banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 04:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Okt 2010, 09:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Brat je imao 30% popusta, ako se ne varam. Ne znam na kojem osnovu :D

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Okt 2010, 10:17 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2010, 22:30
Postovi: 9
TaškoBL je napisao:
Brat je imao 30% popusta, ako se ne varam. Ne znam na kojem osnovu :D


Jednostavno izlazimo u usret pacijentima, jer je stanje tesko, i malo ko moze izdvojiti 4000 KM za operaciju, tako da stalno dajemo neke popuste :) Znaci nema neki poseban razlog, popust je uvijek tu, samo zavisi koliki, i u koji cete popust ''upasti'' :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2010, 01:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2006, 17:02
Postovi: 8177
Lokacija: RS-BANJA LUKA
Dragana85 je napisao:
SIJUKS je napisao:
Dragana ima li istine u pricama da se nakon laserskog skidanja za 2,3 godine dipotrija vraca na stari nivo tj onaj pre operacije?Vec duze vreme se predomisljam da odradim to lasersko skidanje ali mi je moj opticar rekao da se dioptrija sigurno vraca,laz ili istina?
SIJUKS je napisao:

Naravno da nema istine u tome, jer kako bi opticar preporucio skidanje dioptrije, jer on zivi od prodaje sociva i naocala.. :) Postoji 5% sanse, da se dio dioptrije vrati kod visoko rizicne grupe pacijenata, kao npr. -8, -9, -10...+5, +6...ali nikad puna dioptrija vec mozda 0,5 , 1,0 i slicno, mada nije pravilo, mi smo radili pacijente sa visokim doptrijama, nas doktor imao je -8 i nije mu se vratilo nista. Naravno da svaka operacije nosi sa sobom neke rizike, ali garantujemo da se ne ostaje ni bez vida, ni bez oka, i nikad se dioptrija ne moze vratiti na onu koja je bila, znaci gore nego sto je sada, ne moze biti :) Uostalom, ta metoda ne bi se radila preko 10 godina da je ishod takav, tako da ne brines za to. A sto se tice samog zahvata, vrijeme od kada udjes i dok ne izadjes iz sale je maksimalno 10 minuta, odnosno 3-5 minuta po oku...mada samo skidanje dioptrjie laserom, tj. djelovanje lasera, traje svega nekoliko sekundi. Nije bolno, kapaju se kapi anestetika, jedino je neugodno sto se dira po oku, i sto se oko ispira hladnom ''vodom'' pa je malo neugodno. Nakon operacije je potrebno zmiriti taj dan sto se vise moze da se oko ne iritira, bolova nema, samo se moze javiti osjecaj peckanja ili zuljanja, znaci nista strasno, a dobijete kod nas dvije vrste kapi da kapate, antibiotske kapi, i vjestacke suze. Ako te jos sta zanima, samo pitaj, ako se odlucis, za pocetak mozes doci na pregled, da se vidi da li se operacija moze raditi, a u sklopu pregelda je i razgovor sa doktorom, koji ti sve ovo detaljno objasni. Tako da, tu sam, sta god treba :) Veliki pozdrav ;)

Hvala na odgovoru,sad sam se bas zagrijao :P

_________________
Zasto je Partizan najbolji?Zato sto Partizan nije samo fudbal.Zato sto imamo najvise titula(372).Zato sto imamo najvise kupova(180).Zato sto imamo najvise Evropskih trofeja (8).Zato sto smo najbrojnije Sportsko Drustvo na Svetu...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2010, 11:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Može li se operacija na oku izvesti dva puta? Recimo ako vremenom zatreba da se izvede ponovo.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2010, 12:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Koliko je pametno dva puta zarezivati (tanjiti) rožnjaču?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Nov 2010, 13:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2009, 21:36
Postovi: 407
Pazite se vi sto se laserisete da vam ne naprave rupu u glavi sa tim laserom .... :D

_________________
Bio jednom jedan djecak, koji je zivio u jednoj staroj kuci u sumi.On je svaki dan isao da sakuplja lisce za svoju ovcu Kicu. I tako je on sakupljao i sakupljao, kada je sakupio otisao je na Tahiti da se okupa, jer je smrdijo. Umro je on.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 11:40 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2010, 22:30
Postovi: 9
Nije problem ponovo rezati roznjacu ukoliko zatreba, ali je potrebno sacekati neki vremenski preiod...a sto se tice tanjenja roznjace, zavisi koliko je debela roznjaca...ukoliko ima''materijala'' nije problem da se tanji 2 puta, ako nakon toga ostaje dovoljno debela. A ukoliko pacijent i bez skidanja dioptrije ima tanku roznjacu, ne upustamo se u taj rizik i ne skidamo dioptriju, vec pratimo stanje oka, da ne bi doslo do ispupcenja roznjace, tj. keratokonusa... Mozete malo pogledati i stranice www.klinika.ba i www.svjetlost.hr :) Puno pozdrava :) :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 12:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Možeš li objasniti na koji način se operacijom skida dioptrija? Na koji način se to ostvaruje djelovanjem na rožnjaču.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 13:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jul 2010, 10:39
Postovi: 182
Lokacija: Banja Luka
Dragana85 je napisao:
Nije problem ponovo rezati roznjacu ukoliko zatreba, ali je potrebno sacekati neki vremenski preiod...a sto se tice tanjenja roznjace, zavisi koliko je debela roznjaca...ukoliko ima''materijala'' nije problem da se tanji 2 puta, ako nakon toga ostaje dovoljno debela. A ukoliko pacijent i bez skidanja dioptrije ima tanku roznjacu, ne upustamo se u taj rizik i ne skidamo dioptriju, vec pratimo stanje oka, da ne bi doslo do ispupcenja roznjace, tj. keratokonusa... Mozete malo pogledati i stranice http://www.klinika.ba i http://www.svjetlost.hr :) Puno pozdrava :) :)

Budite bez brige,to pola milimetra roznjace mozete tanjiti koliko hocete puta, ima se tog materijala...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 14:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ovako nekako to izgleda:

"...Uz pomoć Excimer lasera moguće je korigirati kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam. Dvije osnovne metode laserske operacije kojima našim pacijentima skidamo dioptriju su PRK i LASIK..."

Slika

Faze LASIK operacije

1. oko prije zahvata
2. mikrokeratom
3. izrezivanje epitelnog sloja rožnice
4. otvaranje epitelnog poklopca
5. djelovanje laserom
6. stanjenje rožnice iza lasera
7. vraćanje epitelnog poklopca
8. kraj zahvata

"...Lasersku korekciju vida ne preporučujemo osobama mlađima od 18 godina, kao ni onima čija dioptrija nije stabilna unazad najmanje 3-4 godine...."

http://www.bilicvision.hr/oftalmologija ... ije-lasik/

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 15:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ali zanima me sama mehanika, kako to sve dovodi do ukidanja dioptrije. Šta se u oku promjeni da više nema dioptrije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 20:35 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2010, 22:30
Postovi: 9
Laserske zrake, laicki recno, bruse roznjacu, tamo gdje je nepravilno zakrivljena, odnosno roznjaca se remodelira, skida se mikronska kolicina tkiva, i tim se mijenja zakrivljenost roznjace..na taj nacin svjetlosni zraci se prelamaju pravilno, kao sa socivima ili naocalama, samo sto ih nemate :) :) :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 20:38 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2010, 22:30
Postovi: 9
SIJUKS je napisao:
Dragana85 je napisao:
SIJUKS je napisao:
Dragana ima li istine u pricama da se nakon laserskog skidanja za 2,3 godine dipotrija vraca na stari nivo tj onaj pre operacije?Vec duze vreme se predomisljam da odradim to lasersko skidanje ali mi je moj opticar rekao da se dioptrija sigurno vraca,laz ili istina?
SIJUKS je napisao:

Naravno da nema istine u tome, jer kako bi opticar preporucio skidanje dioptrije, jer on zivi od prodaje sociva i naocala.. :) Postoji 5% sanse, da se dio dioptrije vrati kod visoko rizicne grupe pacijenata, kao npr. -8, -9, -10...+5, +6...ali nikad puna dioptrija vec mozda 0,5 , 1,0 i slicno, mada nije pravilo, mi smo radili pacijente sa visokim doptrijama, nas doktor imao je -8 i nije mu se vratilo nista. Naravno da svaka operacije nosi sa sobom neke rizike, ali garantujemo da se ne ostaje ni bez vida, ni bez oka, i nikad se dioptrija ne moze vratiti na onu koja je bila, znaci gore nego sto je sada, ne moze biti :) Uostalom, ta metoda ne bi se radila preko 10 godina da je ishod takav, tako da ne brines za to. A sto se tice samog zahvata, vrijeme od kada udjes i dok ne izadjes iz sale je maksimalno 10 minuta, odnosno 3-5 minuta po oku...mada samo skidanje dioptrjie laserom, tj. djelovanje lasera, traje svega nekoliko sekundi. Nije bolno, kapaju se kapi anestetika, jedino je neugodno sto se dira po oku, i sto se oko ispira hladnom ''vodom'' pa je malo neugodno. Nakon operacije je potrebno zmiriti taj dan sto se vise moze da se oko ne iritira, bolova nema, samo se moze javiti osjecaj peckanja ili zuljanja, znaci nista strasno, a dobijete kod nas dvije vrste kapi da kapate, antibiotske kapi, i vjestacke suze. Ako te jos sta zanima, samo pitaj, ako se odlucis, za pocetak mozes doci na pregled, da se vidi da li se operacija moze raditi, a u sklopu pregelda je i razgovor sa doktorom, koji ti sve ovo detaljno objasni. Tako da, tu sam, sta god treba :) Veliki pozdrav ;)

Hvala na odgovoru,sad sam se bas zagrijao :P



Nema na cemu, i drugi put.. :) :)
Sve puno detaljnije poledajte na www.klinika.ba i na www.svjetlost.hr
a imaju grupe i na fb -Recite zbogom dioptriji- Tu smo za vas...veliki pozdrav! ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Nov 2010, 20:40 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2010, 22:30
Postovi: 9
A iznad je super prikazano kako to izgleda :) Naravno, prvi uslov je 18 godina, drugi-da je dioptrija stabilna, a sve ostalo zavisi od stanja oka-debljine roznjace i sl... Pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2010, 00:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Dragana85 je napisao:
Laserske zrake, laicki recno, bruse roznjacu, tamo gdje je nepravilno zakrivljena

Znači dioptrija nastaje zbog nepravilno zakrivljene rožnjače?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2010, 01:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Maj 2009, 19:48
Postovi: 362
Lokacija: Banja Luka
ja sam to obavio kod dr. Štambuka u Sarajevu prije 4 godine, covjek ima kliniku i u Zagrebu i Svajcarskoj.

imao sam visoku dioptriju, skinuo mi sa -12 na -2 ....imam 31 god... citav zivot sam nosio naocale i sociva, sad samo kad vozim auto imam naocale za daljinu ... prezadovoljan da sam se toga rjesio :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2010, 07:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Vader je napisao:
Dragana85 je napisao:
Laserske zrake, laicki recno, bruse roznjacu, tamo gdje je nepravilno zakrivljena

Znači dioptrija nastaje zbog nepravilno zakrivljene rožnjače?

Astigmatizam i nastaje usljed nepravilno zakrivljene rožnjače (mana u rožnjači), a kod miopije se očna jabučica izdužuje te se laserom zarezuje rožnjača da bi se snop svjetlosti pravilno usmjerio ka očnom dnu.

Kod kratkovidnosti i usljed izduženja očne jabučice žiža pada prije očnog dna usljed čega je slika zamućena i nejasna.

Slika

Na slici je vid korigovan konkavnim lećama, a laserom se korekcija vrši na samoj rožnjači (zarezivanjem).

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Nov 2010, 11:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Talija je napisao:
Kod kratkovidnosti i usljed izduženja očne jabučice žiža pada prije očnog dna usljed čega je slika zamućena i nejasna.

Znam to, zato me i zanimalo kako se laserom to neutrališe pošto laser očigledno ne vraća samu očnu jabučicu u pravilan položaj već taj problem rješava na drugi način, nekakvim djelovanjem na rožnjaču. Volio bih vidjeti slike ovog tipa koji pokazuju šta se i kako laserom sređuje.

Dobar tekst sa slikama i animacijama rada oka se nalazi ovde a u kojem između ostalog piše ovo:

Postoje dvije teorije akomodacije. Jednu teoriju zastupa konvencionalna ili službena medicina, a drugu prirodna medicina.
Teoriju prirodne medicinske oftalmologije uspostavio je prof. dr. William H. Bates. Dr. Bates je diplomirao na sveučilištu Cornell na Fakultetu za liječnike i kirurge. Specijalizirao se za očne bolesti i postao predavač oftalmologije za postdiplomski studij na njujorškom medicinskom fakultetu. Bio je vrhunski stručnjak na području oftalmologije svog vremena.

Budući da nije bio zadovoljan teorijom i praksom službene medicine, odrekao se imenovanja kako bi imao vremena za pokuse. Putem njegove metode izliječili su se mnogi ljudi. Među poznatijima je i slavni engleski pisac Aldous Huxley koji je napisao i knjigu o toj metodi liječenja. BBC je snimila televizijsku emisiju o Aldousu Huxleyu, njegovom životu i radu. U emisiji je rečeno da je on bio gotovo slijep, te da je već naučio Brailleovo pismo (pismo za slijepe). No došavši u Ameriku, čuo je za dr. Batesa koji mu je pomogao da se izliječi. Tu emisiju je Hrvatska televizija prenijela 11. rujna 1996. na prvom programu u emisiji „Ekran bez okvira“.
Da bi se razumjela razlika između načina razmišljanja jedne i druge škole, potrebno je znati neke osnovne činjenice iz anatomije, odnosno fiziologije oka, jer glavna točka razilaženja u mišljenju je tumačenje i pojava akomodacije. Akomodacija je, da još jednom ponovimo, prijelaz oka s udaljenih na bliske predmete i obratno...



Po "prirodnoj medicini oka" se dioptrije mogu smanjivati vježbama kojima se revitalizuju mišići oka i samim tim oblik i rad očne jabučice. O tome ima mnogo na internetu, uključujući i brojne knjige od kojih su neke izdane i kod nas. Većinom se zasnivaju na opuštanju mišića očiju, izbjegavanju naprezanja, promjene gledanja na blizinu i daljinu, usvajanja nekih novih navika kod gledanja (bar u periodu vježbanja i liječenja). Ovaj način je dugotrajniji od laserske operacije koja se obavi brzo, ali je prirodniji, ali traži predanost vježbanju, volju da se radi redovno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2010, 15:37 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 25 Okt 2010, 13:48
Postovi: 2
Heh, ja aktivirao temu i onda nestao.... prva dva dana nije bilo postova pa posle zaboravio za forum a nisam bas ni vremena imao... ali nema veze, vidim bilo je diskusije i bas mi je drago zbog toga, jer sam pročitao još novih diskusija. Međutim, nisam baš primjetio da je postavio neko post ko je već bio na operaciji, odnosno da čujem njegovo iskustvo, a u suštini to me je najviše zanimalo. Svejedno, ja sutra idem na pregled u kliniku kozomara u banja luku, pa ću da vidim kakvo je stanje i ima li lijeka mojim očima.
Nadam se da ću se sjetiti doći na ovaj forum da kažem šta sam saznao :).

Draganice, hvala na informacijama i ljubaznosti, od koristi su mi :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Nov 2010, 20:35 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 29 Okt 2010, 22:30
Postovi: 9
Nema na cemu, veliki pozdrav i vidimo se :) :) :) A za iskustva pacijenata, mozes pogledati na www.klinika.ba u sklopu stranice ima i dio gdje pacijenti pisu :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 168 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs