banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 23:55

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 523 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 19 Avg 2014, 11:09 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
valjalo bi napraviti rostilj samo za corave.. :lol:

ja ribao meka sociva, pazio, mazio i dzaba..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Avg 2014, 12:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Mar 2013, 00:37
Postovi: 661
Lokacija: Ides pravo pa skrenes lijevo.
Okupilo bi se pola foruma :lol:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2014, 12:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 253
Naručio sam Air Optix Aqua 3 para iz Poljske. Stigla pošiljka za 5 dana. Sa poštarinom cijena 45 KM. Piše da su Made in Malaysia. Prenijeću ovde utiske za nekoliko nedelja ili mjeseci.

U međuvremenu probao sam i jedan rastvor za sočiva koja je neko na ovoj temi preporučio - Proculin lens. Cijena je odlična 11KM 400ml + kutijica. Ono što mi djeluje kao negativna strana je da po mom mišljenju lošije uklanjaju naslage. Čini mi se da koliko god čistim da uvijek ostane nešto na sočivima. Moguće je da je i do toga što su mi sočiva pri kraju tako da uzmete ovo sa rezervom. Inače, u odnosu na prethodni rastvor (Eye Eye Barnaux) koji sam koristio čini se da su blaža, u smislu da prvi sat-dva nošenja sočiva bolje djeluju po pitanju komfora. Nakon više sati nema tu nekakve razlike, pred kraj dana osjeća se onaj zamor što zbog hipoksije što zbog materijala sočiva ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2014, 16:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Odavno nosim sočiva i generalno ih uopšte ne osjećam, niti trepćem niti žmirkam, ali... ako je u prostoriji previše suv vazduh osjetim suvoću i smeta mi, kao i kad je vani vlažno vrijeme, pogotovo pred veče, tada ne mogu da držim normalno otvorene oči nego suzim kapke, zašto - ne znam. Kao da se vlaga lijepi i imam osjećaj da će mi treptajem izletjeti sočivo.
Što se tiče tečnosti nisam mijenjala jer zaista meni Opti free savršeno uklanja sve sa sočiva, pun osjećaj komfora.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2014, 17:43 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13211
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
imas "suve okice"... :D

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Sep 2014, 17:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nemam, ne koristim vještačke suze. Čak mi ni klima ne smeta, samo suv vazduh (npr. kad izduvava termo peć) i ponekad ta prevelika vlaga u vazduhu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2014, 14:06 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 12 Jan 2007, 00:30
Postovi: 253
Meni zasmetaju kad vozim bicikl, veoma brzo se isušuju. Zagušljivi kafići isto loše djeluju.
Koji Opti free koristiš, ima tri vrste? Koliko košta? :D

Malo sam se zanio pa sam stavio u spoiler :lol:
Spoiler:
Inače, puno sam čitao o problematici sočiva :) i mnoga istraživanja pokazuju da je najsigurnija i najzdravija opcija čišćenje i dezinfekcija 3% vodonik-peroksid sistemima. I to sistemom sa tabletama za neutralizaciju. Mnogo je popularniji "1 step" koji neutrališe H2O2 nakon 6 sati najčešće. Ali ako nećete koristiti sočiva baš svaki dan ova opcija i nije najbolja zato što je H2O2 neutralisan već nakon 6 sati i nakon toga ništa više ne sprečava bakterije i gljivice da se razvijaju. Pokazalo se i da za veliki broj patogenih ameba koje izazivaju akantameba keratitis (jako ozbiljno oboljenje oka koje može dovesti do sljepila) 6 sati djelovanja H202 uopšte nije dovoljno da ubije forme u obliku cisti. Iz razloga što su skuplji i što su nepraktični H2O2 sve manje se koriste ili u malom procentu u odnosu na all in one rastvore.

"Sve u jednom" rastvori koje većina nas koristi (Bausch and Lomb Renu, Opti free, Solo care, Complete itd. itd.) uopšte ne djeluju na akantamebu. Ako pogledate sadržaj vidjećete da većina njih sadrži bigvanide u konc. 0,0001%. Čitao sam jedno istraživanje gdje ni veće konc. nisu djelovale na akantamebu.
Dobra vijest je da ovo oboljenje nije tako često. Npr. u Americi je 2006. prijavljeno 5000 slučajeva. Oboljeli su uglavnom oni koji nose sočiva.

Kako izbjeći ovo oboljenje? Pridržavajte se onih uputa - dakle, pranje ruku obavezno, i čist peškir. U vodovodnoj vodi se može naći ameba, i nešto manji broj bakterija. Zato je obavezno da se ruke posuše. Preporuka za sočiva koja su došla u kontakt sa vodom bilo kog tipa (vodovodna, riječna, morska, posebno kišnica i jezerska) je da se što prije bace. I nipošto ne držati sočiva u običnoj vodi!
Iako all in one rastvori ubijaju bakterije ali ne i ovu amebu, mehaničkim odstranjivanjem i ispiranjem uz blago trljanje sočiva ni to neće biti problem. Dakle, ono "NO RUB" na rastvorima slobodno ignorišite i ipak protrljajte sočiva, dokazano je da je sigurnije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2014, 19:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 16 Jun 2011, 12:04
Postovi: 7808
Lokacija: Mejdan
Psychonaut je napisao:
Meni zasmetaju kad vozim bicikl, veoma brzo se isušuju. Zagušljivi kafići isto loše djeluju.

Kupi vještačke suze, po mogućnosti one koje su namjenjene za osobe koje nose sočiva. Npr. Blink contacts (u svakoj apoteci), eyeye, Refresh contacts (Refresh nemaju u BL, ali ih vidjeh u Brčkom, Bijeljini...), čak imaju i jedne Systane po apotekama u BL al' zaboravih koje. Pa koje ti odgovaraju, ali obavezno traži "za sočiva".
Skoro uvijek nosim sa sobom, pogotovo kada radim za računarom ili budem u zagušljivim kafićima. Pomaže, a sočiva ne smetaju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Sep 2014, 19:13 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Psychonaut je napisao:
Meni zasmetaju kad vozim bicikl, veoma brzo se isušuju. Zagušljivi kafići isto loše djeluju.
Koji Opti free koristiš, ima tri vrste? Koliko košta? :D

Malo sam se zanio pa sam stavio u spoiler :lol:
Spoiler:
Inače, puno sam čitao o problematici sočiva :) i mnoga istraživanja pokazuju da je najsigurnija i najzdravija opcija čišćenje i dezinfekcija 3% vodonik-peroksid sistemima. I to sistemom sa tabletama za neutralizaciju. Mnogo je popularniji "1 step" koji neutrališe H2O2 nakon 6 sati najčešće. Ali ako nećete koristiti sočiva baš svaki dan ova opcija i nije najbolja zato što je H2O2 neutralisan već nakon 6 sati i nakon toga ništa više ne sprečava bakterije i gljivice da se razvijaju. Pokazalo se i da za veliki broj patogenih ameba koje izazivaju akantameba keratitis (jako ozbiljno oboljenje oka koje može dovesti do sljepila) 6 sati djelovanja H202 uopšte nije dovoljno da ubije forme u obliku cisti. Iz razloga što su skuplji i što su nepraktični H2O2 sve manje se koriste ili u malom procentu u odnosu na all in one rastvore.

"Sve u jednom" rastvori koje većina nas koristi (Bausch and Lomb Renu, Opti free, Solo care, Complete itd. itd.) uopšte ne djeluju na akantamebu. Ako pogledate sadržaj vidjećete da većina njih sadrži bigvanide u konc. 0,0001%. Čitao sam jedno istraživanje gdje ni veće konc. nisu djelovale na akantamebu.
Dobra vijest je da ovo oboljenje nije tako često. Npr. u Americi je 2006. prijavljeno 5000 slučajeva. Oboljeli su uglavnom oni koji nose sočiva.

Kako izbjeći ovo oboljenje? Pridržavajte se onih uputa - dakle, pranje ruku obavezno, i čist peškir. U vodovodnoj vodi se može naći ameba, i nešto manji broj bakterija. Zato je obavezno da se ruke posuše. Preporuka za sočiva koja su došla u kontakt sa vodom bilo kog tipa (vodovodna, riječna, morska, posebno kišnica i jezerska) je da se što prije bace. I nipošto ne držati sočiva u običnoj vodi!
Iako all in one rastvori ubijaju bakterije ali ne i ovu amebu, mehaničkim odstranjivanjem i ispiranjem uz blago trljanje sočiva ni to neće biti problem. Dakle, ono "NO RUB" na rastvorima slobodno ignorišite i ipak protrljajte sočiva, dokazano je da je sigurnije.

Malo je lose svjetlo, kosta 16,50KM

Spoiler:
Slika

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2014, 10:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
U zadnje vrijeme mi se desava da su mi skroz suve oci kad se probudim pa trepcem ko kuce jedno minut-dva da se vratim u normalu. Jedino sto znam da je moglo dovesti do toga je povecano naprezanje, jer ako ne sjedim za kompom onda citam nesto, ali tako mi gra pao i taj sistem ce potrajati. Znate li neke blage kapi za oci za preporuciti?

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2014, 10:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Blink contacts

Slika

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2014, 11:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Odlične su, ja bez njih pola dana nebih mogao normalno funkcionisati.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Okt 2014, 11:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Hvala, probam :).

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 13:31 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Da li iko ide oftalmologu preko porodicnog i koliko cekate?
Ja danas prvi put odem kod porodicnog za uputnicu, reko da ne idem privatno. Oni rade sa Getaldusom (Diopta sada?), odem sa uputnicom tamo da se porucimu i teta me ladno zakaze za 22.12. A da placam punu cijenu pregleda vjerovatno bi me narucila za najdalje 7 dana. Bezobrazluk. Jbg do 22.12 mogu ladno i da ocorim :(.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 14:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
To je cijena javnog zdravstva
Hoces dzabe - cekas
Da si placala pregled vjerovatno bi dosla na red isti dan ili sutra

A i nece ti se nist' desiti za 20ak dana, ako je samo dioptrija u pitanju

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 14:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
Ja idem, ali uvijek tražim uputnicu za kbc. Kod onog što ima dogovor sa porodičnim više ne planiram ni da je džabe. Kontrole su za 6 mjeseci i naručim se odma nakon pregleda za sledeći put pa nema mnogo čekanja (bar što se mene tiče :) ). Inače prvi put je bilo oko 2-3 mjeseca.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 14:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
Gore je tek pakao
Ja nisam prosao nijednom, a da nema 100 ljudi da ceka :oops:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 14:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
V@nja je napisao:
To je cijena javnog zdravstva
Hoces dzabe - cekas
Da si placala pregled vjerovatno bi dosla na red isti dan ili sutra

A i nece ti se nist' desiti za 20ak dana, ako je samo dioptrija u pitanju


Cuj hocu dzabe.... O cemu pricamo kad nam se svima od plate izdvaja 12% svaki mjesec za zdravstvo? Ispade ja magare sto hocu da se lijecim na knjizicu dva puta godisnje.
Nije dioptrija u pitanju.

Nista, znaci privatniku...

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 15:27 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9853
Lokacija: Далеко од раја
V@nja je napisao:
Gore je tek pakao
Ja nisam prosao nijednom, a da nema 100 ljudi da ceka :oops:

Uvijek rezervišem prvi termin dok nema gužve. :)
Završim za 20-30 minuta i čekam da se otvori banka da uplatim participaciju. :)
Inače oko 9 bude mrtva glava.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Dec 2014, 15:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:01
Postovi: 3306
Lokacija: Banja Luka
Moja porodična ambulanta ima ugovor sa optikom Iris u Boriku. Ako je nešto hitnije onda me prime sa uputnicom odmah sljedeći dan. To mi se skoro desilo, iskočila neka kvržica i primili su me odmah sljedeći dan sa uputnicom. Ni za kontrolu se nisam morala naručivati. Jedino što se duže čeka je uobičajeni pregled, godišnja kontrola ili provjera dioptrije, jer ne smatraju da je to hitno, pa onda naruče za nekih 15, 20 dana najkasnije.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 523 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs