji . Mozda cak i naucite nekoliko korisnih recenica i fraza na italijanskom . Sve ovo je veoma uzbudljivo .

Nakon niza mjeseci iscekivanja , konacno je dosao i taj dan .Spakovovali ste stvari i krecete na put . Nakon nekoliko sati slijecete. Stjuardesa objavljuje dolazak rijecima :"Dobro dosli u Holandiju !!""

"Holandiju !? " kazete ."Kako to mislite Holandiju ? Ja sam platio/a za put za Italiju !!! Trebao/la sam da budem u Italiji. Citavog zivota mastam o odlasku u Italiju !!"

"Doslo je do promijene u planu leta . Sletjeli smo u Holandiju , i tu moramo ostati ."

Ono sto je vazno imati na umu je da vas nisu doveli na uzasno , prljavo , odvratno mjesto puno kuge , gladi i drugih bolesti . Jednostavno ste dosli na drugacije odrediste.

Morate da kupite nove turisticke brosure i knjige .Morate da naucite drugi jezik . Asresti cete ljude koje u Italiji nikada ne biste sreli .

Nalazite se na drugacijem mjestu . Ritam zivota je sporiji nego u Italiji , manje glamurozan nego u Italiji . Nakon sto provedete neko vrijeme u Holandiji , osvrnute se oko sebe , i vidjecete holandske vjetrenjace . Holandija je puna tulipana . Holandija ima Rembranta .

Svi ostali vasi poznanici su jako zaposleni , odlaze i vracaju se iz Italije , i svi pricaju o tome kako su se sjajno proveli u Italiji . Ostatak zivota cete si govoriti :"Da , i ja sam tamo trebala/o ici tamo . Tako je bilo planirano."

Bol zbog toga nikad nece potpuno nestati , jer izgbljeni san uvijek predstavlja veliki gubitak .

Ako ostatak zivota provedete zaleci zbog neodlaska u Italiju , mozda nikada necete biti u stanju da uzivate u divnim stvarima i posebnostima Holandije .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Jan 2006, 23:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Da.

Itaka

Kad krenes na put prema Itaki
pozeli da dug to bude put,
pun pustolovina, pun spoznaja.
Ni Lestrigonaca ni Kiklopa,
ni srdita Posejdona ne boj se!

Takve na svom putu nikada susresti neces,

ako ti misao ostane uzvisenom,

ako ti birani osjecaji duh i tijelo prozmu.

Na Lestrigonce i Kiklope,
na divljeg Posejdona naici neces,
ako ih ne nosis u dusi svojoj,
ako ih tvoja dusa ne stavlja pred tebe.

Pozeli da dug to bude put.

Svitanja ljetnih neka bude mnogo
kada ces radosno i zadovoljno
ulaziti u luke prvi put vidjene:
zastani na fenickim trgovima,
i nabavi krasnu robu,
sedefe, koralje, jantar i ebanovinu,
i razbludnih mirisa svake vrste:
koliko god volis razbludnih mirisa:
podji u mnoge egipatske gradove,
da se poucis i naucis od mudraca.

Uvijek na umu imaj Itaku.

Stici tamo tvoja je sudbina.

Ali ne pozuruj nikakvo putovanje.
Bolje je da mnogo godina traje:
i da kao starac pristanes na otok,
bogat onime sto si na putu stekao,
ne ocekujuci da Itaka bogatstvo ti da.

Itaka ti je dala lijepo putovanje.

Bez nje ne bi krenuo na put.

Nista ti vise ona nema dati.

I ako je siromasnom nadjes, Itaka te nije obmanula.

Tako mudar kako si postao, s tolikim iskustvom.

Vec si shvatio sto Itake znace.



Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
Itaka

(1911)

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jan 2006, 13:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Maj 2005, 21:02
Postovi: 1572
groznium je napisao:
gore sam i napisao da u okviru centra zastite me vec postoji skola i srednja skola (dok vrtici za djecu sa posebnim potrebama kao takvi nisu postojali ni u bisoj jugi dok skole jesuza djecu) jer ponavljam djeca sa tezom mentalnom retardacijom i nisu sposobna za skolu , nego im se mogu stvoriti odredjene navike samozbrinjavanja zbog cega nije na mjestu stav da je tad lakse uklapanje u u sredinu lakse kad je dijete manje , ne znam cime podkrepljujes te tvrdnje ?


Izvinjavam se, vec sam rekla da nisam citala sve postove.... :D Tako da hvala na ponavjanju, a moju tvrdnju podkrepljujem time da ako je dijete malo, jos uvijek nije svjesno sebe, da je u stvari drugacije od drugih, dok kada je veliko vec moze bar sa 10% svog mozga da zakljuci zasto se svi ponasaju prema njemu kao da je drugacije... I zasto ga svi odbijaju... itd.. itd... Pa samim tim bolje je da dok jos ne primjeti razliku izmedju sebe i drugih bude s djecom slicnom njoj, da bi kasnije bilo lakse prihvatiti zasto ide u skolu sa djecom slicnom njoj, a ne sa normalnom djecom... Prema tome, lakse je da djete dok je jos malo zivi, tj. ide u vrtic, a kasnije u OS, pa u srednju sa djecom slicnom njoj, da bi izbjeglo sokove prilagodjavanja koje sam ja vidjela kod te moje drugarice... (i to ne samo jedan.... :( )

groznium je napisao:
ali o cemu se radi specijalne skole za djecu sa blagom i umjerenom mentalnom retardacijom , sto se tice inkluzije djece u redovne , skole i ja se slazem da je to mucenje i za redovnu djecu , nastavnika i za ukljuceno dijete , ali jako je roditeljim jako tesko prihvatiti da djeca treba da ide u specijanu skolu , jer se zna desiti da se vise ocekuje od djeteta nego sto ono objektivno moze uraditi prvenstveno zbog mentalnog deficita i ispastaju svi a najvise od ukljucenog djeteta


To sam i ja rekla...


groznium je napisao:
ali zakonski su inkluzije moguce i kad se vec rade treba malo vise voditi racuna i objektivno procijeniti koje djete moze u inkluziju , a da ne ugrozova rad cijele grupe , jer se ne moze zrtvovati ostatak djece radi jednoga da se ne bi desavalo stvari koje si naveo/la ,


U potpunosti se slazem, cak sam to htijela i navesti, ali sam zaboravila...


groznium je napisao:
sto se tice recenice svatko se najbolje osjeca medju svojima stvarno nije na mjestu (iako znam u stvari da nisi mislio/la nista pogrdno) jer smo svi ljudska bica i trebali bi biti "svi svoji"a ne se djeliti po principu mi i oni jer i takva djeca su dio ove zajednice koja im mora prihvatiti i moze pomoci!
u osnovi se slazem sa tvojom primjedbom da takva djeca idu u specijalizovane skole za njih , ali se roditeljima kroz razna savjetovanja mora ukazati sta je najbolje za njihovo dijete , ja se slazem sa tobom samo mi to ruzno zvuci kad netko kaze trebalo bi zabraniti takvoj djeci.....
zvuci nekako odbojno kao govor mrznje ili predrasuda koji ocigledno proistice iz neznanja o problematici istih kao i losem licnom iskustvu do koje je doslo vec napisao zbog cega ,
uglavnom da znas da specijalizovane skole postoje
j':)')


Eh boze moj, sad me ucini cudovistem... :( Pa nisam ni rekla da treba da odbacujemo tu djecu.... niti nista od voga sto si naveo (da je tako ne bih imala ove oziljke... :( ), vec da se takva djeca najbolje osjecaju medju djecom koja je slicna njoj, jer tu ne vide razlioku izmedju sebe i drugih, dok se kada su sa normalnom djecom, ta razlika svaki dan ispoljava... I zato je ta djevojcica sve oko sebe saketala, grebala idr... :cry: A sada ovo sto si rekao i sto sam ja rekla, ima veze sa onim citatom gore, tj. povezano je... Jer slazem se, ipak se moze naci dijete koje moze da bude u noramlnoj sreini, a da ne narusava svoje, i zdravlje drugih... Eto... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Jan 2006, 17:42 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
u sustini se slazemo , ovo gore nisam napisao ne toliko zbog tebe (u zagradi sam stavio da u stvari nisi nista lose mislio/la) koliko zbog drugih koji su se ustrucavali ili nisu imali sluha za istu , dakle nista licno , a ako sam te uvredio izvini
a sad sto se tice koliko su ta djeca svjesna(usput covijek samo i koristi 10-ak % ,mozga al nebitno) dok su manja zavisi opet od njihove dijagnoze/katgorije ili stepena mentalne retardacije , jer cak se i ja ponekad zaprepastim nekim potezima djece i vidim koliko su svjesna odnosno imaju svoju volju kao i zelje cak se neka od te djece igraju auticima, plisanim lutkama kao i medjusobnu interakciju kroz igru , jer ponavljam uglavnom sa radi o cerebralnoj pralizi+ teze mentalnoj retardaciji kod vecine djece ,i mislim i ubjedjen sam da djeca koja imaju laku mentalnu retrdaciju mogu slobodno u inkluzije vec sam naveo pod kojim uslovima , a naravno MORA SE VODITI RACUNA O ODGOJU TAKVOG DIJETETA I STICANJU ODREDJENIH NAVIKA I NIKAKO GA PREPUSTITI SAMOG SEBI , STO ZNACI IZVUCI MAKSIMUM IZ NJEGA !


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Mar 2006, 00:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
Pozdrav svima od vrtica Leptiric ! Sutra ce bit vec 5 mjeseci kako smo poceli sa radom':)' ,djeca i osoblje su se vec navikla jedni na druge i sad je atmosfera znatno opustenija ,ne kazem da kad smo poceli sa radimo nije bilo opusteno li smo se svi kolektivno zblizili - postali smo prava velika obitelj ,primjecene su znacajne promjene na bolje u svim segmentima i aktvnostima djece uopste , recimo dijete koje se nikad nije igralo sa drugom djecom sada to radi , ili recim prije nije bilo sanse da pridje kome od osoblja sad to radi ,kod neke djece je znacajno poboljsana komunikacije - povecan je fond rijeci zahvaljujuci upornom i strpljivom radu nase logopedice , pojedina djeca smo naucili da se samostalno hrane kasikom(tecnu/ kasastu hranu) i prsticama cvrstu hranu , takodje se redovno rade vjezbe higijenskog samozbrinjavanja , sto se tice mene zasad je najveci pomak sto sam naucio dijete da se okrene sa ledja na stomak , i sa stomaka na ledja (ali samo preko zdrave strane - postoji kontaktura rucnog zgloba i lakta desne ruke) i ostvario sam klececu vertikalu kod istog dijeteta i povecan je obim pokreta abdukcije donjih extremiteta koji e bio 10' dok je sad 40'(mjeri se predjeni put pokreta ), zatim pomaknuo sam sa mrtve tacke kontrolu glave i dobio voljne pokrete kod drugog sve su to stvari koje nam se cine banalne u svakodnevnom zivotu , ali za nasu djecu i takvi pomaci su ogromni imajuci u vidu da godinama nisu imali kineziterapijski tretman , dok su druga djeca sa kojima radim bila i prije pokretna i kod njih radim kineziterijski program za jacanje muskulature trupa i ekstremiteta (izuzetak je Marko Medakovic - jedno od prezivjelo djece koje su nastradale zbog nedostatka kiseonika 92 na paprikovcu , kod kojeg su kontrakture na extremitetima , manje ,
Rijesili smo u saradnji sa fizajatrom
naravno i Zavodu za rehabilitaciju - dr Miroslav Zotovic gdje su i uzete mjere i podignuta ortopedska pomagala -udlage za gornje i donje extremitete i kolica za djecu kojima su ta pomagala bila neophodna i radi daljeg napretka u kineziterapijskom smislu i radi lakseg zivota uopste danas nam je stiglo jos 4 djece sa laktaske opstine izmedju ostalog i prva curica u nasoj maloj zajednici , pa se broj djece porastao na 19 i moram pohvaliti laktasku socijalnu sluzbu jer je obezbijedila prevoz djece sa svoje opstine u vrtic ,( nadam se da cemo i mi ubrzo rijesiti prevoz ostale djece iz bl ), i ocekujemo da ce nam sa dolaskom proljeca pristizati jos djece , zeljno iscekujemo prelazak u novi objekat koji se treba sanirati (nedavno je otvoren tender za radove na istom ) u kojem cemo imati puno opremu za rad i defektologa , logopeda , vaspitaca , medicinskih sestri i naravno fizoterapeuta (fizikalne procedure elektro hidro i termo jer zasad radimo samo kineziterapiju) i naravno zbog toga sto nam je sad navjeci hendikep ne postojanja dvorista vrtica koje bi puno znacilo djece za igru ,
Do novih vijesti iz nase Male zajednice pozdrav svima iz vrtica Leptiric !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Mar 2006, 12:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Maj 2005, 21:02
Postovi: 1572
Leptiric.... Kako slatko.... :love7:


:lilangel:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Jun 2006, 13:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2005, 15:55
Postovi: 923
Cao, evo nas opet nakon par mjeseci.. broj djece koje nam dolaze jos uvijek je isti(doduse mozda ce imati povecanje sljedece sedmice ali vidjet cemo vec) jos smo u objektu u Novice Cerovica 21 nsimo jos presli u drugi objekat nadamo se u septembru ili do kraja godine barem, djeca su dobro uskoro cu postaviti par fotki iz leptirica i naseg rada uopste , dakle kako se vreme konacno stabiliziralo poceli smo sa izlascima djece napolje u blizini vrtica kao redovnu aktivnost , koja se naravno odvija obicno u 10 sati ujutro dok je sunce jos slabije i naravno u hladu(u blizini vrtica imamo drvo koje daje fin hlad)(i ovo se radi ujutro i u hladu zbog toga sto 60% djece primaju terapiju protiv epilepsije , jer je jaka svjetlost ii visoka temperatura zraka moguc nadrazaj za epi napad na sta se mora obratiti paznja i znati reagovati) u trajanju otprilike 10 - 30 minuta, i naravno idemo u vise navrata jer nas je manje od djece pa ih izvodimo dio po dio jer uz svako dijete mora biti pod nadzorom jedne osobe . djeca se raduju i vole izlaske te se igraju i napolju
, toliko zasad, pozdrav svima od leptirica


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs