banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 17:39

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 04 Sep 2013, 10:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Već treći put u zadnje 3 godine sam uspio da spustim težinu na relativno normalan nivo. Problem je što sam endomorfan tip, tako da mi težina stalno raste kad jedem onoliko "koliko mi se traži" da ne budem gladan; uz to, od nekih vrsta hrane (hljeb, peciva, tjestenine, kolači i sl.) se debljam bez obzira na količinu unesene hrane.

Primjetio sam da relativno brzo smršam kad istovremeno radim dve stvari: 1) skoro potpuno prestanem da jedem hljeb i sličnu hranu i 2) prepolovim uobičajene porcije hrane, vodeći računa da jedem manje kaloričnu hranu. Stalno budem pomalo gladan, ali višak kila spadne za par mjeseci.

To je lako izvesti tokom ljeta i jeseni kad ima puno niskokalorične hrane na raspolaganju, ali kad dođe zima budem opet primoran da jedem hljeb i peciva, pa ponovo nabacim desetak kila za par sedmica (ne pomaže mi smanjeni unos takve hrane, jer se baš sva pretvara u "mast"). Poseban problem je što tokom jeseni počnem ponovo ići u firmu da tamo radim (ljeti inače bude malo jako posla, pa uglavnom nisam tamo), pa me tamo zezne brza hrana na pauzama za ručak... Budući da mi se to vraćanje težine na stari nivo desilo već 2 puta, pokušavam da nađem način kako da to spriječim ove godine, pa ako neko ima kakav praktičan savjet, volio bih da čujem.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 10:50 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3664
Prosto je. Izračunaš dnevni unos kalorija i paziš da on bude manji od dnevnih potrebi organizma. Ili unosiš veći ali višak sagoriš nekom fizičkom aktivnošću.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 10:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Kako se to računa, nisam upoznat s tim.

Samo da napomenem da nažalost nemam vremena za teretanu i slične stvari. Fizička aktivnost mi je na normalnom nivou, krećem se sat-dva dnevno, vozim bicikl, povremeno se bavim težim fizičkim radom.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 10:58 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Imaš na ovom linku kalkulator http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm koji ti može dati otprilike pojam kolike su tvoje dnevne kalorijske potrebe.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 10:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Jan 2011, 19:09
Postovi: 3664
Pa vidiš otprilike na namirnicama koje unosiš koliko imaju kalorija i paziš da to ne pređeš. Imaš ovde: http://body.ba/tablica-kalorija A ovde možeš izračunati za svoje tijelo koliko ti treba: http://www.centarzdravlja.rs/static/for ... kalkulator

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 11:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Hvala, valjda ću uspjeti, wish me luck :D

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 11:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2010, 21:17
Postovi: 240
Nije dovoljno izracunati kalorije, jer ce vracati polako kilograme na staru tezinu, mora ici ispod odrzavanja.

Pokrio sam dovoljno ovu temu, samo iscitati, sprovesti u djelo i drzati se dok tijelo ne prihvati novu tezinu kao "normalnu i stalnu".

Sve gledam hoce li ovi ostali uputiti covjeka, ali ste izgleda zaboravni : p

viewtopic.php?f=33&t=61392

Nema na cemu ;)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2013, 12:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Zanimljiv tekst, hvala. Primjećujem da se ovdje pominje stabilna tjelesna težina, a to je ono što ja nikad nisam imao. Naime, kad jedem "koliko mi se traži" konstantno se debljam, nabacujem po par kila godišnje još od početka srednje škole. Prije 6-7 godina sam imao preko 85Kg što je za moju građu pretjerano preko svake mjere. Tad sam malo smanjio unos hrane i povećao fiz. aktivnost, pa sam uspio da se spustim na oko 75-80kg i onda par godina oscilovao oko te težine. Prije nešto više od 3 godine sam naglo omršavio, ali to je bilo zbog stresa uzrokovanog nekim problemima koje sam tad imao. Kad mi se apetit vratio, ponovo sam nabacio na 75-80kg u roku od mjesec-dva. Kasnije sam, kao što sam napisao, izbacio hljeb i prepolovio porcije, što je dalo dobar rezultat, međutim, veoma brzo sam se vratio na staru težinu kad sam vratio hljeb u ishranu (jedući ga uglavnom na poslu). Ovog ljeta sam ponovo uspio smršati na isti način i sad baš hoću da se potrudim da ostanem na ovoj težini od oko 70kg.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 11:42 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 07 Maj 2012, 00:37
Postovi: 3
GialloRosso je napisao:
Pa vidiš otprilike na namirnicama koje unosiš koliko imaju kalorija i paziš da to ne pređeš. Imaš ovde: http://body.ba/tablica-kalorija A ovde možeš izračunati za svoje tijelo koliko ti treba: http://www.centarzdravlja.rs/static/for ... kalkulator


Može i na http://www.tablicakalorija.com/. Ima kalkulator. Samo klikces na namirnice i onda podesis gramazu i izracunas koliko si unio u obroku ili za cijeli dan.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 12:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I postati svjestan hrane. Uživati u svakom zalogaju i polako jesti. Tako se unese manje hrane i brže se zadovolji glad nego kad se nesvjesno natrpavamo hranom.
Koliko god zvučalo glupo to je istina.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 12:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15309
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Talija je napisao:
I postati svjestan hrane. Uživati u svakom zalogaju i polako jesti. Tako se unese manje hrane i brže se zadovolji glad nego kad se nesvjesno natrpavamo hranom.
Koliko god zvučalo glupo to je istina.

Joj teorije :lol:
Ja kad sjednem da ručam prvo zasučem rukave :D

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 12:38 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39482
Lokacija: Месечева икра
Talija je napisao:
I postati svjestan hrane. Uživati u svakom zalogaju i polako jesti. Tako se unese manje hrane i brže se zadovolji glad nego kad se nesvjesno natrpavamo hranom.
Koliko god zvučalo glupo to je istina.

I biti jedno sa svemirom! Ommmmmmmmm :P

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 12:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5945
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
@Spijo, pa dobro, to ne važi za lijevče :lol:

i kad se jede treba se jesti...isključiti sve ometače. Npr ja ako gledam TV dok jedem, čitam ili sl nesvjesno pojedem puuno više hrane.
ja imam problem da brzo jedem..uvijek negdje žurim pa mi na žalost prešlo u naviku pa tako i kući..kao da se otimam :lol:

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 12:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Talija je napisao:
I postati svjestan hrane. Uživati u svakom zalogaju i polako jesti.


Malo ko uziva u hrani kao ja i jedem razumnom brzinom ... i provjereno ne pali, tj ako mi se svidja uzmem repete :D. Protiv gladnih ociju lijeka nema :lol:.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 13:15 
Ja imam tacno sve izmjereno i hebe mi se za TV-om ili kosmosom, pojedem to i miran...jes da jedva pojedem ali ok... :D

Glad se zadovoljava kalorijama, da je bitno samo jesti brstio bi kupus i bio sit... :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 14:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Iš hejteri! :P
Ruža shvatila o čemu govorim.

Nisam ja izmislila, ali jesam probala. Mozgu treba određeno vrijeme da "shvati" da je sit, ako se natrpavaš brzinom poješćeš duplo više nego da jedeš normalnom brzinom.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 14:20 
Zavisi, prosjecan endomorf nikada nije sit, a ja kada bih jeo kada sam gladan i da se samo zasitim imao bih 65-70 kila...

Uglavnom mi treba oko 10 minuta da pojedem obrok...


Vrh
  
 
PostPoslato: 18 Nov 2013, 14:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5945
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
tessa, za tebe smo već zaključili da ne spadaš u standard :lol:

ja volim da jedem i volim da uživam u hrani...ali sam primjetila da ako jedem i gledam tv, ne stajem dok ne pojedem sve pred sobom i da mehanički jedem, ne osjetim to uživanje.
Zato su mi najgore večeri dok čitam/učim..stekla tu odvratnu naviku da nešto grickam. Zato sad 2 jabuke ispred sebe, šaku badema i udri

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs